Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

ADVENT The Loudspeaker (Large Advent)
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> VINTAGE
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
FirbeC



Pridružen/-a: Sre Jun 2009 10:32
Prispevkov: 48
Kraj: Zagorska dolina

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 13, 2021 13:19    Naslov sporočila: ADVENT The Loudspeaker (Large Advent) Odgovori s citatom

V hišo so prišli podedovani Large Adventi, prvi model s kovinsko košaro basovca. Starost ~50 let, morda leto,dve manj. Same škatle so v mint stanju, lastnik, ženin stric, je zelo pazil nanje, zadnja leta niti ni prav glasno poslušal, je pa poslušal do svoje smrti lani, ko je umrl v starosti 97 let. Bil je svetovljan in je vse tja do njegovega 95. leta obiskoval klasične, predvsem operne koncerte tudi na Dunaju in v Milanu.

Jasno, obrobe so bile totalno razpadle. Naročil nove ustrezne obrobe iz US in se lotil zamenjave. Malce strahu je bilo prisotno, saj sem to delal prvič. Ampak video navodila s strani Simply Speakers so res "za telebane".

Skratka, delo končano BP. Obrobe sem še premazal z neko žavbo, po predlogu dobavitelja. Tako se kište že uigravajo tretji dan. Imel jih bom več ali manj za poslušanje radija (internet tuner), ki nekako vedno doma brenči.
No ja, vsaj nekaj časa, morda, morda bi šle čez čas tudi v prodajo.

Zvok...? Basov je dovolj, sem presenečen, pričakoval sem jih manj. Visoki pa se kljub preklopu na "decrease" zadaj, še vseeno za moj okus malce preveč derejo. Gnani bodo s Sansujem G-901, ki ima dovolj moči. Globiana je dobra tudi pri čisto tihem nočnem poslušanju.

Postavitev je le začasna, na hitro, čeprav mislim, da je kar posrečena, vsaj glede na količino basa, ki ga je s kar nekaj drugimi zvočniki vedno primanjkovalo. Nikakor pa ne bodo ostali na tem mestu prav dolgo.

V kratkem dobim še AR 4x, tudi v mint stanju, tudi stari okoli 50. So pa model, ki še nimajo spužvastih obrob, ampak neke tekstilne in so na prvi pogled brezhibni. Nisem jih pa še mogel poslušati, le pregledal sem jih na zunaj.

Še par slikc Adventov:














Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 13, 2021 17:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

čestitke...
take zadeve se ne prodajajo... Very Happy
_________________
šoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 14, 2021 02:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Guma original po sliki pride zadaj za membrano. A si zanalašč prestavil, da je od spredaj čez?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FirbeC



Pridružen/-a: Sre Jun 2009 10:32
Prispevkov: 48
Kraj: Zagorska dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 14, 2021 10:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, originalno je bila zadaj. Sem razmišljal, da bi jo dal zadaj, vendar je v navodilih dobavitelja novih obrob konkretno za ta model zvočnika nova obroba lepljena spredaj. Zato sem upošteval navodila in nisem nič spreminjal. Tudi manj packanja lepila po obrobi je bilo tako.
Vizuelno so sicer že originalne zvočniške enote zelo grobo narejene, zapackane košare..., niso v tistih časih pri prvih modelih kaj dosti dali na "klinično vizuelno čiste" detajle, ali pa pač tehnologija tega še ni omogočala za normalno ceno?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 14, 2021 15:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Simply Speakers jaz ne maram, nimajo pravih mer za moje driverje. Ko sem obnavljal obrobe sem šele v tretje dobil pravilne mere in kvaliteto. To je nemška firma Lautsprecher Technik (https://lautsprecher-technik.com/Speaker-Repair-Parts/). To pa je roba, gre za material Kewlon, stabilnejši od kitajskih pen. Ne glede na priporočila, je za obrobe najboljši lim navadni slovenski Mekol. Jaz sem obnavljal 4 kose 12" EV basovcev od studijskih 12" monitorjev.
Še slike iz tega preciznega in živčnega dela, pa sever spet ne dela.

Pred refoamom



Očiščena košara in membrana

Popolno čiščenje enostavno ne obstoja. Alkohol deluje delno, bencin delno, aceton je prehud, toluol enako. Najbolje je v grobem in na hitro z razredčilom, nato pa mehansko z brusnim papirjem. V trenutku, ko topilo nažre papirnato membrano, jo nepovratno zmehča in pokoduje.

Zalepljena membrana


Čakajo montažo, dva v Sentry 500, dva v SX100


Nazadnje urejal/a joztom Pet Jul 16, 2021 11:00; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 14, 2021 21:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

FirbeC,

Vrhunsko obnovljeno! Cestitke!


Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FirbeC



Pridružen/-a: Sre Jun 2009 10:32
Prispevkov: 48
Kraj: Zagorska dolina

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 10:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne me razumeti, da kaj favoriziram Simply Speakers. Ob iskanju obrob za Advente, sem na njihovi strani našel največ informacij in tudi najboljša navodila. Niti nisem potem iskal kaj naprej. Pač njih sem našel. Povsem verjetno, da obstaja še več ponudbikov, boljših in tudi slabših najbrž.

Same obrobe so pasale v nulo. Sem pred nabavo večkrat meril in preverjal... in se jasno, bal, kaj bo prišlo, ampak je povsem korektno. Zelo mehko so vpete membrane, se lepo premikajo. Se spomnim kakih 20+ let nazaj sem dal v znano delavnico v Gameljne menjat obrobe 20cm basovcev iz Energy boksov. Rezultat je bil porazen, že vizuelno so bile oborobe, preveč našponane, mal deformirane, kot bi bile premajhne na notranji strani pa so jih na silo našponali. Zvočniki so postali trdi, zvok nikoli več v redu. Niti nisem imel volje se kaj kregati takrat. Imel sem že druge glavne kište in sem tiste Energyje potem pač prodal.

Tokrat je drugače. Kot sem omenil, sem se sam v obnovo vrgel prvič in iz popolnoma amaterskega vidika. Res se nisem preveč sekiral, če mi ne bi uspelo, saj je to pač še en dodaten par kišt doma. Seveda, so legendarni po eni strani, ampak vseeno.

Zato sploh nisem stremel k temu, da bi naredil vizuelno nove oz. boljše. Ko sem odbrusil staro lepilo iz košar, sem razmišljal, če bi jih na novo posprejal s črno barvo, ampak ne, nisem želel nič olepševat. Kot rečeno v prejšnjem mailu, so same enote itak že v osnovi bile zelo grobo narejene.

Predvsem z zvokom sem zadovoljen, res pa je, da ne vem, kako so zveneli novi, v originalu. Ampak to niti ni važno, saj je zdaj ok. Če gledam v celoti, sem pozitivno presenečen.

Hvala za odzive, fantje. Če bo še kdaj kak sejem v šiški, kot so bili v letih pred corono, z veseljem prispevam Sansuia in Advente v »vintage« razstavno sobo za tistih par dni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 11:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...pravzaprav je telefon uporaben tudi za take zadeve.. Npr. - povečave fotk...
Sem hotel komentirati že prej, a sem rekel - pusti..
Sedaj pa imamo tu še stališče - kao, vrhunsko obnovljeno...
A se tu hecate..?
Wooferja sta prej bila normalno ohranjena, glede na kvaliteto firme in ravnanje lastnika-ov...
Sedaj pa imamo tu nek refoam, ki je zadevo spravil v nič...
Ob odstranjevanju starih obrob so nastale na košari vidne praske.. To se tako ne dela..
In še češnja na torti - narobe zalepljene obrobe, pa še lepilo napacano po membranah..
Je to vrhunsko - WTF..?
To se da narediti tako, da ni videti razlike od tovarniške montaže..
Aja, samo pravi človek mora to prijeti v roke.. In seveda taki obstajajo.. Seveda to ni ravno zastonj, je pa vredno zahtevane cene...
Samo moje mnenje... - da ne bo prehude krvi...

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
FirbeC



Pridružen/-a: Sre Jun 2009 10:32
Prispevkov: 48
Kraj: Zagorska dolina

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 12:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Upam, da ne bo res kakega krega tule. Ni razloga. Zavestna odločitev je bila, da se ne ubadam z vizuelnimi detajli. Obrobe pa so lepljene spredaj striktno, ker je tako po navodilih dobavitelja.

Zvočniki so na trgu vredni nekaj 100€. Če bi bili vredni nekaj 1000€, potem bi bila to najbrž druga zgodba. Sigurno se ne bi sam podal v to, ampak bi poiskal mojstra, tule vas je kar nekaj takih, ki obvladate bolj od mene.

Zame oz. meni je končni rezultat popolnoma korekten za namen, s katerim sem šel v to. Ni pa vrhunsko v nekem top audiofilskem smislu, ali če bi zdaj želel to prodajati na trgu kot mint restavrirane Advente. Tega pa itak ne počnem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 12:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...no, seveda, ni problema , pojasnil si svoj pogled na zadevo, tako da - vse ok..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 07:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pinus,

Kdo te razume... A si ze kdaj probal kaj nardit sam?
Drgac so pa slikani na ornh stojalih Wink

Ce bo kdaj prilika, da se najde se en par, bi bil
rad zraven, ko se jih prikljuci 2x stereo.

LP, A.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 09:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...@andrejS - lahko ti povem, da sem kar nekaj stvari (nasplošno) naredil in ne samo probal narediti sam in to dobro...
- Komentiral sem samo tvojo gornjo izjavo - "vrhunsko obnovljeno"...
Mislim, da je tukaj vsem vse jasno in ni več kaj dodati...
In še - priključitve 2x stereo nimajo nobenega pomena, ker degradirajo zvok, predvsem v segmentu soundstage-a...
Razen, če nisi mislil na A-B test..


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 10:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pinus,

Za nekoga, ki prvic poskusi menjat obrobe je vrhunsko.
Sel je po navodilih, kjer so ze pred njim pogruntali, da je
tista obroba, prilepljena na tak nacin optimalna. Ni pa isto
kot originalna. Ker je mehko vpetje, se paramteri niso
kaj dosti spremenili. Tudi ce so se, tega ne bos slisal.

Ce bi ze kdaj menjal obrobo, bi vedel, da je najvecje srajne
jo centrirat, da ti ne drsa spula po rezi magneta. In ko mas lepilo ki se susi, obrobo ki se dviguje, in 10 prstov ki delajo po najboljsih moceh,
bos vedu o cem govorim. Kot vidis, so dust cap-i orignialni, kar pomeni da se je gospod zelo potrudil. V kolikor snames dustcap, se zacne cela jeba z odstanejvanjem starega, in lepiljenjem novega. To da so kosare obrusene do zeleza tudi ni nic narobe, vsaj lim prime na gladko podlago. To so kompresijski zvocniki, ne sme puscat!

Torej, vrhunksko in cestitke se enrkat.

Advent one se je velikokrat uporabljal v stack-u, in me znima kako
zveni. Neglede na tvojo apriori teroijo, in nisem mislil A/B.

https://www.google.com/search?q=advent+one+speaker+stack&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjjgpiEkefxAhU7_7sIHRICD4cQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1433&bih=548&dpr=2.4

Drgac pa je cistokrvni vintage zvocnik. Ga slisis, da dela drugace.
Kolega v ameriki jih je kupil za stos in pol obdrzal.

A.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 10:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

-- še enkrat - kak namen je imel lastnik, je že sam pojasnil in kako je narejeno se tudi vidi.. Mi je jasno, da se je pač potrudil, kar se je dalo, predvsem pa prihranil glede dela..
Če pa je zate to vrhunska menjava obrob - to je tvoja izjava in to sem komentiral - ostaja to tvoje mnenje in pika...
Glede Advent zvoka (- ga na tem mestu ne kritiziram), mi je tudi vse jasno, že prek 40 let... Torej nič novega..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 11:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo vzpodbudno, da kdo kdaj sploh kaj pove, kako se dela in kaj je nastalo. Pri refoamanju je veliko skrivnosti, ki se nerade delijo.
Najprej so tu natančno narejene enake kajle za pod membrano iz pene, ki držijo v času lepljenja membrano , da se ne posede. Obenem je nujno izdelati utež iz bencinske gumijeve cevi na natančno mero, do roba krivine na peni obrobe, da sede in obteži lepljeno površino na papirnato membrano. Nato je potreben tanjši bel gel flomaster ali navaden kuli za označevanje na membrani, do kje pride pena na membrano, ker v času lepljenja gre vse prehitro za štelanje na fino. (govora je o lepljenju z vrha). To je bilo za prvo lepljenje, pena na membrano. Če je pena pod membrano je vrstni red zamenjan, najprej na rob okvirja, nato na membrano.



Ko lepiš zunanji rob pene na okvir, podložne pene so ven pobrane in notranji rob je že suh suh, pa je fino imeti tongenerator na ene 30Hz in predel zacvingaš rob in je lepilo še mehko, ga malo nagoniš, da se samocentrira. Če popraska še malo prerineš, da je špula res na sredini. Nato skupaj z dihtungami za zunanji rob to simetrično in s čimveč cvingami lepo stisneš in posušiš. Gre za lepljenje brez folij v špuli, večinoma ni potrebno rezati klobuka in centrirati samo za obrobo. Po enem dnevu sušenja gol zvočnik priklopiš na kakšno končno stopnjo, daš tongenerator na ene 30Hz in poslušaš, da slučajno ne praska, mehčaš rob in utekavaš zvočnik.
En kup je nepopisnih težav, če nimaš izkušenj, zato spoštujte delo Sandita.


Nazadnje urejal/a joztom Pet Jul 16, 2021 12:03; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> VINTAGE Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe