Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Bluray vs. DVD - primerjava slike
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Video oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 02, 2010 19:03    Naslov sporočila: Bluray vs. DVD - primerjava slike Odgovori s citatom

Sicer drži, da imajo vsake oĆØi svoje malarja, zato je to poglavje pri hiÅ”nem kinu precej bolj ohlapno.

Glede na popularnost novega medija pri nas, sem se lotil enostavne primerjave. Primerjal sem kakovost slike pri bluray in DVD filmih.

Nekaj besed o tem sem spregovoril že v prejÅ”njih objavah (vodiĆØ), tukaj pa prilagam nekaj fotomateriala. Fotografije TV sprejemnika gotovo ne priĆØarajo tolikÅ”nega vzduÅ”ja, kot ogled v živo, ne trdim tudi, da gre za objektivno primerjavo - saj se pri fotografiranju ekranov vedno pojavijo motnje - ampak rezultati so sila zanimivi.

Brez dvoma ima bluray ĆØistejÅ”o sliko, veĆØ kot dvakrat viÅ”ja loĆØljivost je dober porok za to. Pri predvajanju DVDjev svoje prispeva tudi upscaling, ki ga danes premore veĆØina playerjev in AV receiverjev. Piko na i doda Super Bit Mapping, ki poskrbi za Å”e bolj spektakularno izkuÅ”njo.

O razlikah naj presodi vsak sam, saj vsako oko vidi drugaĆØe, ravno tako ima vsak svoje merila. Res je tudi, da veĆØja loĆØljivost pride do izraza pri veĆØjih zaslonih (50" in naprej, projektorji ...), vendar konkreten primer na 40" zaslonu je kar zgovoren:

Oprema:
Sony KDL-40Z5500 (MotionFlow izklopljen)
Sony BDP-S5000ES (Upscaling na 1080p)

Oddaljenost aparata:
Od ekrana: 2 metra
Objektiv: Nikkor 18-55 mm (Ŕirokokotni)












Potrebno je tudi poudariti, da dotiĆØni TV aparat že samodejno "mehĆØa" sliko, kar verjetno vpliva na ugodnejÅ”o primerjavo med medijema. Testiral sem tudi upscaling na 576i in razlika v primerjavi z 1080p je minimalna, komajda opazna - morda za odtenek svetlejÅ”a slika pri 1080p.

Drži tudi, da so slike bližje loĆØljivosti DVDju, zato prilagam Å”e eno viÅ”jeresolucijsko sliko, kjer so detajli bolj vidni:
http://www.gerchy.si/img/bludvdhigh.jpg

PS: Vem, da je pravilo foruma, da se slik ne linka, ampak pri uploadu je kar precejÅ”nja kompresija, zato raĆØunam, da bodo moderatorji napravili izjemo. V nasprotnem primeru jih bom ponovno uploadal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 02, 2010 19:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razlika je oĆØitna v korist Blueray... samo pri sliki kjer so avtomobili se mi zdi pa vse nekako enako? Napaka fotografa?(ĆØeprav vem da je gerchy hudo pedanten:)) Cool
Upscaling oz downcsaling v tvojem primeru iz 1080i ali p na 576 , mislim da ga ne izvede , ĆØe v nastavitvah , izrecno ne potrdiÅ”. Pri meni (Pionner pdp in YAMAHA rx-v 3900) vedno izvaja samo ugodnejÅ”a scaliranja(po izboru) , za nižanje kvalitete pa je je treba ..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 02, 2010 19:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jasno, saj ne namigujem, da ni razlike, le da ni tako oĆØitna, ĆØe gre za zmogljivejÅ”o opremo in dovolj veliko razdaljo. To potrjuje slika z linka, ki ni resizana in se dobro vidi, kako je slika na DVDju kompresirana, z manj detajli in globine. ƈe pogledaÅ” odsev v vratih, boÅ” hitro naÅ”el razliko. In ravno najveĆØ razlik je pri veliko detajlih, recimo slika mesta od daleĆØ, skupina ljudi ... medtem ko pri closeupih težje opaziÅ” razliko.
Na primer: http://www.gerchy.si/img/bludvdhigh2.jpg

Upscaling se da roĆØno nastavljati in sicer na vse vrednosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 02, 2010 19:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razlike so , niso pa res ogromne, najbolje je vedno primerjati obraze..
Tam toĆØno veÅ” kaj je fake in kaj prav, katere barve so pravi in katere pretirane.. vse ostalo pa te lahko tudi zavede.. tako kot ti avti, ne vem meni se dvd v tem primeru avto) zdi bolje ..
Moje mnenje paĆØ..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 02, 2010 23:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja, Gerchy, spet si se potrudil. Hvala ti za tale prispevek. Sicer sem že premiÅ”ljeval o nabavi Blu ray-a, a sem si premislil, ker se mi ne da veĆØ zbirati in menjavati formatov. Sicer pa bi bil tudi samomor, da ca. 900 DVD-jev zamenjam za Blu ray ploÅ”ĆØke... Ampak primerjava pa je oĆØitna, navkljub majhnim slikam...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 08:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Enako, sam sem tudi ostal na dvdju in Å”e nekaj ĆØasa bom, imam tudi nek kubik filmov, nisem zalavfal niti enega blueray diska, pa imam ps3 skoraj eno leto. Se mi zdi tale kolobocija okrog audio in video formatov bolj kot ne komercialni nateg. Kolikor spremljam nehote trg, opažam da bi moral menjat opremo skoraj meseĆØno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Soundfreak



Pridružen/-a: Tor Sep 2008 14:38
Prispevkov: 492
Kraj: Okolica Ribnice

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 09:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ah Numb no, meseĆØno pa res ni treba vsega menjavat. Kdor nima Å”e receiverja s HDMiji in bi rad užival v zvoku novejÅ”ih audio zapisov mu niti ni treba novega kupovat, ĆØe ima multichannel in. Jst mam LG BD390. Zadeva predvaja praktiĆØno vse kar mu dam za prežveĆØit. Jst ne vidim nobene kolobocije v tem. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 10:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ma ne vem, dvd player sem si kupil takoj ko je priÅ”el ven, in tudi filme, recimo leta 1998, pa ĆØe si sedaj zavrtim isti film na istem predvajalniku, ne zamujam ĆØisto niĆØ. Pa tudi za moj okus dobri filmi niti niso bili kvalitetno posneti, niti zvok niti slika. Verjamem da sedanja tehnika sovpada z holivudsko produkcijo kar pa vse pove.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 11:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ampak merhy, v neĆØem ima Numb vseeno prav... Ko poskuÅ”aÅ” spremljati vse te spremembe, npr. DAT, Mini Disk, DVD, Blu Ray in ostali razliĆØni formati... In potem je potrebno vse to kombinirat... Pa ima nova komponenta koaksialni izhod ven, pa ga nimaÅ” na ojaĆØevalcu... Pa rabiÅ” dekoder za to in ono... Ni veĆØ tako preprosto... Sploh ko vse to povežeÅ”, pa vidiÅ”, da je kvaliteta tako slike kot zvoka na psu, pa te sploh mine... Zato pa upada prodaja nosilcev zvoka in slike in poslediĆØno komponent, razen onih all in one...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
maksimvs



Pridružen/-a: Pet Dec 2009 8:53
Prispevkov: 19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 11:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hja, jaz sem pred dvema mesecema posodobil svojo opremo, in lahko reĆØem da med DVD in BluRay je razlika.
Tv je 46" plazma Panasonic, imam tudi PS3, vendar sem nabavil tudi BD player Sony BDP S-360, ki je nekako vstopni model vendar po testih precej hvaljen. Ujagal sem ga za 150ā‚¬ v Mullerju. VeĆØ denarja se mi ne zdi smiselno dajati.
Predvajanje se mi zdi Å”e odtenek boljÅ”e kot s PS3. Na dotiĆØnem me je motil tudi precej glasen pogon. Pri igrah to niti ni moteĆØe, pri filmih pa kar precej.

Sicer mi pa ni jasno zakaj bi moral menjat 900 DVDjev. ZadegaÅ” jih v BD player in basta. Za naprej pa na juriÅ” z BluRayi. Smile
_________________
Why canĀ“t we all just get along!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 11:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfan je napisal/a:
Ampak merhy, v neĆØem ima Numb vseeno prav... Ko poskuÅ”aÅ” spremljati vse te spremembe, npr. DAT, Mini Disk, DVD, Blu Ray in ostali razliĆØni formati... In potem je potrebno vse to kombinirat... Pa ima nova komponenta koaksialni izhod ven, pa ga nimaÅ” na ojaĆØevalcu... Pa rabiÅ” dekoder za to in ono... Ni veĆØ tako preprosto... Sploh ko vse to povežeÅ”, pa vidiÅ”, da je kvaliteta tako slike kot zvoka na psu, pa te sploh mine... Zato pa upada prodaja nosilcev zvoka in slike in poslediĆØno komponent, razen onih all in one...


UpoÅ”tevati je treba tudi degradacijo kvalitete slike in zvoka, zaradi raznoraznih pretvorb med formati, pa ĆØeprav se vse to dogaja v digitalni domeni, kjer (vsaj teoretiĆØno) naj ne bi priÅ”lo do tega.

In tako, na primer, se zgodi, da ob ogromni filmoteki na DVD-jih, naŔ sicer vrhunski BR-player, DVD-je predvaja opazno slabŔe kot dobri stari DVD-player. Evil or Very Mad
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Orpheus999



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44
Prispevkov: 127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 12:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bluray je mogoĆØe uporaben, ĆØe je celotna produkcija narejena(prirejena) za ta format. Ne vidim pa razloga da bi starejÅ”e filme gledal v hi-def, ĆØe niso narejeni na tem nivoju. Od novejÅ”ih filmov mi praktiĆØno noben movie ni bil za pogledati veĆØ kot enkrat (razen ene redke izjeme-Avatar) starejÅ”i filmi in tisti, ki dejansko imajo neko pametno zgodbo pa žal niso narejeni v hd. Bluray burner si bom omislil, ko bo cena dovolj padla, za predvajanje pa preferiram kakÅ”en kvalitetnejÅ”i dvd reciever, kot pa poceni bluray.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 13:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No ja, ni vse tako nekompatibilno in to je tudi eden izmed namenov te objave.

Before, sodoben bluray player bo DVDje predvajal naĆØeloma bolje, kot DVD player, ĆØetudi je ta vĆØasih bil vreden veliko veĆØ. NamreĆØ, vsak bluray predvajalnik ima že HDMI izhod (sicer v primerjavi s scartom ni drastiĆØne razlike), predvsem pa zmore sliko upscalirati, kar dejansko pripomore k lepÅ”i in mehkejÅ”i sliki, ki jo vidimo na sodobnih zaslonih.

Orpheus999, tudi starejÅ”i filmi se dobijo na blurayjih so v HD loĆØljivosti. Sem ravnokar prinesel domov "Few good man" in je slika takÅ”na, kot pri blurayju mora biti.
Obstajajo tudi debate, ali imajo studiji za starejŔe filme zvok v originalni (nekompresirani) obliki, ampak to so v vsakem primeru zgolj Ŕpekulacije.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
knap



Pridružen/-a: Čet Sep 2008 7:49
Prispevkov: 1264
Kraj: MIKLAVŽ

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hmm, jaz pa sem enkrat bral, da tudi stari filmi (30 let+) so že v osnovi bili snemani v veliko veĆØji resoluciji...kot pa jo je potem dejansko vhs, dvd format omogoĆØal

zato lahko tudi sedaj na blu raye dajo vse te stare naslove
ĆØe se motim, me popravite

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
knap



Pridružen/-a: Čet Sep 2008 7:49
Prispevkov: 1264
Kraj: MIKLAVŽ

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 03, 2010 14:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Laughing
http://www.popularmechanics.com/technology/how_to/4258801.html
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Video oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe