| Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
| Avtor |
Sporočilo |
JJAB
Pridružen/-a: Sob Apr 2014 0:05 Prispevkov: 197 Kraj: Moon
|
Objavljeno: Čet Feb 16, 2017 12:35 Naslov sporočila: |
|
|
| ambasador je napisal/a: | JJAB: nisem tebi odgovarjal, ker nima smisla debatirati, če nočeš razumeti napisanega.
Sem svoje pojasnil že enkrat, čeprav ni bilo potrebno. |
Dokaj nenavadno razmišljanje, da na javnem forumu svojih trditev ni potrebno utemeljiti.
Debata se izvaja z argumenti in protiargumenti. To ni debata - razmišljaj po moje ali pa se ne pogovarjam s tabo.
Izjava da je en gramofon (kot primarno mehanska zadeva) bolj "tehnološki" (karkoli naj bi že to pomenilo) in futurističen kot vsa digitalija v kompletu (kot elektronika) je enostavno neumestna in napačna. Jabolka in hruške.
Sama tehnologija lebdenja ni nič novega in je uporabljena že pri hifi stojalih, zvočnikih, polnilnih postaj za mobitele ... Res pa še ni bila uporabljena prej na gramofonu, vsaj jaz ne vem za tak primer.
Vsekakor je pa gramofonska tehnologija v osnovi stara in zastarela in tudi en šminkerski obliž v podobi lebdenja je ne napravi najbolj "tehnološko in futuristično".
http://thevinylfactory.com/features/gallery-15-of-the-most-beautiful-turntables-ever-made/ |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6274 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Pet Feb 17, 2017 08:56 Naslov sporočila: |
|
|
| JJAB je napisal/a: | | ambasador je napisal/a: | JJAB: nisem tebi odgovarjal, ker nima smisla debatirati, če nočeš razumeti napisanega.
Sem svoje pojasnil že enkrat, čeprav ni bilo potrebno. |
Dokaj nenavadno razmišljanje, da na javnem forumu svojih trditev ni potrebno utemeljiti.
Debata se izvaja z argumenti in protiargumenti. To ni debata - razmišljaj po moje ali pa se ne pogovarjam s tabo.
Izjava da je en gramofon (kot primarno mehanska zadeva) bolj "tehnološki" (karkoli naj bi že to pomenilo) in futurističen kot vsa digitalija v kompletu (kot elektronika) je enostavno neumestna in napačna. Jabolka in hruške.
Sama tehnologija lebdenja ni nič novega in je uporabljena že pri hifi stojalih, zvočnikih, polnilnih postaj za mobitele ... Res pa še ni bila uporabljena prej na gramofonu, vsaj jaz ne vem za tak primer.
Vsekakor je pa gramofonska tehnologija v osnovi stara in zastarela in tudi en šminkerski obliž v podobi lebdenja je ne napravi najbolj "tehnološko in futuristično".
http://thevinylfactory.com/features/gallery-15-of-the-most-beautiful-turntables-ever-made/ |
Eh, ni umestno iti v offtopic. Zato se mi ne razpreda v smeri, ki pelje izven teme.
Kar se tiče MagLev-a je še kako tehnološki dosežek izvajati lebdenje brez ležaja in hkrati izvajati pogon brez vsakršnega fizičnega kontakta s krožnikom. Pomeni teoretično in praktično popolnoma brezšumen, brez trenja ležaj (ker ga ni) in pa direkten pogon brez mehanskih vibracij motorja. Lahko prinaša druge težave a to bomo še preskusili. Vse je odvisno ali so to dovršeno naredili.
Istočasno so to posebnost tudi posrečeno vizualizirali - zato deluje futuristično. Lahko bi bilo skrito v škatli in bi vizuelno delovalo kot - navadna škatla, ena od mnogih -pa dizajn gor ali dol.
Kakorkoli - že to samo po sebi je tehnološki dosežek, ki ga občuduje ves svet in -dokazano- tudi prepriča množice.
V tem pogledu še kako prav pride okoli fame vračanja vinila v ospredje fizičnih formatov. _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
NLP
Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01 Prispevkov: 1035 Kraj: Drugje
|
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
GoldProf
Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15 Prispevkov: 607
|
Objavljeno: Pet Feb 17, 2017 15:52 Naslov sporočila: |
|
|
Sodeč po prikazanem, kmalu je za pričakovat "leteče krožnike"(UFO NLP),
žal @NLP nisem mislil nate(NLP(neznani leteči predmeti)).
Da, Vinil je zagotovo še naprej v igri pri poslušanju kvalitetnih posnetkov, kako pa bodo izgledale stružnice je vprašanje. Imam kojekakve predvajalnike glasbe, CD,DVD, kasetar,tuner, int.tuner, streamere... pa še žena kdaj pa kdaj zapoje, da sosedove babice niti ne omenjam, pa cerkveni zbor- no ja tega lahko primerjam z Gramofonom in kakšno dobro vinilko.
p.s.
Gramofon oz. Vinil si zasluži veliko začetnico!
lp |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
joztom
Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07 Prispevkov: 1976 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: Pon Feb 20, 2017 11:40 Naslov sporočila: |
|
|
Da se ne oddaljimo od naslovne teme, vinyl k sreči le ni izključna bodočnost fizičnega formata. Trenutno izredno modno zbiranje ponaredkov originalnih plošč nima tri čiste z zbiratelji, ki so si nabrali kakšnih 1000 LPjev, pa zapravili en lep avto na tem in oklali družinski proračun. Tudi na licitacijah kupljeni LPji, zdrajsani na sferičnih iglah, ne dajo popolne kvalitete na eliptični dragoceni tehniki, navsezadnje še vedno vse poka. Res je pokljanje in šumenje spacialni šum, ločen od informacij L+D, pa vseeno to ni to. Modno je predvsem zato, ker so kriteriji o kvaliteti padli, vsi novaki bolščijo v vrteče elemente, mislijo da so zdaj HighEnd misleci. Pot do kvalitetne gramofonske reprodukcije pa je bila v originalu trnova in draga ko prešič. Kdo neki od vas ima res nastavljene parametre ročke in korektne podstavke za odvajanje vibracij v zid ali tla, usklajene impedance virov itd..? Kdo od vas ve, da je clamp eno s****e in da je najboljši mat zeleni filc iz Mengša. Davnega 1968 sem s tem začel, dolga leta vztrajal, nazadnje pa pospravil vse v klet, ker je vinyl brezperspektiven. Danes gre računati na padec SACD DVD_Audio fizičnih medijev edino na račun direktne prodaje posnetkov, ne pa zaradi neke vinylne histerije. Res tudi dober MP3 zna igrati dobro, le osnova je pomembna, iz česa je preformatiran. Mogoče je čas še za kakšen kolutar, ampak kaj boš snemal, kje bi našel kvalitetne vire, kdaj boš previjal arhivske trakove, vsi iz RTV to poznate, itd... En ali dva poznavalca na forumu še nista osnova za splošno znanje, je že tako.
Nazadnje urejal/a joztom Sre Feb 22, 2017 12:36; skupaj popravljeno 1 krat |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6274 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Pon Feb 20, 2017 18:41 Naslov sporočila: |
|
|
Jaz bi pa le rad, da tisti ko še niso poskusili - to storijo. Analogni setup zahteva nekaj osnov, ma ni hudega. Ni dano vsakemu, žal, da sestavlja na osnovi slišanega in ne na osnovi predsodkov.
Čim mi kdo pravi, da je šumenje ali prasketanje vinilk velik problem, je takoj jasno, da ni prišel do pravega rezultata.
Na dobrih gramofonih (+ustrezen phono) je šum zelo v drugem planu. Običajno je močnejši šum master traka posnetka - se v pauzi med komadi šum občutno zniža.
Če vrtiš škrebetalo od gramofona - ga je sam šum, pokanje, streljanje.
Tankost zvokov gramofonov je predvsem posledica flutterja - podobno kot jitter pri digitalnem odvzame tonalni balans, zmanjša globino basov, pobere dinamiko.
Če je gramofon narejen za nizke obtežitve, potem vztrajnost krožnika ne zadošča za MC obtežitve. Flutter z obtežitvijo (in modulacijo plošče) narašča. Podobno kot ripple pri usmerniku. Lahko ima perfektno gladko voltažo z malim bremenom - a čim ga preveč obremeniš skoči ven ripple.
Nadalje tankost reprodukcije in posledično poudarjanje šumov in prasketanja povzroča MC glavica na neprimerni ročici (ne zmore kontrolirati besnih mc vibracij) ali neprimerni impedančni prilagoditvi (sploh aktivni mc vhodi so redki dobri, DIY pa nima šans). MC je nastal s transformatorji, ki imajo vlogo tako električnega dušenja igle, kot impedančne prilagoditve, kot tudi ojačanja brez dviga šuma, kar ni slučaj z aktivnimi MC vhodi. Poleg tega kontrolirajo značilni 'overshoot' teh glavic. Zvok je bil uglašen s transformatorji - predvsem velja za stare modele in praviloma skoraj vse japonske modele.
Če si 'šampion' v svoji klasi in uspeš skombinirati vse napake skupaj, se je korektno vsaj vprašati - kaj sem naredil narobe. Bolj korektno kot obsoditi ..
ps
če bi bilo dovolj prekopirati načrt za MC vhod narejen s čipi - bi mrgolelo dobrih poceni aktivnih vhodov. Tako jih res mrgoli veliko poceni - za katere je škoda denarja - ker na MC greš zaradi rezultata, ne pa da na koncu MM deluje bolje.
Ni potrebnega posebnega znanja niti magije, par preprostih zakonitosti, logike in par ušes, pa je. _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
GoldProf
Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15 Prispevkov: 607
|
Objavljeno: Pon Feb 20, 2017 22:12 Naslov sporočila: |
|
|
Ambasador, se strinjam,
k temu pa dodajam: kadar govorimo o vinilu, normalno je, da pri tem mislimo na dobro usklajen sistem z vsemi osnovami pravilne nastavitve. Če nekdo posluša staro spraskano zaprašeno ploščo s slabo nastavljeno ročko in dozo ter neadekvatnim ostalim delom sistema bo 100% trdil, da je poslušati vinil stvar preteklosti in da nima bodočnosti. Napačno!
Nekatere odjemne doze(OD) iščejo od lastnika veliko potrpljenja pa tudi nekaj znanja za pravilno nastavitev. Če piše v spremnem listu da je idealna teža neke OD 1.5 - 2.2 in da je sredina recimo 1.85 ni nujno, da je temu tako.
Tudi ročko je treba upoštevati, kakšen vpliv ima na zvok. Možno je, da ta OD bo najboljše rezultate dala za carbonsko ročko pri teži 1.6g, pri leseni 1.7 pri alu 1.8 itd. Koliko vas ima precizne tehtnice in koliko vas se stem igra? Težo je potrebno izmeriti v višini plošče, ne pa vagico postaviti na ploščo in potem meriti. Da o povezovalnih žičkah in ostalih sestavinah ne govorimo. Vsekakor je lažje na CDP odpred predalček, vstavit plošček pa neka svira, daljinec v roke, se zvalit na kavč in to je to. Ne, to ni to, zato gramofon ne prijateljuje z vsakim. Za poslušanje vinila si je treba čas vzeti, oz. za uživanje si je treba čas vzeti. Imam staro ploščo ki jo poslušam več kot 40 let. Niti sam nevem koliko gramofonov, zvočnikov kablov sem v tem času zamenjal. Plošča je še vedno v zbirki in vsakič ko jo poslušam, odkrivam na posnetku kaj novega. Pa nič ne šumi, ne prasketa in zagotovo bo nadživela mene.
lp |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
peterca

Pridružen/-a: Tor Nov 2013 14:20 Prispevkov: 34 Kraj: Žabjek
|
Objavljeno: Pon Feb 20, 2017 22:55 Naslov sporočila: |
|
|
| Bla, bla, bla... |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6274 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Tor Feb 21, 2017 09:14 Naslov sporočila: |
|
|
@GoldProf: ...Tudi ročko je treba upoštevati, kakšen vpliv ima na zvok...
--------------------------------------------------------------------------------------
Je offtopic, ma ajde.
Imam test, na katerem so izmerili tracking iste glavice na 4 različnih ročicah. Ista Shure V15 je dala različne rezultate v odvisnosti kje je bila montirana. Kar ne preseneča, ker menjava ročice na gramofonu - v istih pogojih - prinaša slišno različne rezultate. Na boljših ročicah je bila potrebna krepko manjša obtežitev za sledenje močnejšim modulacijam.
(pomeni da ročico manj vzbujajo vibracije iz glavice, je bolj mirna)
Glede obtežitev glavice je dobro spomniti, da se z obtežitvijo spreminja kot igle v brazdi. Cantilever je kratek in če malce počepne, se konkretno spremeni kot pod katerim stoji igla. Povečanje obtežitve ima torej tudi efekte znižanja ročice (ko ji spreminjaš višino za VTA).
To je že področje za naprednejše uporabnike. V bistvu bi s spreminjanjem obtežitve moral tudi višino ročice prilagajati optimalnemu kotu VTA. Menim da to pri običajnih gramofonih ne pride do izraza in se ni potrebno plašiti s tem - tudi ker ni odločilno za zvok v preprostejših sistemih. _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
JJAB
Pridružen/-a: Sob Apr 2014 0:05 Prispevkov: 197 Kraj: Moon
|
Objavljeno: Sre Feb 22, 2017 10:26 Naslov sporočila: |
|
|
| GoldProf je napisal/a: | ... Imam staro ploščo ki jo poslušam več kot 40 let. Niti sam nevem koliko gramofonov, zvočnikov kablov sem v tem času zamenjal. Plošča je še vedno v zbirki in vsakič ko jo poslušam, odkrivam na posnetku kaj novega. Pa nič ne šumi, ne prasketa in zagotovo bo nadživela mene.
lp |
To bi bilo zanimivo izmeriti s kalibriranim mikrofonom, koliko visokih frekvenc se zbrusi iz plošče po 40-ih letih. Po moje je nad 10kHZ samo še tišina in pokanje in prasketanje. Kar pa je po svoje tudi v redu, ker ima poslušalec, ki je kupil to ploščo novo, tudi slišni prag visokih frekvenc tam nekje. |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Sre Feb 22, 2017 11:42 Naslov sporočila: |
|
|
| JJAB je napisal/a: | | GoldProf je napisal/a: | ... Imam staro ploščo ki jo poslušam več kot 40 let. Niti sam nevem koliko gramofonov, zvočnikov kablov sem v tem času zamenjal. Plošča je še vedno v zbirki in vsakič ko jo poslušam, odkrivam na posnetku kaj novega. Pa nič ne šumi, ne prasketa in zagotovo bo nadživela mene.
lp |
To bi bilo zanimivo izmeriti s kalibriranim mikrofonom, koliko visokih frekvenc se zbrusi iz plošče po 40-ih letih. Po moje je nad 10kHZ samo še tišina in pokanje in prasketanje. Kar pa je po svoje tudi v redu, ker ima poslušalec, ki je kupil to ploščo novo, tudi slišni prag visokih frekvenc tam nekje. |
LP
Se zadnje čase veliko ukvarjam z "merjenjem" za potrebe akustične ureditve ...
Na mestu poslušanja zaradi "miljon in enega faktorja" pozabi na 10 kHz, je hud padec ponavadi že od 2-3 Khz naprej ... E pol si pa analogijo razlagajo kot bolj naravno in mehkobno, poslušljivo
 _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
GoldProf
Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15 Prispevkov: 607
|
Objavljeno: Sre Feb 22, 2017 11:42 Naslov sporočila: |
|
|
@JJAB,
neumnosti klobasaš!
lp |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6274 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Sre Feb 22, 2017 18:20 Naslov sporočila: |
|
|
| GoldProf je napisal/a: | @JJAB,
neumnosti klobasaš!
lp |
Ni edini specialist za analogijo, hehe..
ne sekirat, psi lajajo, karavana gre dalje.. _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
JJAB
Pridružen/-a: Sob Apr 2014 0:05 Prispevkov: 197 Kraj: Moon
|
Objavljeno: Sre Feb 22, 2017 22:54 Naslov sporočila: |
|
|
Razumem vajin čustven odziv, a žal, takšna so življenska dejstva: https://en.wikipedia.org/wiki/Presbycusis
Ravno zato se mi zdi da so gramofoni (predvsem pa 40 let stare plošče) idealni za starejšo populacijo, ravno zato ker na njih ni več informacij, ki jih ti poslušalci itak ne morejo več zaznavati.
https://www.youtube.com/watch?v=H-iCZElJ8m0
Jaz ne slišim več pri 14 kHz. Vidva verjetno slišita vse do 20kHz, pa še malo harmonikov višjih?
Za gramofone pa nikdar nisem trdil, da sem strokovnjak, ravno nasprotno, sem skoraj popoln neznalec. Vem pa kako se sliši 40 let stara plošča in to na zelo dragem sistemu. Visokih frekvenc več ni, pokanja pa ohoho.
Saj pravim, če ima kdo mikrofon in kako staro ploščo, me res zanima, koliko HF se ohrani na starih LPjih. Hvala ajka za vaše rezultate. |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
longplay
Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53 Prispevkov: 876 Kraj: Ptuj
|
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
|
 |
Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu
-> CD, Vinil, DVD, Blu-ray |
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas Pojdi na stran Prejšnja 1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 67, 68, 69 Naslednja
|
| Stran 46 od 69 |
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|
|