Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Interpretacija akustičnih meritev
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 21:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Po vsakih merivah se odpre nova perspektiva. Spodaj je graf, če samo spremenim lastnost zvočnika med "large" in "small". Oznaka nima veze v velikostjo. Large pomeni, da zvočnik igra tudi base in subtone, pri small pa odreže na crossover frekvenci.

Izgleda, zvočniki popravijo luknjo na cca 70 Hz od suba. Pri frekvenčnem testu suba, se je v tem področju soba najbolj tresla. Kot bi šlo za neko resonanco.

(za povečavo odpri sliko v novem oknu)



Maritev, katere sliko si objavil, v REW malo porihtaj, Iz povečane slike sem videl, da piše no smoothing.

Malce je sicer čudno gladka, ampak vseeno jo daj na 1/3 "smoothinga" ter pritisni gumb na desni na katerem piše "applay smoothing" in boš ugotovil, da je modra krivulja zelo spodobna tja do 10kHz, celo toliko, da takih meritev ni veliko.

Sliko pa objavi.
Objavi še RT 60
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 22:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na grafu je ob meritvah v kvadratku oznaka glajenja 1/6.

Meritev sem naredil preko 30, ker sem sproti preverjal učinke. Meritev nisem shranil. Nove meritve bo delal, ko dobim ustrezen prenosnik. Krivim zvočni procesor, da mi 7. in 8. kanal predvaja na 5. in 6. kanalu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 09:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri povečavi nisem pogledal spodnjega dela, se mi je pa zdela dokaj "gladka", kot da je že malo "popeglana", zato sem to tudi omnil.

Tudi za 1/6 je to lepa krivulja, torej imaš kar sprejemljivo linearnost.

Obvezno pomeri tudi RT 60, lahko tudi na stereo, da boš dobil dobro informacijo o tem, ali in koliko je še treba narediti na akustiki, čeprav ti da večkanalno predvajanje delno drugačne rezultate.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 16:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, tista možnost v kontrolniku je za dodatno spreminjanje. Glajenje je bilo v graf že uvoženo.

RT 60 je zaključena zgodba. Obravnavana je bila v predhodnih prispevkih te teme. Paneli so zmanjšali RT60 za 100 ms in povečali delež C50 in D50. S tem je zvok čistejši, prostornejši.

Krivulja morda res ni slaba. LR zvočnika sta v nižjem cenovnem razredu, ampak izbrana v zelo flat razponu po tabeli https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?pages/SpeakerTestData/ in upoštevaje, da do 300-400 Hz zvok določa prostor, naprej pa zvočniki.

Tisti ponor pri cca 70 Hz se verjetno sklada z modalno frekvenco.

Umerjanje timinga in decibelov na mestu poslušanja je dalo še en efekt. Sprva kar neprijeten. Zvok je bil sredi glave, kot pri slušalkah, ni prihajal iz ušes. Verjetno se v digitalni akustiki na ta način da popraviti nesimetrije prostora.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 18:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Audiomarka je napisal/a:
Mogoce bi izmeril se na ene pol metra, da ni toliko sobe zraven. Splacalo bi se tudi izmerit kje je najboljsa tocka za poslusanje. Zakaj bi clovek hotel nemogoce v pozic iji poslusanja, ce je lahko spremeni...


Vse meritve delam na mestu poslušanja, ker želim za to mesto optimizirati vse parametre.


Samo ideja. Ce ima ze clovek moznost da v prostor vnasa enormne kolicine izolacije... Je mozno tudi prestavit tocko poslusanja. Zakaj torej me bi nasel idealne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mzi.perx



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 0:06
Prispevkov: 160
Kraj: PIRAN

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 19:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Aleksander44 je napisal/a:
Audiomarka je napisal/a:
Mogoce bi izmeril se na ene pol metra, da ni toliko sobe zraven. Splacalo bi se tudi izmerit kje je najboljsa tocka za poslusanje. Zakaj bi clovek hotel nemogoce v pozic iji poslusanja, ce je lahko spremeni...


Vse meritve delam na mestu poslušanja, ker želim za to mesto optimizirati vse parametre.


Samo ideja. Ce ima ze clovek moznost da v prostor vnasa enormne kolicine izolacije... Je mozno tudi prestavit tocko poslusanja. Zakaj torej me bi nasel idealne.



Pravilno razmišljanje, najprej je treba določit dobro, idealno ne bo nikoli, točko poslušanja, potem je treba optimizirat prostor Wink
Dobra točka poslušanja prinaša lažje rešitve optimizacije prostora!
Slaba postavitev zvočnikov in nepravilna točka poslušanja tudi optimizacija prostora NE da dobrih rezultatov !

Pozdrav Wink
_________________
MZI.PERX
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: -
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2021 18:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na tej strani se da dobiti testne tone, oziroma full band pink noise. Uporabno je vsaj toliko, da lahko Atmos zvočnike uravnovesimo na SPL level. Po meritvah sem imel na stropnih zvočnikih medsebojno razliko 4 dB.

http://web.archive.org/web/20180121102416/https-://www.dolby.com/us/en/guide/test-tones.html

Če privzamemo hitrost zvoka 344 m/s ali 34,4 cm na milisekundo ali 3,44 cm na 0,1 milisekundo. AVR omogoča nastavljanje časovnih sinhronizacij na razdalje 5 cm.

Na sliki je časovna sinhronizacija LR zvočnika. Zelen in moder graf sta razlika 5 in 10 cm odmika od optimalne sinhronizacije signala.


Takole sem na cca 0,1 milisekundo sinhroniziral vse zvočnike, razen stropnih, ki jih z REW programom ni možno meriti.

Ne vem, kaj je vzrok, ali je morda drug proizvajalec center zvočnika. Med centrom in LR zvočnikoma sem moral npr. popraviti timing v ekvivalentu 40 cm. To je razlika cca 1,1 milisekund. Težko ocenim, ali so zaradi tega dialogi kaj razumljivejši.


Nazadnje urejal/a Aleksander44 Pon Nov 01, 2021 10:03; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 00:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Ne vem, kaj je vzrok, ali je morda drug proizvajalec center zvočnika. Med centrom in LR zvočnikoma sem moral npr. popraviti timing v ekvivalentu 40 cm. To je razlika cca 11 milisekund. Težko ocenim, ali so zaradi tega dialogi kaj razumljivejši.

Je center 40cm bližje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 09:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fizično ne, sprogramirano sedaj da. Z zvokom centra nekako nisem bil zadovoljen, nekaj ni bilo v redu. Bil je nekako "muddy". Najbolj se je to opazilo pri čistih dialogih, pri poročilih, kjer ni okoliških zvokov. Še bolj na 24 ur, kot RTV.
Center spread imam na faktor 0,9, tako mi slušno nekako najbolj ustreza. To pomeni, da je 90% dialoga na centru, 10% na LR zvočnikoma.
Lahko da deluje psihoakustika, ampak se sedaj po nekaj poslušanja se mi zdi, da je sedaj dialog čistejši, kristalnejši.

Opomba: zgoraj sem navedel napačen čas zamujanja. 40 cm je ekvivalent 1,16 milisekunde.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 10:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali gre za aktivne zvočnike? Drugače si težko razlagam, kaj bi lahko povzročilo zakasnitev na centru. Bi morala biti fizična razdalja precej prava.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvočniki so pasivni. Pred tem je bila vpisana dejanska razdalja z merjenjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 13:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čudno.

Ali meriš preko USB?
Ali uporabljaš časovno referenco v REW?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 13:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kalibriran mikrofon UMIK-1 je na PC povezan preko USB, PC na AVR preko HDMI. Uporabljam referenco.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 14:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha ker USB je sploh časovno problematičen. Če imaš referenco prav (sam nisem nikoli uporabljal), si lahko razlagam edino tako da ima AVR nekako zakasnitev na centru.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BenedictFreeman



Pridružen/-a: Pon Nov 2021 5:28
Prispevkov: 3
Kraj: ROMA

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 15, 2021 10:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Blago vzami kakšno lycro, ki je tanka in v obe smeri raztegljiva.


————————————————————————————————
nike pegasus turbo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe