Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Zvočna izolacija stene
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2020 15:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda se da vse izboljšati, vendar le zelo mali procent audiofilov ima posebno namensko poslušalnico, ki jo lahko akustično predeluje do optimuma. Vsi, ki imate te omejene možnosti, se na forumu itak poznate. Linkwitza spremljam že od 1980. Linkwitz pa trdi: Room treatment can be very effective above 200 Hz, but the same result may be obtained more aesthetically with ordinary furnishings, wall decoration, rugs on the floor and the variety of stuff we like to surround ourselves with. How much treatment is needed, or how short the reverberation time should be, depends on the polar radiation characteristics of the loudspeaker. For my open baffle speaker designs a room becomes too dead when its RT60 falls below 500 ms.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2020 17:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Linkwitz je (bil) bister dečko.
Se sprašujem koliko časa bo še na voljo njegova 'elektroakustična simfonija' na internetu. Ta je 'human patrimony' kako preprosto in istočasno matematično utemeljeno so razloženi pojavi ki regulirajo naš hobi.
Priročnik za avdiofile.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2020 17:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kakšna je slabost prekratkega RT60?

Jaz nisem nikoli razumel potrebe po dodajanju odmeva in prostora poleg tega, ki je že zajet v posnetku, in načeloma preferiram "sterilni" zvok slušalk. Kot razumem, je v "akustično mrtvi" sobi lahko lokalizirati zvočnike in pogosto izgubimo precej te iluzije zvočnega odra - spet nekaj, kar je očitno "slušalkarsko". Poleg tega je seveda takšna soba tišja, potrebujemo več amplifikacije in zvočnike, sposobne višjih glasnosti.

Seveda pa je v domačih postavitvah nemogoče govoriti o kakršnikoli "mrtvi sobi", še posebej v basovskem področju. Torej bi domači poskus ustvarjanja "gluhe sobe" na pamet verjetno ustvaril le prostor z zelo neenakomerno razporeditvijo dolžine odmeva glede na frekvence.
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2020 17:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bwaze je napisal/a:
Kakšna je slabost prekratkega RT60?

Jaz nisem nikoli razumel potrebe po dodajanju odmeva in prostora poleg tega, ki je že zajet v posnetku, in načeloma preferiram "sterilni" zvok slušalk. Kot razumem, je v "akustično mrtvi" sobi lahko lokalizirati zvočnike in pogosto izgubimo precej te iluzije zvočnega odra - spet nekaj, kar je očitno "slušalkarsko". Poleg tega je seveda takšna soba tišja, potrebujemo več amplifikacije in zvočnike, sposobne višjih glasnosti.

Seveda pa je v domačih postavitvah nemogoče govoriti o kakršnikoli "mrtvi sobi", še posebej v basovskem področju. Torej bi domači poskus ustvarjanja "gluhe sobe" na pamet verjetno ustvaril le prostor z zelo neenakomerno razporeditvijo dolžine odmeva glede na frekvence.

Ti prideš v neznan prostor in recimo da je zelo zadušen. Potem se recimo pogovarjaš in med pogovorom ti stalno privlači pozornost ta zadušenost, pomanjkanje odmeva. Ko (če) se na to navadiš, te to ne moti več.
Ako imaš tak prostor doma, moraš kupiti zvočnike, ki se v takih pogojih izkažejo. Isto če imaš zelo 'živ' prostor.
Akustičar (ali sam če znaš ali si pustiš da s časom in poskušanji..) mora poskrbeti za enakomeren potek po spektru. Najslabše je, da je prostor v enem delu spektra zelo zadušen, drugje pa ne.
-------------------------------------------------------------------------------
Kolega je akustično uredil prostor in ga obenem naredil bolj zadušenega. Ko vstopim noter mi je to moteče, po določenem času poslušanja se privadim in 'padem noter' kot se reče. Potem mi je isto kot je bilo pred tretmajem, odmislim.
Ali kot pravi Linkwitz: akustika ne sme privlačiti pozornosti nase - slišimo tisto kar pritegne našo pozornost. Alora, že med pogovorom v sobi, če te nič ne moti, so velike šanse da je akustika dovolj dobra za povprečnega avdiofila cca takega kot sem jaz. Laughing
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Tor Dec 08, 2020 10:04; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2020 18:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Se sprašujem koliko časa bo še na voljo njegova 'elektroakustična simfonija' na internetu.

Ne skrbet. Imamo http://web.archive.org/web/www.linkwitzlab.com pa še sam sem naredil kopijo celotne strani. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2020 19:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam dokumentacijo in njegove govore še izpred 1980, ko sem ga študiral in po njegovih podlagah izračunaval TransmissionLine. Svoje čase je KEF prilagal original reprinte svojim kitom. Dosti sta takrat poročala tudi Bailey in Dinsdale o hornih, o konstrukcijah končnih stopenj pa Matti Otala. Danes to nikogar ne zanima več. Linkwitz, Riley in Nelson Pass so bili prijatelji in so večkrat skupaj predavali.
Primer iz katerega sem nekoč izpeljal svoj TL komplet:



Moj izdelek izpred mnogo let:

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe