Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Sprejemnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> VINTAGE
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 09:00    Naslov sporočila: Sprejemnik Odgovori s citatom

Zdravo,
iÅ”ĆØem ojaĆØevalec za Bose 301 II, oz. upam da bom ojaĆØevalec obdržal Å”e naprej za kake druge veĆØje zvoĆØnike. O vintage ne vem niĆØ, želja je nakup na Gorenjskem, dovolj moĆØi ter vsaj 1 par RCA vhodov.

Je s tem kaj za zgreŔit?
https://www.bolha.com/uporabnik/franc249
https://www.bolha.com/ojacevalci-s-tunerji-hi-fi-komponente/kenwood-kr-4070-vintage-receiver-oglas-4919387

https://www.bolha.com/ojacevalci-s-tunerji-hi-fi-komponente/sansui-r-70-oglas-4895020
Tole je praktiĆØno pri sosedu, hiter google pravi naj preskoĆØim R serijo?

ƈe ima kdo kaj pametnega pa lahko tudi na ZS ali v to temo.

Se za zmerno ceno do 300ā‚¬ kaj dobi, ali naj gledam neke bolj cenjene in dražje modele?
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne delaj si skrbi, vintage te sorte se kupuje z oĆØmi. Važno da ni kaj pokvarjeno ali poÅ”kodovno, vse ostalo je stvar tvoje presoje denar vs dizajn.
Glede dobrosti zvoka pa je zelo povezano s cenovnim razredom - oglej si kako so si sledili modeli v proizvodnih programih posameznih firm, da dobiÅ” obĆØutek kje na lestvici se nahaja doloĆØen model.
Jasno, najboljÅ”i rezultati so iz nekoĆØ top modelov in potem po lojtrci dol proti nižjim modelom.

Ali boŔ zadovoljen s cenenim modelom se spraŔujeŔ - probaj. Za namen kot so bili narejeni - posluŔanje radia na mali jakosti cel dan, so dobri vsi.
Za hifi kot ga razumemo danes, pa samo najboljÅ”i. Ne gre zanemariti faktor ĆØasa, ki sigurno ne izboljÅ”uje performans. Od takrat je minilo skoraj pol stoletja in je ĆØudež sploh da delujejo.

Å e imam spravljene nekatere lab teste iz tistih ĆØasov. MoĆØi so bile male, 50W je že bilo proti zgornjem delu lestvice, performanse pa bolj boge. Za moj okus en moderen Onkyo ojaĆØevalec za niti 300ā‚¬ poseka te sorte vintage risiverje vse, razen top modelov. Tako da se tega ne kupuje zaradi famoznosti zvoka, ampak zaradi fascinantnega dizajna naprimer Alps front-endov (radijske skale).
Tudi jaz sem iz tistih ĆØasov in sem posedoval takrat moderne Sansui, ta je bil zadnji risiver pri meni ( s Cizek zvoĆØnikom, da ti ne povem kako igra danes ta isti zvoĆØnik na sodobnem ojaĆØevalcu, nauĆØna fantastika ..), Marantza, Kenwood pa Ei NiÅ”. En NAD je tistega ĆØasa zaĆØel razturati, osvajati srca avdiofilov, ker je poganjal težavne AcousticResearch zvoĆØnike z lahkoto lastovke. (AR zvoĆØniki so v svojem viÅ”ku imeli delež - eno tretjino vseh prodanih zvoĆØnikov v ZDA!)
----------------------------------------------------------------
Ima pa ta vintage eno dobro lastnost, igra lepo tudi potiho, kar je danes manj iskano in tudi se manj najde pri poceni ojaevalcih.


Nazadnje urejal/a ambasador Pet Feb 12, 2021 11:38; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 11:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vzel bi Revoxa. Vsaj na dolgi rok obdrži ceno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 11:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za vintage se zanimam samo zaradi mnenj, da naj bi vintage zvoĆØnike priklapljal na vintage ojaĆØevalec za dober rezultat, pa sem mislil probat. Pa nikoli nisem niĆØ takega imel, Å”e malo radovednosti.

Sam vintage izgled ali brand mi ni pomemben.

Trenutno imam NAD C352 pa nekih pripomb nimam. Bo potem to v bistvu en nepremiŔljen korak nazaj? : )
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi vzel Sansuija, ĆØe vse dela. ZglihaÅ” na 150 pa roka.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 12:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
Za vintage se zanimam samo zaradi mnenj, da naj bi vintage zvoĆØnike priklapljal na vintage ojaĆØevalec za dober rezultat, pa sem mislil probat. Pa nikoli nisem niĆØ takega imel, Å”e malo radovednosti.

Sam vintage izgled ali brand mi ni pomemben.

Trenutno imam NAD C352 pa nekih pripomb nimam. Bo potem to v bistvu en nepremiŔljen korak nazaj? : )


oprosti ta tvoj nad ni prava vintage roba,je premlad...za dober vintage receiver tudi dandanes rabiÅ” malo veĆØ denarja od 300 eur-moje mnenje..tisti sansui je po moje najslabÅ”a sansuijeva serija...kenwooda 4070 imam tudi sam,Å”voh zadeva,basi so plehnati-pomanjkanje moĆØi...je pa lep za videt...aja Å”e to za moja uÅ”esa nadi v glavnem zvenijo trdo...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
..........
Sam vintage izgled ali brand mi ni pomemben.

...........
Trenutno imam NAD C352 pa nekih pripomb nimam. Bo potem to v bistvu en nepremiŔljen korak nazaj? : )

Bi rekel, ja, korak nazaj.
ƈe te dizajn ne vleĆØe - pozabi ĆØimprej na vintage.
Tvoj NAD je bil 'cheap' as pred 15 leti. Danes so drugi modeli na vrsti.
Tudi ne bi gledal absolutnih ocen zvoka, ampak kateri so tisti ojaĆØevalci, ki najbolje paÅ”ejo na tvoj Bose 301 ll, ki mu uspejo izvleĆØi/poudariti prednosti.
Tako bi se jaz lotil..
----------------------------------------------------------------------------
Pet minut za spoznavanje ozadja:
Je en (dodaten) vidik o katerem se ne govori ali se malo ve - kako (tudi) feedback ojaĆØevalca vpliva na zvok zvoĆØnika. To gre po poti 'back EMF' - ker zvoĆØnik po prenehanju signala Å”e vedno niha/se ne ustavi hipoma/ - je istoĆØasno tudi generator - stalno poÅ”ilja nazaj generirane signale. Ti signali gredo po ta isti poti feedbacka nazaj na vhod ojaĆØevalca in delajo Å”kodo.

Overall feedback (zanka iz izhoda nazaj na vhod) je namenjen zmanjÅ”anju popaĆØenj ojaĆØevalca - ideja je ta, da primerno utiÅ”an signal iz izhoda pripeljeÅ” nazaj na vhod a obrnjen za 180Ā° - tako da se signal izhoda odÅ”teva od vhoda. S tem v kontrafazi vneseÅ” napako izhoda na vhod, ta pa se potem ojaĆØana odÅ”teje na koncu = manj popaĆØenj, veĆØji damping faktor..

Toda po poti feedbacka se vrne tudi signal back EMF zvoĆØnika !! Stvar bi lahko bila tudi koristna, ĆØe bi zvoĆØnik ne bil tako poĆØasen in zakasnjen napram ĆØistemu elektriĆØnemu signalu. Temu problemu se streže na razliĆØne naĆØine - ĆØimmanjÅ”i overall feedback; idelano je nula-uporabljeni samo lokalni feedbacki po stadijih ali Å”e to ne, A klasa, veliko tranzistorjev na izhodu .. možni ukrepi so tudi tokovni feedback, digitalni feedback, itd..

Pa tudi se pojasni zakaj s feedbackom pridobljeni virtualni damping faktor ne pomaga dosti, ker ga back EMF z istim mehanizmom zminira, demolira... je veliko bolje imeti veliko tranzistorjev v paraleli na izhodu, ki potem z dejansko nizko impedanco pokurijo veĆØino back EMF-ja..

Upam da je sedaj bolj jasno zakaj feedback z razliĆØnimi zvoĆØniki razliĆØno reagira/spreminja zvok.
Pojasni tudi famozni eksperiment sredi 70-et, ko na Magneplanarjih (popolnoma rezistivno breme in z zanemarljivim backEmf-jem (lahka membrana) niso bili v stanju ugotoviti na slepem testu kateri ojaĆØevalec igra (je Å”lo od receiverja do OTL ojaĆØevalca). Razlike Å”e vedno so, ĆØe drugo ne zaradi razlik v dinamiki, moĆØi, ataku tranzienta, izzvenevanju in resoluciji - vse stvari ki jih na hitrem preklapljanju ne zaznaÅ” - tam se osredotoĆØaÅ” na timbriko


Nazadnje urejal/a ambasador Pet Feb 12, 2021 16:42; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 16:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Overall feedback je namenjenu izraĆØunavanju ojaĆØanja, ponavadi 1:(24-30). OjaĆØevalcu bi morale po stopnjah tranzitne frekvence in hitrosti naraÅ”ĆØati, saj v nasprotnem primeru dobimo oscilacije. Tako je pravilno grajen ojaĆØevalec na vhodu, z impedanco cca. od 10-47K, relativno tokovno Å”voh in tako reĆØemo diferencialnem paru tudi input buffer, ker doda napetostnem signalu zadosti toka, pa naprej v tokovnem zrcalu in naprej, preko compound zvez in termalnih kompenzacij, do konĆØnih driverskih tranzistorjev, kar poteka na relativno visokem toku, cca30mA min. za kompenzacijo vhodne kapacitivnosti baz, gate-jev. Vhod deklarirajo najraje kar z uporom na maso, namesto s preciznim preraĆØunom impedance, tokovnega ojaĆØanja vhodnih tranzistorjev do polnega skrmiljenja (1:3). Tako izdelajo konĆØno, želeno amplitudo na izhodnih tranzistorjih. Ker firme Å”parajo, je vse bolj bogo, kar poglejte si na osciloskopu kakÅ”en kupljen, hvaljen Å”rot. Zaradi nezadostne linearnosti in omejene hitrosti stopenj morajo povratno zvezo duÅ”iti z RC ĆØlenom z uporom povratne zveze na cca 30-50kHz, zaradi ĆØesar pride do faznih zamikov, obiĆØajno do 20Ā°, kar nikoli ne more biti HighEnd, ker so osnovni toni in harmoniki toliko v zamiku. Ja, Å”pon in watti so, ni pa koherence in 3D slike. PriÅ”tej Å”e zamik EMF odboja od zvoĆØnika in meÅ”ana solata je tukaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 21:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:

oprosti ta tvoj nad ni prava vintage roba,je premlad...za dober vintage receiver tudi dandanes rabiÅ” malo veĆØ denarja od 300 eur-moje mnenje..tisti sansui je po moje najslabÅ”a sansuijeva serija...kenwooda 4070 imam tudi sam,Å”voh zadeva,basi so plehnati-pomanjkanje moĆØi...je pa lep za videt...aja Å”e to za moja uÅ”esa nadi v glavnem zvenijo trdo...

MogoĆØe nerodno napisano, nisem hotel reĆØt da je C352 vintage, samo da to trenutno imam pa ne bi Å”el na slabÅ”e: )
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 14, 2021 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

na bolhi se je prodajal en marantz sr 7000 g..zadeva ima 2x 110 watt rms na 8 omih .se mi zdi za 400 eur...res dobra zadeva ,jaz ga imam tud ,pa ga za ta denar ne dam...jaz sem s svojim pred leti poleti z trosistemskimi jbl-i ozvoĆØeval piknik na prostem...ima pa tudi zelo dober gramofonski izhod...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2021 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:
na bolhi se je prodajal en marantz sr 7000 g..zadeva ima 2x 110 watt rms na 8 omih .se mi zdi za 400 eur...res dobra zadeva ,jaz ga imam tud ,pa ga za ta denar ne dam...jaz sem s svojim pred leti poleti z trosistemskimi jbl-i ozvoĆØeval piknik na prostem...ima pa tudi zelo dober gramofonski izhod...

Vsekakor so vintage naprave zelo uporabne za zabavo in posluÅ”anje glasbe, se glede tega niĆØ ni spremenilo.
Fino pa je razmejiti vintage hifi performanse od danaŔnjih standardov.
Da ne prihaja do zablod kot so navedene v postu o izboljÅ”anju zvoka z vintage risiverjem. Drži, da slednjim bolj paÅ”ejo taki zvoĆØniki kot pa zahtevnejÅ”i sodobni, ki spravijo v 'klinĆØ' stare ojaĆØevalce. Drži pa tudi da ĆØe želiÅ” stare zvoĆØnike sliÅ”ati kaj zmorejo je bolje poslužiti se z modernim ojaĆØevalcem. Slednji so tudi upasani za zahteve in posebnosti digitalij s katerimi se danes futra ojaĆØevalce.

V vintage ĆØasih - za risiverje - niso obstajali pojmi kot je 3D zvoĆØni oder, mikrodinamika, ambienca, Å”e o dinamiki ni bilo govora. Tudi testiralo se ni s posluÅ”anjem risiverjev, smatralo se je, da se razlike svodijo na performanse tunerja; pri ojaĆØevalcu pa na moĆØ, signal/Å”um in popaĆØenja. Te veliĆØine se je tudi merilo in na tej podlagi je padla sodba. Å e kako prav so imeli.
---------------------------------------
Zelo kontrasten z danaÅ”njimi standardi je že povrÅ”en pogled na vintage prikljuĆØke - železne, Å”tancane in pocinkane, sedaj Å”e zarjavele RCA in zvoĆØniÅ”ke prikljuĆØke.
Da se tako stanje prikljuĆØkov skorajda ne pozna na zvoku je dosti zgovorno o performansah (zrnat zvok) vgrajenih ojaĆØevalcev.

Ampak, kot reĆØeno - za piknik ni problema.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> VINTAGE Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe