Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

JBL - zagata/vpraŔanje glede kretnice, zvoka...
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Ubuh



Pridružen/-a: Ned Nov 2013 13:47
Prispevkov: 12
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 12:16    Naslov sporočila: JBL - zagata/vpraÅ”anje glede kretnice, zvoka... Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Pred ĆØasom sem postal ponosni lastnik veĆØ kot 40 let starih JBL zvoĆØnikov. Po izgledu so podobni 4320(a to niso - beri spodaj), sestavljata pa jih 15' bass driver in visokotonec. Slednja sta bila na obeh zvoĆØnikih skurjena, zato sem jih zamenjal in sedaj igrajo fantastiĆØno. Na zvoĆØnikih je tudi nalepka, ki govori v prid temu, da naj bi Å”lo za studijski monitor, se pravi referenĆØni zvoĆØnik.
ZvoĆØniki so bili last dedka mojega prijatelja in naj bi jih kupil v Berlinu v nekem hi-fi salonu v sedemdesetih letih, nove. Ker mi veĆØ ni znal povedati, mene pa je zanimala zgodovina, sem se obrnil na JBL oz. Harman Kardon, ki sem jim poslal serijske Å”tevilke, na kar so mi odgovorili:
This is almost certainly a kit speaker, built as a hobby project, we think it dates from around 1970.
JBL did a lot of speaker kits back then. We think this model wasn't actually sold as a complete model, but is a combination of separate components.
In other words, quite unique speakers. It is still possible to find information on the separate components on the internet though. These are speakers we don't see every day, it's always very nice to see some "vintage" products that are still here, especially these unique ones.

Sedaj pa k mojemu vpraÅ”anju. ZvoĆØniki pravzaprav igrajo izredno lepo, zelo odzivni so, hitri in prezenĆØni, sredina je fantastiĆØna, vendar pa je bass bistveno tiÅ”ji v razmerju z visokotoncem. Prav tako so bassi zelo "trdi", ĆØe sem se pravilno izrazil in zagotovo ne proizvajajo kapacitete, ki bi se priĆØakovala od 15" driverja.
Želel bi si, da bi jih pogledal kakÅ”en mojster za tovrstne vintage zvoĆØnike, morda je problem v kretnici, ne vem... Ima kdo kakÅ”no idejo, predlog, na koga se obrniti, ipd.
Hvala za vse odgovore!
UroÅ”

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 13:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

en del zgodbe sp TS parametri bass driverja, drugi del pa tunning ohisja - tega se da nekoliko spremeniti-znizati z uporabo daljsih BR cevi,... najbolje bi bilo narediti simulacijo ohisja v softweru s TS parametri danega driverja in potem spremeniti tunning navzdol - to rabis narediti da ves kaksno dolzino cevi uporabit za zeljen tuning ohisja glede na premer cevi in volumen ohisja
. bo pa taka modifikacija potegnila za seboj tudi druge spremembe - bass bo sel frekvencno nizje, bo pa tudi postal nekoliko tisji in manj agilen in to bo nekoliko vplivalo tudi na integracijo s compression driverjem za visikotonski del - najbrz bos moral povecati attenuacijo tweeterju
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 15:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno se splaĆØa najprej preveriti kretnico. Glede na to, da sta bila visokotonca skurjena, verjetno kretnica spusti preveĆØ na visokotonca in preglasi bas. Morda se da že z nastavitvijo zadaj (vidim da so neki gumbi zadaj).

Basi bi morali biti "trdi" na 15" driverju, ampak odvisno od tega kaj pomeni "trd bas". Lahko da "booma" in bi bilo potrebno znižati resonanco kakor je LBaudio rekel.


Nazadnje urejal/a LightBit Pon Nov 07, 2022 16:11; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 16:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej povej s ĆØem to poganjaÅ”. ƈe ni primerno, ti pripeljem kakÅ”no konĆØno stopnjo za probat.
Glede na rez okoli 1500Hz ali viŔje, je Ŕe ves vokal iz 15", torej bas je linearen z vokali iz istega driverja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 16:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Verjetno se splaĆØa najprej preveriti kretnico. Glede na to, da sta bila visokotonca skurjena, verjetno kretnica spusti preveĆØ na visokotonca in preglasi bas. Morda se da že z nastavitvijo zadaj (vidim da so neki gumbi zadaj).

pasiva najbrz ne bo rezala spodaj,....za horn pa ima attenuacijo zadaj.
ce je zamenjal/poservisiral z originalnim compression driverjem z enakim diafragmom nebi smelo biti razlike, ce pa je v igri nek genericen tweeter pa je razumljivo da stvari ne gredo vec skupaj.....bi moral OP povedati nekoliko vec o tem, da mi ne pametujemo prevec okoli stvari brez da poznamo dejstva

V sosednji temi je na sliki tudi nek lampaŔ,....zna bit to delen vzrok za "mrŔav" bass
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 16:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda je treba veĆØ vedeti, ampak kretnice iz tistih ĆØasov itak obiĆØajno niso vrhunske. Å e bolj vpraÅ”ljivo, ĆØe je kit. Da ni to kaka generiĆØna kretnica.

Za preveriti je morda tudi, da basova sluĆØajno ne drgneta.

JBL Club Slovenia bo že pogruntal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 16:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

V sosednji temi je na sliki tudi nek lampaŔ,....zna bit to delen vzrok za "mrŔav" bass

Ubuh je poganjal to na svojih ojeĆØevalcih, pri meni sva priklopila to na gm70 lampo, torej 30W ĆØiste A klase, kar bi moralo biti dovolj za 97db zvoĆØnike. OjaĆØevalci sicer nimajo problemov z držanjem 20hz basa nad 4ohmi na nobenih zvoĆØnikih. Problem je, da JBL ne gre nizko, res se zelo prehitro ustavi. Basa enostavno ni. Pod 50hz gre zelo strmo na dol in dvomim da se sploh Å”e kaj dogaja na recimo 35hz. Nekako se zdi, da v tem segmentu posluÅ”aÅ” en majhen monitorĆØek in ne omare s 15 inch basom, kot je ta jbl.

Nekje sem bral, da je imel en podoben problem na enem zvoĆØniku in da ga je reÅ”il z ponovnim lotanjem kontaktov. Da bi se to zgodilo na obeh zvoĆØnikih hkrati se mi zdi skoraj neverjetno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 16:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

Za preveriti je morda tudi, da basova sluĆØajno ne drgneta.

To pa je za preverit! Danes preverim!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
okoyono



Pridružen/-a: Tor Apr 2019 0:25
Prispevkov: 125
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 16:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Potrebno je vedeti modej 15" drajverja, poiskati specifikacije in videti kaj se da od njega priĆØakovati. Modeli se razlikujejo po frekvenĆØnem razponu. Sam sem JBL 15" JBL2225H vezal direktno - mimo kretnice, horn pa skozi kretnico in za bas driver dobil boljÅ”e rezultate v obe smeri razpona.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 18:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Skeniral sem nekaj podatkov iz starega kataloga.
Kretnica N1200 je bila namenjena za kombinacijo bas enote 130H ali D130H, predviden srednjetonec s horn/lens LE175/HL87 ali LE85/HL91. Crossover je 1200Hz.
ƈe bo kaj v pomoĆØ so priloge z nekaj podatki. Za bas enoto nimam natanĆØnejÅ”ih podatkov. Jbl priporoĆØa volumen veĆØji od 85 litrov, optimalnega pa 170 litrov. Po sliki sodeĆØ je volumen Å”katle cca 85 litrov.

Tabela za kretnice:


Bass in srednjetonske enote:




Shema kretnice ( samo v info )

_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2022 23:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

anzec je napisal/a:
Problem je, da JBL ne gre nizko, res se zelo prehitro ustavi. Basa enostavno ni. Pod 50hz gre zelo strmo na dol in dvomim da se sploh Å”e kaj dogaja na recimo 35hz. Nekako se zdi, da v tem segmentu posluÅ”aÅ” en majhen monitorĆØek in ne omare s 15 inch basom, kot je ta jbl.

Ne vem ĆØe je res za priĆØakovati da bo Å”el tak zvoĆØnik nizko.

anzec je napisal/a:
Nekje sem bral, da je imel en podoben problem na enem zvoĆØniku in da ga je reÅ”il z ponovnim lotanjem kontaktov. Da bi se to zgodilo na obeh zvoĆØnikih hkrati se mi zdi skoraj neverjetno.

Kontakti in ostali spoji so vseeno dobra ideja za preverit.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ubuh



Pridružen/-a: Ned Nov 2013 13:47
Prispevkov: 12
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2022 10:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala vsem za izĆØrpne odgovore. Se bova danes malo pozabavala z AnžetomC in poizkusila predlagane opcije, od direktne vezave naprej...
PoroĆØam o napredku.
U.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2022 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno je kretnica narobe povezana in je mid/high preglasen. Za bas ne vemo s ĆØem je zamenjan, meritve kondenzatorjev so potrebne. Z veseljem pomagam z meritvami, ĆØe rabiÅ”. Imam tudi primerljivi tweeter od Peavey-a 22a s 24,5 priklopom.
Najbolje je vzeti ven kretnico in jo pomeriti in prouĆØiti. DrugaĆØe so pa Å”e razni prijemi za stabilizacijo bas podroĆØja, tudi sprememba resonantne luknje za nižji tuning.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2022 11:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da odgovorim na nekaj zadev.
Bas ne drgne.
Basa je veĆØ kot dovolj, le prehitro se ustavi spodaj in dejansko je moteĆØe. VĆØeraj sem na uho stestiral s frekvenĆØnim generatorjem in se oba zvoĆØnika obnaÅ”ata identiĆØno, vendar pod 50hz zelo hitro pada jakost. Moje mnenje je tako kot od LightBita, torej da je to tak zvoĆØnik. Tudi pri kakÅ”nih studisjkih variantah alteca, zadeva ne gre nizko. Morda bi se zvoĆØnik dobro obnese v vogalih sobe. Bova z ubuhom to stestirala ta vikend in Å”e kaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2022 12:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

..ni samo problem v posluŔanju - imamo pri nas tudi dosti nepismenih..
Takih, ki bi iz bas enot, ki so deklarirane od 50hz navzgor, s fs 40 - radi sliÅ”ali 20 hz iz boxov.. In jih seveda neverjetno zanima podroĆØje od 20-30hz.. Koliko realnih instrumentov je tam doma nima smisla pisati - je znano..
Razni "vajenci" se celo hvalijo s skurjenimi jbl enotami - f..k..
V 45 letih Ŕe nisem imel v rokah enega takega primera..
Zakaj pride do tega - se lahko vsak sam izobrazi - krivda ni na enoti sami..
Te gornje diy zadeve ni potrebno kaj dosti testirati - ĆØe so enote original - nepopravljane - to dela paĆØ od 50hz do cca 16-17000 hz.. Rollof na visokih seveda nikogar ne zanima - in zato imajo njih resnejÅ”i monitorji v rangu od 10 - 20khz visokotinec in seveda drugaĆØen woofer... Torej imamo tako 3way...
Za nižji izplen v hz so potrebni drugaĆØni jbl wooferji - jih je bilo kar nekaj s fs pod 30z....Lahko si jih poiÅ”ĆØete...ƈe vam je dovolj cca 35 hz iz boxov je to to - zame je dovolj... Za ljubitelje "prepiha" v stilu diskoteke, oz. HT nabijanj, pa je potrebno dodati sub..
..Glede amplifikacije...- 30w-ni lampaÅ”i so primerni za pogon jbl tweeterja v rangu od 10-20khz v multi amlp sistemu, driverji od cca 800hz-10khz rabijo lampe od cca 75-100w, wooferji pa rabijo, ĆØe so v rangu od 20-300hz ali do 800hz visokotokovni (amperi) solid state od 300-600w.. Potem se lahko debatira o basu in brez problema tudi o midhighu...


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe