Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Dolžina Å”katle basovca OB zvoĆØnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kgorazd



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 15:32
Prispevkov: 17
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 13:23    Naslov sporočila: Dolžina Å”katle basovca OB zvoĆØnikov Odgovori s citatom

Živjo,

Kupil sem DIY open baffle zvoĆØnike H tipa gradnje. Ker sem s prostorom moĆØno omejen, bi rad skrajÅ”al dolžino Å”katel v katero sta vgrajena basovca. Pregledoval sem forume z OB zvoĆØniki in naÅ”el nekaj info. VeĆØina Å”katel, ki sem jih videl je moĆØno krajÅ”a od teh, ki jih imam doma. VpraÅ”al pa bi Å”e tu.
Basovec je 15 inĆØen, vgrajen je na sredini dolžine Å”katle. Ta je dolga 85 cm. Kot sem razumel s forumov gre za pomembno razmerje med premerom basovca in dolžino Å”katle.
Bojim se, da bi se zvok morda lahko spremenil ob spremembi dolžine Ŕkatle.

Hvala, Gorazd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 14:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To si verjetno bral od majstrov iz DIY, ki Manzanita sestave skupaj cimprajo. To je 18" in tweeter, to NE more delati, pa amen. Pri OB zvoĆØniku so stranske planke namenjenu utrjevanju inertnosti sprednje ploÅ”ĆØe. Vseeno ima OB neko vrÅ”no mejo SPL, preko katere se NE da, dila zaĆØne neizmerno resonanĆØno vibrirati in zvok se znatno degradira. Potrebni so poskusi, do kje se da to posluÅ”at brezhibno. Verjetno ne boÅ” Å”el v stroÅ”ke in izdelal prednjo plato iz 5cm debelega kamna, ki to prepreĆØi.
Å e vedno je recept 12"; 15"; 18" woofer do 100Hz, srednjetonec ene 165mm do 1,5kHz in zgoraj tweeter, najbolje z waveguidetom, vse je na nagnjeni prednji plati v mehanski fazi. ƈim slediÅ” bedakom, ki 18" terajo na 2kHz, je vse jasno, beaming prepreĆØuje prostorsko sliko. Edino zveliĆØavno je izdelati aktivno kretnico in 6x power, ĆØe ne, nimaÅ” manipulativnega prostora in pogojev za uravnoteževanje lineranosti zvoka.
Vse te stvari pa ti zlahka posodim iz lastnih projektov za vajo. OB zahteva dnar, pa bajto, pa potrpljenje ergele, Ŕele potem 10x preseže zlatarstvo HighEnda, prej je pa suicide.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 15:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvok se bo spremenil. VpraŔanje je samo koliko in kako.

OB zahteva veliko prostora.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 18:50    Naslov sporočila: Re: Dolžina Å”katle basovca OB zvoĆØnikov Odgovori s citatom

kgorazd je napisal/a:
Živjo,

Kupil sem DIY open baffle zvoĆØnike H tipa gradnje. Ker sem s prostorom moĆØno omejen, bi rad skrajÅ”al dolžino Å”katel v katero sta vgrajena basovca. Pregledoval sem forume z OB zvoĆØniki in naÅ”el nekaj info. VeĆØina Å”katel, ki sem jih videl je moĆØno krajÅ”a od teh, ki jih imam doma. VpraÅ”al pa bi Å”e tu.
Basovec je 15 inĆØen, vgrajen je na sredini dolžine Å”katle. Ta je dolga 85 cm. Kot sem razumel s forumov gre za pomembno razmerje med premerom basovca in dolžino Å”katle.
Bojim se, da bi se zvok morda lahko spremenil ob spremembi dolžine Ŕkatle.

Hvala, Gorazd

Å irina (ki ji ti reĆØeÅ” dolžina) loĆØi prednjo od zadnje emisije oziroma prepreĆØuje akustiĆØen kratek stik, izniĆØenje. H-krilca delajo isto - daljÅ”a je razdalja okoli baffla, nižji cutoff bo.
Torej z ožanjem panela boÅ” imel manj basov - znižaÅ” cutoff frekvenco dipola (OB-ja) od katere zaĆØne odziv upadati proti basom s 6dB/oktavo. Poleg Å”irine panela (skupaj s krilci) na cutoff vpliva tudi viÅ”ina, ki skupaj s pozicijo na tleh (ki zaradi odboja podvoji viÅ”ino) ga zniža za faktor koren iz 2 (1,4).

ƈe je Å”irina panela 1meter bo cutoff na polovici vala, torej 170Hz - to Å”e delimo s korenom od dve in dobimo 120Hz. Od te frekvence navzdol basi upadajo s 6dB na oktavo - torej bo 6dB manj na 60Hz, kar ni tragiĆØno, ker room gain nekaj nadoknadi. Poleg tega izpod 60 tudi upada s 6dB, kar je bistveno poĆØasneje kot klasiĆØni reflex zvoĆØniki, ki zelo strmo upadajo.

Sedaj pa recimo da si zožil panel na 0,6metra; po istem receptu pride ven cca 200Hz cutoff. Pomeni da bi imel minus 6dB premaknjeno iz 60Hz na 100Hz. Kar je krepko manj.
Niso to ekzaktne vrednosti, kot pokazatelj pa je dovolj dober približek.

Ni to edini efekt na zvok, ker zožanje panela zviÅ”a tudi frekvenco na kateri se zgodi baffle step, kar bi utiÅ”alo spodnje srednje tone in bi moral poseĆØi v kretnico za prilagoditev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 17:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tukaj boŔ naŔel primere podprte s teorijo.

http://www.quarter-wave.com/index.html

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe