Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Triode
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 00:59    Naslov sporočila: Triode Odgovori s citatom

Triode
Odločil sem se, da napišem malo o mojih izkušnjah s triodami, morda tudi kakšno rečem o različnih tipih ojačevalcev. Sedaj nimam postavljenega sistema, ker sem v fazi prenove stanovanja in namesto da smetim druge teme, bom napisal kaj o lampah - če že poslušat ne morem.
Začel bom bolj na grobo z bolj močnimi triodami, nadaljeval pa vse do zelo malo vatnih. Seveda je veliko odvisno od samega ojačevalca in samega sistema, zato morate opise jemati z rezervo. Sem si pa lastil (oz si lastim) mnogo ojačevalcev, predvsem na lampe 45 in 300b.

Začel bom tako kot se je moje potovanje skozi lampe tudi začelo. Seveda sem hotel čim več moči, saj si niti v sanjah nisem predstavljal, da bom na koncu poti pristal na dobrem W. Res je, da tudi zvočnikov takrat nisem imel za 1W, ampak sem zelo hitro prešel na izjemno občutljive zvočnike.

GM70 (28W): prva misel, ki mi pade na pamet je koncert, enostavno ta lampa naredi koncert v vaši sobi. Grafitna izvedenka je najbolj pogosta in izjemno dinamična, vendar za moj okus malo pregroba, medtem ko je bakrena ravno pravšnja za moj okus, malo sočna, z večjim občutkom, bolj tipično lampaška, zelo muzikalična. Tudi sicer je muzikaličnost ena od zadev, ki so mi najbolj pomembne v sistemu. 3D predstavitev gm70 ja en najboljših kar sem slišam med vsemi lampami. Kaj pa me je vleklo na manj vatne lampe, pa je to, da sem z vsako manj vatno lampo dobil več prestiža, več čistine, več definicije.

845 sem slišal samo enkrat drugje, pa se mi je zdela samo solidna, ni imela takega življenja kot gm70. res pa mi je žal, da nikoli nisem slišal lampe 211, ki zna biti precej velika konkurenca gm70.

300b (8W): nekako izjemna lampa, ampak kljub nekaj 300b ojačevalcev, nikoli nisem našel, da bi me zadovoljila na dolgi rok. V bistvu nikoli nisem vedel kaj je tista malenkost - še vedno ne znam povedat. Morda je olepševanje muzike, morda mislim da poslušam nek šov. Sicer izjemno čista, lep 3d. Tukaj sem sprobal nekaj lamp in nekako bi bile ocene:
- Gold Lion 300b: tekoče, v bistvu preveč tekoče, zgoraj tudi tekoče, v bistvu preveč tekoče, vse zglajeno, za moje pojme katastrofa
- TJ Mash Plate 300b: Ravno obratno kot GL, vse se ustavi v zvočniku, ni muzikaličnosti. Sicer detajlov je noro veliko, inštrumenti zvenijo super, vokali zadržani. Recimo klvir top, vokal pa kot ne bi imel odtenkov, layerjev.
- JJ 300B - super lampa, tak mesnat zvok, super vokali, kar zelo podoben gm70 lampi, manjka mal layerjev, morda mal površna lampa glede zvoka
- Takatsuki 300b - super lampa seveda, manj mesnat zvok kot JJ. Vse je super gor, veliko zraka, definicije, neskončno layerjev. Za moj okus preveč polepša zvok, premalo je surov, da bi lahko rekel, da je izjemna.
- WE 300b, 1962, DD getter: tukaj ni kaj dodati, gre za lampo vseh lamp, ima izjemen občutek za gasbo...

2a3 (3,5W): V bistvu bolje kot 300b, super dinamika, super realnost, ki ni olepšana. Dual plate RCA ali pa kakšne druge so super, vendar malopremalo čistine, prestiža, svetlosti. Podobna je Psavane WE replica. Še vedno bolje kot 300b, ker je vse tako lepo surovo, nedotaknjeno. Sedaj pa pridemo do monoplate/singel plate 2a3 lampe (RCA in Fivre), to pa je ena najbolših lamp, kar sem jih slišal. Boljša tudi od WE 300b. Nekako ne moreš nehat poslušat. Pa morda pretiravam, a ne dosti, kot bi ti pevka pela pred tabo z vsemi čustvi, nasmehom, ..


Sedaj pa pridemo do poceni alternative 2a3 monoplate lampe:
45 lampa (2W), predhodnica 2a3, pol manj moči, zvokovno pa izjemno podobno kot 2a3 monoplate. Te stare 45 lampe so vse monoplate. Imamo ST tip, torej zgoraj ožje steklo in Globe/Baloon, ki je kot žarnica. Globe nimajo podpore za interno strukturo lampe, ST pa je interna struktura podprta na steklo. Večina novejših lamp (novejših od 1930, 40) ima podporo za interno strukturo. Že ST zvenijo super, globe pa malenkost manj smooth, vendar tako noro prostorno, noro realno, noro naravno, da lahko rečem, da je 45 Globe/Baloon morda zvokovno najboljša lampa, kadarkoli narejena. Tukaj imam srečo, da imam še novo EML 45 solid plate in brez debate lahko rečem, da je tudi ta v igri za najboljšo lampo. Kaj imajo več globe/eml od ST tipa je to, da naredijo zvok večji, bolj mesnat, bolj stoji vse na mestu, malo manj muzikaličen, bolj čaroben, višji. Pri ST imam kdaj občutek, da nad pevcem ni nič več (ob tihem poslušanju), pri globe pa se vse dogaja do stropa, tudi na nižjih glasnostih, čeprav je pevec v normalni višini - vse je napolnjeno, čarobno. ST ima malo več iskrice, je bolj muzikalična.
Najboljše iz te kategorije so Raytheon box plate globe, EML, druge pa tudi izjemne. Med ST tipi bi izpostavil Fivre, ki ima nekaj več med ST tipi, malo več duše, več igrivosti. Dejasnko zelo veliko poslušam ST tipe, ki so zelo dobri pa še izjemno poceni. Za mal nabijat se mi zdi celo ST boljši, tak prestižno koncerni zvok.


71a lampa (0,75), predhodnica 45 lampe. Tukaj nisem reskiral in sem šel na push pull izvedbo ojačevalca, v čisti A klasi, torej 2,5W. Podobno kot 45, prostor je brutalen, dinamika tudi, problem je dobiti dober quad (4). Imajo pa res poseben karatkter, ki ga ne znam opisat. Morda ravno zaradi komplikacij z lampami 45 bolj priporočam, čeprav je morda 71A še boljša.

Med ostalimi lampami, ki si jih nisem lastil je še VT62 lampa, precej dobra, noro surova. V dobrem ojačevalcu tudi izjemna.

Sej tega je veliko opisanega na netu, ampak morda kdo kaj uporabnega najde, morda kakšno uporabno primerjavo,...

V prihodnjih dneh pa še kakšno o lampaških ojačevalcih, kondelcih in seveda kakšnem bolj detajlnem opisu določene lampe.

Vabljeni tudi vi, da napišete kaj o vaši priljubljeni triodi!

https://www.youtube.com/watch?v=CdWoBo4zwTY
https://www.youtube.com/watch?v=U7IQExNWyZ4
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 11:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odlično!
Večino raziskav imaš absolvirano.
Lampe so tudi po mojem mnenju ena od najpomembnejših poti do zadovoljstva v hifiju, sploh z digitalnim izvorom in juhuhu manipuliranimi studijskimi posnetki.
Osebno sem podobne raziskave zvočnega sveta lamp, a ne na tako visokem nivoju, dajal skozi pred dobrimi 25 leti.
-----------------
Potem sem ubral eno drugo možnost - ko bi v čimvečji meri samo posnetek odločal kakšen bo zvok. Hifi veriga pa bi potemtakem čimbolj brezbarvna, zvočno podobna kosu žice.
V takem takoj naguziš na brez lamp nerešljivo problematiko kako so posnetki narejeni in kaj bo izvor zvoka.
Seveda je takrat digitalno zame takoj odpadlo in še danes je težava (brez lamp ali vsaj ogromno denarja) dobiti mesnat zvok, harmoničnost, izzvenevanje in zračnost - to pa tudi na digitalno podlago dobiš z uporabo direktno gretih triod, kot opisuješ.
No, tudi z gramofonom niso rožice. Je cel kažin priti do tega, da vsaka plošča totalno drugače zveni in da je sposoben hkrati hladnih in toplih zvokov, metaličnosti električnih kitar in miline pevke ..

Lampe imajo svoj zvočni podpis, ki jih spremlja povsod. A na obnašanje vpliva tudi naprava, topologija, materiali notri.
Sem iz original Leak TL12 premenjal Mullard lampe na mojo diy kvazi kopijo in Ei lampe na Leak-a. Oba ojačevalca sta šla na zvočno smetišče. Mullard so kar nenkrat ostro igrale, Ei pa je omedleval na Leak-u.
Tako da za kategoričnost ni veliko prostora, te situacije lahko hitro demantirajo ali presenetijo.
_________________
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
(Eleanor Roosevelt)


Nazadnje urejal/a sullly Čet Dec 29, 2022 11:52; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 11:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

anzec @ a se lahko zmenimo in nehamo govoriti o muzikaličnosti komponent, lamp in ostale hifi šare. Muzikaličen ali pa ne je lahko izvajalec, glasbenik. Komponente pa igrajo bolj ali manj melodično, če že moramo z eno besedo označiti njihov tonalni balans.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 12:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
anzec @ a se lahko zmenimo in nehamo govoriti o muzikaličnosti komponent, lamp in ostale hifi šare. Muzikaličen ali pa ne je lahko izvajalec, glasbenik. Komponente pa igrajo bolj ali manj melodično, če že moramo z eno besedo označiti njihov tonalni balans.

Lpm

Očitno še nisi slišal nemuzikalične naprave ali pa je nisi prepoznal. Veliko hifistov živi s sistemi, ki so skregani z glasbo pa tega niti opazijo ne. Ker če bi, bi hitro popravili situacijo.

Kako bi ti opredelil sledečo situacijo: poslušaš glasbo ki te gane ali presune ali vznese vsakič ko jo slišiš. Potem menjaš ojačevalec in emocije izginejo. Nimaš kaj reči, ne veš kaj bi okrivil, veš samo da si bil prenešen žejen preko vode.
-----
Svojega časa sem veliko lotal in med spreminjanjem konfiguracij lamp tudi uspel naredit verzijo ojačevalca, s katerim dobesedno nisem več prepoznal glasbe iz CD-ja Charlesa Mingusa. Res je to skrajnost, res pa so tudi vmesne variante.
-----
Posebej v subtilni glasbi ali pasažah manj talentirane naprave komplet izgubijo smisel posredovanja glasbenega sporočila. To pisci po celem svetu označijo za nemuzikaličnost.

Seveda so odzadaj tehnični faktorji, ali kot je to nekdo poenostavil za distorzijo. Težava je v tem, da gre za kombinacijo več faktorjev, ki jih niti ne moreš definirati, ker je od primera do primera druga zgodba v igri.
V končni fazi je vseeno kaj gre narobe, če ne posreduje sporočila in emocij, je - nemuzikalično.
------
Glasbeno akademijo žulijo leta, nadaljujejo z izpopolnjevanjem, master classi, ure in ure vadijo dobiti tisti izraz, tisti dotik strune, tipke, ki dela razliko med izjemnimi in povprečnimi glasbeniki. Vse to na povprečnih aparaturah - izgine. Izbirajo glasbila, med enakimi klavirji je Tomšička izbrala 4, s katerimi je posnela 1 (eno) skladbo. Določen del skladbe je zaigral en klavir, drugo drugo. A vsi isti model istega proizvajalca. Evo, nekomu je to vseeno in brezveze. Tudi prav, naj si ima.
_________________
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
(Eleanor Roosevelt)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 12:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
anzec @ a se lahko zmenimo in nehamo govoriti o muzikaličnosti komponent, lamp in ostale hifi šare. Muzikaličen ali pa ne je lahko izvajalec, glasbenik. Komponente pa igrajo bolj ali manj melodično, če že moramo z eno besedo označiti njihov tonalni balans.

Lpm


Moje izražanje morda res ni pravilno, kdaj za kakšno stvar ne najdem besede ali pa uporabim napačno, ampak če kdo kaj ne razume, lahko seveda razložim kaj mislim in na koncu popravim. Zame muzikaličen sistem pomeni, da igra in ne predvaja glasbe. Da muzika teže iz zvočnikov z lahkoto tako kot iz samega inštrumenta. Vokali so polni emocij, čutiš razpoloženje ... Slišal sem mnoge sisteme, kjer se mi je zdelo, da zadeva predvaja glasbo, so pa sistemi, ki igrajo - jaz temu pravim muzikaličnost. Če je izraz melodičnost bolj primeren za ta "občutek", ga bom v prihodnje z veseljem uporabljal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 14:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

... musicality is the ability to rise above the technical aspects of a piece of music and communicate at a deeper level.

A short time ago, I listened to a performance of a very good pianist. While she played very complicated pieces, I noticed that she was doing everything right-the notes and rhythm were close to perfect as well as her dynamics, phrasing, etc.

But the performance was not musical. Something was missing.

Most of you will probably understand what I am saying. Musicality is that little extra something on top of everything else that makes music special. It can make the simplest piece magical and it is the element that has the ability to elicit the strongest emotions from listeners.

-------------------------------
Ko je imel svoj master class v Izoli, dr.Kevin Robert Orr, sem ga vprašal kdaj njegovi študenti 'preklopijo' na tisto nekaj več od mehaničnega igranja na klavir. Pa je rekel, da večinoma v drugem ali tretjem letniku. Nekateri pa nikoli.
_________________
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
(Eleanor Roosevelt)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 16:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:

Osebno sem podobne raziskave zvočnega sveta lamp, a ne na tako visokem nivoju, dajal skozi pred dobrimi 25 leti.
-----------------
Potem sem ubral eno drugo možnost - ko bi v čimvečji meri samo posnetek odločal kakšen bo zvok. Hifi veriga pa bi potemtakem čimbolj brezbarvna, zvočno podobna kosu žice.
V takem takoj naguziš na brez lamp nerešljivo problematiko kako so posnetki narejeni in kaj bo izvor zvoka.
Seveda je takrat digitalno zame takoj odpadlo in še danes je težava (brez lamp ali vsaj ogromno denarja) dobiti mesnat zvok, harmoničnost, izzvenevanje in zračnost - to pa tudi na digitalno podlago dobiš z uporabo direktno gretih triod, kot opisuješ.
No, tudi z gramofonom niso rožice. Je cel kažin priti do tega, da vsaka plošča totalno drugače zveni in da je sposoben hkrati hladnih in toplih zvokov, metaličnosti električnih kitar in miline pevke ..

Lampe imajo svoj zvočni podpis, ki jih spremlja povsod. A na obnašanje vpliva tudi naprava, topologija, materiali notri.


Pa je to "visoka vernost" - "hi-fi"? Ali s(m)o v avdiofiliji že onkraj tega?

Zavestno vnašanje nekega zvočnega podpisa komponente, ki nam je všeč in ga pričakujemo v predvajanju? A je to ekvivalent tega, da hodimo v restavracije (vse od tistih z michelinovimi zvezdicami do fast foodov), in na vse vsujemo toliko curryja ali vegete, da je vse "enako dobro"? Smile

Podobno se mi je npr. zdelo branjenje MoFi "Original Master Recordings", kot so si ga privoščili pri The Absolute Sound. Poleg tega, da so zaposlili Michaela Fremerja, ki ga je Stereophile zaradi njegovega obnašanja ob škandalu odpustil. V glavnem, zapisano je lep primer, zakaj se "normiji" iz avdiofilov norčujejo:

The Absolute Sound, The MoFi Controversy, Robert Harley, Oktober 2022:

Citiram:
Third, there’s an argument that an LP can sound better than the digital file from which it was created. How could that be? No less an authority than the legendary mastering engineer, pioneer of modern direct-to-disc re-cording, and Sheffield Lab co-founder Doug Sax told me personally that in his experience an LP cut from a digital file sounds better than the file. He didn’t have a technical explanation, but his hunch was that with the LP the audio signal has been converted to mechanical motion at the cutting head, and this conversion “pre-digests” (his term) the signal so that the loudspeaker, which also converts an electrical signal to mechanical motion, has an easier job compared to a signal that had never undergone such an electrical-to-mechanical conversion. I don’t know if this theory is correct, but his experience was that the LP sounded better than the digital file from which the LP was cut.


Kako daleč je to od mantre, da je le analogna veriga sposobna ohraniti vso informacijo od mikrofonov in tuljav inštrumentov do tuljav zvočnika "ravni velikosti nekaj atomov" (kot je rad poudarjal Franc Kuzma) - zdaj je pa dovolj že evfoničen efekt popačenja, da zveni bojle kot izvirnik?
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 16:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ambasador, pardon Sully @ ne moreš iz svoje kože, da ne bi takoj ugriznil nazaj in dociral, ne glede ali imaš prav ali ne. Samo da se vidi, kdo je glavni.

Moj post je bil vljuden, nikogar nisem napadal ali bognedaj žalil. Želel sem povedati, da moj prijatelj, vrhunski glasbenik, solist filharmonik in predavatelj, vedno reče, da se prime za pištolo, ko sliši, da je komponenta muzikalična. Menim, da je dovolj kompetenten, predvsem pa bolj od večine na forumu, da mu lahko verjamemo.

Nikogar ne silim, kakšne izraze za svoje opise naj uporablja. Se mi pa zdi, da če imamo priliko se naučiti nekaj novega, da to izkoristimo, ne pa da se branimo z vsemi štirimi samo zato, ker se ne sklada z našimi dolgoletnimi navadami.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 16:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Komponenta samo spusti skozi svoje črevesje nekaj, kar na enem koncu serviramo. Če je hrana slaba, se bo to poznalo na iztrebku Shocked In obratno, seveda. Prav tako se bo pri zaužitju kakovostne hrane poznalo, ali fali kakšen encim, ali pa je preveč kisline. A je še vedno muzikalično?
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 17:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spet smo zašli s področja naslova teme. Pa da se odkupim.

Pred leti sem imel lampaške komponente ( Wavac, Audio Research, KR Audio... ), pa moram reči, da so igrale dobro, ampak nikoli pa nisem bil povsem zadovoljen. Še najdlje sem zdržal s Kronzillo SXi, 2x50W, v navezi z Ref.3 predojačevalcem. Lampe KR 1610, ki jih je pogruntal Riccardo Kron so bile res nekaj posebnega.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 17:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@Bwaze: ti ne razumeš, da od odjemne doze do membrane zvočnika (seveda govorim o analognem predvajanju), signal nosijo audio mravljice in vinilne vile. Je že tako (se izkazalo, večkrat), da so najbolj zapriseženim "puristom" najbolj pri srcu razne distorzije. Naj bodo v obliki žarnic, kablov z baterijami...ali zaprašene plastike.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 17:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Luka, enkrat sem vas povabil na poslušanje. Če me spomin ne vara, se mi niti zahvalili niste za povabilo, sedaj pa pljuvate čez vse te zadeve, ne da bi jih kdaj slišali. Verjetno bi vas sezulo, tako glede glasnosti kot kvalitete, ampak seveda je lažje pljuvati kot pa se morda enkrat soočiti z zadevo in oceniti ali je zadeva dobra ali za en kurc. Sedaj pa moram reči, da imate ničelno kredibilnost, saj vaše mnenje ne temelji na izkušnjah.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 19:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@Bwaze Saj ni problem če kdo preferira tak začinjen zvok (nostalgija ali karkoli že). Seveda je skregano z vsako logiko če trdi da je to bolj pravilen zvok, ampak kaj čmo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 19:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Anzec, zakaj se tako hitro počutiš napadenega? To je forum, kjer mnenja izražajo tudi drugi člani skupnosti, izven tvoje zakonske skupnosti. Če tvoja žena "nema pravo glasanja" so tu pravila pač drugačna in jih bo potrebno sprejeti.
Lampe me nikdar niso pivlačile (hvala, na tem mestu, evo). Tudi naravo raje gledam brez očal, slika je z razlogom lepša če fotoaparat stoji na tripodu (in če seveda aparat ni camera obscura)...
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 20:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lampe so za pozimi, tranzistor pa za poleti.
To je tako kot krvavice in sataraš,- kaj bstveno več se ne da povedat.

Vse ostalo je bolj stvar topologije, inženirskega znanja in kilometrine kot "začimb" in mistififkacije....

Stereo je EFEKT, (Stereo Imaging is the manipulation of a signal within a 180-degree stereo field, for the purpose of creating a perception of locality within that field), najboljša od slabih rešitev.

Zvok se niti približno ne širi, ter ne deluje na način Stereo-efekta. Širi se omnipoilarno in iz enega izvora.
Ideal bi bila krogla ki seva 360 stopinj v vse smeri.

Zato je govorti o hgh- fidelity-ju kot vernosti reprodukcije zvoka deplasirano in smešno.
Nad čemer so audiofili fascinirani ter razmejo in : kot "detajl", "transparentnost", "tipično lampaško", "prostor" so večinoma stvari studijskega snemanja ter naknadne manpulacije in obdelave posnetka. Ne glasbe "v živo."

Z izvedbo, umetnkovo interpretacijo, živo izvedbo ima to zelo malo skupnega. Zelo pa fascinira audiofle.
Je pa interpretacija, aranžma ter komunikacija med glasbeniki edino in vse, za kar v glasbi gre, in edino kar šteje!

Zvočnik je bil izumljen na prelomu stoletja, kot izum ter reševanje osovne naloge - reprodkcije glasbe. Je edini izum v zgodovini, ki se v 122 letih ni spremenil, doživel radikalnih izboljšav, do danes se ni spremenil.
Kasneje so dodali le stereo efekt (1957). Skratka gre za z naskokom najslabšo in najbolj zastarelo tehnično rešitev v zgodovini.

Če ne razumete, L.1903 sta brata Wright poletela. 1969 Armstrong stopi na luno. 66 let je trajalo.

Debatirat danes o zvočnikih, lampah ipd... je tako , kot da bi imeli forum ki bi v neskončnost debatiral o ZX spectrumu in njegovih 8 bitih, in 16Kb rama, kake napajalce dat gor da bolje dela, kako kablažo, al je fino da ima zlate kontakte, ker olje dat v ležaj flopi diska.....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 1 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe