Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Notranja izolacija zvoĆØniÅ”kih ohiÅ”ji
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
b0nz0



Pridružen/-a: Sob Nov 2021 11:13
Prispevkov: 7
Kraj: Slovenj Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 21, 2021 21:52    Naslov sporočila: Notranja izolacija zvoĆØniÅ”kih ohiÅ”ji Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

pred kratkimi sem se lotil izdelave novih ohiÅ”ji za starejÅ”e zvoĆØnike od Electro Voice (SP8C). Å katle so izdelane, sedaj pa me zanima kakÅ”en material predlagate za notranjo izolacijo, ter predvsem kje nabaviti?

Tudi prejÅ”nja ohiÅ”ja so bila DIY, vendar so pa veĆØ ko 30ih letih zgledala precej slabo, zato sem se odloĆØil za izdelavo novih. Very Happy

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 21, 2021 23:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ObiĆØajno polifil.
Jaz sem nazadnje kupil poceni povŔtre. Lahko pa kupiŔ polnilo v Ŕiviljskih trgovinah.
Kamena volna ali steklena vlakna so tudi možnost, ampak neprijetna. Nekateri dajejo ovĆØjo volno.

ƈe gre za zaprto Å”katlo, samo na rahlo zapolniÅ” celo Å”katlo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 02:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz dam ĆØrn filc 1cm iz MengÅ”a, ga nalepim, fine tuning pa mali povÅ”tri iz Yska. Original je steklena volna, ki mi ni vÅ”eĆØ.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 07:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej polepi notranje stene z bitumenskimi ploÅ”ĆØami ( dobiÅ” pri firmah, ki se bavijo z avtoakustiko ( radio Vili naprimer )). Od tu dalje pa kot pravita predhodnika.
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 09:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tukaj lahko prebereÅ” nekaj na to temo: http://www.troelsgravesen.dk/cabinet-damping.htm

ƈe gre za zaprto Å”katlo, jaz ne bi preveĆØ kompliciral, ker jo lahko celo zapolniÅ”, kar je zelo uĆØinkovito.
Bitumen bo sedaj verjetno težko prilepiti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 10:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

definitivno bitumenske ali podobne dampirne plosce, se prej kaksna ojacitev na stranicah skatle postavljena nesimetricno, ce je kompresija potem je pametno celo notranjost zatesnit najprej s poliestersko smolo/silikonskim kitom ali podobno. KAr pa se tice volne ali kaksnega drugega polnila pa je potrebno testirat kaksna kolicina je primena.....se stvari kar konkretno spreminjajo.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 11:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Original ni notri niĆØ, le v U obliko vložen tervol, leva-zadnja-desna planka. Glede na tvoj najcenejÅ”i izbrani material (iverka), poskuÅ”aj ugotoviti potrebno koliĆØino dampiranja. Zdaj se jemlje MDF material in nadomestiÅ” bitumen zaradi teže in inertnosti. VisokoÅ”olci za zvoĆØnike so delali dvojne iverke in vmes mivka. Pa to je potem težko, da moraÅ” z rudeljnom okoli vozit. SP8C paÅ”e k hornu T35 in to je razkurjeno dobro, zelo glasno so sposobni igrat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 11:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bitumen bi sicer tudi malo zmanjŔal volumen.

Vsekakor je dobro prej z silikonom po robovih notri zapreti reže.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 12:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bitumen je za volumen nepomemben, je 4mm debeline. Je pa neprijetno to z ledlampo gor limat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 13:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odvisno od velikosti Ŕkatle, lahko je že 4 mm veliko (tukaj verjetno ne).
@joztom Ti to zapeĆØeÅ” gor?

Meni se ne zdi vredno truda in denarja v tem primeru, ampak ĆØe bitumen leži v garaži in je volja, ga daÅ”, da doda malo teže.

Ne bi rad da se prestraŔi, kako zakomplicirano je.
Sam se odloĆØiÅ” koliko boÅ” kompliciral. Med malo in veliko ni tako velike razlike kot niĆØ in malo. ƈe notri zmeĆØeÅ” stare nogavice, bo bolje kot v veĆØini poceni zvoĆØnikov.

Sem prepriĆØan da to ne cilja na pretiran "High-End". DrugaĆØe bi bilo potrebno zaĆØeti od zaĆØetka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 13:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz dam filc iz MengÅ”a (izjemno poceni so odpadki na kilo), lepim ga s piÅ”tolo za silikon in lepilom v kartuÅ”i za obloge 1-2-3 Patex ali Bison ali UHU. V obravnavem primeru ima možakar enega zelo hudih basovcev, seveda ĆØe ima Å”e horn zraven, kretnice naĆØrti se dobijo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 14:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Je pa neprijetno to z ledlampo gor limat.

Tole mi ni jasno kaj si mislil. Zato sem vpraÅ”al ĆØe zapeĆØeÅ” gor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 14:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj ne vem, ampak za toĆØno tole Å”katlo iz najcenejÅ”e iverice brez bitumenskih ploÅ”ĆØ paĆØ ne bo vredu. Razen ĆØe te za to "boli organ".
Bitumenske ploÅ”ĆØe, tudi tiste samolepljive se lepijo z lepilom za gumo ali linolej. Samolepljiva lahko ĆØez ĆØas odstopi. Nobenih brennerjev in nanosov vroĆØe smole se ne uporablja.
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
b0nz0



Pridružen/-a: Sob Nov 2021 11:13
Prispevkov: 7
Kraj: Slovenj Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 20:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej hvala vsem za odgovore. Res nisem priĆØakoval toliko odgovorov v tako kratkem ĆØasu. Smile Bom preÅ”tudiral, ter vas obveÅ”ĆØal kako napredujem.

Na Å”katle gledam kot na neko "uĆØno" verzijo. Moti me že to, da nisem naÅ”el nikogar, ki bi mi jih polepil s furnirjem, ter tako ne paÅ”ejo najbolj v dnevno. Upam, da se ĆØimveĆØ nauĆØim, ter ĆØez ĆØas izdelam Å”e kakÅ”no bol pro varianto.

ZvoĆØnike (skupaj z hornom in kretnicam) je Å”e pred mojim Å”tetjem nabavil oĆØe, ohiÅ”ja so bila izdelana prav tako iz poceni iverke, za izolacijo pa steklena volna. Na netu sem naÅ”el original navodila od proizvajalca, po katerih sem izdelal Å”katle, za izolacijo pa predlagajo da polepiÅ” zgornjo, eno stransko in zadnjo stran z od eden do dva inĆØa debelo stekleno volno ali drugim absorcijskim materialom.

ZvoĆØniki so res top, ter menim da imam pri izdelavi ohiÅ”ja Å”e precej rezerve za izboljÅ”avo zvoka. Spodaj pripenjam sliko enega seta (edini poseg na basih je bil menjava kapice pri Žagarju, ker smo jo otroci poÅ”kodovali s prsti, kar mi je danes precej žal).

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 22, 2021 20:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Material je toĆØno pravi. Lahko barvaÅ” kiÅ”te z vodno barvo in valjĆØkom, kot sem jaz. Notri je filc iz MengÅ”a 1cm debeline in nekaj original tervola.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe