Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nao Note II RS
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2014 10:31    Naslov sporočila: Nao Note II RS Odgovori s citatom

PoŔtar mi konec tedna pripelje Nao Note II RS kit Cool

Izdelal ga je John Kreskovsky. Gre se za 4-way dipolni zvoĆØnik. ZvoĆØnik odlikuje nevtranen pristen zvok, ĆØudovit polarni odziv, perfekten sound stage in pa, da je pravi dipol, torej dipol ĆØez celotni spekter. ZvoĆØnik bo v celoti aktiven. Izvor zvoka bo raĆØunalnik, potem pretvornik iz usb na spdif, potem gre signal v aktivno kretnico.

NaĆØrte za zvoĆØnik se lahko naroĆØi na njegovi strani. NaĆØrti so res podrobni, vsebujejo pa tudi datoteko za nastavitev aktivne kretnice in morebitno prilagoditev bas podroĆØja, glede na želje uporabnika.

VeĆØ o zvoĆØniku si lahko ogledate na spodnji povezavi:

http://www.musicanddesign.com/NaO_Note_II_RS_Details.html





V tej temi bom objavljal potek izdelave in kasneje tudi sluŔne vtise Smile

Sam sebi sem že rekel "dobrodoÅ”el v svet digitalije" , mogoĆØe se najde med vami Å”e kdo Smile
_________________
Lp

Jernej


Nazadnje urejal/a jernejx Tor Jan 21, 2014 22:40; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2014 10:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zgleda zanimiv projekt....
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 22, 2014 09:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈestitam Jernej za pogum. To bo zanimiv projekt saj bomo na koncu lahko sliÅ”ali OB, ki ga je naĆØrtoval strokovnjak.

Jernej kaj pa vsebuje kit, ki si ga dobil.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 22, 2014 11:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e potuje, pride baje v petek Cool

Kit vsebuje samo zvoĆØne enote, kupil sem jih pa tukaj (poÅ”tnina stane 30eur): http://www.falconacoustics.co.uk/nao-note-11-rs-speakers-kit.html

NaĆØrt sem kupil posebej (stane 50eur), zraven dobil Å”e nastavitvene datoteke za minidsp kretnico. Leseni del pa sem se že lotil po kupljenih naĆØrtih izdelovati sam.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 23, 2014 13:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Enote so prispele, zgledajo zanimivo, predvsem 8" midbas Smile
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 22:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prvo bi rad povedal svoje staliÅ”ĆØe: Perfekten zvoĆØnik ne obstaja obstajajo pa zelo dobre reÅ”itve

Pvo bi se malo razpisal zakaj sploh 4-way sistem, saj sem bil kar nekaj ĆØasa miÅ”ljenja, da manj kot je enot bolje je. NaĆØeloma to Å”e vedno drži, samo imamo veliko fiziĆØnih omejitev v ob sistemih

Kot smo že dognali v submat-ovi temi za pravi bas rabimo veliko povrŔino membrane, prav tako za pravi midbas in tukaj nastane problem.

Pa si poglejmo problem 3-way ob sistema:

Pri ob zvoĆØnikih je velik problem baffle step, ki je odvisen od driverja in oddaljenosti driverja od roba baffla. ƈe je driver na sredini in je Å”irina baffla 45cm se bo baffle step zaĆØel dogajati nekje med 250Hz in 350Hz, kot se da videti na spodnji sliki. Meritev sem opravil na bivÅ”em domaĆØem sistemu.



Ta padec veliko graditeljev reÅ”uje na ta naĆØin, da toĆØko reza med basom in srednjetoncem prestavi na okoli 250Hz in na ta naĆØin zapolni praznino med basom in srednjetoncem, ki bi nastala, ĆØe bi bas rezali na 100Hz. ViÅ”ji rez basa pa povzroĆØi težave na srednjetonskem podroĆØju (dobimo zamazane srednje tone, to nas je že veliko priÅ”lo to te ugotovitve). ƈe pa bi izvedli rez basa na 80Hz do 100Hz in poravnali krivuljo z dsp bi s tem povzroĆØili veliko veĆØji premik membrane srednjetonca in spet zamazali viÅ”je srednje tone, saj je v 3-way sistemu ponavadi rez med 6,5" srednjetoncem in visokotoncem okoli 2500Hz. ƈe bi želeli uporabiti 8" srednjetonec zaradi želje po veĆØji teži zvoka, bi morali rez prestaviti nižje in tukaj bi imeli visokotonci težave z igranjem pod obiĆØajno rezno frekvenco v 3-way sistemih. Obstajajo visokotonci, ki igrajo nižje samo ne opravljajo svoje naloge zadovoljivo (pomankanje mase pri npr. ĆØinelah), zaradi premale povrÅ”ine membrane).

Malo je midbas driverjev, ki ne bi imeli velikega padca frekvenc od 250Hz naprej na srednje Ŕirokem bafflu in bi bila tako potreba po popravkih zelo mala.

Joztomu je ratalo najti 6,5" driver Audax, ki ima zelo dober odziv na spodnjem spektru in potrebuje zelo malo popravkov.

Pa tudi, ko nam rata vse skupaj nekako upasat Ŕe vedno nekaj manjka v zvoku na spodnjih srednjih tonih. Jaz zato krivim premalo povrŔino membrane pri 6,5" driverjih.

Lahko bi naredili veliko Å”irÅ”i baffle samo potem pa to negativno vpliva na polarni odziv zvoĆØnikov in s tem tudi na zvoĆØno sliko, kar pa ni zaželjeno.

ReŔitev mnogi vidijo v 4-way sistemu. Prednosti 4-Way sistema:

Basi opravljajo v bistvu funkcijo subwuferja, saj je rez med basi in spodnjim srednjetoncem na 100Hz.

8" spodnji srednjetonec prevzame spekter med 100Hz in 1000Hz, zaradi veĆØje povrÅ”ine bolje opravlja svoje delo pa tudi ĆØe mu dvigamo krivuljo (zardi baffle spep pojava) med 100Hz in 250Hz ne naredi veliko Å”kode, saj je naslednji rez že na 1000Hz.

Zakaj je rez na 1000Hz ĆØedalje bolj popularen, ĆØe gledamo frekvenĆØni spekter veĆØine inÅ”trumentov in ĆØloveÅ”ki vokal je ta spekter ravno med 100Hz in 1000Hz, izven inÅ”trumentov pa gre seveda zelo viÅ”je.



4" viŔji srednjetonec prevzame spekter med 1000Hz in 6500Hz

visokotonec pa igra od 6500Hz dalje.

Z postopnim poveĆØevanjem velikosti membran zmanjÅ”amo preskok iz veĆØje povrÅ”ine na manjÅ”o, to se mi zdi prednost.

Ker se faznih problemov tiĆØe, ĆØe imamo mikrofon in pravo programsko opremo lahko izmerimo fazne zamike med driverji in jih tako z popravki na aktivni kretnici perfektno uskladimo.

Po dosedanjih izkuŔnjah sem naredil povzetek, da so povrŔine membran v ob sistemih velikega pomena.

ZvoĆØnik, ki sem se ga lotil izdelati je 4-way, za izdelavo sem se odloĆØil zaradi slabosti 3-way sistema. Pa tudi prebral sem že veliko odliĆØnih kritih na raĆØun teh zvoĆØnikov. Pa tudi Linkwitzove 4-way LX-521 zelo hvalijo, tako, da mora biti nekaj na tem.

Komaj ĆØakam, da jih dokonĆØam in da zaigrajo Wink

Se malo slikovnega materiala o performacah Nao Note II RS:

Kretnica:

Polarni odziv:

Waterfall polarnega odziva:

_________________
Lp

Jernej


Nazadnje urejal/a jernejx Sre Mar 05, 2014 22:50; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 22:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zasnova 4-way aktivnega sistema, bom Ŕel kar od izvora zvoka proti koncu:

1. izvor bo super soniĆØni PC, da zagotovim ĆØim manjÅ”i vpliv na zvok

2. pretvornik iz usb v spdif. Napajanje ne bo usb ampak bo imel svoje regulirano nizkoŔumno napajanje, saj ima usb napajanje veliko smeti.

3. nanodigi dsp kretnica, ki ima spdif vhod in Ŕtiri stereo spdif izhode. Napajanje regulirano nizkoŔumno.

4. 4x dac, za vsak izhod svoj dac (nujno zlo, kar dobro podraži sistem). Vsak dac bo imel svoje regulirano nizkoŔumno napajanje.

5. 8x mono konĆØna stopnja

6. zvoĆØnik

Sistem je zastavljen zelo kompleksno in premiÅ”ljeno. Cilj je bil, da digitelni signal pripeljem brez pretvorbe vse do daca in potem direktno v konĆØno stopnjo, saj vsako pretvarjanje v analogni signal in potem spet nazaj v digitalnega doda svoje Å”ume, prav tako vsaka komponenta v sistemu nekaj doda in prav tako vsak kondenzator. Zato sem se odloĆØil, da na signalni poti ne bo nikjer kondenzatorja. S tem lahko uniĆØiÅ” zvoĆØnike, saj lahko pride enosmerna napetost na zvoĆØnike, ampak smo že sprobali v praksi in se enosmerna napetost zgubi v dsp procesorju tako, da je ta strah v tem projektu odveĆØ.

Teorija je dobra, a samo praksa bo pokazala kako in kaj ter dala konĆØno potrditev.
_________________
Lp

Jernej


Nazadnje urejal/a jernejx Sre Mar 05, 2014 23:26; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 22:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ZvoĆØnik je pravi dipol to pomeni da seva naprej in nazaj po celem zvoĆØnem spektru.

Zato bi rad izpostavil dipolni visokotonec.

Ni tako enostavno, kot zgleda na prvi pogled, da samo Å”e dodamo en visokotonec na zadnjo stran zvoĆØnika in mu obrnemo polariteto Wink

Mnogi so probavali, a le nakekaterim je uspelo z dvema visokotoncema dobiti skoraj perfekten dipolni odziv. V veĆØini primerov je bil rezultat celo slabÅ”i, kot pa samo z enim visokotoncem.

Zato priporoĆØam, da sem pred dodajanjem visokotonca na zadnjo stran pred tem malo izobrazite in na spletu najdete preverjene reÅ”itve, da ne bo potem bolela glava Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 23:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni kaj kar kompleksen projekt, samo tako naprej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 01:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej vsa pohvala lepo si predstavil projekt in utemeljil reŔitve. Z zanimanjem bom projekt spremljal. Malo nam Ŕe napiŔi v kateri fazi si.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 19:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Jernej vsa pohvala lepo si predstavil projekt in utemeljil reŔitve. Z zanimanjem bom projekt spremljal. Malo nam Ŕe napiŔi v kateri fazi si.

lp matjaž


Hvala Wink

Sem v fazi, ko po dveh letih intenzivnega branja in pogovarjanja o open baffle zvoĆØnikih, gradim sistem, ki za moje pojme ne bo samo povpreĆØen. PovpreĆØne stvari me že od nekdaj ne zanimajo, ker paĆØ rad iÅ”ĆØem dlako v jajcu Very Happy

Sem v fazi nakupa sestavnih delov sistema. Enote so že doma, usb/spdif pretvorik tudi, brezova vezana ploÅ”ĆØa tudi. OjaĆØevalce sem naroĆØil pri forumaÅ”u Joztomu, ki se mu ob tej priložnosti zahvaljujem za vso podporo in pomoĆØ, daci so naroĆØeni (subu v3 sabre dac), nanodigi naroĆØen, napajalniki (daci, nanodigi, usb/spdif pretvornik) naroĆØeni.

Malo me je zabremzala menjava službe, ker imam manj prostega ĆØasa. Bukova vezana ploÅ”ĆØa mi že en mesec stoji nedotaknjena. Moram se poĆØasi lotit izdelave. Plan je da bo sistem do konca poletja že igral.

V zadnjih dveh letih, sem stistiral kar nekaj zvoĆØnih enot in komponent in napravil veliko meritev iz katerih sem se nauĆØil veliko, zato vsakemu, ki je v diy vodah svetujem nakup merilnega mikrofona. Brez tega žal ne gre.
Med raziskovanjem open baffle principa sem naÅ”el kar nekaj odliĆØnih enot, ki delujejo ĆØudovito in se jih da kupit za normalen denar.
MogoĆØe se bo kdo vpraÅ”al, zakaj sem se odloĆØil za nakup zvoĆØnika drugega graditelja, ĆØe sem že sam naÅ”el odliĆØne enote.

OdloĆØil sem se zato, da vidim in predvsem sliÅ”im kaj je naredil graditelj, ki v diy svetu nekaj velja. Potem bom lahko primerjal njegov sistem z mojimi dosedanjimi sistemi in ugotovitvami ter tako priÅ”el do novega znanja, ki ga bom lahko uporabil potem na svojih prihodnjih samostojnih projektih.

Predvsem pa mi je bilo vÅ”eĆØ tudi to, da sem z nakupom naĆØrtov dobil tudi nastavitveno datoteko za nastavitev dsp kretnice. Na tem podroĆØju nisem bil najbolj domaĆØ a sem že do sedaj z raziskovanjem nastavitev, ki jih je uporabil graditelj pri zvoĆØnikih Nao Note II RS priÅ”el kar do nekaj spoznanj in seveda znanja. Vse to samo za 60eur. Sam bi lahko bral spet Å”e dve leti pa vpraÅ”anje ĆØe bi priÅ”el tako daleĆØ, zato se mi je nakup naĆØrtov zelo izplaĆØal.

Med ĆØakanjem na vezano ploÅ”ĆØo sem pa naredil ohiÅ”ja za base in iverke, sam me je zelo zanimalo kako bosta zaigrali 4 10" basi (vsak zvoĆØnik ima namreĆØ dva).

Hitro sem priÅ”el do zakljuĆØka, da je bas bolj definiran kot pri 12" in 15" enotah ki sem jih uspel do sedaj potestirat a vendar se je spet vse ustavilo pri pavkah. ƈeprav dva 10" basa premakneta skoraj toliko zraka kot en 15" bas ne ustvarita niti pribljižno podobne teže v zvoku kot en 15" bas.
A to samo pri pavkah. Ko sem posluÅ”al bas kitaro mi je bila bolj vÅ”eĆØ na dveh 10" basih in tudi veliko bolj definirana je bila.

Ko bo sistem postavljen tako kot je zastavljen bom lahko podal konĆØno oceno, a za malo predigre pa sem že poskrbel Smile



Neverjetno pa je, da sem Å”e do pred kratkim za slab zvok vedno najbolj krivil zvoĆØno enoto. A sem se moral poÅ”teno vgriznit v jezik, ko sem ugotovil, da je zvok najbolj odvisen od ojaĆØevalca, potem kablovja in izvora zvoka. Vsi tej trije faktorji drastiĆØno vplivajo na zvok. Seveda tudi zvoĆØna enota vendar ĆØe vzamemo za primer nek srednji razred, ko bomo kupili potem Å”e dva razreda boljÅ”o ne bomo priÅ”li do takih razlik, kot ĆØe bi obstojeĆØi ojaĆØevalec zamenjali z ojaĆØevalcem, ki je dva razreda boljÅ”i.

Zato ponavljam nasvet, ki ga je napisal že submat50:

Iz vsake komponente pred nakupom nove izvecite kar se da najveĆØ, mogoĆØe potem sploh ne bo potrebe po nakupu nove Wink

NajveĆØ pozornosti pa posvetite ojaĆØevalcem in kablovju (seveda tudi primernim enotam), ki poskrbijo za najveĆØjo razliko v sistemu. Treba je enostavno skupaj zložiti komponente, ki paÅ”ejo skupaj. ƈe nek kabel odliĆØno deluje v sistemu pri prijatelju Å”e zdaleĆØ ni reĆØeno, da se bo isto odliĆØno izkazal v vaÅ”em sistemu. Vsaj moja izkuÅ”nja v open baffle sistemih je taka Wink

Res pa je, da bolj ko so kvalitetni ojaĆØevalci manj so obĆØutljivi na kablovje in druge moteĆØe faktorje Wink
_________________
Lp

Jernej


Nazadnje urejal/a jernejx Ned Mar 09, 2014 18:06; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 19:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naj Ŕe kot zanimivost povem, da najbolj na odziv bas enote v H-frame ali U-frame vpliva odmaknjenost membrane od zunanjega roba.

ƈe primerjamo bas na ravni deski in v H-frame je najveĆØja razlika v tem, da se v H-frame zaĆØne frekvenĆØni odziv drastiĆØno spreminjan na slabÅ”e nad 250Hz in tudi zvoĆØna slika se poruÅ”i.

H-frame ali N-frame ali W-frame ni važno kaj je odziv bo isti, ĆØe bo membrana isto odmaknjena od zunanjega roba, spremembe kot sem že napisal se zaĆØnejo dogajati nad 250Hz in to je v mojem primeru dovolj nad rezno frekvenco, da temu ne posveĆØam veliko pozornosti.

Frekvence pod 100Hz je zelo težko oz. nemogoĆØe locirati zato ni potreben strah, da bo kaj narobe z zvoĆØno sliko, viÅ”je pa so že težave. PriporoĆØa se najveĆØ do 120Hz, ĆØe uporabljamo H-frame, N-frame ali W-frame.

Vi pa itak zaĆØnemo open baffle z ravno dilo na katero naÅ”raufamo zvoĆØnike, tudi jaz sem naredil tako Wink

Je pa zelo smiselno razmisliti o uporabi H-frame ĆØe imamo eno enoto, ĆØe pa jih imamo veĆØ pa priporoĆØam W-frame, saj so tako priÅ”li do najboljÅ”ih rezultatov. Gre se zaradi zvoĆØnih valovanj, bom pisal Å”e o tem kasneje Wink

Zakaj smiselno?

Zato ker pridobimo na izkoristu zvoĆØnika, lahko celo do 5db. Bas v open bafflu namreĆØ zgubi 7db izkorista kot pa ĆØe bi ga dali v Å”katlo, zato je doprinos izkoristka Å”e kako dobrodoÅ”el. Ker pa se spremembe na slabÅ”e dogajajo dovolj visoko nad rezno frekvenco slabosti v bistvu ni Wink

Zato kar pogumno kar se tiĆØe uporabe Å”e kaj drugega kot samo ravne dile za bas, ĆØe boste seveda rezno frekvenco imeli pod 120Hz.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 07, 2014 16:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za podaljÅ”an vikend sem na Pokljuki in premiÅ”ljujem o možnih naĆØinih izvajanja razvoja DIY HiFi sistemov. Ko ne teĆØem na smuĆØeh sem napisal tale prispevek. Predstavitev teme sem malo poenostavil, z namenom, da bi bila bolj razumljiva. Kot primer sem vzel Jerneja in sebe. Rad bi pokazal, da izvajava projekt ĆØisto razliĆØno. Moj projekt je glede na zastavljene cilje na zaĆØetku projekta konĆØan. Napisati moram samo Å”e sintezo, Jernejev pa je v polnem teku.
Najprej bom razvrstil po mojem videnju HiFi sisteme. HiFi sistem je sestavljen iz koponent. Komponente pa iz sklopov. ƈe so komponente zelo kvalitetne so HiEnd, ĆØe so za obiĆØajen žep so HiFi, ĆØe jih pa veĆØ ali manj izdelamo sami so pa DIY.
Zaradi preglednosti poglejmo DIY razvoj samo ene komponente, naj bo to ojaĆØevalec. OjaĆØevalec sestavljajo naslednji sklopi: ploÅ”ĆØica z elementi, napajanje, Å”katla s prikljuĆØki in ožiĆØenje vseh teh sklopov.
Jaz življenski cikel izdelave ploÅ”ĆØice zaĆØnem z nakupom tiskanine. Tiskanino mora spremljati dobra navodila in forum. Potem kupim elemente, zlotam, testiram, vgradim v HiFi. ƈe pride do napake ā€“ skurjen element ā€“ ne iÅ”ĆØem napake, temveĆØ kupim novo tiskanino in zavrtim cikelj. Tako imam 3 X Pass F5 skurjene ploÅ”ĆØice, ĆØe koga zanima, mu jih poÅ”ljem. Ravno tako izdelam napajenje in Å”katlo. Povezava vseh teh sklopov v delujoĆØo komponento pa imenujemo integracija in jo napravim sam. Tako izdelujem vse DIY komponente, ki jih na koncu integriram v delujoĆØ HiFi sistem. Tiste komponente, ki jih ne znam izdelati kupim.
Sedaj pa poglejmo Jerneja kako planira izdelavo HiFi sistema. Jernej bo dal nekatere sklope v delo drugi osebi. Zanimivo bi bilo, ĆØe nam bi predstavil kako bo te sklope integriral DIY komponente in potem v DIY sistem . Nekatere komponente bo seveda tudi kupil.
Lahko reĆØemo, da jaz potrebujem sistemska znanja in tehniĆØno razvojna znanja. Jernej potrebuje sistemska znanja in, za razliko od mene (kot reĆØemo) dela tudi ĆØez ljudi. Jerneju niso potrebna veĆØ tehniĆØno razvojna znanja v tako veliki meri, kot pri meni, potrebna pa so znanja iz upravljanja in vodenja projeta. Pri tem mislim projektno skupino, ki jo sestavljajo veĆØ kot ena oseba.
Poglemo Å”e en vidik. Jaz sem gradili sistem postopoma, kompnento po komponento in sem z njim rasel. Jernej pa se bolj nagiba, k naĆØinu, ki se mu reĆØe veliki pok. On želi celoten HiFi sistem pognati naenkrat. Od obvladovanja procesa razvoja se razlikujejo tudi rizki za uspeh ali neuspeh velikega poka (npr. NLB Sigma in trenutna uvedba Davka na nepremiĆØnine).
Nekaj prispevkov nazaj je Jernej s sitemskega vidika predstavil svoj projekt in ga iz tega vidika zelo dobro razume. Zelo zanimivo in morda tudi zanj koristno, bi bilo, ĆØe bi nam dal vpogled v delo na projektu iz organizacijskega vidika (delo ĆØez ljudi). Kako projekt upravlja, vodi in kako ga bo integriral v delujoĆØ HiFi sistem.
Dober izdelek lahko dobiÅ” samo skozi dober proces razvoja in itegracije in ne s testiranjem na koncu pred zagonom sistema.
Zakaj to piŔem ?
Jaz sem na svojem projetu obravnaval projekt (in o njem pisal) bolj z vidika izdelka saj sem bil na projektu tako rekoĆØ sam. Sam sem upravljal, vodil in si zagotavljal kakovost na projektu in ga integriral. Pri Jerneju, (dela tudi ĆØez ljudi) pa je zanimiv tudi vidik - organizacijsko obvladovanje projekta. ƈe bi Jernej to dokumentiral bi mu bilo to tudi v pomoĆØ pri upravljanju in vodenju projekta in integraciji v delujoĆØ HiFi sistem. Poleg tega bi napravil tudi dodano vrednost s tega vidika. S tem bi tlakoval pot tudi kakÅ”nemu drugemu DIY forumaÅ”u, ki bi se odloĆØil za takÅ”en pristop.
Jernej, ĆØe se boÅ” odloĆØil za izdelavo dokumenta in bi ga delil tudi z ostalimi forumaÅ”i, ti rade volje pomagam napraviti dokument, ki bo obravnaval projekt tudi s tega vidika. Izdelava tega dokumenta ti nebi vzela veliko ĆØasa.

Matjaž

PS: Jerneja sem vpraÅ”al ali lahko napiÅ”em ta prispevek, saj posega tako rekoĆØ v njegovo intimo projekta. Dovolil mi je.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 07, 2014 20:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

takih neumnosti pa tudi na tem forumu ne prebereÅ” pogosto, pa je veĆØ ali manj to vse kaj je ostalo od tega foruma...

malo me spominja na najslabÅ”e uĆØbenike ali seminarske naloge..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
canyonn



Pridružen/-a: Pon Apr 2009 15:53
Prispevkov: 640
Kraj: kanal

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 07, 2014 21:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne zajebavi Audiofrik,mojster se trudi,da mamo ki brat,in pa delat,kdaj si pa ti nazadnje napisu veĆØ ku 3 stavke ?

Nazadnje urejal/a canyonn Pet Mar 07, 2014 22:21; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041775119
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
Stran 1 od 9

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe