Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nova igrača je doma......
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 145, 146, 147 ... 163, 164, 165  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 10:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, to je pač druga logika označevanja gumba za glasnost - za koliko je ojačanje ojačevalca zmanjšano od maksimalnega možnega, in ne upošteva ravni, pri kateri bi ob maksimalni jakosti signala na vhodu prišlo do clippinga. Ta maksimalna jakost na vhodu (line level) tako ali tako ni blazno upoštevana raven, kljub standardu, tako da imaš lahko vhode na precej različnih jakostih.
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 13:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:


Sobna jakost poslušanja ni 55 db.

Če želiš solidno poslušanje, se to začne nad 70 db (povprečna jakost)

Tista cifra - 20 ponavadi pomeni za koliko db še lahko ojačaš zvok do max jakosti.


Pri 70 dB ne more nihče v isti bajti spat. Razen če predvajaš recimo dež.
Zame je sobna jakost ta, pri kateri se lahko še nemoteno (brez vpitja) pogovarjaš in recimo še vedno slišiš če se kateri izmed mladičev zbudi.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 14:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bwaze je napisal/a:
Uh, je bilo že kar nekaj časa nazaj. Ojačevalec sem uporabljal z XTZ 99.36 Mk II. zvočniki (občutljivost 90 dB) v 4.5 x 3.5 m veliki sobi, tako da ni bilo problem pognati zadevo kar glasno, preden je bil potenciometer na - 10, večinoma še nižje.


Zelo podobne mere kot pri meni. Pa je recimo jazz trio "na nuli" cca 75dB. Zdaj da bi šel ravno boljši polovici razlagat, da je to tista prava sobna jakost Mr. Green najbrž bi dobil popolno odpoved. Se pa še kar dolgo nad "nulo" drži v A klasi, tako da to najbrž ne predstavlja nekega hujšega napora za ojačevalec.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
Veliko ojačevalcev kaže v db ojačanja, pri čemer je 0 največ, minusi pa kažejo atenuacijo v db. Možne so tudi nastavitve in sicer tako, da je 100 (%) največ, manjše številke pa v odstotkih pač manj.

Lpm


Ta je poseben Laughing Prične na -66 in tera do (mislim da) 44.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jože



Pridružen/-a: Sre Dec 2009 18:30
Prispevkov: 318
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 16:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
bogomir 4051 je napisal/a:
Veliko ojačevalcev kaže v db ojačanja, pri čemer je 0 največ, minusi pa kažejo atenuacijo v db. Možne so tudi nastavitve in sicer tako, da je 100 (%) največ, manjše številke pa v odstotkih pač manj.

Lpm


Ta je poseben Laughing Prične na -66 in tera do (mislim da) 44.


Dokler nimaš pravega podatka o enotah - ali gre za moč v dB ali ojačanje v dB je težko kaj prida ugibat.
Če gre za ojačanje je to 110 dB od najmanše napetosti na izhodu do največje napetosti.
Ko pa gre za dBW bi pa tistih 44 pomenilo da ima ojačevalec 25118W, ali 25kW.
prav gotovo to ni mišljeno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 19:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:


Pri 70 dB ne more nihče v isti bajti spat. Razen če predvajaš recimo dež.
Zame je sobna jakost ta, pri kateri se lahko še nemoteno (brez vpitja) pogovarjaš in recimo še vedno slišiš če se kateri izmed mladičev zbudi.


Pri 55 db žal zvok nima prave kvalitete.

Enkrat malo pomeri in primerjaj zvok pri 55 db in 70 db.

Pa poglej si Fletcher-Munsonovo krivuljo, pa ti bo hitro jasno kaj vse pri 55 db ni ravo OK.
Seveda pa se da poslušati po potrebi tudi tišje, samo zvok je potem še bolj osiromašen kot pri 55 db,

Tisto pravo poslušanje pa se začne tam okoli 75 db (in višje).
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 20:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko "loudness" uporabiš, če ga imaš (ali pa z EQ)
Jaz ga sicer ne maram. Vsaj te ki sem slišal so bili zelo pretirani. Čisto nenaravno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 21:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Lahko "loudness" uporabiš, če ga imaš (ali pa z EQ)
Jaz ga sicer ne maram. Vsaj te ki sem slišal so bili zelo pretirani. Čisto nenaravno.



Ma jok, odpade Laughing

Ta del odgovora pa se nanaša predvsem na "ck":
Ne vem, kako tanek sound imaš ti, ampak pri meni je s 55-60 dB zvoč čisto konkretno poln. Naj bo to filharmonični orkester, rock band, elektronika, jazz trio, solo klavir...nič ne fali pri tej glasnosti.
Seveda je fino kdaj odpreti glasnost v višave, nimamo pa vsi vedno te opcije. Oziroma nas ima večina najbrž to opcijo precej redko (manjkrat kot bi si to želeli).

@ck: upam, da se razumeva, da gre za glasnost pri 3m od izvora, ne 1m. Laughing
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 11:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eni imate nore sisteme...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 11:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot je dejal ck, je nemogoče pri tako nizki glasnosti govoriti o "high fidelity", biološka stvarnost naših ušes. Fletcher-Munsonove krivulje so efekt celo podcenjevale:



Seveda se lahko tihega poslušanja glasbe navadiš, a dejstvo je, da pri 55 dB kaj blazno od frekvenčnega razpona ne ostane. Razen če smo seveda že v štartu naš sistem postavljali za takšno poslušanje in "loudness tipko" v bistvu vgradili s porivanjem zvočnikov v kote itd. Smile

Kako tiho je 55 dB vam pove podatek, da (sploh Američani, vajeni hrupnih domačih aparatur, prezračevanja, klima naprav) na to raven pogosto ocenjujejo šele background noise v sobi. Razz
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 12:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali je bilo to zmerjeno z kalibriranim merilcem (mikrofonom) ali telefonom?

Ne vem kako natančno lahko telefon zmeri absolutno glasnost, glede na to da so mikrofoni v telefonih različno občutljivi. Morda teh 55 dB sploh ni 55 dB.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 14:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Ali je bilo to zmerjeno z kalibriranim merilcem (mikrofonom) ali telefonom?

Ne vem kako natančno lahko telefon zmeri absolutno glasnost, glede na to da so mikrofoni v telefonih različno občutljivi. Morda teh 55 dB sploh ni 55 dB.


S telefonom, valda Laughing

@bwaze: nimam agregata v dnevni, niti gatra. Niti pralnega, pomivalnega, sušilnega stroja Razz
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 14:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

habo66 je napisal/a:
Eni imate nore sisteme...


Odpuljene!
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 15:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 18:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem že nekajkrat pisal o tem, ampak zgleda bolj kot ne, kakor prdec v veter.
HiFi, torej visoka vernost reprodukcije ni samo frekvenčni obseg, dinamika, oder in kar je še teh audiofilskih opisovanj. Tudi glasnost mora biti čim boljši približek izvedbi glasbe v naravi. Težava je v tem, da imajo ljudje različne predstave npr. o tem, kako naglas je izvajana glasba na odru, koncertu, snemalni sobi itd. Je pač treba poslušat koncerte v živo.
Jasno je, da glasnosti stadionskega rok koncerta doma ne moreš reproducirat. Ampak, da pa milozvočno pevko s kitaro v roki, ali pa intimno jazz zasedbo nažigamo na 100db je pa idiotizem.
Torej, kot so rekli že stari grki, cum grano salis, s zrnom soli torej ali po domače pamet v roke.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 145, 146, 147 ... 163, 164, 165  Naslednja
Stran 146 od 165

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe