Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

LP vs. CD
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 14:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
TeoretiĆØno, v praksi malo morgen.
...
you have a great opportunity to educate the general music buying public about this problem, which can be done by some simple direct equivalent of some recent major releases, i.e Adele's 25 being one, compare the Vinyl release (DR 11) to CD (DR 5) - {DR range goes from 20 to 0, higher is better.}

Saj pravim ni to tehnoloŔki problem v zapisu CD-ja. MeŔaŔ hruŔke pa jabolka.
"DR" je razlika med maksimalno in povpreĆØno glasnostjo.
Ja tudi nove LP so pogosto manj kompresirane (Å”e vedno preveĆØ) kot CD izdaja, ker ciljajo avdiofile (CD mora pokriti tudi telefone). VĆØasih so tudi "High-Res" manj kompresirane kot CD, zato avdiofilu izpadejo veliko bolje.
Dobri kasiĆØni albumi so dobro posneti, pop je pa paĆØ tak posnet da se na telefonu sliÅ”i.

Tudi Buldožer - Nevino Srce zveni veliko bolje iz originalne ploÅ”ĆØe kot remastran CD. Ali pa recimo ĆØe primerjaÅ” originalne CD-je Dire Straits in nove remastre.


Nazadnje urejal/a LightBit Tor Avg 23, 2022 14:57; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 14:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
V tej situaciji je za epilog te teme bolj smiselno ugotavljati na ĆØem je pogrnil.

Pogrnil je zaradi streaminga, kot fiziĆØni format je pa LP oĆØitno bolj privlaĆØen. VeĆØina vidi CD zgolj kot slabÅ”o (ni "High-Res") in manj priroĆØno stvar v primerjavi z streamingom. Medtem ko LP izkuÅ”nje se ne da streamat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 20:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No tokrat pa se moram z *Lightbitom* strinjat. NiĆØ ni pogrnilo, mi smo k temu pripomogli. Tudi sam, ko sem že 10 let nazaj dal vse cd ploÅ”ĆØe stran in preklopil na streamanje in dac. Da sem to storil, je prej preteklo nekaj vode, in da mi je intuicija rekla, ja s tega Å”e bo nekaj. V zaĆØetkih je cd prekosil streamanje za malo malco. Sedaj pa sta enakovredna, a ker smo vsi radi bolj komot, in nimam prostora za zbirke cdjev, in moja kultura posluÅ”anja ni na nivoju pravih ljubiteljev glasbe, je moja zbirka na disku. Bom pa dodal (ko bo sistem spet postavljen) en kvaliteten transport k dacu, ker cd ploÅ”ĆØke na delu vsakodnevno uporabljam. Seveda bo z i2s izhodom, spdif je kompromis.
Tako cd, kot glasba iz diska ter LP-ja lahko igrata vrhunsko, je pa v vsak medij treba vložit energijo, da se iztisne kolk se paĆØ zna. Eni to znajo eni ne. Eni na enem podroĆØju eni na drugem, in vsak se paĆØ drži svojega in ga preferira. Vsak uživa v svojem kar je tud prav.
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 22:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glavni problem CDja je v tem, da gre za razmeroma star digitalni medij in format zapisa. ƈim je nekaj digitalno, je podvrženo nenehnim izboljÅ”avam. V primeru digitalnega zapisa glasbe to pomeni viÅ”jo frekvenco vzorĆØenja, veĆØjo bitno Å”irino, to pa ima za posledico drugaĆØne datoteke, ki niso kompatibilne s CD formatom, povrhu pa so tudi prevelike, da bi jih spravili na CD ploÅ”ĆØek. Streamerji s svojo univerzalnostjo branja razliĆØnih formatov to lepo reÅ”ujejo, CD player pa ostaja omejen s CD ploÅ”ĆØki.

Vendar veĆØ vedno ne pomeni tudi bolje. Zato se lahko zgodi, da nek posnetek s CDja zveni bolje kot njegova hi-res verzija s streamerja.

LP teh problemov nima, ker gre za analogni zapis, ki se ne spreminja. Spomnimo se kako je bilo na podroĆØju fotografije, dokler je bila analogna in kaj se dogaja zdaj, ko je digitalna.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 10:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Niti deset let po nastopu CD ere je bila krasna prilika z DVD Audio.

Takrat bi vsi, tudi jaz, iz LP zbežali na ta format in bi Ŕe danes kraljeval, ker bi LP ne mogel izplavati.
Videz isti CD-ju, cena izdelave ista, zvok neprimerno boljÅ”i in brez limitov za nadaljne izboljÅ”ave v bodoĆØnosti.
Poleg tega da sem bil na predstavitvah ki so me osupnile, so tudi v revijah pisali se prav spomnim: ĆØe ima CD 90dB dinamike, potem ima DVD-A 150dB dinamike.
Seveda niĆØ od tega ni res, samo prispodoba kako je percepirana dinamika nekaj ĆØisto drugega iz DVD-ja. V isti sapi navduÅ”enje nad DVD-A, na drugi so se priduÅ”ali nad CD-jem, ki ni izpolnil priĆØakovanj.

Pa sem ĆØakal pripravljen na prehod... ĆØakal, ĆØakal, niĆØ se ni zgodilo. PloÅ”ĆØkov ni in ni bilo v prodaji da bi jih zaĆØel kupovati.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 18:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda ni dvoma, da je DVD Audio boljŔi kot CD.

Samo zakaj se DVD Audio ni prijel? Ali ljudje preprosto ne želijo boljÅ”e kakovosti? MogoĆØe pa so že CD-ji dovolj dobri? Jaz predvidevam da je bil pomemben faktor to da se je ponujalo kot "premium" z dragimi predvajalniki in zaÅ”ĆØitami pred kopiranjem.

Je pa treba vedeti da so CD-ji tudi napredovali od 80ih, ko ste se morda nekateri zgodnji odloĆØili da to ni to. DAC-i, "anti-aliasing" filtri in "dither" so precej napredovali. Na zaĆØetku so nekateri CD-ji uporabljali "pre-emphasis" (podobno kot RIAA za LP) in mnogi niso bili pravilno oznaĆØeni ali pa CD predvajalnik ni imel tega filtra, zato so zveneli grozno. Sicer eni Å”e vedno preferirajo R2R DAC-e, ĆØeprav so bili glavni vir tako opevanega jittra. Moderni DAC-i pravzaprav delajo nekako kot DSD interno.

Žal imamo potem Ŕe "loudness war" in fejk "High-Res". Primerjave pa se pogosto delajo me jabolkami in hruŔkami, ker je tudi težko pravilno primerjati. To je tko k prideŔ v trgovino pa vse televizije izjemno Ŕtekajo v primerjavi s tisto k ima 250Hz (bi bilo zanimivo zamenjati kable Smile).

Sem pa že omenil da sem naredil primerjavo med High-Res in CD kvaliteto, kjer sem sam naredil CD kvaliteto iz vizualno preverjene High-Res in bil prepriĆØan da sliÅ”im ogromno razliko. Ko sem naredil slepi test z programom sem pogrnil. Kljub temu verjamem da se v doloĆØenih primerih z zelo dobrim izjemno dinamiĆØnim posnetkom v tihem okolju s pravim sistemom in uÅ”esi lahko sliÅ”i razlika. Vsekakor pa da High-Res malo veĆØ manevra za potencialne napake kot CD, kjer je potrebno izbrati pravi dither in bolj paziti na glasnost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 20:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni bila ravno idealna prilika za dvd-a. Koliko studijev je pa imelo state of the art 24/192 adc-je za n kanalov takrat... in kakÅ”na je bila kvaliteta, procesorska moĆØ... Zdaj so zadeve poceni in zrele za tak podvig. Takrat pa malo dvomim. Revival dacev... se je zaĆØel ne tako dolgo nazaj. Napredek je bil velik. KakÅ”ni so bili internetni prenosi 10 let po cdju?
Kvalitetni preskok dvda napram cd prav tako skoraj ni bil opazen, sacd je bil opazen, ampak oĆØitno premalo ali pa so bile koliĆØine podatkov moteĆØe. Mislim, da je bil takrat preveĆØ zanimiv zastonjski mp3.

Nikoli pa zgodba prodaje ni Å”la v neko smer zaradi kvalitete. Glavni razlog je da cd ali dvda nikoli nista bila kul. Bezveznjaki, ki nikoli niso imeli platerjev, so zaĆØeli pozirati z nekimi brezveznimi platerji od starih mam zato ker je plater kul. Plate so pa potem razstavljene v dnevni sobi in nihĆØe tega resno ne posluÅ”a. Retro okras paĆØ. Se nosijo sluÅ”alke okoli ker so najbolj kvalitetne ali ker so modne? S staxi nbenga mulca ne vidim okoli skakat Smile DJ-ji so tudi naredili svojo zgodbo za plate.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 01:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Ni bila ravno idealna prilika za dvd-a. Koliko studijev je pa imelo state of the art 24/192 adc-je za n kanalov takrat... in kakÅ”na je bila kvaliteta, procesorska moĆØ... Zdaj so zadeve poceni in zrele za tak podvig. Takrat pa malo dvomim. Revival dacev... se je zaĆØel ne tako dolgo nazaj. Napredek je bil velik. KakÅ”ni so bili internetni prenosi 10 let po cdju?
Kvalitetni preskok dvda napram cd prav tako skoraj ni bil opazen, sacd je bil opazen, ampak oĆØitno premalo ali pa so bile koliĆØine podatkov moteĆØe. Mislim, da je bil takrat preveĆØ zanimiv zastonjski mp3.

Nikoli pa zgodba prodaje ni Å”la v neko smer zaradi kvalitete. Glavni razlog je da cd ali dvda nikoli nista bila kul. Bezveznjaki, ki nikoli niso imeli platerjev, so zaĆØeli pozirati z nekimi brezveznimi platerji od starih mam zato ker je plater kul. Plate so pa potem razstavljene v dnevni sobi in nihĆØe tega resno ne posluÅ”a. Retro okras paĆØ. Se nosijo sluÅ”alke okoli ker so najbolj kvalitetne ali ker so modne? S staxi nbenga mulca ne vidim okoli skakat Smile DJ-ji so tudi naredili svojo zgodbo za plate.

Sem živel tisto obdobje. Nivo razvoja DAC je bil enako v riti za oba formata. Tudi ostale okoliÅ”ĆØine so bile 'par conditio', tam-tam. V tistih istih okoliÅ”ĆØinah je DVD krepko prednjaĆØil.

SACD je imel problem, da so poceni playerji igrali oba layerja (CD in SACD) brez razlike v kvaliteti. To se je veĆØ kot desetletje kasneje popravilo, ko je bilo prepozno. Pa Å”e SCMS je podstavil nogo, da se je spotaknila cela operacija. Poleg tega se v bitstreamu ne da studijsko obdelovati posnetkov. Ne da objokujem, nasprotno - kot pristaÅ” ĆØimbolj pristnih neobdelanih zvokov. Niso pa glavni akterji tega mnenja Embarassed

Mislim da so v ozadju bili dogovori med velikani, vsaj tako se je pisalo po revijah. DVD ja, a samo za video.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 08:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
Poleg tega se v bitstreamu ne da studijsko obdelovati posnetkov. Ne da objokujem, nasprotno - kot pristaÅ” ĆØimbolj pristnih neobdelanih zvokov. Niso pa glavni akterji tega mnenja Embarassed

Saj so itak veĆØinoma v DXD (PCM) snemali in urejali, nato pa pretvorili v DSD.
Z DSD-jem potem Å”e DSP praktiĆØno ne moreÅ” uporabljat. Tako da imam sam tudi raje PCM. Ne vidim nobene prednosti da pretvorbo naredijo v studiju namesto da se Å”ele na DAC-u pretvori v po možnosti "boljÅ”i DSD" ker ni omejen z kapaciteto medija.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po mojih izkusnjah se je ze na poceni predvajalnikih sacd zelo dobro poznala kvaliteta vs cd. Dvda se po revijah niso hvalili. Zakaj tezko recem.
Kupci glasbe pac niso stricki 40+ ampak mladina in tubse sprasevat zakaj sacd ali dvda.... Plate so pa neverjetn kul. Kje vse zdaj to vse vidis je neverjetno. Ljudje ki nikoli niso poznali ponk floydov imajo v dnevnih sobah tako na prvinppziciji razstavljen dark side of the moon. Ce jihbvprasa kater komad jim je vsec je ze malo zadrrge, ampak v dnevni sobi panzadeva izgleda retro urbano kul.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 12:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Preprost odgovor zakaj se DVD-A ni obnesel je zapisan na Wikipediji:
"The standard was published in March 1999[3] and the first discs entered the marketplace in 2000. DVD-Audio was in a format war with Super Audio CD (SACD), and along with consumers' tastes tending towards downloadable music, these factors meant that neither high-quality disc achieved considerable market penetration; DVD-Audio has been described as "extinct" by 2007"
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 13:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa naj kdo reĆØe da priljubljenost pomeni kakovost. Ljudje so raje downloadal mp3-je. Isto velja za LP vs. CD. To da se danes proda veĆØ LP-jev kot CD-jev ne dokazuje da je LP bolj kvaliteten.

Ampak ja je preprost odgovor (izgovarjane na piratstvo), ker CD-ji so se Å”e vedno v tem ĆØasu nekako prodajali.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 13:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Po mojih izkusnjah se je ze na poceni predvajalnikih sacd zelo dobro poznala kvaliteta vs cd.

Ja to so verjetno spet primerjave jabolk in hruÅ”k. Zato tudi tako razliĆØne izkuÅ”nje. PaĆØ isti SACD/CD hibrid ima lahko popolnoma razliĆØne mastre za CD in SACD. Pogosto sem videl da imajo SACD (DSD) po tem ko so pretvorjeni v CD (16/44,1 PCM) viÅ”jo "DR" Å”tevilko kot originalni CD (16/44,1 PCM) zapis, kar pomeni da je bilo uporabljeno manj kompresije dinamike. Nekatere sem posluÅ”al (pretvorjene v 16/44,1 PCM) in imajo tudi precej boljÅ”i bas in sploÅ”no boljÅ”e zvenijo od navadnih CD. SACD in DVD-Audio imata sicer lahko tudi veĆØ kanalov. Direktna primerjava formata je Å”e vedno težka (idealno bi moral imeti master in narediti sam konverzije).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 14:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Isti sacd si lahko igral kot sacd ali kot cd. Nobenih tezav z mastri. Ni bilo razlike v dinamiki, ampak bistveno bolj prepricljivo v sacd, blizje realnosti. Sacd pa npr nek od diane, sony scd nek poceni.

Ce bi naredil regresijo in prodajo plat prouceval v odvisnosti od kvalitete zvoka in lastnistva vinske vitrine, mislim da bi imela slednja sprenljivka visjo pojasnjevalno vrednost 😀
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 17:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Isti sacd si lahko igral kot sacd ali kot cd. Nobenih tezav z mastri. Ni bilo razlike v dinamiki, ampak bistveno bolj prepricljivo v sacd, blizje realnosti. Sacd pa npr nek od diane, sony scd nek poceni.

Ja razumem da si si lahko tudi na istem disku imel, ampak sta zapisa gor loĆØena (po nivojih). Lahko da sta mastra tudi praktiĆØno ista, ampak lahko sta tudi ĆØisto drugaĆØna.

Ne spomnim se veĆØ toĆØno za katere je Å”lo, ampak tukaj je primer:
- SACD stereo: https://dr.loudness-war.info/album/view/12762
- SACD 5.1 pretvorjen v stereo: https://dr.loudness-war.info/album/view/30530
- CD (sicer iz drugega diska, ampak isto leto): https://dr.loudness-war.info/album/view/30527

SACD stereo in CD sta mogoĆØe res veĆØinoma identiĆØni master. 5.1 je pa sigurno drug master (drugaĆØe ne more biti) in ta je obiĆØajno bolj dinamiĆØen tudi ĆØe se ga posluÅ”a v stereo. Tako da stvar je precej komplicirana za primerjat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Stran 17 od 17

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe