Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Subwoofer za stereo DA\NE?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 44, 45, 46  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 10:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Ta sub je drag "ko preÅ”iĆØ". Pa kakor kdo. Tudi opevani LS3/5a ne morem prodat za 400ā‚¬, pa je boljÅ”a kretnica kot feritna, pa zaobljeni vogali. ƈudne kriterije imajo ocenjevalci, to so plaĆØani nakladaĆØi.

Sam sem tudi diy freak a niti približno sposoben kot ti, pa me obĆØasno zaĆØudi kakÅ”na tvoja izjava. Tvoje poimenovanje LS3/5a bi imelo osnovo, ĆØe bi naredil po original projektu:
http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1976-29.pdf

Kot sem videl slike, si uporabil visokotonec T33 namesto T27 in midwooferĆØek B110B namesto B110A. Tako kretnica niti približno ne more biti po originalu.
Nadalje original LS3/5 je Å”tartal s 15 ohmsko verzijo in tuljavami videza kot trafoti - ta je najbolj cenjena verzija- Imela pa je problem, ker so se wooferji hitro zabili in so imeli veliko reklamacij in popravil. Nato so poveĆØali trdoto vpetja wooferĆØkov, in nekoliko spremenili kretnico (ki pa je Å”e vedno omogoĆØala fino nastavitev glasnosti visokotonca zato da se naredi ĆØimbolj zrcalen par). S poveĆØano trdoto vpetja so nekoliko resolucije 15ohmske verzije izgubili. To je ta 8ohmski LS3/5a ki je dobil sufix a po tej modifikaciji.

Licenco za ta model je dobilo kar nekaj firm, toda najbolj cenjena je Rogers verzija, dosega bistveno viÅ”je cene od drugih. Razlog se hitro najde - dovolj je prebrati (v zgornjem linku) poglavje Description (b) cabinet ... Sem krokodil, ĆØe si uporabil predpisani material in letvice po notranjih vogalih...
Falcon pa je ĆØisto nova zgodba, na novo rekonstruirani driverji ki niso veĆØ KEF proizvodnje (jih ne izdelujejo veĆØ) in v sklopu istega sounda izboljÅ”ane termiĆØne (power handling) pa Å”e nekatere druge karakteristike. BBC jim je izdal licenco za ta model, sicer ga ne bi smeli poimenovati tako. Dosegajo ceno preko treh tisoĆØakov in na njih se komot doda ne eden, dva KC62 suba; gre za definitiven zvoĆØnik med mini-ji.

Tudi jaz sem naredil po LS3/5a verziji naĆØrtov za kolega in zato nekaj vem o tem. Pa niti sam se nisem držal original naĆØrta, ker sem uporabil masivni mahagoni za ohiÅ”je z lastoviĆØjim repom spoja po vogalih. Veliko lepÅ”e od originala, toda to NI LS3/5a zvok. Je nekaj tam kr neki, igra lepo a ni original. Želja kolega je bil mahagoni zvoĆØniĆØek, kaj vtakniti noter pa je bila stvar izbire..

ƈe hoĆØeÅ” LS3/5a prodati, je kupec nujno nekdo ki ve kaj to je. Zato ne moreÅ” prodati neĆØesa pa makar za borih 100 eurov, kar se že od vrat sobe vidi da niti približno ni to to. Wink Wink

ps..zakaj sem tako na dolgo in Å”iroko komentiral? Ker me moti ta sveta preproÅ”ĆØina, povrÅ”nost, pa saj je isto. Ni.
Potem pa ĆØudenje, ĆØeÅ” kaj pa toliko stane. Seveda, ĆØe si neobĆØutljiva klada je res vseeno. KupiÅ” najveĆØjo kanto za najmanj denarja. Volumen ali težo ali vate naprave deliÅ” s ceno in tisto kar ima najboljÅ”e razmerje, je najbolj ugodno. Laughing Laughing To pa res ni ĆØuden kriterij, vse kaj drugega kot nakladanje Laughing Laughing


Nazadnje urejal/a sullly Tor Jan 11, 2022 12:43; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 12:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tukaj smetim temo, se vam iskreno opraviĆØujem, govora pa je dejansko o sistemu s pripadajoĆØih TL subwooferji. Satelit Kef B110/T33 narejen po vzoru Linkwitza, zraven je pasal seveda subwoofer z B139 in aktivna kretnica, pa 6x konĆØna stopnja. T33 je v obravnavanem kompletu boljÅ”i od T27, ker gre 500Hz nižje in razbremeni B110 viÅ”jih frekvenc, torej beaminga. B110 sem preposluÅ”al v vseh variantah, tako LS3/5 kot Meridian z dvema B110 in ScanSpeakom na sredini, pa Linn Kan itd. Nikjer ni tako slikal prostora kot doma, je pa res, da so driverji v fazi in vsi okrogljeni robovi, noter pa dolgodlaka volna. Tudi roĆØno navite aircored Å”pule z debelim dratom, kuhane v laku, so daleĆØ boljÅ”e od KEF-ovega priporoĆØila. Prodajam pa v kompletu s subi (TL) in podarim aktivno kretnico, prav za ta Linkwitz izboljÅ”an komplet. Toliko o mojih subih, znatno pred letom 1990. Prodajam pa zaradi svoje starosti.

Podoben sistem s subwooferji v Linkwitzovi dnevni sobi:


Izdelava TL subov doma 1988:


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 13:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nema blema..
--joztom, naredil si po izbranem projektu. Sem se obregnil, ker to ni LS3/5a in mu ne moreÅ” tako reĆØi.

Satelit kot samostojna enota ne zdrži, ker midwoofer nima kretnice za delo brez B139. Torej gre za komplet, vzemi ali pusti.
Pri LS3/5a je B110a ekvaliziran, krepko porezan iznad 100Hz. Zato da gre dovolj na nizke tone so mu utiŔali vse tisto zgoraj - rezultat pa je samo 80-81dB z enim vatom.
Poleg timbrike se pri temu zvoku ceni rariteta, kar se ne dobi kar tako, niti pri marsikateremu dragemu zvoĆØniku ne - scena. Orkester (s primernim posnetkom) ima glasbenike postavljene v vrstah od prednje do zadnje vrste lahko s prstom pokažeÅ” kje je kdo.

Danes se za mali denar temu približa Andrew Jones (Elac) z njegovimi koaksialci od 600 evriƦa pa naprej.
ObiĆØajno zvoĆØniki komprimirajo sceno in jo potegnejo naprej ali nazaj - v slednjem si mislimo kako ima globoko sceno, v resnici pa je vse nabil odzadaj. Pravilno je po vrstah od spredaj pa vse nazaj. E to ni tako simpl.


Nazadnje urejal/a sullly Tor Jan 11, 2022 13:17; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 13:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom


_________________
LP


Nazadnje urejal/a ck Tor Jan 11, 2022 19:32; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 13:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
LBaudio je napisal/a:
bogomir 4051 je napisal/a:
Stiskanje in raztezanje molekul je nesmisel, to ni možno. Pravilno je govoriti o raztezanju in stiskanju zraka.

Lpm

koncno


Sem poiskal eno enostavno razlago - fizika za srednjo Ŕolo, za vse, ki so pozabli ali niso obravnavali.

https://si.openprof.com/wb/zvok_in_%C5%A1irjenje_zvoka?ch=337#Zra%C4%8Dni_tlak_in_odmik_delcev_pri_nihanju

Mater si dolgoĆØasen. Daj povej kaj zanimivega. Si nam napumpal oba tista obeska.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 13:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
LBaudio je napisal/a:
bogomir 4051 je napisal/a:
Stiskanje in raztezanje molekul je nesmisel, to ni možno. Pravilno je govoriti o raztezanju in stiskanju zraka.

Lpm

koncno


Sem poiskal eno enostavno razlago - fizika za srednjo Ŕolo, za vse, ki so pozabli ali niso obravnavali.

https://si.openprof.com/wb/zvok_in_%C5%A1irjenje_zvoka?ch=337#Zra%C4%8Dni_tlak_in_odmik_delcev_pri_nihanju

"Izvir zvoka je vedno nekaj, kar niha. Z nihanjem povzroĆØa, da nastajajo v snovi (obiĆØajno v zraku) razredĆØine in zgoÅ”ĆØine."

"Nihanje membrane se prenaÅ”a tudi na molekule v zraku v bližini membrane. Tako nastanejo razredĆØine in zgoÅ”ĆØine, ki potujejo po zraku stran od izvora."

Kot sem napisal:
LightBit je napisal/a:
Ali pa zgoÅ”ĆØevanje in redĆØenje molekul, ĆØe že morajo biti molekule.


Molekule se zgoÅ”ĆØujejo (veĆØ jih je na kupu) in redĆØijo (manj jih je na kupu). Same molekule so ves ĆØas enako velike.

Nekako v tem stilu: https://www.youtube.com/watch?v=wvJAgrUBF4w
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 14:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na luno ne bomo Ŕli, ni Ŕans.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 14:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mi ziher ne. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 14:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi ĆØe ne gremo, Å”e ne pomeni da nismo za .., hehe
biti za luno

Frazem; biti malo nor, "biti ĆØez les" oziroma ne biti na tekoĆØem z dogajanjem okoli sebe, živeti v svojem svetu.
http://razvezanijezik.org/?page=biti+za+luno
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 14:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem za molekulo, ki se je tako razÅ”irila, da je veĆØja od mene. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 11, 2022 15:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AĆØmonehat. Zrak se stiska pod Boyle-ovim zakonom, da ne bomo zadnji tepci na svetu. Plini se paĆØ Å”irijo in krĆØijo, imajo pa meje utekoĆØinjevanja pri ekscesnem stiskanju (tekoĆØi zrak pri diverjih). Tako tudi ekstremni attack tweeterja lahko utekoĆØiti zrak, zatem ga Å”irjenje nazaj v plinasto stanje pospremi z pokom (velja le za ultra energijsko profi tehniko EV ali Peaveya ali JBL-a ali Fane-a). Le da obnovimo onovnoÅ”olsko fiziko s prehodi iz plinastega v tekoĆØe stanje in nazaj.
Vseeno je obravnava take teme dobrodoÅ”la za zaĆØetnike in dvomljivce. Glede @CK, njegov sistem nima primerjave v SLO glede koherence parametrov Å”irjenja in dampiranja zvoka in ni sledi zlatarstva, kaĆØjega olja. Nisem navijaĆØ niĆØesar, angležev ne maram preveĆØ, vozijo po napaĆØni strani, hvalijo mini, ki je bil ekstremno slab, s skupnim oljem menjalnika in motorja skupaj, imajo akumulator plus in minus zamenjan, merijo v inch, cel svet pa v mm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pod Boylovim zakonom se zrak stiska - pod Mariottevim zakonom pa Å”iri. Ker se niso mogli odloĆØiti so ga poimenovali kar Boyle - Mariotte zakon.
Vmes pa so nekatere stisljive molekule - te se lahko tudi razÅ”irijo in napihnejo balone, da se pojavljajo po celi temi o subwooferjih. Slika je tu, nekaj postov viÅ”je. V bistvu pa gre za en sam balon, samo prikazuje se na veĆØ krajih istoĆØasno. Znotraj tega balona pa ena sama napihnjena molekula.
V takem se profesionalni visokotonci zjoĆØejo, da je vse mokro od utekoĆØinjenega zraka, pol pa poka vseokoli.
Ful smo odnesli od vsega tega Laughing Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 11:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

KonĆØno sem dojel vse in sem se odloĆØil za nakup "SUBWOOFERJA". Po toliko napisanega znanstvenega teksta, si zasluži, da naziv tega vesoljnega predmeta napiÅ”em z velikimi ĆØrkami.
NajdaljŔa pot je tista: od KAJ SI ŽELIŠ do kaj imaŔ.

Pa lep pozdrav, nadaljujte!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pent



Pridružen/-a: Sre Sep 2008 21:36
Prispevkov: 5
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 12:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vem da je off-topic, a ne morem, da ne bi -
tako je konĆØal moj diy sub, driver pa se je dobesedno motal pod nogami...

https://www.facebook.com/photo/?fbid=400113648542254&set=gm.10159477159666704


Nazadnje urejal/a pent Sre Jan 12, 2022 13:15; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 070 294 330
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 12, 2022 12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pent je napisal/a:
https://onedrive.live.com/?cid=A640C255B5FF8BDF&id=A640C255B5FF8BDF%211866&parId=A640C255B5FF8BDF%21154&o=OneUp

Meni ne odpre.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 44, 45, 46  Naslednja
Stran 39 od 46

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe