Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Dolžina škatle basovca OB zvočnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kgorazd



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 15:32
Prispevkov: 17
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 13:23    Naslov sporočila: Dolžina škatle basovca OB zvočnikov Odgovori s citatom

Živjo,

Kupil sem DIY open baffle zvočnike H tipa gradnje. Ker sem s prostorom močno omejen, bi rad skrajšal dolžino škatel v katero sta vgrajena basovca. Pregledoval sem forume z OB zvočniki in našel nekaj info. Večina škatel, ki sem jih videl je močno krajša od teh, ki jih imam doma. Vprašal pa bi še tu.
Basovec je 15 inčen, vgrajen je na sredini dolžine škatle. Ta je dolga 85 cm. Kot sem razumel s forumov gre za pomembno razmerje med premerom basovca in dolžino škatle.
Bojim se, da bi se zvok morda lahko spremenil ob spremembi dolžine škatle.

Hvala, Gorazd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 14:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To si verjetno bral od majstrov iz DIY, ki Manzanita sestave skupaj cimprajo. To je 18" in tweeter, to NE more delati, pa amen. Pri OB zvočniku so stranske planke namenjenu utrjevanju inertnosti sprednje plošče. Vseeno ima OB neko vršno mejo SPL, preko katere se NE da, dila začne neizmerno resonančno vibrirati in zvok se znatno degradira. Potrebni so poskusi, do kje se da to poslušat brezhibno. Verjetno ne boš šel v stroške in izdelal prednjo plato iz 5cm debelega kamna, ki to prepreči.
Še vedno je recept 12"; 15"; 18" woofer do 100Hz, srednjetonec ene 165mm do 1,5kHz in zgoraj tweeter, najbolje z waveguidetom, vse je na nagnjeni prednji plati v mehanski fazi. Čim slediš bedakom, ki 18" terajo na 2kHz, je vse jasno, beaming preprečuje prostorsko sliko. Edino zveličavno je izdelati aktivno kretnico in 6x power, če ne, nimaš manipulativnega prostora in pogojev za uravnoteževanje lineranosti zvoka.
Vse te stvari pa ti zlahka posodim iz lastnih projektov za vajo. OB zahteva dnar, pa bajto, pa potrpljenje ergele, šele potem 10x preseže zlatarstvo HighEnda, prej je pa suicide.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 15:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvok se bo spremenil. Vprašanje je samo koliko in kako.

OB zahteva veliko prostora.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 18:50    Naslov sporočila: Re: Dolžina škatle basovca OB zvočnikov Odgovori s citatom

kgorazd je napisal/a:
Živjo,

Kupil sem DIY open baffle zvočnike H tipa gradnje. Ker sem s prostorom močno omejen, bi rad skrajšal dolžino škatel v katero sta vgrajena basovca. Pregledoval sem forume z OB zvočniki in našel nekaj info. Večina škatel, ki sem jih videl je močno krajša od teh, ki jih imam doma. Vprašal pa bi še tu.
Basovec je 15 inčen, vgrajen je na sredini dolžine škatle. Ta je dolga 85 cm. Kot sem razumel s forumov gre za pomembno razmerje med premerom basovca in dolžino škatle.
Bojim se, da bi se zvok morda lahko spremenil ob spremembi dolžine škatle.

Hvala, Gorazd

Širina (ki ji ti rečeš dolžina) loči prednjo od zadnje emisije oziroma preprečuje akustičen kratek stik, izničenje. H-krilca delajo isto - daljša je razdalja okoli baffla, nižji cutoff bo.
Torej z ožanjem panela boš imel manj basov - znižaš cutoff frekvenco dipola (OB-ja) od katere začne odziv upadati proti basom s 6dB/oktavo. Poleg širine panela (skupaj s krilci) na cutoff vpliva tudi višina, ki skupaj s pozicijo na tleh (ki zaradi odboja podvoji višino) ga zniža za faktor koren iz 2 (1,4).

Če je širina panela 1meter bo cutoff na polovici vala, torej 170Hz - to še delimo s korenom od dve in dobimo 120Hz. Od te frekvence navzdol basi upadajo s 6dB na oktavo - torej bo 6dB manj na 60Hz, kar ni tragično, ker room gain nekaj nadoknadi. Poleg tega izpod 60 tudi upada s 6dB, kar je bistveno počasneje kot klasični reflex zvočniki, ki zelo strmo upadajo.

Sedaj pa recimo da si zožil panel na 0,6metra; po istem receptu pride ven cca 200Hz cutoff. Pomeni da bi imel minus 6dB premaknjeno iz 60Hz na 100Hz. Kar je krepko manj.
Niso to ekzaktne vrednosti, kot pokazatelj pa je dovolj dober približek.

Ni to edini efekt na zvok, ker zožanje panela zviša tudi frekvenco na kateri se zgodi baffle step, kar bi utišalo spodnje srednje tone in bi moral poseči v kretnico za prilagoditev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 17:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tukaj boš našel primere podprte s teorijo.

http://www.quarter-wave.com/index.html

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe