Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Supertweeterji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 12:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
A kdo pozna tegale sully-ja? Kaj je to bot od kake trgovine al dejanski hobijaÅ”?

hobijaÅ”, s trgovinami niti pod razno. Pa saj se vidi od daleĆØ..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 12:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A si že dal komu za pir tule, pa da on to ve, da poenostavim? Se mi ne da raziskovat tvojih postov, sploh ĆØe si bot. Niti ne spremljam tolk vseh tem Laughing
Me pa zanima, ĆØe dejansko obstajaÅ” ali je to samo ena od Å”tevilnih interesnih pojav?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 12:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
Kaj govoriÅ”? --audiomarka da bo naredil kretnico za supertweeter - od posta do posta pozabi kaj piÅ”e ali prebere, ĆØe sploh.

Ne priĆØakujem da bo.

sullly je napisal/a:
Potem je tu Ŕe ena perverzija:
https://www.youtube.com/watch?v=4eC6L3_k_48
LP, gre lahko brez težav na 60kHz - tukaj je tip uporabil original LP ploÅ”ĆØo iz 1958 leta.
Supertweeterje dodajati na digitalno je Å”koda ĆØasa in denarja.

So tudi digitalni posnetki z viÅ”jim sample rate-om, tako da digitalen format je praktiĆØno neomejen. DXD z lahkoto brez izgube shrani 176.4kHz. Konec koncev je tudi v videu bilo digitalizirano za prikaz. Je pa v praksi težko dobiti kakovostne posnetke, ki dejansko so tako posneti (itak se ne sliÅ”i, ampak lahko vidiÅ” v programu). Pri LP je pa težko reĆØi ali gre za harmonike glasbil ali harmonike igle. Za CD pa drži.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 12:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Koliko je potem ta comb filtering izrazit v praksi?

ƈe gre za odboje (je dovolj zakasnjeno) ni problem, ker je prisotno do neke mere povsod v sobah.
ƈe gre za dva vira, ki se tepeta, je pa lahko sliÅ”no kot pomanjkanje zvoka na doloĆØenih frekvencah. Pojav je seveda zelo odvisen od pozicije posluÅ”anja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 17:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo težko sledim razpravi o supertweeterjih, katere napadate s teorijo za subwooferje. TimeDelay in odboj pri 21mm valu na 16kHz je nemerljiv in neobvladljiv, pa Å”e Å”irjenje v repih iz nekih ploÅ”ĆØatih prevelikih membran. To so zadeve za horne, ĆØe sosedov domobran ponoĆØi laja, tam rabimo 25kHz in 5W moĆØi, da Å”ĆØeneta prizemljimo. Skregano s teorijami na vseh frontah.
Edino dejstvo, ki nekaj velja je, da nad 7kHz prostor žre visoke tone, pa se lahko nekako aktivno kompenzirajo, ĆØe to seveda znaÅ”. To ste vse prebrali že v letih 1980 in naprej pri Linkwitzu.
Denar in cena supertweeterja ne kompenzira znanja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 18:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja vse mora bit. Denar, znanje in Ŕe posebej sluh.
No ampak vseeno je postalo oĆØitno, da na viÅ”jih frekvencah primanjkuje disperzije in tudi signala.
Mojster, ki prodaja aperion pravi, da je 1 mesec probe za supertweeter. Za Jbl je pa svetoval, da tviterja nad 9kHz zmanjkuje in bi s kretnico na 10kHz precej veĆØ dobil kot pokvaril. Jurja je boleĆØine Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 574
Kraj: laŔko

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2021 09:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eh, dva lekadola, pa takoj v akcijo. Pa vse sproti posneti. MogoĆØe boÅ” po uspeÅ”no izvedeni operaciji ugotovil, da v sistemu naenkrat manjka prva oktava ali dve.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2021 10:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zvocnik je napisal/a:
Townshed supervisokotonec sem imel kar nekaj let v sistemu v paru z ribbonskim visokotoncem.

Res je, kot takega nimaÅ” kaj sliÅ”ati a kljub temu doda svoje, zvoĆØna slika se dodatno preĆØisti, dobi na globini, vpliv je vse do suba in ja tam je velika frekvenĆØna luknja. Ves ĆØas se spraÅ”ujeÅ”, kje sistem iztisne teh 100k Hz, ĆØe jih pa nikjer na posnetkih ni. NaĆØelno zanimiva zadeva, ki ti povzroĆØa veĆØ vpraÅ”anj kot odgovorov.

Sedaj, ĆØe je v sistemu potreben ali ne je res stvar diskusije. Sam ga nimam veĆØ, ker je Å”e veliko drugega v sistemu kar ti lahko prinese bistveno veĆØje rezultate in potrebno zadovoljstvo ter tako s ĆØasoma morda ugotoviÅ”, da ga pravzaprav ne rabiÅ”, žuli pa te lahko.

Lp

--zvoĆØnik nam posreduje informacije iz prve roke.
Raje kot ugibanje in sklepanje ga dajmo vpraŔat ...
Mene naprimer zanima ali je STW deloval razliĆØno iz digitalnega vira - glede na sampling rate??
NamreĆØ nekje sem prebral - so naredili test ponudnikov pretoĆØne glasbe, podkrepljene z grafikoni, ki so dokazovali da file 24/96 velikokrat to niso - v smislu da jim frekvenĆØni odziv ne gre preko FLAC standarda. Kot bi 16/44 samo pretvorili v viÅ”ji format.
Zadeva je bila aktualna pred nekaj leti, ne vem kako je danes, nimam možnosti izmeriti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zvocnik



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 22:12
Prispevkov: 786
Kraj: Piran

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2021 13:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žal na to ne morem odgovoriti, ker sem STW uporabljel Å”e v ĆØasu red booka in vinila. Na vinilu je bil efekt preko CDPja pa je bil samo tam. Kdo ve kako bi bilo danes to sliÅ”ati...

Sem Ŕel danes pogledat na Townshedovo stran pa vidim, da je spremenjena a hkrati pri STW piŔe prav to kaj se zgodi, ko se doda v sistem le da gre sedaj 'samo' do 90 kHz.

Ampak in kot reĆØeno, STW je res kot neka pika na i (da ranvo ne izpadeÅ” 'i-diot') tako, da nikoli ne veÅ” kdaj bi ga bilo smiselno dodati v sistem in tudi ni prav nobene potrebe, da bi moral kakor sedeti v 'prvi vrsti' ali Å”e bližje, sploh, ĆØe že sama osnova na Å”tima. Mi pa imamo že neskonĆØno težavo s samo osnovo.

Lp
_________________
Information is not knowledge
Knowledge is not wisdom
Wisdom is not truth
Truth is not beauty
Beauty is not love
Love is not music
Music is the best !

FZ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041 737 410
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2021 10:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.
Kot sem si mislil, vinil gre brez težav v ultrazvok. CD (in Flac) paĆØ ne.
Pri vinilu uporabljam mc odjem in opažam karakteristiko zaprtosti (ne topo, a v tej smeri) visokih tonov kadar gre za zgodnje digitalne remasterje starih uspeŔnic (npr.Nina Simone kompilacija dvojni album).
Je isto pri tebi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2021 16:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@sullly https://www.youtube.com/watch?v=MOVT_4yO5hs
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zvocnik



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 22:12
Prispevkov: 786
Kraj: Piran

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2021 23:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

STW in kaj v WAVu bi mogoĆØe že dalo kakÅ”en rezultat, bi bilo za pobati.

ƈisto možno, da se na digitalnih remasterjih opazi zaprtost na visokih, sam paĆØ do sedaj nisem bil ravno toliko pozoren na to, bom. Verjetno ni ravno potreben MC odjem, ki ga sicer že nekaj ĆØasa nisem imel v sistemu. SG odjem s svojo phono amplifikacijo bi zagotovo tudi kaj pokazal, ĆØe že (low) MI morda ne - ta sicer dela z MC phono prejem vendar s prilagojeno RIAA krivuljo.


Lp
_________________
Information is not knowledge
Knowledge is not wisdom
Wisdom is not truth
Truth is not beauty
Beauty is not love
Love is not music
Music is the best !

FZ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041 737 410
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 15, 2021 11:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Digitalni remastri starih stvari so pogosto slabÅ”e zveneĆØi kot LP.

Jaz sem na enem posnetku ponaredil visoke tone s harmoniki. Torej sem dodal popaĆØenje in je zvenelo precej boljÅ”e (odprto in zraĆØno).
Pa ne govorim o ultrazvokih. Pogosto je velik primanjkljaj krepko pod 20kHz.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 19, 2021 09:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Supertweeter za 150ā‚¬:
http://www.taket.jp/batpro/batpro.html
njegov test:
https://www.tnt-audio.com/casse/batpro_supertweeter_e.html

V testu je razlaga, zakaj STW sliÅ”no vpliva na jasnost basov. PrviĆØ sliÅ”im za to, zelo zanimiva tema.
ƈeprav, nekoĆØ sem poskuÅ”al dodati (dober) tweeter enemu fullrange-u in sem bil preseneĆØen kako je spremenilo base. Je to, to?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 19, 2021 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mah, visoki se vedno poznajo na jasnosti basa. Zato je pa sub brez prikljuĆØenih satelitov nezanimiv in momomomomoljajoĆØ.
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 5 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe