Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Subwoofer za stereo DA\NE?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 44, 45, 46  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 12:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GoldProf je napisal/a:
NajdaljŔa pot je tista: od KAJ SI ŽELIŠ do kaj imaŔ.

Meni se zdi da je pogosto dolga pot tudi do "kaj si želiÅ”". Morda zadnje ĆØase celo daljÅ”a.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 13:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No saj sem vedel, da sem že od zaĆØetka preveĆØ poenostavljeno pisal kaj dogaja. Laughing

Morda bi moral zaĆØeti drugaĆØe, vsled tega sem v razmislek dal sliko toplozraĆØnega balona, saj ko vam bo jasno zakaj vzleti (in nato leti ter pristane), boste lahko poĆØasi sestavili del zgodbe o tem, kaj se dogaja z zrakom, v nadaljevanju pa se lako te stvari navezujejo na zvok.

O molekulah zraka, atomih, njihovih jedrih in položaju elektronov tudi, gibanju molekul zraka, Maxwelovi hitrosti,...... ve vse striĆØek Google, samo vpraÅ”ati je treba, tako da ĆØe kdo hoĆØe iti v "drobtine" (v zelo velike podrobnosti) ima dosti dela.
Tudi na vpraŔanje, kateri sub izbrati vam bo hitro ponudil kakih 100 variant. Ni da ni.
Morda pa niti ni treba do striĆØka, saj so tu na forumu mojstri, ki Å”e par dni nazaj niso vedeli koliko subov bi imeli in kako jih ojaĆØevati, danes pa že navajajo recenzije subov. Taka osebnostna rast je seveda dobrodoÅ”la in zavidanja vredna, tako da se vsakdo lahko zgleduje po njih. Iz takih descov Å”e nekaj bo.

Pa ne vse preveĆØ zares vzeti. To je le forum, ki nas mora vĆØasih tolažiti, vĆØasih kaj novega povedati, vĆØasih pa zabavati.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 18:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ck lahko si izraĆØunaÅ” gostoto zraka in hitrost zvoka (boÅ” lahko bolj natanĆØno izraĆØunal koliko molekul imaÅ” v sobi):
Koda:
double calcAirPressure(double Temperature, double Altitude)
{
    return 101325 * Math.exp(-((0.284043733 * Altitude) / (8.31447 * (Temperature + 273.15))));
}

double calcAirDensity(double Temperature, double Humidity, double AirPressure)
{
    double Pv = 610.78 * Math.pow(10, (7.5 * Temperature) / (Temperature + 237.3)) * Humidity;
    double Pd = AirPressure - Pv;

    return (Pd * 0.028964 + Pv * 0.018016) / (8.314 * (Temperature + 273.15));
}

double calcSpeedOfSound(double AirPressure, double AirDensity)
{
    return Math.sqrt(1.4 * (AirPressure / AirDensity));
}

Ne me vpraÅ”at kje sem naÅ”el enaĆØbe, ker se ne spomnim veĆØ.

Tele molekule so sedaj že precej dolgoĆØasne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 19:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
@ck lahko si izraĆØunaÅ” gostoto zraka in hitrost zvoka (boÅ” lahko bolj natanĆØno izraĆØunal koliko molekul imaÅ” v sobi):
Koda:
double calcAirPressure(double Temperature, double Altitude)
{
    return 101325 * Math.exp(-((0.284043733 * Altitude) / (8.31447 * (Temperature + 273.15))));
}

double calcAirDensity(double Temperature, double Humidity, double AirPressure)
{
    double Pv = 610.78 * Math.pow(10, (7.5 * Temperature) / (Temperature + 237.3)) * Humidity;
    double Pd = AirPressure - Pv;

    return (Pd * 0.028964 + Pv * 0.018016) / (8.314 * (Temperature + 273.15));
}

double calcSpeedOfSound(double AirPressure, double AirDensity)
{
    return Math.sqrt(1.4 * (AirPressure / AirDensity));
}

Ne me vpraÅ”at kje sem naÅ”el enaĆØbe, ker se ne spomnim veĆØ.

Tele molekule so sedaj že precej dolgoĆØasne.


Meni so dolgoĆØasne že od zaĆØetka, tako da veselje z raĆØunanje prepuÅ”ĆØam drugim. Laughing
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 19:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
Meni so dolgoĆØasne že od zaĆØetka, tako da veselje z raĆØunanje prepuÅ”ĆØam drugim. Laughing

Pa tako navduŔeno si pisal o molekulah. Saj ne da mi je bilo zanimivo, zgolj smeŔno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 20:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
ck je napisal/a:
Meni so dolgoĆØasne že od zaĆØetka, tako da veselje z raĆØunanje prepuÅ”ĆØam drugim. Laughing

Pa tako navduŔeno si pisal o molekulah. Saj ne da mi je bilo zanimivo, zgolj smeŔno.


Jaz sem že zdavnaj - mnogo let nazaj napisal, da je meni hobby posluÅ”anje glasbe. Z akustiko sem se zaĆØel ukvarjati silom razmer, ker je po vselitvi v novo hiÅ”o zvok potreboval kar nekaj akustiĆØne "podpore", da je postal soliden.

V prejÅ”nem stanovanju je bil zvok v dnevni sobi tako dober, da ni bilo potrebno narediti niĆØ.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 21:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
V prejÅ”nem stanovanju je bil zvok v dnevni sobi tako dober, da ni bilo potrebno narediti niĆØ.

To je verjetno razlog zakaj se nekaterim zdijo razni paneli brez veze.

Ampak Å”e vedno ne vem zakaj operiraÅ” z molekulami. Å e za simulacijo zvoĆØnikov in resonanc ni v nobeni enaĆØbi direktno molekul. Samo hitrost zvoka in gostota zraka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 23:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
ck je napisal/a:
V prejÅ”nem stanovanju je bil zvok v dnevni sobi tako dober, da ni bilo potrebno narediti niĆØ.

To je verjetno razlog zakaj se nekaterim zdijo razni paneli brez veze.

Ampak Å”e vedno ne vem zakaj operiraÅ” z molekulami. Å e za simulacijo zvoĆØnikov in resonanc ni v nobeni enaĆØbi direktno molekul. Samo hitrost zvoka in gostota zraka.


Seveda ni vedno potrebe po kakÅ”nih aplikatih. To smo že mnogokrat prežveĆØili.

Molekule sem omenil samo zato, ker zrak poleg prahu Shocked ne vsebuje drugega kot molekule plinov.
Poleg tega je sama predstava kako se zvok odbije od stene za moje pojme enostavnejŔa z molekulami (posameznimi delci), ko da piŔemo o oblikovno nedifinirani množini zraka.
ƈe bi se spustila razlaga popolnoma na raven sestave molekul in atomov ter prostora, ki ga zasedajo, ali pa ki ga zasedajo npr. elektroni na svojih nivojih, dovajanje "dela" (kot fizikalne koliĆØine) molekulam in kaj se pri tem dogaja ali pa izredno hitro in stalno gibanja molekul v zraku ali pa morda samo na to, kaj pravzaprav je tlak, bi za dobro razlago potrebovali kar dobrega kemika ali fizika.
Nekateri tule pa Å”e tega ne vedo, zakaj balon na topli zrak leti, ĆØe sklepam po kometarjih.
Že to, da se nekaj dogaja z zrakom na naĆØin, kot je to ugotovil in zapisal Boyle, je za mnoge preveĆØ. Pa se njemu Å”e sanjalo ni o molekulah.
Mnogi tule si pa pravzaprav želijo samo enostaven odgovor na vpraÅ”anje kako priti do dobrega zvoka oz, kaj morajo narediti da reÅ”ijo kak tehniĆØni problem,.... In s tem ni niĆØ narobe, da se razumemo, saj tale forum je za vse, zato pa je vĆØasih težko vsem ugoditi.
_________________
LP


Nazadnje urejal/a ck Čet Jan 13, 2022 08:29; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2022 08:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pomota
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2022 09:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
...............
Mnogi tule si pa pravzaprav želijo samo enostaven odgovor na vpraÅ”anje kako priti do dobrega zvoka oz, kaj morajo narediti da reÅ”ijo kak tehniĆØni problem,.... In s tem ni niĆØ narobe, da se razumemo, saj tale forum je za vse, zato pa je vĆØasih težko vsem ugoditi.

Ti je rabilo dolgo, da si to ugotovil. Težil si brez veze a kot si povedal v zadnjem stavku, je to forum tudi za take izpade Laughing Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2022 10:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
ck je napisal/a:
...............
Mnogi tule si pa pravzaprav želijo samo enostaven odgovor na vpraÅ”anje kako priti do dobrega zvoka oz, kaj morajo narediti da reÅ”ijo kak tehniĆØni problem,.... In s tem ni niĆØ narobe, da se razumemo, saj tale forum je za vse, zato pa je vĆØasih težko vsem ugoditi.

Ti je rabilo dolgo, da si to ugotovil. Težil si brez veze a kot si povedal v zadnjem stavku, je to forum tudi za take izpade Laughing Laughing


ƈe bi bil ti kaj dlje kot par "dni" ĆØlan tega foruma, ali pa prebral kakÅ”ne stare odgovore (teme), bi tole zgoraj napisano tudi že nekajkrat lahko prebral (pa ne samo od mene napisano), pa kakÅ”ne odgovore povezane s subi in akustiko tudi, ĆØe me že vleĆØeÅ” za jezik.

Je paĆØ tako, da se mnoga vpraÅ”anja in dileme ponavljajo, kot se pojavljajo problemi in novi ĆØlani, ali pa stari ĆØlani pozabljajo, kaj vse so ali pa smo (ĆØe že hoĆØeÅ”) napisali.

Enkrat si vzami ĆØas, pa malce poglej samo naslove starih tem, pa ti bo morda kaj jasno. KakÅ”no zate zanimivo temo si tudi odpri in preberi. Je pa s temi starimi temami tako kot z novejÅ”imi. Debata velikokrat preskakuje z ene stvari na drugo.

Pa ni panike, ti kar Å”e naprej sodeluj na forumu, samo prehitrih zakljuĆØkov se probaj izogibati, poleg tega za forum ni dobro, ĆØe se pisanje spusti na osebno raven.
Mnogi starejÅ”i audiofili s kilometrino, žal tudi zaradi tega ne piÅ”ejo niĆØ veĆØ, pa bi lahko mnogo svojega znanja in izkuÅ”enj delili naprej.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2022 15:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To z molekulami in tako naprej vse stoji, edino to ne da se krcijo/sirijo,...ne,...samo trkajo.
Stvar je cisto jasna tudi z drugimi mediji,...voda (kjer je gostota neprimerljivo vecja)
Vse to znanje (Fizika in kemija) okoli tega je osnova za vsakega uspesnega tekmovalca v top SPL v avtoakustiki. Ce "dodajamo molekule" spray aerosol, vlaga, nizja temperatura se stevilo molekul v zraku poveca in s tem tudi SPL....moramo pa imeti startne standarde s fiksno temperaturo, gostoto zraka,...
Doma spremembe agregatnega stanja zraka zaradi nenadnega poskoka v SPL-u ne bo nihce opazil,...se v top SPL sistemih ne, kjer so nivoji nekje med 150-175,...pa vse do 185dB in z wattazami nad 100kW...vsaj ne pri frekvencah pod 60-70Hz.
koliko casa je kdo clan foruma nima nikakrsne veze z znanjem posameznika,...post count doesnt count....
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2022 19:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LBaudio je napisal/a:
To z molekulami in tako naprej vse stoji, edino to ne da se krcijo/sirijo,...ne,...samo trkajo.
Stvar je cisto jasna tudi z drugimi mediji,...voda (kjer je gostota neprimerljivo vecja)
Vse to znanje (Fizika in kemija) okoli tega je osnova za vsakega uspesnega tekmovalca v top SPL v avtoakustiki. Ce "dodajamo molekule" spray aerosol, vlaga, nizja temperatura se stevilo molekul v zraku poveca in s tem tudi SPL....moramo pa imeti startne standarde s fiksno temperaturo, gostoto zraka,...
Doma spremembe agregatnega stanja zraka zaradi nenadnega poskoka v SPL-u ne bo nihce opazil,...se v top SPL sistemih ne, kjer so nivoji nekje med 150-175,...pa vse do 185dB in z wattazami nad 100kW...vsaj ne pri frekvencah pod 60-70Hz.
koliko casa je kdo clan foruma nima nikakrsne veze z znanjem posameznika,...post count doesnt count....


Sem že napisal, zakaj sem omenjal molekule.

Seveda molekule veliko trkajo med seboj, po Maxwellu pa gredo tudi ena mimo druge in takrat dosegajo tudi najviÅ”je hitrosti (do 4000 km/h) ĆØe se ne motim.
Pri spreminjanju volumna in tlaka zraka, pa se je treba vpraŔati kaj se dogaja in koliko.

Tule je formula tlaka idealnega plina



No a je sedaj komu do tega, da se gremo ukvarjat s spremembo tlaka v odvisnosti od spremembe hitrosti premikanja molekul, nastale zaradi dovedenega dela (fizikalnega pojma) po gornji formuli. To delo bi bilo dovedeno z membrano zvoĆØnika.

Se Å”e meni zrola, kaj Å”ele drugim ĆØe bomo Å”li tako v podrobnosti pri pisanju in pojasnejvanju stiskanja in raztezanja zraka.
Problem, ki se pojavlja s ponazarjanjem valovanja zvoka z režnji, govorim o majhnih debelinh režnja, je že ta, da se ti režnji Å”irijo po prostoru, da je oblika Å”irjenja odvisna od frekvence pritiskanja membrane,....Pri tem pa seveda ne vemo natanĆØno ali je en reženj debel za velikost ene molekule ali veĆØ njih ter ĆØe je veĆØ njih ali je pritisk oz. raztezek režnja debeline 20 molekul enak na obeh koncih ali morda proti sredini raste ali pada.

V naravi seveda ne gre za režnje temveĆØ za zvezno veĆØanje in padanje tlaka ter zvezno prehajanje v veĆØanje in manjÅ”anje podtlaka.
MogoĆØe bi se lahko pogovarjali o prostoru, ki ga zaseda ena molekula ter veĆØanju in manjÅ”anju tega prostora in to na makro ravni.
ƈe pa se bomo pogovarjali o prostoru, ki ga zaseda molekula, znotraj katerega se najveĆØ premika, pa je treba razmisliti kaj je tam kjer je v nekem trenutku ni. Tule bo verjetno težko priti do dna temu, kaj je tam, kjer v prostoru v nekem trenutku ni molekule. O prostoru, ki ga zaseda molekula je v teoriji mnogo napisanega, o tistem pa, kjer bi pisalo kaj je v prostoru, ki ge neka molekula ne zaseda pa niĆØ. Vakum sigurno ni, drugih elementov tudi ne, a je to najveĆØji obseg molekule - v povezavi z razdaljo elektronov od atoma v odvisnosti od energetskega stanja atoma.
V takele drobtine zahajati je kar prehuda, sigurno pa je to delo za kemika ali fizika, ne pa zame. Pa zanima me tudi ne. MogoĆØe, ko bom v penziji, ĆØe bodo možgani Å”e delovali.

ƈe gremo sedaj nazaj na makro raven, je za nas bolj zanimivo fiziĆØno stiskanje. Tu pridemno do tistega, kar je ugotovil že Boyle, da se s spremembo pritiska spremeni volumen. S poveĆØanjem pritiska se zmanjÅ”uje volumen in obratno.
Spreminjajnja tlaka zraka neposredno ob bobniĆØu z neko frekvenco od 20 - 20 kHz pa seveda s pomoĆØjo prenosa tresljajev in njihovih sprememb v elektriĆØne impulze, v svojih možganih zaznamo kot glasbo oz zvoke.
ƈe so ti zvoki dobra glasba, se nam v možganih sproÅ”ĆØa hormoni veselja in sreĆØe. Tako da se v bistvu fiksamo ne pa posluÅ”amo glasbo. Laughing

Ok zdaj smo pa že ĆØisto mimo.

PS: Moje pisanje ni bilo usmerjeno k znanju ali neznanju posameznika temveĆØ k napaĆØnim zakljuĆØkom nekaterih novejÅ”ih forumaÅ”ov, ki so bili oĆØitno sprejeti zaradi njihovega nepoznavanja preteklosti (preteklih zapisov na forumu). Vsled tega delajo napaĆØne zakljuĆØke o drugih forumaÅ”ih, njihovemu poznavanju zadev (ĆØe hoĆØete znanju ali neznanju),...
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2022 21:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Toliko nakladaÅ”, da razvrednotiÅ” vsa pretekla pisanja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 14, 2022 10:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tukaj se pogovarjamo o mikroskopskih zadevah, na drugi strani pa nihce ne govori o realni problematiki ki jo obravnavamo v vsakodnevnem zivljenju v zvezi z implementacijo suba, namesto o akustiki prostora, o teoriji okoli implementacije suba v sistem ki je bistvena za uspeh,...se mi drkamo o mikroskopskih stvareh, v dnevni pa lomasti 2 tonski slon. debata v tej temi je popolnima zaplavala v neko brezvezno in brezplodno nabijanje in prerekanje.
Bistvo je kako zadeve s kretnicami speljat tehnicno korektno, in kam v prostoru postaviti SW za cimboljsi izplen,....vecina ostalega pa je samo balast. Ce gremo brat temo od zacetka se pokaze kako se je cela zgodba ene dvakrat obrnila iz ene skrajnosti v drugo, ze znotraj pisanja ene osebe se najde popolnoma kontradiktorne izjave in tega je kar nekaj... in to ni v pomoc nikomur
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 44, 45, 46  Naslednja
Stran 40 od 46

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe