Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kako izbrati glavo za gramofon?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

CASTOR je napisal/a:
Fjaka, ĆØe bi pozorno prebral vse Ambasadorjeve poste na temo gramofon, roĆØka, glava, potem bi vsaj približno že vedel kaj misli. Ker ga poznam, sem prepriĆØan, da se bo potrudil in na kratko pojasnil bistvene pogoje, ki jih MC zahteva od gramofona in roĆØke.
LP

mislim da tvoj prijatelj ne rabi advokata...tudi tebi bi že lahko bilo jasno da zelo dobro vem o ĆØem piÅ”e...in si verjetno opazil da sem tudi sam sodeloval v teh temah...ampak za nekoga ki Å”ele prihaja na ta led , je takÅ”no pisanje nerazumljivo...in nepovezano...ĆØe bi naredil povzetek 10ih postov , bi bilo vse jasno...in ne takoj planit na vsak post...lih zaradi tega sem nehal sodelovat...cheers...

lahko pa tudi sam poveÅ” kateri so to gramofoni za MC glave
_________________
Ŕoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 16:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PURPLE je napisal/a:
Da ne odpiram nove teme bom vpraŔal kr tukaj.

Trenutno imam Thorensa TD165 in na najem MM Stantnko. Možnost imam dobit Ortofon X1-MC za okoli 50 evrov.

Prosim za nasvet, jo je smiselno kupit - bom kaj profitiral v zvoku?


ĆØe imaÅ” odveĆØ 50 Evrov , jo vzemi...pri glavah se je težko uĆØiti na tujih izkuÅ”njah...to pa tudi ni nek denar da si ne moreÅ” privoÅ”ĆØiti testing...na lastni koži...gramofonu...
drugaĆØe obstajajo MC glave z visokim izhodom in ne rabijo dodaten step up trafo...Dynavector izdeluje iste glave z razliĆØno izhodno voltažo...verjetno tudi drugi...ne spremljam...
na bolhi imaÅ” EAR phonopre na lampadine...brez problema vozi in visoko in nizko izhodne glave...mojega Supexa poganja brez problema...
testing...testing...testing...
_________________
Ŕoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 18:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na vpraŔanje @purpla sem odgovoril in izrazil svoje mnenje.
Zdaj Ŕe da potolažim @fjako.

Nisem smatral za potrebno na konkretno vpraÅ”anje teoretizirati. Tipa je zanimalo samo ĆØe bo izboljÅ”anje s ceneno (in verjetno zrabljeno) glavo na njegovem gramofonu. Moj odgovor je bil ne iz dveh razlogov, ker sigurno nima dobrega MC vhoda in ker smatram da obiĆØajne MC glave (cca 2g obtežitve, srednja do nizka kompliansa) ne sodijo na tistega Thorensa. Sedaj sem samo ponovil, kar sem že povedal.
V isti sapi sem predlagal (ĆØe ima njegova roĆØka uležajenje v top formi) naj poskusi z mc glavo DL304, ki ima visoko komplianso in nizko gazno silo. Tudi to sedaj ponavljam.

Kaj si se upiĆØil, mi ni jasno. NihĆØe ni govoril da je Thorens shit gramofon (to si ti privlekel na dan, ne vem zakaj). Kaj ima Linn Sondek pri temu opraviti, tudi ne vem.
Sklepam pa, da te moti podobnost konstrukcije Sondeka in Thorensa. Pri ĆØemer Sondek hoĆØe MC glave. Verjetno ne veÅ”, ma Sondek ima krožnik težak 5 kilogramov, Thorens 165 pa dva kilograma. Nadalje Sondek ima srednji bas poudarjen in tanjÅ”e zveneĆØe MC glave padejo gor ko tata na mamo. Poleg tega da so ĆØasovne konstante vzmetenja, vpetja motorja in pogonskega jermena usklajene za viÅ”jo gazno silo.

Thorens je bil projektiran v ĆØasu MM glav in za njih usklajen. Seveda se tu pa tam lahko najde izjema, ki potrjuje pravilo. samo brez ustreznega MC vhoda je vse izniĆØeno!

Govoril si o poceni MC z visokim izhodom. ƈe imaÅ” probleme z brnenjem phono vhoda, je to lahko ok reÅ”itev. ƈe ne, jih ne priporoĆØam. Imel sem 3 take glave v preteklosti in ni bil ne tiĆØ ne miÅ”. Å e najboljÅ”i je bil pokojni Glanz 10, ki je na Mayware roĆØki zaigral. Drugje pa ne.

In kot sem Å”e rekel v drugem postu, ĆØe kdo hoĆØe eksperimentirati, no problem. Ma vpraÅ”anje je bilo ĆØe bo izboljÅ”anje. To pa ni eksperimentiranje, fjaka.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Pet Avg 31, 2012 18:43; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
CASTOR



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Prispevkov: 1087
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 18:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha in tisti Glanz je bil tudi pri meni na Thorensu, kar je bilo za tiste ĆØase super,kasneje sem uporabil Mayware z Glanz 10 LO na prvem Stabiju z MF The preamp 1 in to je bila kombinacija, ki se je z nostalgijo spominjam Å”e danes.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 20:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VĆØasih je bil Å”port Å”t.1 iskati kombinacijo glava-roĆØka-gramofon.
Tudi se je vedelo katere so zmagovite reŔitve.
Prva taka je bila na LINN Sondeku roĆØica Grace 707 in Supex SD900.

Za Thorensa se je vedelo: Stanton 681EEE. Zanimivo, da so na Radiu Koper na EMT gramofonih zamenjali EMT glave s Stantoni. Seveda zaradi cene, po priĆØanju njihovega tehnika tudi zelo uspeÅ”no (male žrtve).

Zadnjih 20 let pred pojavom CD-ja so kraljevale MM glave. MC je bil za radijske postaje (predvsem ker ni problemov brnenja zaradi zelo nizke imedance) in Japonce. V bran MC-ju je treba reĆØi, da je tedaj bil problem najti spodoben MC predojaĆØevalec. Tudi step-up transformatorji so kar so - ĆØe niso na super permalloy jedru je ena sama polenta od zvoka.
Nepravilno uporabljen MC ima tanek, oster zvok, razbalansiran na visoke tone, poĆØasen odziv, poln oscilacij - skratka primeren za napol ogluÅ”ele avdiofile, ki v temu vidijo 'resolucijo' in transparenco. Z realnim zvokom pa bolj malo zveze.
Kako lahko nepravilno uporabim MC glavo? Jo dam na gramofon s Å”voh pogonom da lahko ob veĆØji modulaciji ploÅ”ĆØe zaustavlja krožnik. Jo dam na roĆØko ki nima dovolj velike efektivne mase in uĆØinkovitega uležajenja - tako da moĆØne vibracije krepko pretresajo strukturo. Jo priklopim na cenen mc vhod, ki sam po sebi cvili in za povrh ne nudi elektriĆØnega duÅ”enja, ki ga mc navitje rabi. Rabi tudi ustrezno imedanĆØno prilagoditev, ĆØe ne adijo..

PovpreĆØen avdiofil ima vse Å”anse, da mu MC ne bo igral kot treba. Tudi mislim da 90% mc glav nikoli ne dobi ustreznih pogojev. Je paĆØ skorbutiĆØna reÅ”itev. ƈe pa jo spraviÅ” v optimum, ni povratka.

NiĆØ ĆØudnega, da se je veliko njih odloĆØilo za MM. Pri njih kveĆØjemu tvegaÅ” brum. Pa Å”e veliko ceneje je.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 20:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Na vpraŔanje @purpla sem odgovoril in izrazil svoje mnenje.
Zdaj Ŕe da potolažim @fjako.

Nisem smatral za potrebno na konkretno vpraÅ”anje teoretizirati. Tipa je zanimalo samo ĆØe bo izboljÅ”anje s ceneno (in verjetno zrabljeno) glavo na njegovem gramofonu. Moj odgovor je bil ne iz dveh razlogov, ker sigurno nima dobrega MC vhoda in ker smatram da obiĆØajne MC glave (cca 2g obtežitve, srednja do nizka kompliansa) ne sodijo na tistega Thorensa. Sedaj sem samo ponovil, kar sem že povedal.
V isti sapi sem predlagal (ĆØe ima njegova roĆØka uležajenje v top formi) naj poskusi z mc glavo DL304, ki ima visoko komplianso in nizko gazno silo. Tudi to sedaj ponavljam.

Kaj si se upiĆØil, mi ni jasno. NihĆØe ni govoril da je Thorens shit gramofon (to si ti privlekel na dan, ne vem zakaj). Kaj ima Linn Sondek pri temu opraviti, tudi ne vem.
Sklepam pa, da te moti podobnost konstrukcije Sondeka in Thorensa. Pri ĆØemer Sondek hoĆØe MC glave. Verjetno ne veÅ”, ma Sondek ima krožnik težak 5 kilogramov, Thorens 165 pa dva kilograma. Nadalje Sondek ima srednji bas poudarjen in tanjÅ”e zveneĆØe MC glave padejo gor ko tata na mamo. Poleg tega da so ĆØasovne konstante vzmetenja, vpetja motorja in pogonskega jermena usklajene za viÅ”jo gazno silo.

Thorens je bil projektiran v ĆØasu MM glav in za njih usklajen. Seveda se tu pa tam lahko najde izjema, ki potrjuje pravilo. samo brez ustreznega MC vhoda je vse izniĆØeno!

Govoril si o poceni MC z visokim izhodom. ƈe imaÅ” probleme z brnenjem phono vhoda, je to lahko ok reÅ”itev. ƈe ne, jih ne priporoĆØam. Imel sem 3 take glave v preteklosti in ni bil ne tiĆØ ne miÅ”. Å e najboljÅ”i je bil pokojni Glanz 10, ki je na Mayware roĆØki zaigral. Drugje pa ne.

In kot sem Å”e rekel v drugem postu, ĆØe kdo hoĆØe eksperimentirati, no problem. Ma vpraÅ”anje je bilo ĆØe bo izboljÅ”anje. To pa ni eksperimentiranje, fjaka.


dva sta vedno moĆØnejÅ”a kot eden...vsa ĆØast na znanju in izkuÅ”njah...vpraÅ”anje je bilo kateri gramofoni so za MC glave...Å”e vedno ni odgovora...in to da "verjetno" vem koliko teži krožnik od Linna ???...5 Kg ???...žal prijatelj...falio si za 2,5 Kg...razlika mad Thorensom in Linnom je 0,5 KG...lahko pa jutri odnesem oba krožnika v Mercator pa ti povem v gramih...vsi zunanji krožniki ,Linn in Thorens (TD) , so identiĆØni...gram +-...in konec koncev...vsi se mi spomnimo nekih gramofonov pred 30 , 40 let...bla , bla , bla...ne me hebat...kaj imate fotografski spomin v uÅ”esih...ĆØe si Å”e enkrat ne priklopiÅ” ta sistem , pozabi da bi ga imel v uÅ”esih...
testing...a se spomneÅ” intonacije glasu svojega otroka ko je imel 3 leta...ni Å”ans...ĆØe bi ga sliÅ”al bi se verjetno spomnil....ĆØeprav dvomim...
zakljuĆØujem...
BMW-purple...niĆØ ne kupuj...uživaj tisto kar imaÅ” in raje posluÅ”aj muzko
_________________
Ŕoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PURPLE



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 19:27
Prispevkov: 235
Kraj: Savinjska

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 20:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Možakarji, kot prvo upam, da nisem povzroĆØil med vami hude krvi. Hvala vam za mnenje. Kot veste ĆØlovek naĆØeloma strmi k napredku... zato sem vas malo povpraÅ”al.

Zaenkrat igra Thorens TD165 s Stantonko 681 EEE ok - pred ojaĆØevalec je Yamaha CX 70, ampak ga bom v prihodnje zamenjal za kaj boljÅ”ega, ob primernem ĆØasu. Vas takrat ponovno povpraÅ”am za kakÅ”en nasvet.
_________________
HI FI - balzam za uŔesa...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 21:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tole ni lih poceni visoko izhodna glava....

http://www.ebay.co.uk/itm/Dynavector-20X2H-High-Output-MC-Cartridge-Made-in-Japan-/370631632913?pt=US_Record_Player_Turntable_Parts&hash=item564b5de811
_________________
Ŕoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
CASTOR



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Prispevkov: 1087
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 01, 2012 06:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MC z visokim izhodom ni ne tiĆØ ne miÅ”.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 01, 2012 18:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PURPLE je napisal/a:
Možakarji, kot prvo upam, da nisem povzroĆØil med vami hude krvi. Hvala vam za mnenje. Kot veste ĆØlovek naĆØeloma strmi k napredku... zato sem vas malo povpraÅ”al.

Zaenkrat igra Thorens TD165 s Stantonko 681 EEE ok - pred ojaĆØevalec je Yamaha CX 70, ampak ga bom v prihodnje zamenjal za kaj boljÅ”ega, ob primernem ĆØasu. Vas takrat ponovno povpraÅ”am za kakÅ”en nasvet.


Ne se sekirat zaradi mene. Jaz sem kot njiva kamilic. Tudi meni je žal, ĆØe se kdo samo zaradi drugaĆØnega mnenja znervira.

Sem pa Ŕel preverjat mojo trditev o teži krožnika Sondeka in ugotovil, da so zgodnje verzije imele težji krožnik - 4,5 kg! Sedaj so v katalogih podatki za 3,8 kg! Potem sem vzel revijo iz leta 1981 in notri pogledal test Sondeka - 4,5kg!
ƈe obstaja reĆØ o kateri se vse ve do zadnjega vijaka, vseh spremembah in podrobnostih - potem je to Sondek. Tudi forumi samo na to temo obstajajo. Tako da nekateri ljubitelji tudi pri nas zagotovo natanĆØno vedo kako je s to zadevo.

Za izboljÅ”anje zvoka ti predlagam natanĆØno (po)nastavitev tako gramofona kot glavice. Tudi Kuzma mi je na zadnjem sejmu v Ljubljani izpostavil nastavitve glavic kot enega veĆØjih problemov. Ljudje mislijo da vejo kako je prav, pa tudi dobro ne vidijo (svetlobni pogoji kjer stoji gramofon!) ali nimajo ravno dar za mehaniko...posledica pa je bistveno slabÅ”a performansa.

Za potrebe testiranja sem velikokrat menjaval glavice na roĆØki. Testiram - zamenjam za drugo in testiram, zamenjam spet za prvo - in oppa - ne igra tako kot kakÅ”no uro prej. ƈekiram nastavitve - ja za božjo voljo, kako sem to spregledal, kako sem bil lahko tako Å”torast ?
Se dogaja tudi rutiniranim.
Eno testno plato si nabavi. Pa malo in tanko ogledalce za položit na krožnik namesto ploÅ”ĆØe in gor iglo, da vidiÅ” ĆØe stoji popolnoma navpiĆØno. Å ablono za kotno napako si pa lahko sam izdelaÅ” - natisneÅ” na printerju - edino luknjo za osovino krožnika moraÅ” res toĆØno izrezati (lahko z iglo prebadaÅ” obod).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 01, 2012 20:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

da ne bi po nepotrbnem zavajali obĆØinstvo...ko se govori o krožniku , se misli na zunanji krožnik...in ta tehta 2,5 Kg...zadnje ĆØase se klijentela žali da so novi lažji do 200g...notranji naj bi bil 1,5 Kg skupaj z bearingom...moji trije tehtajo cca. 1,25 Kg...
so , prijatelj...ĆØe ti najdeÅ” 5 kilskega se ti opraviĆØim preko naslovnice Dela...
_________________
Ŕoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojcb



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 17:41
Prispevkov: 455
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 01, 2012 20:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pravkar sem stehtal moj zunanji krožnik od Linna..2.448kg. Me je paĆØ zanimalo koliko v resnici tehta.

Tehtnice so pa tako-tako, par gramov gor ali dol..

Samo letnik Linna sem pozabil.. Wink
_________________
Glasba je kot ženska, v njej lahko neizmerno uživaŔ......
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 02, 2012 15:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VĆØeraj mi je priÅ”la v roke ena stara Ortofon MC 3000, ki pa ima odlomljen cantilever. Ima kdo izkuÅ”nje s to glavo? Morda bi jo dal pregledat in retipat.
LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
CASTOR



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Prispevkov: 1087
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 02, 2012 19:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å Å Å , ma ne povedat Ambasadorju in ZvoĆØniku, Å”ele vĆØeraj sem poslal naÅ”e glavice Soundsmithu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 02, 2012 20:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa glih na soundsmith sem potiho raĆØunal. Zgolj na podlagi prebiranja raznih mnenj.
Evo, kako je odbit kantilever...


_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 4 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe