Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Triode
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 13:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes ni težko najti bolj napreden test kot samo 1kHz sinus. Že doma lahko narediÅ” bolj kompleksne teste (sicer z manjÅ”o natanĆØnostjo).

Seveda se strinjam da je feedback dvorezen meĆØ in da tisti ki dizajnirajo ojaĆØevalce morajo vedeti kaj delajo. Zagotovo obstajajo kompleksni SS ojaĆØevalci ki so veliko slabÅ”i od preproste triode. Verjamem tudi da se da naresti ojaĆØevalec na elektronke, ki se izmeri primerljivo tranzistorjem. Ampak pravijo da taki niso tako dobri!

Morda misliÅ” ta link: https://www.passlabs.com/technical_article/audio-distortion-and-feedback/
Ko sem iskal link sem naŔel Ŕe tole: Pass ACA Class A Power Amplifier Review
Lahko poiÅ”ĆØeÅ” tudi test za kak drug ojaĆØevalec in primerjaÅ”. Tako 1kHz sinus popaĆØenje in intermodulacijsko popaĆØenje je izjemno visoko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jože



Pridružen/-a: Sre Dec 2009 18:30
Prispevkov: 318
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 14:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, to je ta link.
glede bolj kompleksnih meritev, ki jih lahko opravim tudi sam je tako, vse te meritve bazirajo na eni sinusoidi ki jo premika program po spektru od 20 do 20000Hz to je meritev popaĆØenja po spektru, ki pove kako paĆØi ojaĆØevalec posamezno frekvenco, ne pove pa niĆØ o kompleksnem popaĆØenju, o tem, kar piÅ”e Nelson Pass v tem ĆØlanku.

zanimiv izsek iz te strani
"Much of the time IM distortion simply forms a complex ā€œnoise floorā€ which masks musical detail. At lower levels, it takes the life out of the music and makes it uninteresting, even irritating. It isnā€™t as noticeable with very simple music, but it stands out with orchestral material as if the instruments were covered by a veil."
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 14:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na te revijalne meritve ne dam niĆØ, ker so komercialne. Vse, kar rabiÅ”, je trikot na 20kHz in na B kanalu osciloskopa gledaÅ” obliko in zamik faze.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 14:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jože je napisal/a:
ne pove pa niĆØ o kompleksnem popaĆØenju, o tem, kar piÅ”e Nelson Pass v tem ĆØlanku.

Saj imaÅ” intermodulacijske meritve recimo (32 sinus tonov hkrati). V tistem Pass ACA ga imaÅ” (in ga je veliko v primerjavi z raznimi class D tranzistorji).
Pa ne vidim problema lahko bi tudi glasbo uporabil kot test, ampak bi dobil samo informacijo koliko dB odstopa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 14:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Na te revijalne meritve ne dam niĆØ, ker so komercialne. Vse, kar rabiÅ”, je trikot na 20kHz in na B kanalu osciloskopa gledaÅ” obliko in zamik faze.

Glavni problem je da rabiÅ” tudi ojaĆØevalec, ki ga hoĆØeÅ” izmeriti.
Trikotnik pokrije neskonĆØno frekvenc in vidiÅ” tudi fazo (vidiÅ” deformacijo).

Ali tvoji ojaĆØevalci tudi "siromaÅ”ijo" zvok z feedbackom? Ima trioda boljÅ”i rezultat?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 16:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V 50 letih dela v audio hobyju bi si menda lahko naredil že eno triodo, tetrodo, pentodo...., ĆØe bi to zares igralo ultimativno dobro. Moj fotr je nekdaj delal ojaĆØevalce na lampe in predeloval ameriÅ”ke radioaparate po vojni. Kot mlad otrok sva navijala transformatorje za 220V okoli leta 1960.
Jaz cenim svoje Å”ibko znanje in svoje preverjene projekte, kako bi tudi drugaĆØe. O analogiji, ki danes prevzema vlogo, pa takole. ƈe nimaÅ” predstave o delovanju vezij in elektronike, se zateĆØeÅ” na fiziĆØne pokazatelje, torej vrteĆØe gramofone in žareĆØe lampe, podatke o kristalinski sestavi kabeljnov, eksotiĆØne materiale in prevodnike itd... To ti nekako utrdi neko navidezno poznavanje, ki ga sicer nimaÅ”.
ƈe upoÅ”tevamo, da je ves arhiv tako precenjenih posnetkov, varno na trakovih v bunkerjih, je le-te treba letno previjati, da se ne zaležijo. Tudi za vsako emisijo 100 printov, jih ne natikajo kar tako na magnetofon za rezanje matric. V resnici so jih digitalizirali na 24/96 že davno in zdaj delajo izpeljanke, downsamplajo, kompresirajo in upsamplajo na željene vrednosti. V naÅ”em hobiju je barabija in sugestija na prvem mestu, poÅ”tenost in znanje na zadnjem, moĆØnejÅ”i si v prepriĆØevanju, hujÅ”i strokovnjak si. OK, jaz sem brezveznik in opazujem od daleĆØ.
Opazka iz zadnjega ĆØasa. PlaĆØano je nebroj testov FPGA gnanih DACov na YT, ki naj bi preplavili in podredili audio trg. Jaz pa, osel stari, ne zamenjam AKM ali Sabre, enako mi služi, pa vsaj vidim, kaj se dogaja. Kakor kdo želi in mu paÅ”e.
Slika zdravega trikotnika z moje konĆØne stopnje. Vedno vam je na voljo brezplaĆØna proba na domu. Pa niĆØ ne ponujam in prodajam, ker sem že vse zamudil, sem prestar in slabÅ”e vidim za kakÅ”no množiĆØno izdelavo. DelujoĆØih je 14 modulov od 200-400W.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 17:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom: enkrat smo primerjali ravno to tvojo konĆØno stopnjo in lampaÅ”a 2a3 (don garber X) s takrat lampami nove izdelave. Takrat sem dal notri paĆØ neko, za moje pojme solidno lampo (WE replica 2a3), ne pa vrhunske, saj smo imeli namen testirati kable, kjer pa je nekaj vklopov in izklopov, za katere nisem pripravlen reskirati stare NOS lampe.

VaÅ”a izjava, ko smo hoteli priklopiti vaÅ” ojaĆØevalec (po posluÅ”anju 2a3) je bila, da je verjetno "prekratek" za tega lampaÅ”a. KakÅ”ni so bili vaÅ”i zakljuĆØki po zamenjavi na vaÅ”ega tranzistoja ne vem, ampak lahko povem moje. Å e vedno sem mnenja da je lampaÅ” igral bolje, kljub precej povpreĆØnim 2a3 lampam. Ampak, kot sem že takrat napisal, se je izkazal kot tranzistor vrhunsko, bistveno bolje kot recimo referenĆØna veriga electrocompanieta, s konĆØno stopnjo AW400, kar je za moje pojme precejÅ”en kompliment vaÅ”emu ojaĆØevalcu.
Seveda je treba upoÅ”tevati tudi, da ima vaÅ” ojaĆØevalec 100X veĆØ moĆØi in s tem praktiĆØno bistveno bolj odprto pot glede izbire zvoĆØnikov, pa vendar, tisti prvi vat je pri lampaÅ”ih enostavno malo veĆØ. Pa ne reĆØem, da je to univerzalno ultimativno, vendar pa je vsekakor ultimativno za doloĆØene zvrsti, glasnosti in preference. Za moj okus so paĆØ pomanjkljivosti lamp premajhne, da bi jih zamenjal s tranzistorjem. Morda ima kdo drug drugaĆØne preference in je zadeva drugaĆØna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 17:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se spominjam tega testa v mrazu in ga cenim predvsem kot sodelovanje z mladimi z dosti boljÅ”imi uhi. To sta bili vaÅ”i konĆØni na lampe X in Y. Me veseli, da smo iz testa izÅ”li vsi zadovoljni, lampaÅ” z nekoliko bogatejÅ”im basom in nenadkriljivo fazno usklajenostjo. Seveda pa na velike horne v hladnem. MogoĆØe se je spet kdaj dobiti za primerjavo v boljÅ”ih pogojih. Prav je, da branite svoje bogate izkuÅ”nje. LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2023 18:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Se spominjam tega testa v mrazu in ga cenim predvsem kot sodelovanje z mladimi z dosti boljÅ”imi uhi. To sta bili vaÅ”i konĆØni na lampe X in Y. Me veseli, da smo iz testa izÅ”li vsi zadovoljni, lampaÅ” z nekoliko bogatejÅ”im basom in nenadkriljivo fazno usklajenostjo. Seveda pa na velike horne v hladnem. MogoĆØe se je spet kdaj dobiti za primerjavo v boljÅ”ih pogojih. Prav je, da branite svoje bogate izkuÅ”nje. LP


Hehe, ja mraz je bilo, žal, se opraviĆØujem za to izkuÅ”njo, ampak bo kmalu tam drugaĆØe in topleje, vas takrat povabim Å”e enkrat.
Kot reĆØeno, ja, zvoĆØniki nikakor niso bili primerni za vaÅ”ega tranzistorja, ampak, kot pravim, so se bistveno bolje obnesli (komot bi z njimi živel in jih posluÅ”al) kot recimo sistem, ki stane 10kā‚¬+. Bi me zanimalo, kako se sliÅ”ijo na bolj zahtevnem sistemu, kjer verjetno taki ojaĆØevalci zaživijo. Se pa tudi strinjam, da tranzistor rabi Å”e malo veĆØ ĆØasa za ogrevanje, da lahko pokaže svoj optimum. Vsekakor pa spoÅ”tujem vse, ki se lotijo izdelave in zadevo tudi izdelajo, da pa Å”e zveni vrhunsko pa je stvar Å”e toliko boljÅ”a


S spoŔtovanjem!
Anze
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2023 12:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

---
Imate kakÅ”en DIY predlog za predojaĆØevalec z balansiranimi vhodi in izhodi?

Zakaj diy?
ImaŔ Topping Pre90, ki visoko kotira po celem svetu. Balansiran dual mono za 600 dolarjev. Za DIY sam nekaj narediti boŔ porabil minimalno par stotakov a niti za 600 ne boŔ priŔel niti blizu tem performansam:
https://www.stereophile.com/content/topping-pre90-line-preamplifier-measurements

Stereophile ga je uvrstil na listo 'recommended'...
--------------------------------
Samo to je zelo transparentna reĆØ - pomeni da ne naredi zvoku niĆØ, samo ojaĆØi.
Garbage in - garbage out, ĆØe signali izvora zvoka (in posnetki) ne bodo na nivoju.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2023 13:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem mislil triodnega (saj smo v temi Triode), ampak problem je da bo balansiran vhod in izhod avtomatiĆØno naredil push-pull tako da je spet brezveze (uniĆØil harmonsko strukturo).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2023 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.analogmetric.com/goods.php?id=2108
Balansirani valve premp v kitu
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2023 12:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Samo to je potem praktiĆØno push-pull, ĆØe uporabljaÅ” balansirano?
"Voltage gain: 16dB (single-ended) and 22dB (balanced)"
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 21, 2023 13:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈista A klasa in brez feedbacka.
AudioResearch - na bazi katerega je izpeljana diy verzija iz zgornjega linka - je na meritvah Å”e vedno imel prevladujoĆØi drugi harmonik, toda nizko. Celoten THD se giblje okoli poldruge desetinke procenta.
--------------------------
Elektronke niso samo sinonim za naravno harmonsko sestavo popaĆØenj, ampak tudi za preprosta vezja in malo stopenj.
Tudi Nelson Pass ugotavlja, da preprosta vezja, sploh ĆØe so brez feedbacka, bolje zvenijo (glej njegovo diskusijo diy Zen ojaĆØevalca in Bride ofZen predojaĆØevalca, ki sta sicer SS a velja isto).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 21, 2023 14:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To da se da precej enostavno z malo komponentami narediti dokaj dobro zveneĆØ ojaĆØevalec mi je zelo vÅ”eĆØ. Vsekakor velik plus za triode.
Žal ĆØe hoĆØeÅ” veĆØ moĆØi ne gre enostavno.

Zdi se da je to premalo popaĆØenja, razen ĆØe je stvar v rahlem klipanju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 5 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe