| Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
| Avtor |
Sporočilo |
ck
Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27 Prispevkov: 1682 Kraj: kamnik
|
Objavljeno: Ned Mar 27, 2011 21:36 Naslov sporočila: |
|
|
Virtus
Prostor za poslušanje glasbe naj vsebuje vsaj tisto, kar potrebuješ:
- "fršterakrijo"
- dober fotel, kavč,...
- nekaj polic s ploščami in CDeji,
- napolnjen sobni bife
- mizico za kozarce in revije
naprej pa po potrebah, željah in zmožnostih:
- mična hostesa,
- omare s knjigami,
- avtomat za kavo, hot dog,.......
Simetričnost prostora vpliva na enakost odbojev z leve in desne, kar je pomembno pri stereo poslušanju.
V sobi naj ne bi bilo velikih ravnih površin zaradi preveč odbojev - velike prazne stene, okna, strop, tla, preblematične so lahko večje "knauf" stene, leseni stropovi in tla ter omare, ker lahko vibrirajo in s tem npr. dušijo nekatere frekvece ali pa povzročajo pri tem zvok (to se dogaja pri nižjih frekvencah ko npr. vrata omare zavibrirajo).
Poleg tega v sobi ni priporočlivo imeti živih prašičev, konj, petelinov......
Kje si pa to pobral, da morajo biti difuzorji v zadnjem delu sobe? Kaj se bi kje dalo (absorberji, difuzorji,...) je odvisno od konkretne sobe. Včasih je bolje, da so difuzorji na stropu ali na stranskih stenah,..... Zadnje čase se pojavljajo tudi absorberji z delno ali popolno difuzijo višjih frekvenc,....
Virtus, vprašanja so tako splošna, da sem moral malo "naložiti" _________________ LP |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
Njegoš
Pridružen/-a: Pet Feb 2010 16:31 Prispevkov: 331 Kraj: LUBLJANA
|
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
Virtus
Pridružen/-a: Pet Mar 2011 16:16 Prispevkov: 11 Kraj: Krasinec
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 10:14 Naslov sporočila: |
|
|
Hvala vam, to sm rabil. Dans ob štirih imam zagovor in zdaj imam vse.
To, da morajo biti difuzorji zadaj piše v skripti pri naštevanju akustičnih pogojev v prostoru oz dvorani. Sem samo prepisal...
Lp |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6266 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 12:40 Naslov sporočila: |
|
|
...če damo seminarsko nalogo na stran (in prepucavanja)....
Pri stereofoniji ni zaželjeno, da pride do ušes odboj od zadnje stene. Vsaj močen ne. Od tod difuzorji zadaj.
Ponavadi se priporoča, da je stena izza poslušalca vsaj meter stran in dobro obložena (enakomerno po spektru duši zvok). Blagor tistim, ki si to lahko privoščijo - sam imam namensko hifi sobo, a z manj kot 20m2 si tega ne morem privoščit. Zato razmišljam o 'težji' obložitvi zadnje stene - vsaj v predelu kavča. _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6266 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 12:49 Naslov sporočila: |
|
|
Ne podcenjujte akustiko prostora ter izbiro in postavitev zvočnikov !
Ko sem bil še zelen (30 let nazaj) me je izučilo...!
Kupil sem takrat tako opevane zvočnike Cizek. Pri meni niso hoteli igrati. Ko sem jih nesel k prijatelju na test.... SEM JOKAL...kako dobro so pri njemu svirali...
To je lekcija, ki je ne pozabiš več... _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 13:21 Naslov sporočila: |
|
|
| ambasador je napisal/a: | Ne podcenjujte akustiko prostora ter izbiro in postavitev zvočnikov !
Ko sem bil še zelen (30 let nazaj) me je izučilo...!
Kupil sem takrat tako opevane zvočnike Cizek. Pri meni niso hoteli igrati. Ko sem jih nesel k prijatelju na test.... SEM JOKAL...kako dobro so pri njemu svirali...
To je lekcija, ki je ne pozabiš več... |
Na temo akustike smo v preteklosti veliko pisali a je bilo več ali manj "bob ob steno" ... Celo nasprotni učinek je imelo pri nekaterih; so se celo posmehovali , celo taki ,ki se imajo za strokovnjake na audio področju so streljali kozle in dokazovali v nasprotnem ...
IZGOVORA NI ... Tudi iz 3 x 4 m lahko naredimo odlično poslušalnico ...
Tudi iz "dnevne sobe" lahko naredimo "dobro dnevno sobo" ...
Sploh "definicijo" "dnevne sobe" sodobni arhitekti in potrošniki ne poznajo več !!! _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
luka79

Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36 Prispevkov: 1012 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 13:28 Naslov sporočila: |
|
|
| ambasador je napisal/a: | Ne podcenjujte akustiko prostora ter izbiro in postavitev zvočnikov !
|
very true. .
sam imam steno takoj za kavčem in sem se že sprijaznil da poslušam pri nižjih jakostih, čeprav s širino sobe nimam problemov, drugačne postavitve pa zaradi določenih razlogov ne pridejo v poštev. .žal.
se pa že veselim selitve v prostor, kjer bo imela dnevna soba z jedilnico cca 55m2, (dolžina x širina) 7,6x7,4m. bo pa prostor ločen z 'predelno' nosilno steno dolžine cca 4m tako da za prehod med prostoroma (vsak širok cca 3,7m) na vsaki strani ostane cca 1,7m.
zanima pa me, kakšno vlogo igra tak prostor oziroma kako vpliva v tem primeru jedilnica s takšnimi prehodi (stena 20cm) na zvok v dnevni sobi?
(če seveda vzamemo v zakup da sam izvor ponuja kar konkretno nizkotonsko območje).
to pišem tu, ker se mi zdi tema primerna. _________________ My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy! |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 14:23 Naslov sporočila: |
|
|
| luka79 je napisal/a: | | ambasador je napisal/a: | Ne podcenjujte akustiko prostora ter izbiro in postavitev zvočnikov !
|
very true. .
sam imam steno takoj za kavčem in sem se že sprijaznil da poslušam pri nižjih jakostih, čeprav s širino sobe nimam problemov, drugačne postavitve pa zaradi določenih razlogov ne pridejo v poštev. .žal.
se pa že veselim selitve v prostor, kjer bo imela dnevna soba z jedilnico cca 55m2, (dolžina x širina) 7,6x7,4m. bo pa prostor ločen z 'predelno' nosilno steno dolžine cca 4m tako da za prehod med prostoroma (vsak širok cca 3,7m) na vsaki strani ostane cca 1,7m.
zanima pa me, kakšno vlogo igra tak prostor oziroma kako vpliva v tem primeru jedilnica s takšnimi prehodi (stena 20cm) na zvok v dnevni sobi?
(če seveda vzamemo v zakup da sam izvor ponuja kar konkretno nizkotonsko območje).
to pišem tu, ker se mi zdi tema primerna. |
LP
Če imamo glavo zelo blizu zadnje stene dobimo v ušesa malo ali nič "prvih odbojev", ker gredo mimo glave; razen če imamo zvočnike tako nerodno postavljene, da se prvi odboji zadaj sekajo ravno v naših ušesih !!!
Tako,da poslušanje ob zadnji steni ni tako slaba rešitev, že malo naprej cca 30-60 cm pa je "poslušljivost" bistveno slabša ...
Ne želi si velike sobe; velika soba_veliki problemi_veliki stroški
55m2 je velik zalogaj tako za sistem kot za akustiko  _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
luka79

Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36 Prispevkov: 1012 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 14:51 Naslov sporočila: |
|
|
| Citiram: | razen če imamo zvočnike tako nerodno postavljene, da se prvi odboji zadaj sekajo ravno v naših ušesih !!!
|
ne zvočnika nista zrotirana naravnost v glavo, nekako je presek linije usmeritve obeh (virtualno) dobrega pol metra za zadnjo steno (se je pa precej poznalo, ko sem imel na izposoji absorbcijske panele in jih postavil prav na to zadnjo steno, govorim o zvočni sliki).
| Citiram: | Ne želi si velike sobe; velika soba_veliki problemi_veliki stroški
55m2 je velik zalogaj tako za sistem kot za akustiko |
no saj to me zanima, s tem da je celih 55m2 ločenih (cca 25/30) z steno kot sem opisal (z dvema prehodoma ob straneh). .je to enak učinek kot bi bil en prostor  _________________ My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy! |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
berni

Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49 Prispevkov: 1408 Kraj: maribor
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 14:56 Naslov sporočila: |
|
|
| luka79 je napisal/a: | | Citiram: | razen če imamo zvočnike tako nerodno postavljene, da se prvi odboji zadaj sekajo ravno v naših ušesih !!!
|
ne zvočnika nista zrotirana naravnost v glavo, nekako je presek linije usmeritve obeh (virtualno) dobrega pol metra za zadnjo steno (se je pa precej poznalo, ko sem imel na izposoji absorbcijske panele in jih postavil prav na to zadnjo steno, govorim o zvočni sliki).
| Citiram: | Ne želi si velike sobe; velika soba_veliki problemi_veliki stroški
55m2 je velik zalogaj tako za sistem kot za akustiko |
no saj to me zanima, s tem da je celih 55m2 ločenih (cca 25/30) z steno kot sem opisal (z dvema prehodoma ob straneh). .je to enak učinek kot bi bil en prostor  |
Tako velik prostor imam tudi sam. So prednosti in tudi problemi z takšno sobo. Predvsem rabiš veliko več "zdrave" energije za polnjenje tako velikega volumna. Ponavadi so dipoli veliko prijaznejši v tako velikih sobah in ob večjih energijah. Je pa kljub velikosti sobe, natančna postavitev spet nuja. Najlepši občutek pa je v veliki sobi, ko imaš velik stage in ves simfonični orkester pred tabo.  _________________ Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazadnje urejal/a berni Tor Mar 29, 2011 08:40; skupaj popravljeno 1 krat |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ck
Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27 Prispevkov: 1682 Kraj: kamnik
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 16:13 Naslov sporočila: |
|
|
Ajka
Prvi odboj od zadnje stene se pojavi tudi če smo zelo blizu zadnje stene - tudi nekaj mm.
Hec je v tem, da je ta odboj časovno tako malo zakasnjen, da ga naši možgani ne registrirajo kot odboj temveč skupaj z direktnim zvokom kot enoten zvok. Čas trajanja posameznega tona se seveda zato malce podaljša ampak je to v bistvu zelo malo.
Ja pa tu še nekaj drugih stvari, ki so pogojene s fizikalnimi zakoni in se tičejo predvsem nižjih srednjih in nizkih tonov. Ti so blizu sten dokaj enakih vrednosti ne glede na stoječe valove, ki drugje - stran od sten, povzročajo povišanje ali znižanje zvočnega pritiska (ki ga opazimo kot nelinearnost).
luka 79
Velik prostor je OK in je boljši kot majhen, je pa seveda vse primerno dražje: močnejši ojačevalec (drago), večji zvočniki (še dražje), več pohištva, več raznih elementov, s katerimi skušamo urediti akustiko,... _________________ LP |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 18:16 Naslov sporočila: |
|
|
| ck je napisal/a: | Ajka
Prvi odboj od zadnje stene se pojavi tudi če smo zelo blizu zadnje stene - tudi nekaj mm.
Hec je v tem, da je ta odboj časovno tako malo zakasnjen, da ga naši možgani ne registrirajo kot odboj temveč skupaj z direktnim zvokom kot enoten zvok. Čas trajanja posameznega tona se seveda zato malce podaljša ampak je to v bistvu zelo malo.
Ja pa tu še nekaj drugih stvari, ki so pogojene s fizikalnimi zakoni in se tičejo predvsem nižjih srednjih in nizkih tonov. Ti so blizu sten dokaj enakih vrednosti ne glede na stoječe valove, ki drugje - stran od sten, povzročajo povišanje ali znižanje zvočnega pritiska (ki ga opazimo kot nelinearnost).
luka 79
Velik prostor je OK in je boljši kot majhen, je pa seveda vse primerno dražje: močnejši ojačevalec (drago), večji zvočniki (še dražje), več pohištva, več raznih elementov, s katerimi skušamo urediti akustiko,... |
LP
A imaš ti ušesa okoli obrnjena?
Direktni zvok, ki gre tik ob naši glavi bo prvi odboj zadel našo glavo ali uhelj od zadaj, se takoj stiša za nekaj db .
Teoretično je velik prostor seveda "boljši", ampak to je tako kot HI-END, kdo si ga lahko privošči ( velik prostor ne prenese polovičnih rešitev ) ...
Zato velja, audio investicija naj se uravnoteženo porazdeli na sistem in ureditev prostora ...
Prostor_poslušalnica_akustično urejena cca 12-15 m2, notri eni pametni monitorji s primernim pogonom, ... audio "nirvana" za "veliko časa" za relativno malo denarja ... Za "subjektivni" občutek, da dobimo nekaj več "glasbe" v prostoru z cca 35m2 naraste "finančni vložek" v sistem in akustiko za najmanj 5x raje več kot manj ... Če hočemo in smo "trmasti" in se tega nočemo "iti" pridobimo samo probleme in slabšo kakovost pri še vedno velikem finančnem vložku . _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
ck
Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27 Prispevkov: 1682 Kraj: kamnik
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 18:54 Naslov sporočila: |
|
|
Ajka
A po tvojem torej nekaj, kar se dogaja za nami čisto blizu sploh ne šlišimo.
Ne bo držalo. Preveriti to je seveda zelo enostavno na več načinov in se mi zdi smešno da bi to pisal.
Tudi zvok, ki prihaja iz enega izvora izza naše glave v oddaljenosti
samo nekaj mm se seveda sliši.
Poleg tega moraš še vedeti, da je uho najmanj kakih 8-10 cm od stene, če se na to steno naslonimo z glavo.
Preveri!!!! _________________ LP |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Pon Mar 28, 2011 20:02 Naslov sporočila: |
|
|
| ck je napisal/a: | Ajka
A po tvojem torej nekaj, kar se dogaja za nami čisto blizu sploh ne šlišimo.
Ne bo držalo. Preveriti to je seveda zelo enostavno na več načinov in se mi zdi smešno da bi to pisal.
Tudi zvok, ki prihaja iz enega izvora izza naše glave v oddaljenosti
samo nekaj mm se seveda sliši.
Poleg tega moraš še vedeti, da je uho najmanj kakih 8-10 cm od stene, če se na to steno naslonimo z glavo.
Preveri!!!! |
LP
Boš moral bolj natančno prebrat kaj sem napisal, ker trditve, ki jih ti navajaš pri meni niso navedene, oziroma so vzete iz konteksta .
~
Pa, da ne bo izpadlo, da preveč pametujemo, nehajmo gledat vsako vejico, ki jo kdo drugi napiše in se raje posvetimo praktični vsebini . _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6266 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Tor Mar 29, 2011 08:22 Naslov sporočila: |
|
|
Velika soba - veliko veselje.
Efekt 'bass-lift' z velikostjo sobe upada, tako da je potreben zvočnik, ki je mišljen za večje prostore.
Tisto, kar je meni pri velikih sobah všeč, je bolj čist mid-bas (200 - 500 Hz). V klasiki so vsi osnovni toni instrumentov 'nagneteni' tam notri. Če imaš tam probleme hitro dobiš efekt, ki mu (humoristično) pravim - pol orkerstra šlo na kavo... _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
|
 |
Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu
-> Domači kino |
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas Pojdi na stran Prejšnja 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Naslednja
|
| Stran 3 od 10 |
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|
|