Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Sobna akustika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 15:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bla

Pozabi na bla, bla, bla debate povezane s peno nizkih cen. Gre za tanke pene, namenje absorbciji visokih tonov.

Te boš tako ali tako absorbiral, ko boš naredil malo bolj debele absorbcijske panele iz kamene volne.

Bolj resna akustična ureditev se začne tam pri pokritju cca 25% oboda sobe (stene + strop + tla) z akustičnimi aplokati (absorberji, difuzorjai,...

Dobra soba je pa tudi že s kar nekaj manj - odvisno od sobe.

V sobah kot je tvoja se k temu prišteva postelja, kavč, knjižne omare,...

Če se boš lotil izdelave absorberjev, imaš na you tube receptov na kile. Če boš prebral teme o akustiki na tem forumu, pa boš tudi dobil mnogo informacij o akustiki in njenem urejanju.

Če se boš sam lotil izedelovanja absorberjev, predlagam, da izdelaš najprej debele in to toliko, kot ti dopušča prostor v tistem delu sobe - npr. kot sobe. Potem pa nadaljuješ s tanjšimi.

Če si pripravljen gledati kakih 7 m2 absorberjev, potem si kupi 2 paketa trde kamene volne debeline 5cm (knauf TP 50 - za pod tlake), vrtnarski filc (po možnosti zimski) in dober rjav širok salotejp (tesa). Posamezne plošče zavij v filc, zalepi in postavi. Zvok se ti bo GARANTIRANO spremenil na boljše.(vse skupaj stane cca 70€.

Lahko pa začneš z enim paketom volne.

Postavi po znanih recepturah - najprej v kote (prečno) potem za zvočniki,...

Vsekakor pa je najbolje, če ti nekdo najprej pomeri sobo - vsaj RT 60 in nelinearnost in se potem igraš.

Ko si zadovokjen z rezultatom, pa izdelaš lepe absorberje - daš po potrebi okvir, oblečeš v lepo blago,...

Če imaš pa denar, pa najemi firmo in ti naredijo na ključ.
_________________
LP


Nazadnje urejal/a ck Pet Apr 02, 2021 15:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 15:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bla je napisal/a:
Seveda, definitivno bom preizkusil vse možnosti. Lahko domnevam da, če je že v osnovi boljši zvok pri postavitvi X brez panel in difuzorjev, bo tudi potem z dodatki boljši zvok kot pri postavitvi Y z dodanimi panelami itd.? Nekako se zdi logično, pa vseeno raje vprašam.

Načeloma ja. Ima pa postavitev zelo velik vpliv. Vsaj kar se tiče basa tudi precej veliki paneli ne naredijo veliko. Postavitev pa.

bla je napisal/a:
Sedaj pa končno malo bolj konkretno vprašanje: Ali potrebujem absorpcijsko peno, leseno ploščo ali difuzor? So to različne stvari, ki prinesejo enak rezultat?

Začne se z absorberji. So različne in rezultati tudi. Lesena plošča z luknjami (čez peno) deluje samo na določenem območju (srednji toni). Difuzor naredi odmevanje daljše a manj izrazito (na vrsto pride zadnji, ko je stvar že zelo "mrtva").

Sicer nisem strokovnjak. Pomagajo pa akustične meritve, da veš na katerem področju imaš probleme.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 15:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Model bi rad rešil ECHO, najbrž ne rabi studijskega zvoka. Tu pa že govorimo o bass trapih, absorberjih, akustičnem tretmaju na profeaionalni ravni... Manjka audiomarka s štemarco in lisičjim repom, da se izboljša zvok Rolling Eyes

Najbrž je Bla študent ali nekaj takega. Vstopil v svet audiofilije, ki naj bi bil uživaški hobi. Ne posiljujte ga takoj. Laughing
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 16:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Ne posiljujte ga takoj. Laughing

Sam je hotel.

Kako bi pa rešil odmevanje? Zasadil gozd v sobi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 16:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Model bi rad rešil ECHO, najbrž ne rabi studijskega zvoka. Tu pa že govorimo o bass trapih, absorberjih, akustičnem tretmaju na profeaionalni ravni... Manjka audiomarka s štemarco in lisičjim repom, da se izboljša zvok Rolling Eyes

Najbrž je Bla študent ali nekaj takega. Vstopil v svet audiofilije, ki naj bi bil uživaški hobi. Ne posiljujte ga takoj. Laughing


Se strinjam. Ostanimo z nogami na tleh...

Par nasvetov za BLA, od starih mosjtrov Dynaudio:

https://youtu.be/8b1W7QgqhR8

Ni kaj, je treba poskušat in poslušat.

Lp,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 18:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
luka79 je napisal/a:
Ne posiljujte ga takoj. Laughing

Sam je hotel.

Kako bi pa rešil odmevanje? Zasadil gozd v sobi?


Nevem, če je Bla omenjal difuzorje in absorberje Shocked Saj veš, eni se tudi branijo z "saj je sama hotela". No pustmo...

Jaz sem echo v veliki meri rešil s knjižnimi policami. Pa še izgleda dokaj življensko. Čakam pa še tepih. Mislim da bo to plafon mojega akustičnega tretmaja, hkrati pa bo še vedno (še bolj) udoben prostor (dnevna soba), za igro dveh orok, počitek, klepet, ogled filma.. Skratka, hibridni družinski prostor Wink

Da se tudi bolj elegantno od "mrzlih" panelov. Sam sem recimo razmišljal o reliefnem pritrjevanju surovih deščic (remlnov Laughing ) različnih dimenzij in dolžin. Tudi uokvirjeni "povštrčki" volne ali neke preje, oblečeni v prijetno blago so bili opcija. Nekaj kar je prijetno, toplo...
Na koncu sem se odločil za omenjeno rešitev, saj bi tisto z reliefom in slednjo lahko po potrebi še vedno implementiral kasneje, na isto, ali katero drugo steno. No, za enkrat ni te potrebe. Počakam na tepih, potem pa dalje.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 20:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem tudi sam omenil to opcijo, ampak ni cenejša ali bolj preprosta.

Ne problema tudi "povštrčki" so lahko absorberji in knjižne police difuzorji.
Pa tudi paneli so lahko lepši: http://sl.rwacoustics.com/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2021 23:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Sem tudi sam omenil to opcijo, ampak ni cenejša ali bolj preprosta.

Ne problema tudi "povštrčki" so lahko absorberji in knjižne police difuzorji.
Pa tudi paneli so lahko lepši: http://sl.rwacoustics.com/


Itak. A če bi imel za svoj lajf na voljo eno sobo...bi jo spremenil v studio, ali bi jo prilagodil vsakdanjiku? No, o tem govorim.
Pa ne mislim klikat na linke z difuzorji in ostalim namenskim orodjem, ker point te teme ni tak. Vsaj ne izgleda tako.
Kot bi nekdo spraševal kako od točke A do B, pa bi mu skušal prodat kemperja. Oziroma prav nasprotno. Zato pa ljudje v avdofiliji navadno povsem zabredejo v napačno smer.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 03, 2021 09:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Potem jaz spim in delam v studiu. Laughing
Če daš v sobo par absorberjev še ne postane studio.

Absorberji mi izboljšajo vsakdanjik, ker ko hodim po sobi ne slišim toliko odmevanja copat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 03, 2021 11:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Potem jaz spim in delam v studiu. Laughing

Nevem kje ti živiš.
Še vedno sem prepričan, da se da v dnevnem prostoru to bolj življensko rešiti. Bolj uporabno. Lepše.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 03, 2021 11:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V eni temi je ck dal slike kako skriva absorberje. Lahko malo poiščete.

Je pa čisto njegova odločitev kaj bo dal v sobo. Nič ne sili noben.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 04, 2021 00:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

"Nč jamrat", z malo "kreative" in "ustvarialnosti", narediš "akustiko za vsak dan" Laughing Wink Rolling Eyes


_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
bla



Pridružen/-a: Čet Apr 2021 20:55
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 05, 2021 10:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uf, ste mi dali misliti. Najprej vsem hvala za odgovore. Vsak mi bo pomagal na svoj način Smile Za začetek res mislim da bo potrebno urediti bivanjsko in šele nato, če bo potreba, razmisliti o bolj strokovnih načinih. Saj še kavč ni v celoti opremljen madonna! Haha

Drugače pa bi vas vse pohvalil, celoten forum, ker v akustiki neizobraženemu človeku res pomagate na vseh nivojih, tako, iz prve roke.

LP,

Bla
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 11, 2021 14:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izgleda zadnji post v zgodovini foruma, vse krepalo. Osnovna dilema je le ostala, ali za neto eno uro poslušanja tedensko uničiti bivalno sobo ali izdelati kompromis za vse spole.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 12, 2021 11:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Izgleda zadnji post v zgodovini foruma, vse krepalo. Osnovna dilema je le ostala, ali za neto eno uro poslušanja tedensko uničiti bivalno sobo ali izdelati kompromis za vse spole.


Saj se že pri namenskih sobah delajo "kompromisi", ker ni denarja za najboljšo ureditev, začenši z optimalno velikostjo sobe.

Nekateri "avdiofili" bi pa radi v " slabi" sobi brez meritev, z minimalistično akustično ureditvijo dobili audionirvano.
ŽAL NE GRE.

Se da sicer majsikaj narediti tudi na daljavo, čudežev pa ne.
Dobre sobe včasih niti ne rabijo večjih akustičnih "popravkov" in je vzrok slabega zvoka lahko tudi drugje.

So pa tudi bivalne sobe, kjer je zaradi njihove oblike praktično nemogoče narediti kaj več kot samo RT 60 spraviti v neko solidno stanje, naprej pa brez EQ ne gre, ker je nemogoče v prostor spraviti toliko aplikatov, da bi bil prostor uporabljiv za svoj osnovni namen, da bi na ta način uredili nelinearnost (praviloma gre za sobe, ki imajo "čudne" oblike - od L do U,.. čeprav se da v nekaterih z "igranjem" - premščanjem pohištva, obračanjem mesta poslušanja in zvočnikov,... ter po potrebi nekaj akustičnimi aplikati narediti zelo dobro akustiko.
Veliko težav je tudi pri "dolgih" sobah, kjer imamo mesto poslušanja cca v sredini sobe, zvočnike pa ob ožji stranici.

Mnogi bi lahko z diy (ali plačilom profijem: od akustika ki se poveže z arhitektom, do mizarja) solidno uredili tudi bivalne sobe, a to so že zgodbe, ki se jih redkogdo resneje loti.

Za dober diy moraš veliko naštudirati (ali dobiti svetovalca oz. nasvete), sprobati in lepo narediti.
Za plačilo profijev - nekaj tisočakov (za manjše sobe - vsota varira gleda na velikost sobe) se pa ljudje težko odločajo. Nekateri nimajo, drugim je drago, tretjim se zdi zaradi tiste urice poslušanja na teden to pretirano, četrti imajo radi "moderne" - minimalistično opremljene prostore, petim se zdi tistih nekaj dodatnih "aplikatov" v prostoru preveč,......

Drugače pa je ravno tale, "coronski" čas zelo primeren, da doma kaj postorimo.
_________________
LP


Nazadnje urejal/a ck Pon Apr 12, 2021 13:03; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe