Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nova igraĆØa je doma......
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 162, 163, 164, 165  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
audio_holic



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 13:50
Prispevkov: 323
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2023 16:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da ne bo ostalo samo pri Eversolo sladkorĆØkih...Matrix mini i4 Wink



Odpihnil Bluesound Node 2 streamer za malo malico. Vrhunska zadeva. Transparenten zvok z analognim pridihom. ƈe bi bil kak interesent za primerjavo z Eversolo A6/A8, naj se javi Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2023 19:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈestitke!
ƈe boÅ” kdaj na Å tajerskem, se oglasi. Predhodno sporoĆØi na ZS. Zanimala bi me razlika med Sabre in AKM.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 10:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo se igram z DSP na dmp-A8. Z REW sem posnel originalno stanje. Potem sem z REW izdelal EQ filtra za vsak kanal posebej in ju naložil v DSP filter na A8 in aktiviral ta DSP filter. V PEQ nastavitvah tega filtra na A8 sem na 16kHz dodal 3dB. Te frekvence namreĆØ REW ni obdelal. Potem sem z REW naredil ponovne meritve in rezultat je zelo vzpodbuden. To je out of the box. Verjetno bi se dalo Å”e piliti.


Levi kanal pred in po


Desni kanal pred in po
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 11:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi vsaj nad 2kHz pustil pri miru, ker pri zvoĆØnikih ki so dobri lahko narediÅ” veĆØ Å”kode.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 12:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem opazil in sem nastavitev na 16k že umaknil
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Right-Fi



Pridružen/-a: Pet Avg 2019 15:32
Prispevkov: 135
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 12:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivi grafi. Že potek brez EQ-ja nakazuje na zelo soliden prostor in ugodno postavitev zvoĆØnikov. Mislim da je prostor bolj na "živi" strani, ker je naravni upad proti visokim zelo blag. @benma prosim potrdi, ĆØe to drži. OdliĆØno izhodiÅ”ĆØe za eksperimentiranje, dober rezultat ne more izostati.

PEQ je super zadeva, dmp-8a ima kot vidim 10 kanalov, kar je nekako dovolj za optimizacijo.

Meritve z REW so tudi super zadeva in lahko s pravilno optimizacijo bistveno izboljÅ”amo reprodukcijo. Vendar se je treba zavedatim, da mikrofon deluje povsem drugaĆØe, kot naÅ”a uÅ”esa/možgani. Mikrofon meri povpreĆØje jakosti zvoka v nekem frekvenĆØnem intervalu, kar vkljuĆØuje tako direkten zvok kot vse odboje. Za pravilnost direktnega zvoka morajo poskrbeti zvoĆØniki z linearnim odzivom. Za odboje je pristojen prostor, ki dela, kar dela. NaÅ”i možgani pa dobro loĆØijo eno od drugega, medtem ko mikrofon tega ne more (razen pri gated meritvah). Zato za posluÅ”alnice velja dobra praksa, da z EQ-jem ne Å”arimo po spektru nad 200 do 300 Hz. To podroĆØje se reÅ”uje z akustiĆØnimi prijemi (difuzorji, absorberji) oziroma z ustrezno opremo bivalnega prostora. Z EQ-jem lahko to podroĆØje le izjemoma poporavimo, vendar je pogoj dobro poznavanje zvoĆØnika (kvalitetna meritev - spinorama), sicer bo veĆØ Å”kode.

Glede na zgornje grafe sam absolutno ne bi Å”latal dela nad 300 Hz. Vsaj na zaĆØetku ne. Pod 300 Hz je že REW opravil solidno delo, vendar je potrebna fina nastavitev s posluÅ”anjem. Morda bo v praksi Å”e vedno kaj Å”trlelo. PodroĆØje med 400 in 800 Hz je precej ekvalizirano, vendar sem prepriĆØan, da se to na dolgi rok ne bo pokazalo kot OK. Å e posebej, ĆØe sta levi in desni EQ razliĆØna.

Menda pri akustikih velja pravilo, da ĆØe je garaf odziva domaĆØe posluÅ”alnice povsem raven in vodoraven, je nekaj zelo narobe Smile Za studio to ne velja, tam rabimo ravno ĆØrto.

Po ureditvi bas podroĆØja bi se veljalo poigrati z nastavitvijo celotnega naklona odziva z upadom od 20 Hz do 20 kHz za cca. 6 db.

Veliko užitka želim Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 13:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Right-Fi je napisal/a:
Zanimivi grafi. Že potek brez EQ-ja nakazuje na zelo soliden prostor in ugodno postavitev zvoĆØnikov. Mislim da je prostor bolj na "živi" strani, ker je naravni upad proti visokim zelo blag. @benma prosim potrdi, ĆØe to drži. OdliĆØno izhodiÅ”ĆØe za eksperimentiranje, dober rezultat ne more izostati.

PEQ je super zadeva, dmp-8a ima kot vidim 10 kanalov, kar je nekako dovolj za optimizacijo.

Meritve z REW so tudi super zadeva in lahko s pravilno optimizacijo bistveno izboljÅ”amo reprodukcijo. Vendar se je treba zavedatim, da mikrofon deluje povsem drugaĆØe, kot naÅ”a uÅ”esa/možgani. Mikrofon meri povpreĆØje jakosti zvoka v nekem frekvenĆØnem intervalu, kar vkljuĆØuje tako direkten zvok kot vse odboje. Za pravilnost direktnega zvoka morajo poskrbeti zvoĆØniki z linearnim odzivom. Za odboje je pristojen prostor, ki dela, kar dela. NaÅ”i možgani pa dobro loĆØijo eno od drugega, medtem ko mikrofon tega ne more (razen pri gated meritvah). Zato za posluÅ”alnice velja dobra praksa, da z EQ-jem ne Å”arimo po spektru nad 200 do 300 Hz. To podroĆØje se reÅ”uje z akustiĆØnimi prijemi (difuzorji, absorberji) oziroma z ustrezno opremo bivalnega prostora. Z EQ-jem lahko to podroĆØje le izjemoma poporavimo, vendar je pogoj dobro poznavanje zvoĆØnika (kvalitetna meritev - spinorama), sicer bo veĆØ Å”kode.

Glede na zgornje grafe sam absolutno ne bi Å”latal dela nad 300 Hz. Vsaj na zaĆØetku ne. Pod 300 Hz je že REW opravil solidno delo, vendar je potrebna fina nastavitev s posluÅ”anjem. Morda bo v praksi Å”e vedno kaj Å”trlelo. PodroĆØje med 400 in 800 Hz je precej ekvalizirano, vendar sem prepriĆØan, da se to na dolgi rok ne bo pokazalo kot OK. Å e posebej, ĆØe sta levi in desni EQ razliĆØna.

Menda pri akustikih velja pravilo, da ĆØe je garaf odziva domaĆØe posluÅ”alnice povsem raven in vodoraven, je nekaj zelo narobe Smile Za studio to ne velja, tam rabimo ravno ĆØrto.

Po ureditvi bas podroĆØja bi se veljalo poigrati z nastavitvijo celotnega naklona odziva z upadom od 20 Hz do 20 kHz za cca. 6 db.

Veliko užitka želim Smile


Hvala Smile

Sistem imam postavljen v asimetriĆØnem kombiniranem prostoru kuhinje, jedilnice in dnevne sobe. Vanj sem postavil nekaj absorberjev za absorbcijo nizkih tonov in to se kar pozna. Visoki toni niso bili nikoli zelo problematiĆØni. ZvoĆØnike (po 2 BR odprtini zadaj) imam 1m, oz. 1,5m odmaknjene od sten in nekoliko obrnjene navznoter.

DSPja sem se lotil bolj iz radovednosti. Ker moja nova igraĆØa podpira DSP, sem paĆØ poizkusil in rezultat na grafih se mi je zdel impresiven. Imam mikrofon umik1 in REW na notesniku. Znanja in izkuÅ”enj glede akustiĆØnih meritev in DSP nimam veliko. Zato sem hvaležen za vsako informacijo, ki so že obrodile prve pozitivne rezultate.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Right-Fi



Pridružen/-a: Pet Avg 2019 15:32
Prispevkov: 135
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 14:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:


...
DSPja sem se lotil bolj iz radovednosti. Ker moja nova igraĆØa podpira DSP, sem paĆØ poizkusil in rezultat na grafih se mi je zdel impresiven. Imam mikrofon umik1 in REW na notesniku. Znanja in izkuÅ”enj glede akustiĆØnih meritev in DSP nimam veliko. Zato sem hvaležen za vsako informacijo, ki so že obrodile prve pozitivne rezultate.


Se mi zdi, da si že peĆØen Laughing ƈe prav razmem, je tale dmp-8a tvoja druga izbira. Ko boÅ” z njim uredil bas podroĆØje (pa saj si že kar blizu), mislim da DAC-a brez DSP/EQ-ja ne boÅ” veĆØ imel veselja posluÅ”ati.

Kljub temu, da sem zagovornik meritev naprav in njihovega linearnega odziva, je pri akustiki prostora zgodba drugaĆØna. Meritve so obvezne, ali pa vsaj za 95% olajÅ”ajo delo. Na koncu je uho. To je, vsaj pri meni, dolgotrajen proces, ki Å”e traja. Hobi paĆØ.

Za preverjanje spodnjega podroĆØja meni najbolj ustreza solo ĆØelo in akustiĆØni bas z lokom. Tako najlažje lociram tisto kar Å”trli ven. VĆØasih je treba kakÅ”en del spektra tudi nekoliko bolj stiÅ”ati kot kaže meritev, da se znebiÅ” resonance. Vsaj po mojih izkuÅ”njah je tako. Mikrofon to pokaže kot luknjo, vendar se v resnici ne sliÅ”i tako. Lahko se poigraÅ” in za probo doloĆØen ton, ki se ti zdi moteĆØ, moĆØno sfiltriraÅ” ven z visokim Q v filtru (npr. 5 ali veĆØ) in z -10 dB. Vsaj jaz ta ton Å”e vedno sliÅ”im povsem normalno, ker prevladujejo nedotaknjeni harmoniki, ki nadomestijo pomanjkanje osnovnega tona. ƈe osnovni ton Å”trli ven, se sliÅ”i grdo (nekateri to zmotno pripisujejo zvoĆØnikom, ĆØeÅ” da imajo Å”katlast zvok). Niso krivi zvoĆØniki, temveĆØ prostor.

Kot reĆØeno, za zaĆØetek se igraj z bas podroĆØjem, ostalo pusti pri miru. Vsekakor pa zelo priporoĆØam, da poskusiÅ” ustvariti nagib celotne karakteristike za -6dB proti visokim. T.i. room curve, ki je za domaĆØe posluÅ”anje veliko bolj prijetna, kot flat karatkteristika. S tem ne posegaÅ” v sam karakter zvoka na naĆØin, kot recimo sedaj, ko imaÅ” precej atenuirano podroĆØje med 400 in 800 Hz. Sicer je to cela oktava, tako da se ne sliÅ”i kot neka anomalija, vendar dvomim, da je tale EQ upraviĆØen.

Sam sem sicer posegel v srednjetonsko podroĆØje edino v tonu H4, ki mi je zaradi odbojev ravno na mestu posluÅ”anja moĆØno tolkel ven. ƈe se premaknem vstran ali naprej je ok, kjer posluÅ”am pa ni. Z EQ-jem na 495 Hz, Q=7 in -8dB, je problem izginil, ton pa se Å”e vedno prav lepo sliÅ”i - delno tudi zaradi harmonikov. Na sploÅ”no velja, da mnogo bolj moti tisto kar Å”trli ven, kot tisto, ĆØesar primanjkuje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 15:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz tudi EQ delam samo nekje do 300Hz.

Tole med 300Hz in 2kHz mi je malo ĆØudno glede na relativno ravnino pod 300Hz kjer so obiĆØajno problemi. Morda bi bilo za odkriti iz kje izvira, ker verjetno se da reÅ”iti brez EQ. Seveda pri viÅ”jih frekvencah ni dovolj da je ravno, ker se bolj sliÅ”i kaj je direktno in kaj so odboji.

Ali je to meritev na eni toĆØki ali veĆØ?
PriporoĆØam da se izmeri na veĆØih posluÅ”alnih mestih in nato vzame neko povpreĆØje. V tem primeru je res treba ciljati upad proti visokim frekvencam. IzbereÅ” tak upad ki je najbolj naraven glede na meritve.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Right-Fi



Pridružen/-a: Pet Avg 2019 15:32
Prispevkov: 135
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 15:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

Tole med 300Hz in 2kHz mi je malo ĆØudno glede na relativno ravnino pod 300Hz kjer so obiĆØajno problemi. Morda bi bilo za odkriti iz kje izvira, ker verjetno se da reÅ”iti brez EQ.


Zagotovo so odboji. Meni se tole zdi Ŕe kar dobro. Pri meni je Ŕe bolj valovito. Me je to motilo (samo v grafu) pa sem Ŕel gledat objavljene meritve drugih posluŔalnic in je zelo pogosto tako ali Ŕe izraziteje. Tega ne gre kar tako odpravljati z absorberji.

LightBit je napisal/a:

Ali je to meritev na eni toĆØki ali veĆØ?
PriporoĆØam da se izmeri na veĆØih posluÅ”alnih mestih in nato vzame neko povpreĆØje. V tem primeru je res treba ciljati upad proti visokim frekvencam. IzbereÅ” tak upad ki je najbolj naraven glede na meritve.


Sam delam sweep meritve s fiksnim mikrofonom in na nekaj mestih okrog glavnega mesta posluŔanja. Za preizkus izvedenega EQ-ja pa metodo s premikanjem mikrofona v prostoru posluŔanja (mooving microphone measurement/method) in s pink noise vzbujanjem. Potem se tudi valovitost v meritvi od 300 Hz navzgor zmanjŔa.

ƈe že preveĆØ smetimo po novih igraĆØah, predlagam da se to debato prestavi drugam. Sicer mi je zanimva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 12, 2023 17:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem nas preselil v novo temo.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kosmaj



Pridružen/-a: Tor Okt 2023 22:11
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 22, 2023 23:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e malo nadaljevanja zgodbe EMT........
EMT 930st je po uspeÅ”nem oživljanju ( nov - mankajoĆØi zgornji krožnik ALU 6mm, nov pogonski bicikel, menjava olja, menjava razpadlih mortizerjev, TDU zamenljivi shell....dozico je dobil DENON 103 ) dobil Å”e družbo REVOX 750 - tke.
Poiskal sem nekaj kar ĆØasovno sovpada z gramofonom, zvok je vsaj za moja uÅ”esa zelo dober.
Hvala vsem za nasvete !





Zaenkrat bo ostal brez okvirja, edino dobil je podlogo iz plasti gume - filca in zgoraj zopet gumo, da je loĆØen od mize.
_________________
Nikoli ne odrastemo, le igraĆØe postanejo dražje!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kosmaj



Pridružen/-a: Tor Okt 2023 22:11
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 22, 2023 23:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj pa bo priŔel na vrsto nov projekt iz katerega upam, da potegnem kakŔno novo spoznanje o kvaliteti reprodukcije zvoka iz trakov.
Vem, da bo kar nekaj branja, raziskovanja, gledanja, uĆØenja ampak mislim, da je tale tehniĆØni biser vreden vsake vložene minute.





ƈe dela? Hmmm nimam pojma - Å”e tisti edini trak (kateri je bil gor ) ni posnet.
_________________
Nikoli ne odrastemo, le igraĆØe postanejo dražje!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kosmaj



Pridružen/-a: Tor Okt 2023 22:11
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2023 23:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nova "igraĆØa" NAGRA 4S po nekaj manÅ”ih posegih.... zopet deluje kot mora.
HVALA soforumaÅ”u - rudyy - za pomoĆØ s trakovi in za podarjene trakove.
_________________
Nikoli ne odrastemo, le igraĆØe postanejo dražje!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 04, 2024 09:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Schiit Skoll mm/mc phono z daljincem
je lani prinesel BožiĆØek,ups, UPS. Sedaj se ulaufava na single ended, ker Å”e nimam balansiranih kablov zanj.
Dopolnil je phono ekipico v kateri je DIY mm lampaÅ”, mm phono s katerimje zaĆØel PS Audio (verzija 2B, narejen z 28 tranzistorji) in odliĆØni mc tokovni Nibiru.

Plan je nabaviti in vmes vklopiti Å”e balansirani mc trafo. Sicer sem poskusil zalaufati s hiÅ”nim Ortofon T20mk2 a sem hitro ugotovil, da z njim nekaj ne Å”tima - ga razstavil in preseneĆØen videl, da ima maso ohiÅ”ja na desnem kanalu, mase vhodov in izhodov pa mostiĆØene - kar je v balansiranem svetu zaželjeno kot peĆØeni odojki na shodu vegetarijancev Laughing Laughing
Dosedaj mi je kar dobro služil a ga v novi vlogi ne vidim, bo Ŕel v prodajo in fond za drugega.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 162, 163, 164, 165  Naslednja
Stran 163 od 165

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe