Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Sluh

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Ostalo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bojan Varjačić Rajko



Pridružen/-a: Pon Sep 2019 14:06
Prispevkov: 81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 15:46    Naslov sporočila: Sluh Odgovori s citatom

Pri svojih 40+ letih sem v zadnjem času opazil določeno izgubo sluha. Takole čez palec (glede na različne teste na internetu) imam na desnem ušesu nekaj izgube glasnosti ter precejšnjo izgubo visokih frekvenc, na normalni jakosti slišim cca 7.000 Hz, potem z manjšo jakostjo tja do 11.000, medtem ko se na levem prične upad pri cca 12.000. Poleg pa še nekaj tinitusa, ki je enkrat hujši, drugič blažji.
Sprva sem mislil, da je problem v poslušalnici, ki je asimetrična. Ko sem nabavil slušalke, je postalo jasno, da problem ni akustika, ampak sluh.
Kakšne izkušnje imate s tem drugi? Kako si pomagate? In še vprašanje: kaj zamujam? Česa v glasbi ne slišim? Sam težko rečem, saj tudi s slabšim ušesom slišim npr. činele, sičnike ipd.
Hecno je potem brati prepire okrog kablov in interkonektov, ko pa se na področju sluha odvija precej bolj dramatična zgodba.


Nazadnje urejal/a Bojan Varjačić Rajko Tor Maj 04, 2021 14:37; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 20:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsi izgubljamo sluh. Imam običajno nekaj tinitusa na ~13kHz, ki skoraj izgine če manj sedim in se več gibljem. Nisem se prav ukvarjal s tem kako visoko slišim, ampak se mi zdi da tudi 16kHz ne slišim več najbolje (preklete CRT televizije). Še vedno mi gredo pa na živce zobne ščetke, ki piskajo malo nad 8kHz ko se filajo. Sem pa mlajši, da se ne boš sekiral. Se spomnim 5 - 10 let nazaj sem slišal 20kHz tako kot sedaj 16kHz.

Tudi starejši ljudje radi poslušajo glasbo. Kljub temu da ne slišijo visoko, lahko opazijo mnogo napak, ki jih mlajši morda ne (izkušnje). Nad 10kHz je večinoma "zračnost" (nekateri harmoniki in šum).

Predvidevam, da je nesimetričnost izgube bolj nadležna, kot izguba sama. Lahko si pomagaš z EQ-jem (balance in treble gumbom), če si edini poslušalec. Za moj okus ima glasba sicer pogosto še preveč visokih (tudi v studiu imajo izgubo sluha in nekateri izgubijo občutek).

Najbolj pomaga preventiva (izogibanje hrupu). Za kaj več pa je morda pravi naslov zdravnik. Ampak kolikor vem običajno niti ne merijo sluha nad 8kHz.

Če ti je všeč kar slišiš, je vseeno tudi če ne slišiš vsega. Wink
Činele imajo harmonike tudi precej višje, pa jih noben človek ne more slišati vseh.

Denar pa vsak lahko sliši.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2021 22:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Vsi izgubljamo sluh. Imam običajno nekaj tinitusa na ~13kHz, ki skoraj izgine če manj sedim in se več gibljem. Nisem se prav ukvarjal s tem kako visoko slišim, ampak se mi zdi da tudi 16kHz ne slišim več najbolje (preklete CRT televizije). Še vedno mi gredo pa na živce zobne ščetke, ki piskajo malo nad 8kHz ko se filajo. Sem pa mlajši, da se ne boš sekiral. Se spomnim 5 - 10 let nazaj sem slišal 20kHz tako kot sedaj 16kHz.

Tudi starejši ljudje radi poslušajo glasbo. Kljub temu da ne slišijo visoko, lahko opazijo mnogo napak, ki jih mlajši morda ne (izkušnje). Nad 10kHz je večinoma "zračnost" (nekateri harmoniki in šum).

Predvidevam, da je nesimetričnost izgube bolj nadležna, kot izguba sama. Lahko si pomagaš z EQ-jem (balance in treble gumbom), če si edini poslušalec. Za moj okus ima glasba sicer pogosto še preveč visokih (tudi v studiu imajo izgubo sluha in nekateri izgubijo občutek).

Najbolj pomaga preventiva (izogibanje hrupu). Za kaj več pa je morda pravi naslov zdravnik. Ampak kolikor vem običajno niti ne merijo sluha nad 8kHz.

Če ti je všeč kar slišiš, je vseeno tudi če ne slišiš vsega. Wink
Činele imajo harmonike tudi precej višje, pa jih noben človek ne more slišati vseh.

Denar pa vsak lahko sliši.


dobro je, da te večina ne jemlje resno...a se sploh zavedaš koliko neumnosti si naložil?...jozas...
_________________
šoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2021 23:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razloži in lahko deliš svoje izkušnje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan Varjačić Rajko



Pridružen/-a: Pon Sep 2019 14:06
Prispevkov: 81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 05, 2021 14:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fjaka je napisal/a:
LightBit je napisal/a:
Vsi izgubljamo sluh. Imam običajno nekaj tinitusa na ~13kHz, ki skoraj izgine če manj sedim in se več gibljem. Nisem se prav ukvarjal s tem kako visoko slišim, ampak se mi zdi da tudi 16kHz ne slišim več najbolje (preklete CRT televizije). Še vedno mi gredo pa na živce zobne ščetke, ki piskajo malo nad 8kHz ko se filajo. Sem pa mlajši, da se ne boš sekiral. Se spomnim 5 - 10 let nazaj sem slišal 20kHz tako kot sedaj 16kHz.

Tudi starejši ljudje radi poslušajo glasbo. Kljub temu da ne slišijo visoko, lahko opazijo mnogo napak, ki jih mlajši morda ne (izkušnje). Nad 10kHz je večinoma "zračnost" (nekateri harmoniki in šum).

Predvidevam, da je nesimetričnost izgube bolj nadležna, kot izguba sama. Lahko si pomagaš z EQ-jem (balance in treble gumbom), če si edini poslušalec. Za moj okus ima glasba sicer pogosto še preveč visokih (tudi v studiu imajo izgubo sluha in nekateri izgubijo občutek).

Najbolj pomaga preventiva (izogibanje hrupu). Za kaj več pa je morda pravi naslov zdravnik. Ampak kolikor vem običajno niti ne merijo sluha nad 8kHz.

Če ti je všeč kar slišiš, je vseeno tudi če ne slišiš vsega. Wink
Činele imajo harmonike tudi precej višje, pa jih noben človek ne more slišati vseh.

Denar pa vsak lahko sliši.


dobro je, da te večina ne jemlje resno...a se sploh zavedaš koliko neumnosti si naložil?...jozas...


Fjaka, ne razumem, kje pri Lightbitu vidiš neumnosti? Prav nasprotno, vse drži, kar piše in se je kot prvi prijazno odzval na kočljivo, a pogosto spregledano tematiko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BostjanP



Pridružen/-a: Ned Jan 2021 21:44
Prispevkov: 7
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 15, 2021 11:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moji fakti:
- nad 60 let
- do 8Khz slišim normalno, do 10 še nekaj slišim, naprej pa tišina
- luknja okoli 4Khz (verjetno posledica počenega bobniča v mladosti)
Moja Ušesa so torej daleč od zlatih.

Ampak jaz prav tako uživam v dobrem zvoku, kajti ob omejenemu frekvenčnemu obsegu sluha mi še vedno ostane vse ostalo pri doživljanju glasbe:

- dinamika in mikrodinamika zvoka
- brezšumo (črno) ozadje, ko se zvok pojavi iz popolne tišine
- majhna popačenja (na to sem posebej občutljiv, ampak ponavadi so problem posnetki, ne sistem)
- precizna postavitev glasu/instrumentov v zvočni sliki
(resolucija)
- frekvenčni obseg, ki mi je še ostal, naj sistem predvaja čim bolj linearno (majhne koloracije)

Frekvenčni obseg je le del glasbe. Tako da se glede normalnega slabšanja sluha zaradi starosti ne sekiraj preveč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan Varjačić Rajko



Pridružen/-a: Pon Sep 2019 14:06
Prispevkov: 81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2021 12:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

BostjanP je napisal/a:
Moji fakti:
- nad 60 let
- do 8Khz slišim normalno, do 10 še nekaj slišim, naprej pa tišina
- luknja okoli 4Khz (verjetno posledica počenega bobniča v mladosti)
Moja Ušesa so torej daleč od zlatih.

Ampak jaz prav tako uživam v dobrem zvoku, kajti ob omejenemu frekvenčnemu obsegu sluha mi še vedno ostane vse ostalo pri doživljanju glasbe:

- dinamika in mikrodinamika zvoka
- brezšumo (črno) ozadje, ko se zvok pojavi iz popolne tišine
- majhna popačenja (na to sem posebej občutljiv, ampak ponavadi so problem posnetki, ne sistem)
- precizna postavitev glasu/instrumentov v zvočni sliki
(resolucija)
- frekvenčni obseg, ki mi je še ostal, naj sistem predvaja čim bolj linearno (majhne koloracije)

Frekvenčni obseg je le del glasbe. Tako da se glede normalnega slabšanja sluha zaradi starosti ne sekiraj preveč.


Torej sva tam tam, jaz pri manj kot 50, ti pri več kot 60. Se pa strinjam, da je več aspektov glasbe in da frekvence ne zajamejo vsega, a vendar škoda, da je tako... A človek se vsega navadi in tudi pri glasbi je veliko subjektivnega - kakor si v glavi postavimo. Če smo pozorni na defekte in tisto, kar končnemu dojemanju glasbe manjka, bomo le slabe volje. V tem smislu je enako tako pri problemu sluha kot zadostnosti naše opreme in akustike. Dokler nečesa ne veš, nimaš problema. Npr. jaz nisem vedel, da ne slišim višjih frekvenc. Dokler nisem slišal boljšega sistema, nisem nič pogrešal... itd itd.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Ostalo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe