Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Bookshelf zvoĆØniki
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 04, 2024 11:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Kot pravijo "100 ljudi 100 ĆØudi", tako je tudi "100 zvoĆØnikov 100 razliĆØnih zvokov" ... Enim dopade "vintage" zvok drugim ekstra "analitiĆØno" in potem Å”e vse vmes ... Tako, da, ĆØe ni ojaĆØevalec pretežak, z njim od vrat do vrat na demo, le tako bo manj možnosti "strela v prazno" ...
Poznam preveĆØ ljudi, ki berejo in berejo hvalnice plaĆØanim testom, ne da bi vedeli vsaj malo kako "zvoĆØnik" zveni Crying or Very sad Wink. In ker nimajo izkuÅ”enj s posluÅ”anjem, znajo pa vse pisane teste na pamet, sploh nimajo "lastnega mnenja" Embarassed Wink Laughing
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 05, 2024 11:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vojko je napisal/a:
kgorazd je napisal/a:
Hvala za odgovor. Toshibe zvokovno poznate? Glede na leto izdelave je verjetno kar težko dobiti dobro ohranjene. Tehnk5nossm, da bi jih obnavljal.


Brez skrbi, to dobro dela, sploh na lampo, tudi na simpl EL84
S ĆØimerkoli drugim boÅ” za veliko veĆØ denarja mim udaril.
"Male Å”katle velik zvok" in podobne reĆØi pa ne obstajajo, pozabi.

Obstajajo, obstajajo in Ŕe kako.
Skombiniraj fullrange Auratone (kocka s 17cm stranicami) in 2A3 single ended ojaĆØevalec/direktno grete triode/ - zvoĆØnike lahko postaviÅ” Å”tiri metre narazen in dobiÅ” maltene cinemascope stereo sliko. Isto sem dosegel z eksperimentalnim OTL lampaÅ”em.
Auratone sem imel 20 let doma in lahko povem, da na tranzistor mi nikoli ni uspelo ponoviti tega. Danes vem zakaj. PreÅ”voh so bili. Pa verjetno ni sama moĆØ posredi.

Kar nas pripelje do druge znane kombinacije - ultra moĆØen tranzistorski ojaĆØevalec na mini zvoĆØnikih.
V Universaltecnici v Trstu sem nekoĆØ vpadel v veliko posluÅ”alnico s SonusFaber Minima in McIntosh mono konĆØnimi stopnjami. 3x lahko ugibate kako se je sliÅ”alo - cinemascope. Zvok za ne verjet ob absurdu da je bila mono stopnja dupla po volumnu od obeh zvoĆØnikov skupaj, pa kabli ki so Å”li na zvoĆØnike z lepilnim trakom na stojalih da ne prekucnejo zvoĆØnikov.

Ima to smisel?
Takrat mogoĆØe res ne, danes pa imamo D klaso ojaĆØevalce z ogromno moĆØjo in nizko ceno, težo in volumnom.
Poskusil sem z mojim D-class Spectronom na Philips mini zvoĆØnike s traĆØnim visokotoncem in ... neverjetno, deluje. Ti zvoĆØniki so bili del mini hifi sistema Phlips MCD in je v kompletu koÅ”talo 350eurov z zvoĆØniki vred.
V vseh meni znanih primerih so bili zvoĆØniki zelo narazen postavljeni.

Kaj se dogaja? Zgornji del spektra postane tako voluminozen, da kar spregledaÅ”/ ne moti pomanjkanje energije spodnjega dela spektra. Pa ostaneÅ” odprtih ust.
Iz istega razloga se tudi na floorstanderjih v high endu priklaplja sorazmerno moĆØnejÅ”e, kilovatne, ojaĆØevalce, ker zagotovijo voluminozno enormno sceno v vseh smereh. Pa ĆØeprav rabiÅ” samo delĆØek razpoložljive moĆØi. Isto velja za zvoĆØniÅ”ke kable, katerim kvadratura mora rasti z moĆØjo. Sicer pozabi na voluminozno sliko. Ni kot se reĆØe - mala pi.. je velika stvar, hahaha
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 05, 2024 13:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fullrange je specifika, neposreden in "cinemascope" zvok, s kakimi Supravox "pojejo angelci", ni pa to za povpreĆØnega uporabnika,

Auratoine dobro poznam, v studijih so pogosti za kontrolo konĆØnega mixa. Aktivci najpogosteje:https://www.amazon.com/AURATONE-C50A/dp/B07WLJDD1T Tudi specifika, profi roba, narejeno je za povsem drug namen.
ƈe imaÅ” 2A3 single ended ali OTL so zadnja stvar, ki bi jih namensko kupil zanje...

Dvakrat veĆØje monobloke tudi ne moreÅ” dat na monitorĆØke ali Spectrona, to so "audiofilske fantazmagorije", audiofilska sholastika.

DigiĆØ na Toshibah sterilizira vse, kar je na njih najboljÅ”ega in najlepÅ”ega ter "zapoje" ravno z lampo. Sploh entry-level , katerih je 98%.

Philips ima zgornji del res neverjeten, zato sem jih tudi svetoval, z naskomom bolje od Auratona, lintonov ipd...za male pare.

Vse je relativno, daj Auratone na povpreĆØen digiĆØ, pa verjetno hitro ne boÅ” veĆØ "poplesaval"....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fidac



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 15:54
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 05, 2024 23:08    Naslov sporočila: Re: Bookshelf zvoĆØniki Odgovori s citatom

kgorazd je napisal/a:
Živjo,

Prosim za predloge za dobre rabljene bookshelf zvoĆØnike v vrednosti cca. 2500 euro, primerne za cevni ojaĆØevalec (2x25W).

Hvala lepa, Gorazd


Bookshelf zvoĆØniki, ne glede na ceno imajo slab izkoristek 85-90dB. Basi bodo preÅ”voh s tem ojaĆØevalcem. Edina reÅ”itev je subwoofer, Å”e boljÅ”e pa dva.

Tudi sam iÅ”ĆØem nekaj podobnega za TV/hiÅ”ni kino vendar do 1000ā‚¬. Kar se tiĆØe znamk, se nagibam danskim firmam Dynaudio, Dali.

AngleÅ”ki zvoĆØniki KEF, B&W imajo alu visokotonce, ki zaĆØnejo utrujati pri daljÅ”em posluÅ”anju. Podobno kot Focal.

Osebno se izogibam angleŔkim znamkam, mislim da so precenjeni. Na zadnje sem imel ATC SCM11, brez subwooferjev so bili totalno brez dinamike.

Preberi recenzije kitajskih zvoĆØnikov Musician Audio Knight 1, mislim da se dajo dobiti za 1500-1600ā‚¬.
_________________
FIDAC
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2024 11:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, izrazi imajo doloĆØen pomen
book (knjiga) + shelf (polica) = knjižna polica
ZvoĆØniki za na knjižno polico se tako kliĆØejo, torej. V akustiki bližina stene izza zvoĆØnika pomeni ojaĆØanje basov za 3dB. Pravi bookshelf zvoĆØniki torej potrebujejo bližino stene in samo tako dosežejo uravnotežen zvok z zadostno koliĆØino basov.
ProĆØ od stene na stojalih bookshelf zvoĆØniki igrajo preveĆØ tanko, brez fundamenta.
------------------------
Torej, je to miŔljeno, oziroma željeno?
------------------------
Lep primer je primerjava BBC LS3/5a in Linn Kan. Oba v skoraj identiĆØnih dimenzij Å”katlah, oba uporabljata KEF B110 woofer. Toda Kan je projektiran za bližino stene in torej glasnejÅ”i za 3dB z istimi vati. V praksi pa kar 4dB, zaradi kretnice v BBC-ju.
Prvemu so s kretnico za 4dB utiÅ”ali podroĆØje iznad 200Hz da so spravili srednje na nivo basa, drugemu so predvideli bližino zadnje stene da so dvignili base na nivo srednjih.
BBC-jev monitor ni bookshelf, Linn Kan je ĆØistokrvni bookshelf. Obema se podre zvoĆØna magija ĆØe se tega ne upoÅ”teva. Na oko pa v principu ni razlike.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Tor Feb 06, 2024 12:15; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fidac



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 15:54
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2024 12:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Knjižne police so najslabÅ”e mesto za postavitev zvoĆØnikov tudi tzv. bookshelf zvoĆØnikov. Majhni zvoĆØniki nimajo dobrih in globokih basov, zato so subwooferji. Zakoni fizike paĆØ. Moji prejÅ”nji Dynaudio C1 so bili neverjetni razen globokih basov...
_________________
FIDAC
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2024 12:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fidac je napisal/a:
Knjižne police so najslabÅ”e mesto za postavitev zvoĆØnikov tudi tzv. bookshelf zvoĆØnikov. Majhni zvoĆØniki nimajo dobrih in globokih basov, zato so subwooferji. Zakoni fizike paĆØ. Moji prejÅ”nji Dynaudio C1 so bili neverjetni razen globokih basov...

C1 je izjemen zvoĆØnik (posluÅ”al na sejmu v Minhnu v NAD sobi). Ni pa bookshelf ampak zvoĆØnik predviden za delo na stojalu daleĆØ od sten.

Majhen ne pomeni bookshelf. V akustiki bookshelf je sinonim za postavitev blizu ali direkt na zadnjo steno.
Kako, je pa drugi par rokavic. ObiĆØajno jih vidimo na fotografijah postavljene na okoli 2m dolgo in okoli 80cm visoko omarico. BoljÅ”e firme vodijo raĆØuna kako bo v praksi. Ena taka (izpod slike zvoĆØnika)
https://klappav.com.au/products/607-s3-2-way-bookshelf-speaker-pair-oak
Nekatere firme kot je Bowers na sliki imajo modele kjer se s Ŕpužvo v reflex odprtini prilagaja postavitvi.

Zato sem vpraÅ”al pobudnika te teme ali je dosledno želel to ali pa je imel v mislih samo majhne zvoĆØnike nasploÅ”no.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fidac



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 15:54
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2024 15:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zaradi baffle step kompenzacije okrog 200-250Hz, slabÅ”e zvoĆØne slike in drugih problemov rezoniranja na policah, so potrebne korekcije v kretnici, kakor ste sami povedali, ki poslediĆØno zmanjÅ”ujejo obĆØutljivost zvoĆØnika.

citat
Why bookshelf speakers? They're commonly known as such as some models are small enough to fit in a bookshelf, in a corner, or even on your desk. But a bookshelf isn't necessarily where you should put them ā€“ if you're serious about your hi-fi system's performance, we would always recommend placing them on dedicated speaker stands to ensure they sound their best.
konec citata

Pokojni G. Siegfried Linkwitz, guru na tem podroĆØju je ogromno napisal na to temo. Tudi sam sem dobil par informacij direktno od njega.

Strinjam se. C1 je stand-mount ne pa bookshelf zvoĆØnik.

Bilo bi korektno da se tudi OP vkljuĆØi v diskusijo ki jo je zaĆØel.
_________________
FIDAC
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2024 17:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za bookshelf je omejitev, da ne sme imeti backfireing bas reflex luknje, veĆØ vredna kot neko Å”irjenje od zadaj od stene na stojalih. Sploh se zdaj postavlja boxe ĆØim bližje steni zadaj. Linkwitz je veliko uĆØil o Å”irjenju zvoka, nekako s ĆØivavami pa se ni posebej utrujal. Je pa tudi mene zastrupil s svojimi KEF sateliti (LS3/5) in B139 wooferjem, kar sem ga nadgradil davna leta nazaj s TL Å”katlami in pripravo na aktivni pogon.
Linkwitzova dnevna soba:


Moja izvedba iz leta 1988
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fidac



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 15:54
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2024 19:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈestitam na vaÅ”i izvedbi TL, posebej pa za tolk dolg nazaj. Legendarni B139. Pred mnogimi leti sem posluÅ”al IMF TLS 80 na neki izložbi v velikem prostoru. Bach Toccata in Fugue in D-minor. Transmission line uau...

Danes posluÅ”am delĆØek tega (quarter wavelength +2 suba 2x500w).

Slavni g.Linkewitz je nazorno prikazal postavitev zvoĆØnikov 40-50cm pred regalom.
_________________
FIDAC
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 07, 2024 15:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

25 let so bili na steni na stojalih, aspuh pod strop, TL na iglah, sateliti na ploÅ”ĆØi malenkost toe-in. Nepozabni 3D.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe