Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Napajalni kabel - power cable
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 14:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporabljam komponentam priložene napajalne kable.

Dojemanje glasbe je močno subjektivno. Poleg tega, da tehnika ne omogoča idealne reprodukcije (v vsej verigi od mikrofona do zvočnika in naprej do ušes nastajajo velike napake), so tu še naša ušesa in možgani (vsak od nas ima drugačne krivulje občutljivosti frekvence in amplitude). Smile Moja ušesa postajajo stara, to pomeni, da raznih piskanj okoli 15 kHz praktično ne slišim več, tudi takih, pri katerih 20 letniki ne morejo zdržat.

Vidim pa še vedno odlično, na meter in več. In 4K slika na domačem TV zaslonu je pri 4K posnetih vsebinah za moje oko brezhibna, neverjetna. In to pri ogromni količini informacij, ki jo slika nosi (recimo 15-30 Mbps) in ki jih mora prebaviti elektronika televizorja in projecirati na zaslon. In priloženi napajalni 230V ozemljeni kabel s tem nima nobeih težav in tudi ne povzroča nobenih težav.

Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj razni "piton" napajalni kabli za napajanje vrhunskih glasbenih komponent, od katerih bi človek pričakoval, da same zase opravijo svojo osnovno nalogo - mislim na napajalni del oz. filtre (že sam trafo z veliko induktivnostjo je odličen filter).

Potem je tukaj presek vodnikov napajalnega kabla. Včeraj so na TV kazali gasilce, ki so na trafo postajo priključili agregat za napajanje cele vasi in to s kablom premera cca 2-3 cm in ki vključuje vsaj 5 žil in tudi izolacijo ter odporen plašč. Zakaj v HI-FI za nekaj 10 ali 100 W tako debeli preseki napajalnih kablov, ko bi bilo že 1,5 mm2 čez glavo (pri 230V lahko prenašajo moč 4.500 W)? Kateri inženir bi 50 m zanko (hišna inštalacija) preseka 1,5 ali 2,5 mm2 dokončal s 3 m kabla z vodniki 4 mm2?

In zakaj posebni konektorji in njihovi materiali? Pri 230V in 50 Hz ni nobene potrebe, da bi se človek obremenjeval z odboji, ki so posledica prehoda električnega signala skozi različne kovine. Važen je kakovosten stik 2 kovin - da je zadostna površina naleganja (vsaj takšna, kot je presek vodnika) in da ni vmes izolatorja (recimo plasti korozije).

Moje mnenje je, da je vsak napajalni kabel, ki ima oznako CE (zaradi varnosti), popolnoma ustrezen za napajanje kakršnihkoli HI-FI komponent z oznako CE.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 14:57    Naslov sporočila: Re: Napajalni kabel - power cable Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
primoz bajc je napisal/a:
Živjo,

Po postopni izgradnji audio sistema 2.0 (second hand) so prišli na vrsto tudi napajalni kabli.

Obstoječe - generične bi rad nadgradil do stopnje pri kateri bi moj sistem še slišno izboljšali v rangu ostalih audio naprav.

Audio sistem:

Sugden 21SE
Focal Aria 906
T+A DAC 8 DSD
Chord Epic (RCA in zvočniški kabli)
Glasba HI-res flac & DSD 512/256/128

Se priporočam za nasvet o vrsti (značilnosti) priporočenega kabla in priključkov oz. o imenu proizvajalca/model glede na vaše izkušnje.

Hvala in LP

Moj predlog je, da s testerjem (ohm meter) preveriš ali obstaja kratek stik med ozemljitvijo (sredinski pin na vhodnem konektorju 220V) in maso na činč signalnih priključkih. Na vseh napravah.
Vse nadaljno izvajanje se nanaša na to situacijo.

Če je odgovor da, potem vedi, da se masa signala sprehaja tudi po ozemljitvenem vodu napajalnega kabla. V takem poslušaš efekte ground loop-a, kjer so v skupinski orgiji udeleženi vsi kabli in razdelilec 220V. Še posebej je veselo če je v hišni napeljavi uporabljeno ničenje (nevtralni vod 220V uporabljen za ozemljitev), kar ti smeti iz omrežja direktno naseli na minus vseh signalov v sistemu.
V takem napajalni kabel, vtikači, razdelilci vplivajo ohoho.

Ker gre za skupinski učinek, se ne čuditi, če z določenim interkonektom bolj paše en napajalni kabel, čim menjaš interkonekt, pa en drugi. Iz istega razloga se ne da vnaprej predvideti obnašanja kabla - naprimer efekte ki jih slišiš pri kolegu prenesti v svoj sistem. Ne gre tako, je nepredvidljivo kaj bo prišlo ven. Delno so kabli predvidljivi, če imajo močan 'štempelj', ki udari ven, neglede na situacijo. Presodi sam ali rabiš isti štempelj v vsaki muziki.
Eno dobro pravilo je, da je komplet tako napajalnih kot interkonekt kablov od istega proizvajalca in iz iste serije/klase; ker si je že sam razbijal glavo kako uskladiti performanse.
Če pa se ti igra, je vesela dolgoletna zabava zagotovljena.

_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 15:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Treba je ločevat med električnim potencialom in električno napetostjo.

Tok skozi prevodno snov poganja električna napetost. Toku je čisto vseeno, ali je ena točka na 230V in druga na 0, ali pa je ena točka na 220V in druga na -10V, važna je razlika, v tem primeru 230V.

Če se spreminja potencial mase, se temu prilagaja potencial signalnega vodnika, ... noben problem, ker je na koncu važna le njuna razlika (napetost). Če pa to kdo sliši, pa svaka mu čast. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 15:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mare008 je napisal/a:
Treba je ločevat med električnim potencialom in električno napetostjo.

Tok skozi prevodno snov poganja električna napetost. Toku je čisto vseeno, ali je ena točka na 230V in druga na 0, ali pa je ena točka na 220V in druga na -10V, važna je razlika, v tem primeru 230V.

Če se spreminja potencial mase, se temu prilagaja potencial signalnega vodnika, ... noben problem, ker je na koncu važna le njuna razlika (napetost). Če pa to kdo sliši, pa svaka mu čast. Smile

Ground loop ne obstaja?
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Obstaja. Ne pa pri meni, ker imam samo 1 komponento, vtaknjeno v eno samo vtičnico oziroma uporabljam optične signalne kable. Smile

Nazadnje urejal/a Mare008 Čet Jan 26, 2023 08:30; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 16:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mare008 je napisal/a:
Obstaja. Ne pa pri meni, ker imam samo 1 komponento, vtaknjeno v eno samo vtičnico oziroma uporabljam optične signalne kable. Smile

Zanimivo bi bilo vedeti katera komponenta je to in katere zvočnike poganjaš z njo. Morda se pa v tem skriva odgovor zakaj ne slišiš razlike med proizvajalčevimi in malo boljšimi kabli.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
akacjan



Pridružen/-a: Tor Maj 2010 19:39
Prispevkov: 207
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 16:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hmm…všeč mi je @Mare008 skepsa…saj vem, razlike med napajalnimi kabli vsekakor so, a ravno to se mi zdi neskončno močvirje za oljarske strokovnjake in na drugi strani željne sonične iskalce boljšega…
A glej…moji aktivni zvočniki nimajo prostora za kakršnkoli oljarski oversize 230 V konektor…
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 17:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mah, kot sem že rekel, ne slišim več perfektno. Zato še toliko bolj pogrešam fizikalne razlage, zakaj so eni napajalni kabli boljši, drugi slabši, v taki meri, da se to sliši iz zvočnikov. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 18:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

akacjan je napisal/a:

...
A glej…moji aktivni zvočniki nimajo prostora za kakršnkoli oljarski oversize 230 V konektor…

Se pravi, da uporabljaš kar proizvajalčeve kable in bo tako ostalo tudi v prihodnje?
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
akacjan



Pridružen/-a: Tor Maj 2010 19:39
Prispevkov: 207
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 19:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@benma…ja, točno tako
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 19:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

akacjan je napisal/a:
@benma…ja, točno tako

Si se pač tako odločil, čeprav sam praviš, da razlike so. Jaz, na primer, sem svoje zamenjal, pa ne za pitone, ampak za nekoliko boljše od standardnih in slišim razliko.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 21:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
akacjan je napisal/a:
@benma…ja, točno tako

Si se pač tako odločil, čeprav sam praviš, da razlike so. Jaz, na primer, sem svoje zamenjal, pa ne za pitone, ampak za nekoliko boljše od standardnih in slišim razliko.


Si jih sam delal?
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 21:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 22:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj smo pa tam. Nekateri bi radi vkomponirali v baker tudi čustva, to je še edino kar manjka in kar dejansko glasbeniki vnašajo v glasbo, ki jo igrajo.
Pa začnimo od začetka. Elektrika 230V +/-10% prihaja od elektrarne Vuzenica po daljnovodih do transformatorja na koncu ulice, zaselka, vasi.... do priključne omarice (ja, uporabljajo Lapp CY za nadzor). Bogve kolikšen navor je nastavil električar, ki je vezal, vedno se da še obrniti sponke na letvicah za še pol obrata, drat je trd in se čez čas posede, spreša. Od tod naprej je standardno ožičenje stanovanjskih objektov 2,5mm2 trda žica, kar je v SLO standard, razen če niste vlekli vodov specialno. Potem so tukaj Schneider, Legrand ali socialne TEM vtičnice, celo Kontakt srečam. Zdaj pride od tu do aparature nekaj plemenskega, dragocenega, povezanega z besno ceno in še čustvi, 1,5m kabla. Znotraj aparature je IEC dovodna vtičnica 10A, še raje pa 6A, naprej varovalka s tankim laskom, naprej na tranzistorje ali pa lampe gredo vezja z žičkami, bednega preseka. V tranzistorjih so švasani laski na substrate mikronskega izgleda, tudi v najhujših 20A Exiconih npr. V napajalniku so graetz usmerniki iz navadnih diod, ne pa boljših Schottky, gladilni kondenzatorji ustrezne kapacitivnosti, ne pa vedno tudi ustrezne moči, podatek je v WA. Zato starodavne flaše 15.000uF toliko bolje igrajo, ne menjajte jih po neumnem.
Spoštujem tuning sistemov v celoti z dolgoletnimi izkušnjami in znanjem, ne pa staviti vse na en dragocen kos, ki naj vse izboljša od šuba. V izbranih sistemih, kot je npr. tvoj, @akacjan, so spremembe izključno sistemske. Še en čas ne bom slišal primerljive koherence. Edino originalni spodnji del, subi.
V tem hobyju je preveč sugestivnosti in vsiljevanja, je pa tudi to poseben čar. Ne znam povedati, kaj sam slišim, še manj pa verjamem drugim. Tudi če hvalijo, si mislim svoje (ti boš mene, misli si?). Imamo nekatere strokovnjake z izbranimi ušesi, kjer utihnem, primer sta David in @akacjan, katerim zaupam oceno na prvo žogo.
Kupljen kabel je po pravilu bolje sestavljen, krimpanje in uporaba votlic za prešanje in sestavo vseh laskov v kablu ali visoko energijsko lotanje je daleč stran od hobby majstrov, z mano vred.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 23:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@joztom, z vsem spoštovanjem do znanja in izkušenj, ki jih imaš, moram ponovno izpostaviti, da po mojem uporabniškem/laičnem mnenju različni kabli zvenijo različno. Midva sva sicer na mojem sistemu ugotavljala razlike v interkonektih (in sva jih tudi slišala), vendar sem v preteklosti sam testiral tudi nekatere napajalne kable in zvok je bil različen. O tem, ali gre pri napajalnem kablu za zadnjih 1,5m ali za prvih 1,5m v verigi, so mnenja deljena.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
Stran 3 od 10

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe