Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Tube vs. SS
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2022 11:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
LP

Vidim, da je še vedno "splošno pojmovanje", da je lampa topla szi okroglim nedefiniranim basom...
Kakšen zvok bo iz SS ali lampaškega ojačevalca, je bolj ali manj posledica koncepta in filozofija proizvajalca...
.....
Se pa kar nekaj SS ojačevalcev približuje zvoku lampašev szi svojo zračnostjo, tridimenzionalnostjo in jih moraš spet videt, da verjameš da ni lampaš, da ne govorimo o "hibridih", szi dobrim konceptom povzamejo pozitivo szi obeh svetov...
......
Ko slišiš marsikaj, je potem vse stvar okusa Wink

Fanj je povedati na katere razlike v večini primerov naletiš v zvoku, da se razume zakaj so lampe še na sceni - stereotipi so zelo prikladni ker opozarjajo tudi na pasti. Pa če nadaljujem v stereo(tipskem) načinu velja najprej reči da:
Ojačevalci narejeni po enakem kopitu enako zvenijo.
Tako se je lamp oprijelo že povedano plusi in minusi - o ss-ju pa se bolj malo pove o minusih - samo kje ima plus napram lampi.
Razlog za to je, pa bom poskusil tako:
-----------------------------------------
Glavni minus ss-ja je po mojem mnenju 'ploščatost' tako tonalno kot mikrodinamično. To naredi zvok manj zanimiv, puščoben in monotono siv, z manjkom barvitosti in zračnosti.
Ne moreš mu oporekati ne popačenj, ne makrodinamike, ne transparence - in vendar ga lampa v spektakularnosti povozi - njej pa lahko očitaš vse česar ss-ju ne moreš. Torej niso vse napake enako 'težke' .
Odsotnost motečih napak samo po sebi ne predstavlja perfekcije. Pomanjkanje določenih elementov zvoka v osnovi ni napaka, ker ni takoj ugotovljiva, ne moti. Večina itak nikoli ne pogrunta kaj jim fali, vedo pa da nekaj ne štima.

Nekaj podobnega je z zvokom zvočnika v prostoru. Poudarjeni deli spektra ali posamezne frekvence - so moteče. Po drugi strani imaš vrzeli v reprodukciji (luknje), ki niso moteče. Odsotnost, pomanjkanje ni moteče. Po moje gre v teh primerjavah točno za to.

Še ena paralela - digitalno (ss, ne pozabit) vs analogno. Eno predstavlja 'perfekcijo' ker nima motečih elementov, drugo pa je polno defektov od šuma, distorzij, škrebetanja. Tisti ko imamo navado maratonsko dolgo poslušati lahko uživamo v nedogled kadar so bistvene sestavine prisotne, napake itak odmisliš.

Se pa hitro naveličam če je prazen zvok.
Nisem edini, me zabava kadar pridem k kolegom digitalistom in vidim kako ne zdržijo dolgo na isti plošči. Stalno frcajo, menjavajo komade, skačejo iz ene produkcije na drugo - skratka instinktivno poskušajo nadomestiti manjko. Vseeno se seanse hitro končajo.
Ni samo stvar okusa Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom



Pridružen/-a: Sob Feb 2009 21:47
Prispevkov: 221
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2022 17:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm..., SS je bolj natančen in veren, ampak lampe so pa bolj prijetne. Mal me to spominja na televizorje v trgovinah, kjer so barve nažgane da je videti bolj lepo, ni pa seveda natančno in verno. Ampak glavno da je ljudem všeč.

Zapis na vinilu ima veliko kompromisov, ki se jih ne da zaobiti. Na CD lahko zapišeš točno to kar si zmiksal. Kaj si pa zmiksal je pa druga zgodba.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2022 20:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

twom je napisal/a:
Hm..., SS je bolj natančen in veren, ampak lampe so pa bolj prijetne. Mal me to spominja na televizorje v trgovinah, kjer so barve nažgane da je videti bolj lepo, ni pa seveda natančno in verno. Ampak glavno da je ljudem všeč.

Zapis na vinilu ima veliko kompromisov, ki se jih ne da zaobiti. Na CD lahko zapišeš točno to kar si zmiksal. Kaj si pa zmiksal je pa druga zgodba.


Jaz bolj vidim ss nek povprecen bled tv, tube pa kot lepo barven, kontrasten tv, z dobro barvno globino, kjer detajli in natancnost dajo obcutek globine.

Glede gramofon/cd pa se strinjam, le da morda dac konverjerji se ne naredijo zadev dovolj dobro. V teoriji se da v popolnosti reproducirati signal do 22khz z 44khz vzorcenjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 20, 2022 10:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sully, če konstantno skačejo z ene plošče na drugo, je par opcij.

A) Popolnoma nič ne štima v sistemu
B) Izklučno streamajo in je naslednja plošča le en klik stran (ali pa imajo celo ustvarjene play liste)
C) So sami zmešani kot kurji drek

Upam, da so vsaj pri ženskah bolj ustaljeni. Laughing
Ko smo že pri ženskah...je že kdo povlekel analogijo glede tub in ss?
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!


Nazadnje urejal/a luka79 Sob Avg 20, 2022 13:37; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 20, 2022 12:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Sully, če jonstantno skačejo z ene plošče na drugo, je par opcij.

A) Popolnoma nič ne štima v sistemu
B) Izklučno streamajo in je naslednja plošča le en klik stran (ali pa imajo celo ustvarjene play liste)
C) So sami zmešani kot kurji drek

Upam, da so vsaj pri ženskah bolj ustaljeni. Laughing
Ko smo že pri ženskah...je že kdo povlekel analogijo glede tub in ss?


SS ženske so samozavestne, ambiciozne, razgledane, izobražene, okoljsko ozaveščene, ne gledajo televizije, hodijo v filharmonijo in dramo, vozijo bicikl, Ducati in Subaru, za McDonalds še niso slišale, Ikea jih ne zanima, raje imajo Ligne Roset, odgovorne MAME, ne berejo horoskopa, najdejo čas za sorodnike, misel na karitativo jih spremlja na vsakem koraku, so za Plečnika in Le Corbusierja, želijo biti družbeno koristne. Ne marajo Wagnerja in Ramones, ljubijo Arva Parta in Wilco.
Tube ženske so pa ene navadne zarukane babure, milfe, čitajo rumeni tisk, keš pičke, obvezno tetovirane, pirsing ni problem, vozijo Harleye in Mercedes. Kuhati ne znajo, res pa je, da so vrhunski kuharji moški, kar jim je konec koncev všeč, so influencerke ( nekaj najbolj groznega, kar nas bombardira), o muski nimajo pojma, preferirajo sprehod z mopsom, ne marajo otroškega vozička, zbujajo se po deveti uri zjutraj ( nič od jutranjega poživitvenega seksa ) in so bistveno večje breme za denarnico butastega "muškarca".
Jeba nastopi, ko ti je všeč YBA( ajd silom prilike Nagra in Spectral ) in Jadis.
Tudi v tem primeru ti SS ženska ponudi enostavno rešitev. Zgradiš dva sistema,pač njen racio in pragmatizem. Sanjarjenje je za Tube ženske. Tam se stopica na mestu. 10W, dajte ga no biksat, tudi če imaš spikerje s 100dB SPL. Ne vzdrži, punta e basta.
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 20, 2022 13:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Laughing Laughing

Potem so najbolj zajebane "hibridne". Cela kolobocija!
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 20, 2022 17:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hahaha, kake mate. Za SS vse drži, le orgazma ni. Tube je treba redno menjat, ker se iztrošijo, hibridne so pa najslabše iz obeh svetov... Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 21, 2022 12:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hahaha @ducar, nor si, I like it Very Happy

Z drugimi besedami, če povzamem kar si napisal, SS ženke so dolgočasne Wink

Vem kaj si hotel povedati in imaš prav!
Meni sicer kar se SS tiče mi je Sugden zaenkrat še najbolj blizu. Ni tiste klinike, ima še nekaj romantike.

Čeprav mislim, da si že, ali pač, moral bi slišati kakšne recimo komercialne Avantgarde z rokersko 6l6 lampo ipd. Ali pa 45 lampo, veš kako to "zareže" !?

Vem pa, da se bodo mnenja vedno kresala, ker ima vsaka stran svojo resnico in vsaka je resnična...


Nazadnje urejal/a habo66 Ned Avg 21, 2022 14:08; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 21, 2022 13:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 15:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ql primerjava z ženskami, jaz bi sicer malo drugače opisal. Recimo vsaj to bi bilo treba reči, da SS babo dobiš enkrat in je pač tvoja, Tube moraš pa vsakodnevno vzdrževati in kupovati nove tangice, ampak užitek je na obeh straneh. SS baba si pač kupi gate in ko skočita v posteljo je vedno enako.
SS babe so primerne praktično za vse, tube pa samo za izbrane moške, ki pač vedno kako je potrebno z žensko delat. Kratek stik pri SS pomeni konec zveze, pri tube pa je treba kupiti samo novo torbico in je zadeva rešena. Res pa je je tudi, da bo SS baba znala zložiti drva ali potisniti avto, če crkne, kar pa je ta prednost o kateri sem že govoril.


ducar je napisal/a:
10W, dajte ga no biksat, tudi če imaš spikerje s 100dB SPL. Ne vzdrži, punta e basta.


Omenjena kombinacija 10W a klase lampe in 100db zvočnikov bi morala v sobi 25m2 vreči ven okna. Jaz z 2,5W in 99db že zelo zatresem okna. Lahko posnamem kakšen video ali pa vabljen na test. Predvidevam, da še nisi slišal takega sistema kot ga omenjaš Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, tale hobi zaznamujejo subjektivni vtisi. Kar je prav in me prav veseli, da je tako. Kar napišem, je moje mnenje in nimam nič proti, če ima kdo drugačno izkušnjo. Tega sem vesel, saj to samo pomaga, da pogledam zadevo še z druge plati.
Pri številkah 10 in 100 se ne premaknem kaj dosti. Menim, da pri podpori 2,5W, zvočnik ne more pokazati vsega kar zmore. Da o popačenjih "mit voll gas" ne nerečem kaj..... Morda velja postaviti ob bok kakšen XA25
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 16:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ducar je napisal/a:
Ja, tale hobi zaznamujejo subjektivni vtisi. Kar je prav in me prav veseli, da je tako. Kar napišem, je moje mnenje in nimam nič proti, če ima kdo drugačno izkušnjo. Tega sem vesel, saj to samo pomaga, da pogledam zadevo še z druge plati.
Pri številkah 10 in 100 se ne premaknem kaj dosti. Menim, da pri podpori 2,5W, zvočnik ne more pokazati vsega kar zmore. Da o popačenjih "mit voll gas" ne nerečem kaj..... Morda velja postaviti ob bok kakšen XA25


Točno tako, subjektivno je vse. Ampak meni recimo res mnogo bolj naravno zveni že 300b in 2a3 proti passom (f6, xa250.5), ki sem jih slišal na enakem sistemu. Pri tranzistorih se mi vedno zdi, da določena frekvenčna področja ne spolzijo iz zvočnika, ampak se nekako v njem malenkost zadušijo. Da ne govorim o 71a ali 45 lampi, ki sta še razred boljše od recimo 2a3. Morda so popočanje, morda mehak bas, ampak enostavno jaz tega problema ne zaznam prav dosti. Poleg tega pa se mi zdi da je pač zgornji spekter lamp razred zase proti SS. Morda XA25 zna biti ključ, ampak ta ključ do SS sveta sem že večkrat mislil, da sem ga našel. Smile
Res vabljen enkrat na pivo, da poveš ali je kaj podobno dobro v SS svetu in morda bi tudi jaz kdaj raje šel na SS.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 22:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri tresenju oken z 2.5W bi se jaz malo ustavil. Ne zaradi tresenja oken. Sprašujem se, kako zelo prisoten mora biti ojačevalec v zvoku takega sistema že pri zmerni glasnosti Crying or Very sad
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzec



Pridružen/-a: Ned Jul 2014 19:10
Prispevkov: 230
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 23:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Pri tresenju oken z 2.5W bi se jaz malo ustavil. Ne zaradi tresenja oken. Sprašujem se, kako zelo prisoten mora biti ojačevalec v zvoku takega sistema že pri zmerni glasnosti Crying or Very sad

Vabljen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 09:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri običajnih zvočnikih prevladuje SS, bolj se približujemo trobljam z višjim izkoristkom, bolj nastopajo lampe.
Faktor moč odpade, 100W na zvočniku s 85dB/W daje identično glasnost kot 1W na trobljah s 105dB/W.

Zato pa prepotentno skoči ven faktor kako se ojačevalec obnaša na ekstremno malih močeh. Crossover distortion (prehodi signala iz pozitivne polperiode v negativno v vsakem ciklu frekvence), pa kakšno resolucijo ima ojačevalec na ekstremno nizkih signalih, pa pravilno upadajoča struktura popačenj in še kaj gre totalno v prid lamp, posebej single ended.

Direktno grete triode so v prednosti pred indirektno gretimi. Ja, tudi med lampami obstaja hierarhija, ki se spreminja glede na koliko moči potrebuješ: pentode so neobhodne za večje moči in gladko odpadejo kadar se potreba po moči zmanjša.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 4 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe