Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

HI-FI v glavi
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 09:33    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

dabiblo je napisal/a:
Zanimivo, se vas je kar nekaj zateklo v tale hobi ko imate psihologe v domaèem okolju. To je pol namesto kavèa al kako Laughing.

Nasprotno, od 16 leta sem v hifiju, bodoèa (mlajša) žena se je takrat še igrala na pesku, izšolala se je desetletje kasneje. Za smer študija se je odloèila potem, ko me je spoznala Laughing
---------------------------------------
Za hifi v glavi bi spomnil tudi na audio paranoje, preganjavice.
Ena so sigurno kabli, kar dokazuje tema o kablih. Seveda so spremembe slišne a je v stilu muhe lovimo, sloni teèejo mimo. Bolj smiselno je prej slone poloviti in se na koncu ukvarjati z muhami.
V mojem primeru: postavil kombinacijo zvoènik-int.ojaèevalec(balansiran)-soba. Na tej bazi sem izbral interkonekt in zvoèniške kable in potem 14 let nisem tu spreminjal nièesar. Seveda sem vmes testiral kable, luk i voda, kot reèejo južnjaki.
Testiral sem tako - en teden (ali vsaj nekaj dni) poslušam, nato se vrnem na prejšnje stanje. Èe kaj pogrešam, imam problem. Veèjega problema ni bilo. Malèek se mi je kolcalo za Niagara interkonekti (2000€) ma se da tudi brez, èe bi èetrtino vrednosti kabla potrošil za boljšo odjemno dozo od Denon 103R. Pa niti tega še nisem naredil, ker to samo po sebi ne naredi dovolj velikega preskoka. Sem taèas oblikoval stališèe, da èe je potrebno napenjati ušesa - potem je ista figa, ni vredno denarja.

Manj se govori o regulaciji VTA (vertical tracking angle) gr.roèic - mikronska nastavitev roèice po višini. Ta mit tukaj ni moèno prisoten ker je malo analogistov na forumu, poleg tega za prakticiranje te discipline potrebuješ roèico z natanèno in ponovljivo nastavitvijo vta.
Na tej bazi sem na vertikalnem gramofonu vgradil to možnost fine regulacije med igranjem - hehe, niè od niè od tega. Poznajo se samo milimeterski odstopi - pa še je potrebno upoštevati da je tangencialna roèica za tretjino krajša od vrtljivih, ergo 2mm veljata kot 3 na vrtljivi. Paranoiki gredo tako daleè, da si na vsako plošèo zapišejo nastavitev višine. Medtem pa sprememba temperature sobe samo dveh stopinj celzija spremeni kot na igli bistveno veè - to pa ni važno.
Stara praksa je, da se poleti zniža obtežitev igle (na spodnjo mejo ki jo priporoèa proizvajalec), da se VTA ne sesede, tega nihèe ne poène, pa je koristno.

Mikronski VTA ima smisel samo za zelo ostro brušene igle - podobne trikotni rezalni igli matric. Nakup take odjemne doze je - samomor iz zasede Laughing Laughing
Malo se spozabiš in prestružiš svoje plošèe .. pa tudi èe ne, 9 inè roèica po defoltu ustvarja slišne distorzije proti izteku plošèe èe je ta blizu etikete. Ni samo VTA ki struži, kotna napaka je verjetno še hujša.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
canyonn



Pridružen/-a: Pon Apr 2009 15:53
Prispevkov: 640
Kraj: kanal

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 12:11    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Tako je,ampak èe se ti ne da zajebavat ali te hi fi ne prime, kupiš komplet Rega sistem in je stvar urejena.So se že u firmi namatrali da sistem dela.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran Telefon: 041775119
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 13:46    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Èe si perfekcionist te verjetno celoten sklop gramofon - odjemna doza - gramofonski predojaèevalnik lahko nenehno skrbi in ti nalaga neskonène opravke. Je plošèa res èista? Se je mogoèe katera od nastavitev razštelala? Je igla še dobra - vèasih se po nekaj sto, ali celo po nekaj deset urah izrabe fine line diamant odškrtne na robu namesto obièajne izrabe, in veselo struži po vinilu!

In èe lahko nadziraš v svojem sistemu vse do popolnosti, nimaš veliko vpliva na kupljene vinilke - je to res to od zvoka te izdaje, a sem dobil kak bolj neposreèen natis, ob koncu življenske dobe matrice, ali pa je paè slabo natisnjena, ker ni èasa in znanja, ker jih je treba takoj natisniti na tisoèe?
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 14:06    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Bwaze je napisal/a:
Èe si perfekcionist te verjetno celoten sklop gramofon - odjemna doza - gramofonski predojaèevalnik lahko nenehno skrbi in ti nalaga neskonène opravke. Je plošèa res èista? Se je mogoèe katera od nastavitev razštelala? Je igla še dobra - vèasih se po nekaj sto, ali celo po nekaj deset urah izrabe fine line diamant odškrtne na robu namesto obièajne izrabe, in veselo struži po vinilu!

In èe lahko nadziraš v svojem sistemu vse do popolnosti, nimaš veliko vpliva na kupljene vinilke - je to res to od zvoka te izdaje, a sem dobil kak bolj neposreèen natis, ob koncu življenske dobe matrice, ali pa je paè slabo natisnjena, ker ni èasa in znanja, ker jih je treba takoj natisniti na tisoèe?
A ni avdiofil po definiciji perfekcionist? To lastnost ima zapeèeno v glavi, v možganih, prirojeno. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 19:20    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Audiofil v prevodu pomeni zvokoljubec. Torej èlovek, ki ljubi dober zvok. A ni to najveè, kar lahko dosežemo, da nam drago glasbo poslušamo v èim boljši zvokovni izvedbi ?

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Telefon: 031361550
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 22:16    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
Audiofil v prevodu pomeni zvokoljubec. Torej èlovek, ki ljubi dober zvok. A ni to najveè, kar lahko dosežemo, da nam drago glasbo poslušamo v èim boljši zvokovni izvedbi ?
Lpm


Hudiè se skriva v "èim boljši" Smile

Sem vèeraj preletel slike objavljene v "Bristol HI-fI show" in mi je zanimivo, ker so zvoèniki v dobi umetne inteligence še vedno skoraj enaki, kot pred 100 leti.

[/b]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2023 09:15    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Mare008 je napisal/a:
bogomir 4051 je napisal/a:
Audiofil v prevodu pomeni zvokoljubec. Torej èlovek, ki ljubi dober zvok. A ni to najveè, kar lahko dosežemo, da nam drago glasbo poslušamo v èim boljši zvokovni izvedbi ?
Lpm


Hudiè se skriva v "èim boljši" Smile

Sem vèeraj preletel slike objavljene v "Bristol HI-fI show" in mi je zanimivo, ker so zvoèniki v dobi umetne inteligence še vedno skoraj enaki, kot pred 100 leti.

[/b]


Skoraj. Tudi avtomobili so skoraj enaki.
Kaj pa materiali? Implementacija?
Saj ti nihèe ne brani...mnogo je prijateljev, ki živijo vintage. Samo, precej si že nadležen s tem "vse je isto". Confused
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2023 10:14    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:

Skoraj. Tudi avtomobili so skoraj enaki.
Kaj pa materiali? Implementacija?
Saj ti nihèe ne brani...mnogo je prijateljev, ki živijo vintage. Samo, precej si že nadležen s tem "vse je isto". Confused

Èe te motijo ali nisi razumel mojih prispevkov, jih preskoèi. Smile

Kot sam na primer preskoèim take:
luka79 je napisal/a:
Komponenta samo spusti skozi svoje èrevesje nekaj, kar na enem koncu serviramo. Èe je hrana slaba, se bo to poznalo na iztrebku Shocked In obratno, seveda. Prav tako se bo pri zaužitju kakovostne hrane poznalo, ali fali kakšen encim, ali pa je preveè kisline. A je še vedno muzikalièno?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2023 10:55    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Mare008 je napisal/a:


Sem vèeraj preletel slike objavljene v "Bristol HI-fI show" in mi je zanimivo, ker so zvoèniki v dobi umetne inteligence še vedno skoraj enaki, kot pred 100 leti.

[/b]


Vmes je bilo sicer na tone inovacij drugaènih konceptov zvoènikov. Brez težav kupiš zvoènik z rahlo drugaènim konceptom - npr. folded ribbon visokotonci, dokaj drugaènim konceptom, kot na primer elektrostatski zvoèniki, ali divje drugaènim izvorom zvoka - plazemski visokotonci. Razlog, zakaj so tudi med avdiofili še vedno daleè najbolj razširjeni navadni stari dinamièni zvoèniki s tuljavo najverjetneje ni izkljuèno v ceni, saj jih najdeš pretežno tudi v omaricah za šestmestne evrske vsote.
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Èet Mar 09, 2023 09:56    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
Audiofil v prevodu pomeni zvokoljubec. Torej èlovek, ki ljubi dober zvok. A ni to najveè, kar lahko dosežemo, da nam drago glasbo poslušamo v èim boljši zvokovni izvedbi ?

Lpm

To je, hm, 'naša' avdiofilska 'ustava'.
Ob tem bi 'èim boljše' malo razèlenil, oziroma kako jaz odgovorim na vprašanje èemu služi ta hobi. Pa še naj dodam, da tole spodaj NI bila domena zvoènikov ob njihovem nastanku. Kot si danes kljub fizièni podobnosti niso zvoèno podobni poceni zvoèniki vs klasni zvoèniki.

- frekvenèni razpon od 20Hz naprej je pomemben, ker se glasba DRUGAÈE sliši èe manjkajo spodnje frekvence. Izgubi se na dramatiènosti in vzdušju, ne samo manjkajoèe tone.
- mikrodinamika in resolucija so domena dražjih naprav -
klasièni glasbeniki igrajo zelo subtilno, je pomemben vsak, tudi najrahlejši dotik ali sapica, kot tudi instrument sam po sebi - gledali smo film Dubravke Tomšiè Srebotnjak, kako je izbirala med ENAKIMI Steinway klavirji in izbrala tri, katere bo koristila za snemanje plošèe. Vsak klavir je bil namenjen za doloèen odsek glasbe da se glasbeno izrazi kot si je želela.

Navaden, vstopni nivo HiFi ne omogoèa slišati teh razlik - je problem loèiti že med violinami in violami, da ne grem naprej ... komu kvariti veselje. Èeprav je nebistveno, èe tega ne pogrešaš, niti ne veš, èe pa te moti, se pobrigaš da je prislovièni krokodilèek prav obrnjen.
V takem zelo trpi sporoèilnost glasbe, ki je konèni cilj tako glasbenika kot tudi poslušalca v živo ali preko posnetka doma.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Èet Mar 09, 2023 11:00; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
longplay



Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Prispevkov: 851
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Èet Mar 09, 2023 10:59    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Veèina klasike je kot bi rezal maèki rep. Poslušljiv je Stravinski, Èajkovski, delno Vivaldi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Èet Mar 09, 2023 11:04    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

hahaha, pa ravno sem izbrisal zadnji del posta, kjer sem navajal rezanje repa.
Vsakemu svoje, èe ti hifi zveni kot bi maèki rezal rep, te razumem. Važno da si ti zadovoljen.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Èet Mar 09, 2023 11:44    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

longplay je napisal/a:
Veèina klasike je kot bi rezal maèki rep. Poslušljiv je Stravinski, Èajkovski, delno Vivaldi.


No, se jih še najde nekaj veè. Jaz recimo ne prebavljam "eksperimentalnega" muèenja, kar velja tudi za jazz.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Èet Mar 09, 2023 12:37    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Kaj pa tole? Kriv slab hifi?
https://www.youtube.com/watch?v=HdZ9weP5i68
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Èet Mar 09, 2023 13:07    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

longplay je napisal/a:
Veèina klasike je kot bi rezal maèki rep. Poslušljiv je Stravinski, Èajkovski, delno Vivaldi.

Jaz bi dal Stravinski bolj pod delno poslušljiv. Šostakoviè je lahko precej težko poslušljiv veèino èasa, ampak se odkupi v drugih trenutkih. Mahler tudi morda ni za vsakega.
Je pa precej druge klasike ki je zelo poslušljiva. Bach, Beethoven, Dvorak, Smetana, Brahms, Schubert, Sibelius, Saint-Saëns, Rachmaninov, Mozart, Johann Strauss II, Elgar, ... Dvorak deveta cela recimo je praktièno pop. Potem imaš še modernejše, ki so tudi kar poslušljivi recimo Max Richter in Philip Glass. Seveda je vedno zelo odvisno od dela.
Zanimivo je da mi rata slabo, èe poslušam veè kot dve Mozartovi simfoniji na enkrat, ker so tako razposajene.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Èasovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni èas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 3 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe