Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

GRAMOFON - ROÈKA - ODJEMNA DOZA - PHONO OJAÈEVALEC
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 02, 2020 14:53    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

No, pri korfu se lahko vidi vibracijski vpliv krogliènih ležajev vs listnatemu (tanek listiè se upogiba brez histereze in stick-stop efekta/ko se kroglica zalepi in rabi veèjo silo za jo premakniti kadar menja smer/.

Take ležaje v sicer zelo dragih roèicah uporablja Vertere (gazda ex Roxan) in mislim da je to tisto kamor bi lahko šel razvoj, ker se ipak bolje obnaša od krogliènega ležaja. Z dobrim inženiringom/tehnologijo je to lahko veliko cenejše od super extra bau-bau krogliènih ležajev, ki so za povrh delikatni da jih ne smeš niti grdo pogledat.

Drugi taki ne-ležaji so od well tempered, ko roèica visi na nitkah. Samo to je že 35 let na trgu in nihèe ni zagrizel v to smer - razen nekaj poenostavljenih verzij švabov, ki viseèe roèke napenjajo z magneti ali kar tako.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2020 10:59    Naslov sporoèila: Unipivot Odgovori s citatom

Te dni, ko ni preveè pametno hoditi naokoli se ubadam z novo roèko(pa èeprav sem že rekel dost imam), mi vrag neda miru. Tokrat sem si omislil tipièni unipivot, skodelica, konica in kuglice(ne kroglice, krogla je za puško), No ja, kuglice ravno ne sodijo v tipièno. Hudièeva preciznost, predem sem jih "naštimal", sem jih polovico pogubil. Skodelica je iz inoxa, nosilne cevke in balast tudi, nosilni stebrièek iz WPC, cevka carbon ali razliène zvrsti lesa, ef. dolžine od 300 do 350mm, ožièenje srebro - od odjemne doze do predojaèevalnika. Rezultati osnovne postavitve veè kot super, pri tem se vedno sklicujem na vložena sredstva nasproti dobièku.

Simbolièni shematski prikaz, èe koga zamika izdelava, kako izgleda znotraj.

Gremo poslušat z leseno cevjo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2020 12:05    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Tako kot je narisano, mi ni jasno kako roèica kima gor-dol. Konica se zarije med kroglice da se naslonijo na zunanji obod in deluje kot vrtljivi ležaj. A gor dol je zakajlano/zagozdeno. Razen èe je radij konice tak, se ne zagozdi (veliko veèji kot narisano kot bi dodal še eno kroglico povrhi).
Pa Å¡e vedno mi ni jasno, ker potem pa konica drsa, kar spet ni fora.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2020 15:21    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

@ambasador,
da, na tej sliki tako kaže, v resnici je nekoliko drugaèe, se ne zagozdi, ker stran konice je tangenta kuglice, ki pa je sferièna na vse tri kuglice. Seveda, na risbi se to ne opazi, èe pa nekoliko krat poveèaš sliko(shemo), vidiš. Poizkusil sem poveèati delno sliko, da jo pripopam, pa se vedno pomanša, ker je paè omejeno število pikslov. Èe bi kuglice bile veèjega prereza, in konica bolj iglièasta, bi se zagotovo zagozdila med kuglice.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2020 17:45    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

NOREC..... Shocked
_________________
Å¡oo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 07, 2020 19:08    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

GoldProf je napisal/a:
@ambasador,
da, na tej sliki tako kaže, v resnici je nekoliko drugaèe, se ne zagozdi, ker stran konice je tangenta kuglice, ki pa je sferièna na vse tri kuglice. Seveda, na risbi se to ne opazi, èe pa nekoliko krat poveèaš sliko(shemo), vidiš. Poizkusil sem poveèati delno sliko, da jo pripopam, pa se vedno pomanša, ker je paè omejeno število pikslov. Èe bi kuglice bile veèjega prereza, in konica bolj iglièasta, bi se zagotovo zagozdila med kuglice.

Aha, bi Å¡lo. Samo potem radij konice drgne/drsa ob kuglice pri gibanju gor/dol. Pri vrtenju ne. Torej se kotali pri sukanju in drsa pri kimanju.

Za razliko - klasièen unipivot se ziblje kot gugalnik po radiusu (zaobljene konice) v šalèki (ležišèu konice) ki je tudi zaobljena z nekoliko veèjim radiusom. Vsaj tako sem jaz moje unipivot roèice izdelal pred 20 leti. Konica teži na dno radiusa (ji daje stabilnost pozicije) tam se pa suka (z drsanjem) in kima (z guganjem) okoli stiène toèke.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 09:56    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Vertikalni krog:
Èe pozorno pogledaš, vidiš 3 tangente, oz. konico v treh razliènih položajih. Ena je v položaju 0st(modra), ena -5st(rdeèa) in ena +5st(zelena) st=stopinje. Slika je poveèana 400x in ni povsem v merilu. Krogec levo, centralno in desno je seèišèe konice v razliènih položajih. Glede na to, da so kuglice premere samo 1.5mm, ni nobene bojazni, da bi se karkoli zagozdilo.


Horizontalni krog:
Prerez konice v položaju horizontalnega gibanja je 0.46mm.Èe se matematièno izrazimo je obseg 2.88mm. Roèica se giblje zaokroženo 30st oz. 1/12 kroga kar znaša 0.24mm v vsaki toèki, na sliki rdeèe pušèice.Srednji krog je hz. prerez konice, mali rdeèi krogci so sferièna ležišèa konice na kuglicah.
Vrag je v podrobnostih. Seveda, na sliki izgleda to drugaèe, kot je dejansko. Èe bi bila grafika 1:1 nebi se niè videlo, zato pa se porajajo pomiselki.
Moj "drejar" me je povabil pred covid krizo na kavo in iz žepa potegnil zmeèkano žogo papirja, jo dal na šank, nazaj "polikal" in rekel: posluš ti gramofondžija, nes to s****e k urarju, jz delam šraube in matice ne pa urarske ležaje, èlovek sploh ni opazil v desnem kotu risbe merilo, kjer je pisalo 10:1.
No ja, vseeno je izdelal natanèno.



Nazadnje urejal/a GoldProf Ned Nov 08, 2020 21:02; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 10:53    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Ta geometrija zagotavlja natanènost spojev kljub preprosti tehnologiji, interesantno.
Obièajno se je v postruženo dno vstavilo kar urarski rubin, okrogel kamenèek z luknjico. Na ta naèin je konica noter sedla v luknjo in drsala po robu v vse smeri. Ker so stiène toèke na skrajno majhnem radiusu, je trenje minimalno.

Za moj unipivot kot sem ga opisal sem se poslužil elektroerozije. Tretja pot.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
jacoby



Pridružen/-a: Sre Jun 2008 10:23
Prispevkov: 1111

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 11:00    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Vprašanje, èe se tukaj kroglice vrtijo kot pri ležaju, èe ne igla samo drsa po kroglicah pri vertikalnem pomiku, èe drsa je trenje zagotovo veèje kot pri klasiki konica-šalca, je veèja površina na vseh stikih. Na sluh bo vse jasno...
Vsekakor zanimiva rešitev in fina izdelava!
_________________
The only way to do great work is to love what you do
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Telefon: 051383384
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 11:35    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Za boljšo predstavo, še ena slika v naravni velikosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 11:48    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Da, jaz sem za prvi pivot, ki sem se ga lotil, za konico uporabil fino konico iz Staedtlerjevega èestila, ki ga hranim iz študijskih dnevov, @ambasador, ti zagotovo poznaš to profi šestilo.Za ležišèe konice pa M3 inox vijak, luknjica za imbus. Stvar je delovala perfektno.
steblo 2mm in konica 0.4mm





Nazadnje urejal/a GoldProf Tor Nov 10, 2020 13:56; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 12:15    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Drsenje po stikih vnese še nekaj (zaželjenega) dušenja. Isto kabel, samo ta je bolj nakljuèno obnašajoè; je fino ako pride ven iz cevke èibližje vrtišèu-se zmanjša njegov vpliv.

Kot vidim pri serijski proizvodnji - malo njih gre v 'puristièen' ležaj, ker jim to potem dela probleme. Raje, z izgovorom namišljene ne-stabilnosti unipivota, spušèajo težišèe in se znebijo oèitnega vpliva kablov in prikrijejo trenje unipivota - ki to ni, ker je stiènih toèk veliko (vsaj 3 pri kroglicah in nekontrolirano pri rubinu).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osebno sem izbral true unipivot/neverjetno malo trenje in težišèe samo 1 milimeter izpod vrtišèa - slednje je v ravnini z LP plošèo. Tako je boèna oscilacija na izjemno nizki frekvenci. Velike komedije s kablom, a enkrat ko to rešiš je unipivot skoraj idealna rešitev.
Namišljena nestabilnost unipivota je zvraèanje pri rokovanju (mišljeno dobesedno z roko) roèice. Pa ni noben problem, ker se itak uporablja lift.
Ima pa to prednost, da je stabilnost zaupana vztrajnosti mase pod nizko frekvenco - tako igla doze ne dobi kontraudarec (povratek energije) ki pride iz veè toèk vpetja.

Taka rešitev se obnese tam, kjer je unipivot strogo odsvetovan - mehko vzmeteni gramofoni. Na takem sem bil sposoben dvigniti gramofon med igranjem !!!, se je tresel/zibal na vzmeteh kot velika žolca - a igla je èvrsto sledila brazdi in predvajala glasbo. Ok, slišal se je obèasni wow zaradi zasukov gramofona ki sem jih tudi delal med to telovadbo, a reprodukcija ni niti za hip bila omajana. Spektakularno.
Trik je v tem, èe hoèeš tako geometrijo, nujno mora biti roèica uravnotežena v vseh ravninah in enako okoli pivota/iznad/izpod. Odtod izjemno obnašanje in stabilnost. No, zgodba teh roèic se ne konèa pri tem - je kompletna struktura od glavice do protiuteži iz enega kosa!

Paè vsak rešuje po svoje, izbere svojo pot.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Ned Nov 08, 2020 12:42; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 12:36    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Absolutno, niè ne dodajam.
Imam kar nekaj roèk razliènih tipov vležajenja in razliènega materiala. Med njimi zvokovno na uho ni kaj dosti razlike, verjetno merjenja bi pokazala razlike, a na to ne dam kaj dosti, dokler je vse v "mejah poslušljivosti dobrega zvoka", seveda pri tem mislim absolutno thrue nastavljivost. Predvsem bi rad povedal, ni nujno odštet celo bogatstvo za roèko, ki bo opravila svoje poslanstvo v dobro sestavljenem sistemu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 13:04    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

GoldProf je napisal/a:
Absolutno, niè ne dodajam.
Imam kar nekaj roèk razliènih tipov vležajenja in razliènega materiala. Med njimi zvokovno na uho ni kaj dosti razlike, verjetno merjenja bi pokazala razlike, a na to ne dam kaj dosti, dokler je vse v "mejah poslušljivosti dobrega zvoka", seveda pri tem mislim absolutno thrue nastavljivost. Predvsem bi rad povedal, ni nujno odštet celo bogatstvo za roèko, ki bo opravila svoje poslanstvo v dobro sestavljenem sistemu.

To sem hotel naèeti, pa nisem, da ne izpade kot predavanje. Pa bom, hehe..
Uležajenje je samo delèek problemov roèice, zato je njegov vpliv (sploh na manj resolutivnih hifi verigah) majhen.
Roèica je en velik resonator; za povrh je prednapeta struktura/na eni strani dolga palica, na drugi velika utež. Kar zelo ojaèa probleme. (za tiste ki se ne ukvarjate s tem - si lahko predstavljate nenapeto struno napram napeti. Kaj to pomeni za vibracije).
Tako postane odloèilno iz èesa in kako je narejena celotna struktura. Posebej je potrebno voditi raèuna o mehanskih impedancah (prehajanju vibracij iz enih sestavnih delov na druge - zèenši z odjemno dozo - vse do 'izgona' iz roèice v šasijo gramofona), mehanskih refleksijah (povratku vibracij od protiuteži in od uležajenja).
Bolj kot je vse skupaj brez temeljitih konceptov narejeno, manjše so razlike v izvedbah.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2020 13:45    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Dobro predavanje za tiste, ki si predstavljajo roèko kot sestavino neke cevke,kabla pritrjene odjemne doze in balast. Postaviš iglo na plošèo in bog te veseli.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Èasovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni èas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92  Naslednja
Stran 88 od 92

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe