Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Sončni paneli in audio

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Ostalo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
suntrace1



Pridružen/-a: Pon Okt 2009 20:52
Prispevkov: 56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 06, 2021 20:26    Naslov sporočila: Sončni paneli in audio Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

potrebujem vaše cenjeno mnenje. Doma imamo namen namestiti sončne panele za samooskrbo in mi je prišlo na uho, da naj bi bila taka elektrika zelo "umazana". Ker imam že sedaj nekaj šuma (verjetno zaradi starih lamp v predojačevalcu), me sedaj skrbi, ali ne bo izgradna sončne elektrarne vse samo še dodatno poslabšalo?

Kakšno je vaše mnenje, imate morda kakšne izkušnje ali dober napotek, kako naj se pravilno lotim tega projekta?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 06, 2021 21:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za hi-fi povlečeš štrom z vetrnice, ki je manj umazan.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 07, 2021 07:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej očisti umazane lampe v predojačevalcu. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lovrencan



Pridružen/-a: Pet Maj 2011 17:08
Prispevkov: 396
Kraj: LNP

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 07, 2021 13:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno je precej odvisno od kakovosti inverterja. Sam opazam nasprotno, cez dan, ko je samooskrba zadostna HiFi deluje bolje...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 07, 2021 19:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če je prav narejeno, bi se moralo sčistiti. Itak ne priklopiš direktno na panel. Lahko gre še celo čez akumulatorje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
suntrace1



Pridružen/-a: Pon Okt 2009 20:52
Prispevkov: 56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 07, 2021 19:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovor, sem se tudi nasmejal Very Happy

Tudi sam sem zasledil, da naj bi bil inverter ključen člen v verigi. Upam da je tale, ki ga imajo pri Gen-I vsaj kolikor toliko spodoben. Hi-fi bo dobil svojo varovalko, lampaš pa komplet novih lampic.

Ker gre za kar velik poseg, bi rad vedel ali moram računati še na nakup power-conditionerja ali morda UPS napajalnik?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 08, 2021 07:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predpostavljam, da bodo paneli v klasični konfiguraciji (podpora omrežju/brez akumulatorjev). Inverter je vir motenj, zato ima na izhodu (včasih pa tudi na vhodu) filter. Obstajajo filtri različnih klasifikacij. Povprašaj pri ponudniku glede tega. Kasneje lahko za HIFI dodaš še kaj, če se ti bo zdelo potrebno. Zanimiva tema je to.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 19, 2021 20:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Če je prav narejeno, bi se moralo sčistiti. Itak ne priklopiš direktno na panel. Lahko gre še celo čez akumulatorje.

Ja, ampak vse na koncu konča na inverterju ki ne naredi tako lepega sinusa kot vrteči generator. Naprave si pa dizajnirane da pričakujejo zelo lep sinus. Že kak polnilec ne deluje če oblika potegne bolj na trapez.
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 19, 2021 21:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No nisem energetik, ampak saj tudi iz omrežja pride iz razno raznih virov in je omrežje različnih kakovosti in onesnaženo od sosedov.

Vsekakor pa naprava ni dobra, če pričakuje popoln sinus. V praksi nikoli ni, zato morajo naprave biti čim bolj tolerantne. Tudi ne vem zakaj bi bilo to tako težko pri naparvah kjer se pretvori v DC.

Če imaš recimo gramofon z AC motorjem, potem je malo bolj problematično, ampak točno iz tega razloga taki gramofoni ne veljajo ravno za najboljše.

Lahko pa greš korak dlje pa vse poganjaš direktno z baterij.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 21, 2021 13:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, fotovoltaika in napajanje preko akumulatorjev je meni najbolj zanimivo. Ampak, preko aku-ja je zvok "TOO MUCH" lazzy. Tako zaspan, da me zelo moti, tudi če gre za Slaka. Ni agilnosti, da o primerjavi z naravnim zvokom sploh ne govorim. Kaj sedaj? Vseznalci, razsvetlite nas, ljubitelje dobrega zvoka? Kako neposredno s strehe ali polja slišim Pankrte (da o kaj bolj subtilem izborom klasike ne govorim) približno tako, kot sem jh slišal v Domu Svobode v St. Vidu leta 1982? Približno tako pomeni, da se vznemirim in podoživim sceno iz 1982 leta.
Če je danes sploh še pomembno kako se sliši.
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 21, 2021 14:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno to ne bo nikakor mogoče. Pa vzrok ni v izvoru elektrike. Niti ne samo zvok.
Rabil bi časovni stroj. Mogoče droge, ampak to bi odsvetoval.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 23, 2021 12:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cenejši inverter (za kampiranje ...) lahko naredi nekaj takega:


Napajalnikom je očitno čisto vseeno ko konvertirajo v DC. Lahko sicer povzroči RF motnje. Za AC motorje v gramofonu pa to verjetno ne bo dobro.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 25, 2021 08:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Vsekakor pa naprava ni dobra, če pričakuje popoln sinus. V praksi nikoli ni, zato morajo naprave biti čim bolj tolerantne. Tudi ne vem zakaj bi bilo to tako težko pri naparvah kjer se pretvori v DC.

Pa se zgodi. Naprave sicer pričakujejo sinus, če že ne popoln.
Tudi kak elektronski fen (npr Steinel) ni deloval na inverter, navaden brez digitalnega prikaza in gumbov pa je deloval OK. Na avto inverter pa ne deluje marsikateri polnilec prenosnikov ali switcher napajalnik.

Kar hočem povedat je da se najde en kup izjem in težav, boljši kot je inverter manj je tega. Včasih je bilo veliko govora o tem koliko motenj na distribuciji naredijo SE, mogoče je to že vse mimo in OK.

Poznam enega monterja in energetika, bom vprašal ob priliki.
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 25, 2021 10:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ducar je napisal/a:
Aha, fotovoltaika in napajanje preko akumulatorjev je meni najbolj zanimivo. Ampak, preko aku-ja je zvok "TOO MUCH" lazzy. Tako zaspan, da me zelo moti, tudi če gre za Slaka. Ni agilnosti, da o primerjavi z naravnim zvokom sploh ne govorim. Kaj sedaj? Vseznalci, razsvetlite nas, ljubitelje dobrega zvoka? Kako neposredno s strehe ali polja slišim Pankrte (da o kaj bolj subtilem izborom klasike ne govorim) približno tako, kot sem jh slišal v Domu Svobode v St. Vidu leta 1982? Približno tako pomeni, da se vznemirim in podoživim sceno iz 1982 leta.
Če je danes sploh še pomembno kako se sliši.

Tudi po mojem je preko aku pogosto (ne vedno) tako - a zakaj? Z akumulatorji se pokaže revnost in posebej pomanjkanje dinamike signala ali elektronike.
Po mojih izkušnjah je stvar zelo podobna temu, kar je --lightBit zapisal:

..Jaz sem na enem posnetku ponaredil visoke tone s harmoniki. Torej sem dodal popačenje in je zvenelo precej boljše (odprto in zračno)...

To isto naredijo tudi poenostavljena (a ne kar tako brez veze, se trima na uho) napajanja v bolj ceneni elektroniki. Naredi zvok vedno odprt in zračen, tudi če na posnetku ni tako.
Zato pa resen hifi, ki računa na odlične izvore zvoka, pogosto predvideva dodatne škatle za napajanje in superfiltrirane sheme. Bolje je narejeno, bolj je podobno akumulatorju, cenjena in iskana črnina, ozadje brez šumov.

Pankrti - nimam posnetkov, pa niti ne poznam skladb - razen tiste vedno aktualne - Ljubljana je bolana.
Če jih niso posneli kot je treba jih je nemogoče več slišati dobro. Če so, pa se ve - vsak je arhitekt svojega hifija.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Ostalo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe