Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

Starejši gramofon / èišèenje, nova igla?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 03:33    Naslov sporoèila: StarejÅ¡i gramofon / èišèenje, nova igla? Odgovori s citatom

Zdravo.

Posedujem nek starejši gramofon in sicer tale - Technics SL BD20D.

Na priloženem linku berem, da se zelo splaèa menjati iglo. V 10 letih odkar imam ta gramofon je še nisem menjal.

Èe se res, kaj svetujete in kaj z novo pridobim? Razen tega, da bo nova in èista. Laughing

Starejši LPji (tudi tisti zelo lepo ohranjeni in precej èisti) mi malce prasketajo. Najprej sem razmišljal o èistilnem setu, toda spet sem se ustavil pri vprašanju kateri...kaj priporoèate? Denarja za kakšno ClearAudio Matrix napravo nimam.

Nekako bi rad najmanj to, da spravim prasketanje na minimum.

Sam sistem pa tako kot gramfon ni niè posebnega - Technicsov SA-EX-120 stereo receiver in Jamo E350 zvoèniki.

Lep pozdrav,
Tine
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 07:40    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Èe gramofona nisi veliko uporabljal, potem menjava igle ni potrebna. Najprej poizkusi oèistiti iglo z alkoholom. Na vatirano palèko kapni alkohol in previdno podrgni po igli, da je ne odlomiš! Po tem dejanju plošèa ne bi smela veè prasketati (vsaj ne tako zelo). Èe temu ni tako, potem je najbrž umazana plošèa ali še huje, da je unièena od pretežke in/ali slabe igle gramofona (ali veèih gramofonov), na katerih se je morebiti v preteklosti vrtela. Za èišèenje prahu z plošè pa zadostuje kakšna od tonamenskih šèetk, ki jih je na tržišèu kar veliko. Èe pa so plošèe huje umazane ali èe želiš brezkompromisno èistoèo plošè, potem pa se bo treba ozreti za katero od èistilnih naprav, ki pa so precej drage. Oziroma rekel bom takole: èe si resen ljubitelj vinilk, z veliko zbirko le teh in èe je to tvoj primarni, oziroma najpomembnejši izvor zvoka, potem tudi ta cena ne bi smela biti previsoka.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 10:17    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

K temu, kar je napisal before, dodajam še to, da je možno prasketanje tudi pri odlièno ohranjenih (celo novih) vinilkah, èe se jih je predvajalo "na mokro" - recimo z Lenco-Clean èopièem in èistilom. V tem primeru si obsojen na stalno mokro predvajanje, ali pa na èišèenje LP, kot ga je omenil before.
O koristnosti mokrega predvajanja vinilk obstojajo povsem nasprotujoèa si stališèa, zato o tem raje ne bi... Wink
Morda še to... èe imaš dostop do mikroskopa, si konico igle poglej pod njim, potem boš toèno vedel pri èem si.

ZZ & FF !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 10:22    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

to kar ti svetuje before raje spreglej, igla se ne èisti ne z alkoholom, še manj z palèko ker jo boš ob najmanjši nerodnosti izpulil, za ta namen so posebne krtaèke,vedno se èisti od telesa glave samo v smeri konice.

Po desetih letih je igla verjetno zaniè, novo je dobro kupiti zato, da se zmanjša obraba plošè, ki jih obrabljena igla nepovratno poškoduje in zaradi boljše reprodukcije zvoka,po toliko letih je verjetno zaniè jermen-mislim da to ni dd gramofon, preveriti je potrebno ležaj.....skratka priporoèljiv je resni servis èe ne drugo zato da ohraniš plošèe v èimboljšem stanju,

Plošè se razen na æistilni stroj ne da oèistiti, krtaèke ipd samo razporedijo prah po plošèi ne morejo pa ga odstraniti razen malo površinskega ki pa tako ne dela preveè škode
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 11:03    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

pozabi na alkohol...mogoèe gorilni špirit...vsekakor pa spodnja slika...


cca. 15 eurièa
_________________
Å¡oo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 11:44    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Katero iglo pa svetujete za ta gramofon?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Èet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:03    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Ciscenje z alkoholom je bolje pustiti pri strani, igle se je bolje lotiti s kaksno tršo šèetko. Alkohol je lahko nevaren za zdravje glave, èe je recimo igla pritrjena s kaksnim lepilom.
Osebno sicer še nisem poskusil, nekateri pa gredo tako daleè, da iglo "èistijo" s finim (800-1000) brusilnim papirjem.
Po desetih letih pa je po mojem najbolje nabaviti novo glavo, tja do 50 Eurov dobis primerno za tvojo P-MOUNT rocko.

LP,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Pošlji E-sporoèilo
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:09    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Miran, hvala.

Mi lahko postrežeš s kakšnimi linki? Sam se namreè (še) ne spoznam na to.

No, še za dodatno informacijo. Gramofon je resda star 10 let, je bil pa nekih 5 let v mirovanju - niti en vinil se ni zavrtel, ker je del sistema šel v maloro in ga prejšnji uporabnik ni menjal 5 let. Ostalih 5 pa tako tako, ni bilo ogromno plošè, nekaj pa..

Èe pogledam iglo od blizu se vidi, da je malce zamazana (vsaj pomoje).

Torej, menjava igle..oèitno. Še vedno pa vprašanje katero, prosim postrezite mi s parimi linki, majstri...

Hvala,
Tine

P.S.: Trenutno gledam tole dvoje:

Ortofon X1-MCP

Audio Technica AT-311-EP


Nazadnje urejal/a Mlchk Tor Jun 28, 2011 12:21; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
acoustic



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:50
Prispevkov: 150
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:19    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Mlchk je napisal/a:
Miran, hvala.

Mi lahko postrežeš s kakšnimi linki? Sam se namreè (še) ne spoznam na to.

No, še za dodatno informacijo. Gramofon je resda star 10 let, je bil pa nekih 5 let v mirovanju - niti en vinil se ni zavrtel, ker je del sistema šel v maloro in ga prejšnji uporabnik ni menjal 5 let. Ostalih 5 pa tako tako, ni bilo ogromno plošè, nekaj pa..

Èe pogledam iglo od blizu se vidi, da je malce zamazana (vsaj pomoje).

Torej, menjava igle..oèitno. Še vedno pa vprašanje katero, prosim postrezite mi s parimi linki, majstri...

Hvala,
Tine

Pozdravljen Tine,

èe je gramofon delal samo 5 let pa še to bolj obèasno, igla ne bi smela biti unièena, èe je seveda ni kdo poškodoval ali vrtel res zaniè plate.

Po moje bo za zaèetek dovolj samo èišèenje igle s trdo šèetko in zato namenskim èistilom, ki odstrani obloge ki si se verjetno s èasom nabrale, tudi ko je stal.

Na web-u je tega dovolj, morda se kaj dobi celo pri nas. En tak poceni komplet:
http://www.needledoctor.com/Groovy-Stylus-Cleaner-w-brush?sc=2&category=214

Jaz bi to naredil najprej in potem videl, plošèe pa kot so napisali že kolegi zgoraj lahko prasketajo tudi èisto nove. Èe so pa spraskane plošèe, pa tako z novo iglo tega ne boš rešil Smile

Obilo užitkov z gramofonom.
_________________
Timeless Experience-Finest Audio
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:23    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Aha. No ja, saj sem tudi sam imel to v mislih (èišèenje naprej). Še vedno pa ne škodi, da se ''izobražujem'' dalje (igle, glave)...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
acoustic



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:50
Prispevkov: 150
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:29    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Mlchk je napisal/a:
Aha. No ja, saj sem tudi sam imel to v mislih (èišèenje naprej). Še vedno pa ne škodi, da se ''izobražujem'' dalje (igle, glave)...
Seveda ne Å¡kodi.
Kot vidim na forumih hvalijo s tem gramofonom tole glavo:
http://www.needledoctor.com/Audio-Technica-311EP
_________________
Timeless Experience-Finest Audio
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:31    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

za tak gramofon je idealno kupiti samo novo originalno iglo- cca 30 eur vse ostalo je tako tako ko boš na novi glavi boš videl da je preslabo kaj drugega...

èe je res tako malo rabljena bi eventuelno zadošèalo èišèenje in pregled konice pod vsaj 200x poveèavo na mikroskopu. pa preveriti obtežitev.antiskating. sam položaj glave...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 13:38    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
to kar ti svetuje before raje spreglej, igla se ne èisti ne z alkoholom, še manj z palèko ker jo boš ob najmanjši nerodnosti izpulil, za ta namen so posebne krtaèke,vedno se èisti od telesa glave samo v smeri konice.

Hm... jaz sem napisal na podlagi lastnih izkušenj in stvar funkcionira! Res je bolje to poèeti z krtaèko, a tudi z "palèko za èišèenje ušes" gre, a treba je biti skrajno previden. Pozabil sem le omeniti, da si tega poèetja ne predstavljam brez pomoèi poveèevalnega stekla in svetilke.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Wolumen



Pridružen/-a: Ned Jun 2009 11:46
Prispevkov: 345
Kraj: Å kofija loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 15:57    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Imam jaz mašino za èisèenje lp,lahko ti kako plošèo oèištim.Èe te zanima pusti sporoèilo na zs.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Robert Johnson21



Pridružen/-a: Tor Maj 2016 16:42
Prispevkov: 1
Kraj: Lotmerk

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 16:46    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Gospodje jaz imam eno vprašanje pred kratkim sem dobil Gramofon Iskra Tosca ima iglo in vse zanima me kako dolgo zdržijo igle zelo me je strah glede igle in èe jo kdo ima mi lahko sporoèi ? In kaj bi se zgodilo èe dam gor iglo druge firme ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Èasovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni èas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe