Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Subwoofer za stereo DA\NE?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 44, 45, 46  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2021 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Predlagam, da pogledate posnetek med ĆØasi 1:09:00 - 1:13:45

Webinar: The Journey from Your Speakers to Your Ears: How to Optimize Speakers and Acoustics
https://www.youtube.com/watch?v=lHhMyhKT8A8

Pravilni integriran bo izboljŔal izkuŔnjo, slabo integriran bo ubil stereo sliko.

Nakako tako kot je zaĆØel Matthew Poes sem jaz napisal na prvi strani teme.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2021 16:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Haha. Ob veselju za working class masterjem basa => Klipsch, je pa debata zamorjena. In ste se spravili zajebavat. Pa fantje 90% bižuterije za 5x cene ne spravi od sebe tega kar spravi Klipsch. Da ne govorim SVS PB 2000, ampak tisto je malo dražje kot Klipsch. Vam ne ustreza? Mate raje roll off na 40 Hz. Okusov sicer ne smemo komentirat, ampak ta okus je slab.
Poglejte Å”e 1x zeleno ĆØrtico pri Klipschu od 18 Hz pa do 150 Hz linija +-3dB. Pa to je noro Laughing
Popljuvajte raje Klipsch ali SVS, ne mene. To je brez veze.


Rolloff je nastavljen tam, kjer main zvoĆØnika ne producirata veĆØ. Oziroma malenkost viÅ”je. Oziroma, na uho Rolling Eyes Zakaj bi imel podvojene ferkvence tam, kjer mi main par popolnoma korektno producira ferkvence? Ni ĆØudno, da imaÅ” potem razne bunke, buÅ”ke in hruÅ”ke.

S tem Klipschem in SVS pa si tudi že rahlo dosadan. Tudi JBL je bil en in edini. Do nedavnega. Sedaj menda nabira prah na podstrehi.
Å e vedno nisi dojel, da nekateri (veĆØina) dejansko posluÅ”amo glasbo in ne drkamo na varianto "tole je pa najboljÅ”e". In to vsake 2 meseca na drugo stvar.
Res "zvuĆØiÅ”" kot hrvaÅ”ki Intekovci, katere je kolega opisal v enem od bolj svežih threadov na tem forumu. No, tam imaÅ” ogledalo. Preberi si, je pouĆØno.

@Aleksander: bom pogledal, ampak sem prepriĆØan, da imam (glede na dane pogoje) optimalno postavljena suba. Desno in levo od main para, cca 15 cm od tal in v liniji z driverji mainov. Najbrž bi bilo idealno globje k sprednji steni, za zvoĆØnika, ampak trenutno to res ni izvedljivo (pa Å”e zajebanciji s fazami se ognem).
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2021 16:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Haha. Ob veselju za working class masterjem basa => Klipsch, je pa debata zamorjena. In ste se spravili zajebavat. Pa fantje 90% bižuterije za 5x cene ne spravi od sebe tega kar spravi Klipsch. Da ne govorim SVS PB 2000, ampak tisto je malo dražje kot Klipsch. Vam ne ustreza? Mate raje roll off na 40 Hz. Okusov sicer ne smemo komentirat, ampak ta okus je slab.
Poglejte Å”e 1x zeleno ĆØrtico pri Klipschu od 18 Hz pa do 150 Hz linija +-3dB. Pa to je noro Laughing
Popljuvajte raje Klipsch ali SVS, ne mene. To je brez veze.

Zamorjena je ker kar naprej ponavljaÅ” isto in ne moreÅ” sprejeti da nimajo vsi enakih potreb.
Zavedati se moraÅ” da nekateri prostori nizke frekvence zelo ojaĆØajo, drugi pa jih pojedo.
Važno je kakÅ”na je ĆØrtica doma.

aleksander je napisal/a:
..evo mogoĆØe ena zanimivejÅ”a razprava,ki mogoĆØe ne bo zaÅ”la in konĆØala na kablih,zvoĆØnikih z premajhnimi enotami,itd itd..

In je.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2021 18:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
@Aleksander: bom pogledal, ampak sem prepriĆØan, da imam (glede na dane pogoje) optimalno postavljena suba. Desno in levo od main para, cca 15 cm od tal in v liniji z driverji mainov. Najbrž bi bilo idealno globje k sprednji steni, za zvoĆØnika, ampak trenutno to res ni izvedljivo (pa Å”e zajebanciji s fazami se ognem).


Na sploÅ”no, v kontekstu debate se mi je zdelo koristno opozoriti. Eden od njih ima preko 1000 akustiĆØnih optimizacij prostorov, imeti mora ogromno praktiĆØnih izkuÅ”enj.

Gledam zaradi tega, ker se ravno pripravljam k testiranju mojega sistema in bi rad dojel teoretiĆØne podlage:

Subwoofer Alignment with Full-Range Systems in the Time Domain with Charlie Hughes ā€“ Webinar https://www.youtube.com/watch?v=BfhkssMB4SM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2021 08:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
luka79 je napisal/a:
@Aleksander: bom pogledal, ampak sem prepriĆØan, da imam (glede na dane pogoje) optimalno postavljena suba. Desno in levo od main para, cca 15 cm od tal in v liniji z driverji mainov. Najbrž bi bilo idealno globje k sprednji steni, za zvoĆØnika, ampak trenutno to res ni izvedljivo (pa Å”e zajebanciji s fazami se ognem).


Na sploÅ”no, v kontekstu debate se mi je zdelo koristno opozoriti. Eden od njih ima preko 1000 akustiĆØnih optimizacij prostorov, imeti mora ogromno praktiĆØnih izkuÅ”enj.

Gledam zaradi tega, ker se ravno pripravljam k testiranju mojega sistema in bi rad dojel teoretiĆØne podlage:

Subwoofer Alignment with Full-Range Systems in the Time Domain with Charlie Hughes ā€“ Webinar https://www.youtube.com/watch?v=BfhkssMB4SM


Fino. Si se ĆØisto resno lotil zadeve. Pa ti dejanako kaj nagaja, ali boÅ” stvar izpeljal bolj "za ziher"?

@LightBit
Pa to jaz govorim že od JBLov naprej. Potem pa vse vzame ĆØisto osebno. Confused
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2021 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pritegnila me je lepota fizike zvoka in bolj ko kopljem globlje, veĆØ je koristnih praktiĆØnih prednosti. Bolj ko greÅ” globlje, bolj razumljivi so prejÅ”nji koraki.
PraktiĆØni rezultati so:
- kar dober frekveĆØni odziv prostora, ker sem tudi zvoĆØnike kupoval po tem kriteriju
- zmanjÅ”anje odmeva sobe, poveĆØanje razumljivosti zvoka in govora
- menjava žic za zadnje zvoĆØnike in veliko boljÅ”e delovanje
- na osnovi meritev ugotovitev, da ima novi stropni zvoĆØnik okvarjen visokotonec
- ugotovitev, da je en stropni zvoĆØnik v protifazi
- izniĆØenje ponora na subu z ustrezno opredelitvijo LR zvoĆØnikov v nastavitvah
- sploŔna izboljŔava zvoka v prostoru na osnovi EQ

Dokler ne pridem do konca, ne vem, ali me Å”e kje ĆØaka kakÅ”no preseneĆØenje. Zelo zanimivo je opazovati in razumeti interakcijo med zvoĆØniki in prostorom.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2021 19:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Pritegnila me je lepota fizike zvoka in bolj ko kopljem globlje, veĆØ je koristnih praktiĆØnih prednosti. Bolj ko greÅ” globlje, bolj razumljivi so prejÅ”nji koraki.
PraktiĆØni rezultati so:
- kar dober frekveĆØni odziv prostora, ker sem tudi zvoĆØnike kupoval po tem kriteriju
- zmanjÅ”anje odmeva sobe, poveĆØanje razumljivosti zvoka in govora
- menjava žic za zadnje zvoĆØnike in veliko boljÅ”e delovanje
- na osnovi meritev ugotovitev, da ima novi stropni zvoĆØnik okvarjen visokotonec
- ugotovitev, da je en stropni zvoĆØnik v protifazi
- izniĆØenje ponora na subu z ustrezno opredelitvijo LR zvoĆØnikov v nastavitvah
- sploŔna izboljŔava zvoka v prostoru na osnovi EQ

Dokler ne pridem do konca, ne vem, ali me Å”e kje ĆØaka kakÅ”no preseneĆØenje. Zelo zanimivo je opazovati in razumeti interakcijo med zvoĆØniki in prostorom.


DobrodoŔel v klubu.

Me veseli, da se Å”e kdo poda v te vode in ne nabija kar tako v tri dni o tem kako in kaj je s subom ali zvoĆØniki, pa pojma nima, kaj se mu dejansko dogaja v sobi.

Žal moram dodati, da tudi mnogi, ki se imajo za izkuÅ”ene audiofile in zlatouhce, zanemarjajo vpliv sobe in se raje ukvarjajo samo z ostalim (aparature, zvoĆØniki in kabli).
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 31, 2021 20:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kljub ljudi z resnimi problemi?
https://www.youtube.com/watch?v=op9xejsDAQA
Smile Smile Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 31, 2021 20:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

EDIT: oĆØitno neprimerno vpraÅ”anje : )
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.


Nazadnje urejal/a Pestilence. Ned Okt 31, 2021 23:46; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 31, 2021 22:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj se je dve strani pisalo o velikosti sobe in namembnosti suba, ti bi pa takole nek nasvet povsem ĆØez palec? Potem ti lahko samo reĆØem, da kupi oba in se odloĆØi naknadno. Sam (glede na moje potrebe) bi se izognil obema.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 19:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
EDIT: oĆØitno neprimerno vpraÅ”anje : )

ImaÅ” prav, sem napisal kljub namesto klub, kar naredi vpraÅ”anje veĆØ kot neprimerno, prav nesmiselno. Smile

V --ck -jevem neznanem in neimenovanem klubu ni izkuŔenih avdiofilov niti zlatouhcev, pa niti tistih ki nimajo pojma o sobni akustiki. Kdo je torej notri ? Da se razbrati da je --aleksander povabljen in da je --ck tisti, ki izreka dobrodoŔlice.

Ker se vseeno da ugotoviti smisel pisanja - sem prilepil krasno pesmico Zmelkowa, ki pravi da problemi so, problemi bodo in naj jih nekaj gleda. Kar je samo zabavnejŔi vidik naŔega hobija.

ƈe se malo zresnim pa ugotavljam, da je tema subwoofer in me zelo zanima, kako si lahko avdiofil pomaga s sobno akustiko pri reÅ”evanju relacije subwoofer - soba ??
Pri nakupu suba tako laik kot zlatouhec in vsi vmes dobijo navodila, ki sugerirajo poskuÅ”anje razliĆØnih postavitev in nastavitev. Prvi pogoj pa je, da za svojo situacijo nabaviÅ” primeren subwoofer, sicer ti niti bog ne more veĆØ pomagati v problemih. Soba je pa tista kot je.
Pa ne mi priti s tube trapi na plan ker je popolnoma vseeno subwooferjem ali jih imaÅ” ali ne. Da ne omenjam koliko stanejo in da je pametneje kupiti veĆØ subwooferjev in tako res bistveno izboljÅ”ati zvok. Po možnosti take z DSP, ki je edino uporabno pomagalo, ki deluje na tako nizkih frekvencah.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 21:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
Pestilence. je napisal/a:
EDIT: oĆØitno neprimerno vpraÅ”anje : )

ImaÅ” prav, sem napisal kljub namesto klub, kar naredi vpraÅ”anje veĆØ kot neprimerno, prav nesmiselno. Smile

V --ck -jevem neznanem in neimenovanem klubu ni izkuŔenih avdiofilov niti zlatouhcev, pa niti tistih ki nimajo pojma o sobni akustiki. Kdo je torej notri ? Da se razbrati da je --aleksander povabljen in da je --ck tisti, ki izreka dobrodoŔlice.

Ker se vseeno da ugotoviti smisel pisanja - sem prilepil krasno pesmico Zmelkowa, ki pravi da problemi so, problemi bodo in naj jih nekaj gleda. Kar je samo zabavnejŔi vidik naŔega hobija.

ƈe se malo zresnim pa ugotavljam, da je tema subwoofer in me zelo zanima, kako si lahko avdiofil pomaga s sobno akustiko pri reÅ”evanju relacije subwoofer - soba ??
Pri nakupu suba tako laik kot zlatouhec in vsi vmes dobijo navodila, ki sugerirajo poskuÅ”anje razliĆØnih postavitev in nastavitev. Prvi pogoj pa je, da za svojo situacijo nabaviÅ” primeren subwoofer, sicer ti niti bog ne more veĆØ pomagati v problemih. Soba je pa tista kot je.
Pa ne mi priti s tube trapi na plan ker je popolnoma vseeno subwooferjem ali jih imaÅ” ali ne. Da ne omenjam koliko stanejo in da je pametneje kupiti veĆØ subwooferjev in tako res bistveno izboljÅ”ati zvok. Po možnosti take z DSP, ki je edino uporabno pomagalo, ki deluje na tako nizkih frekvencah.


Eh sully sully. Dejva kaj resno zelo na kratko.
Sub-soba : tudi tube trap pomaga. Problem je, da jih rabiÅ” VEEEEEELLLLLLIIIIKOOOOOO in to velikih.
Pa saj se da enostavno izraƦunati, koliko "zmore" en sam in potem naprej. Problem je, da prej narediÅ” "gluho" sobo, kot pa reÅ”iÅ” kakÅ”no veĆØjo luknjo ali hribĆØek pri 50 Hz, zato se zadeve na ta naĆØin ne reÅ”uje v "nulo" (- bolje v +/- 3 db) temveĆØ se izdelujejo posebni absorberji (membranski, Helmholtz, kombinirani). Drago ko pes in ogromno prostora zavzamejo.

Seveda gre tudi z "navadnimi" absorberji, samo poskrbeti moraÅ”, da je spredaj dovolj dobra trdnejÅ”a povrÅ”ina (npr. perforirana vezana ploÅ”ĆØa,...), ki odbija srednje in viÅ”je tone. Zadeva je bistveno cenejÅ”a, zavzame pa veliko prostora (morajo biti zelo debeli).

Najceneje pa je seveda sub z EQ in merjenje zaradi optimizacije mesta postavitve in equalizacije. Luknje in hribĆØke delno popraviÅ”.
Simpl kot pasulj, samo mnogim dela težave.

Ampak bistvo vsega tega heca je, da brez ustreznega RT, nikoli ne dobimo dobrega zvoka, pa ĆØe je Å”e tako speglan. Po mojih izkuÅ”njah, je bolje ustrezen RT 60 nad 100 Hz, pa nižje kakÅ”na luknja ali hribĆØek, kot slab RT 60 in speglano.
ƈe si si pa kdaj prebral kakÅ”no literaturo na to temo, si pa tako ali tako zasledil, da veĆØina ljudi zazna popaĆØenja zvoka zaradi prevelikega RT 60 in jih ta moti, manj moteĆØa pa je nelinearnost, razen ĆØe je ta ZELO velika oz se zelo pozna - npr. ĆØe ni nižjih basov zaradi "luknje",.....

Toliko zelo na hitro.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 21:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eh. Kr neki. Nimajo ljudje potreb.. Ce nimajo potreb pol ne rabijo suba. Kaj sploh nabijas v tej temi ce te ne zanima. Kupit 8 ali 10 incni sub, ki je drag in "prave" znamke to pa je to. To je nepotrebna roba. Zakaj bi metali denar stran za nekaj kar se imenuje sub in ga na pol poti sub basa zmatra? No seveda je tu dober razlog, da se znebijo cim vec kesa. Za biznis je lepa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 23:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe stereo v naslovu sugerira izkljuĆØno na audiofile se opraviĆØujem vnaprej. Tudi ne poznam, ali dovolj dobri zvoĆØniki odpravljajo potrebo po subih.

Moja vĆØerajÅ”nja anekdota je, da sem gledal film belgijske produkcije in se ĆØudil, kako so zaostali za drugimi produkcijami. Izkazalo se je, da je žena ĆØistila okoli suba in iztaknila napajanje. Zame brez suba pol zvoka in energije v prostoru manjka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2021 09:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
ƈe stereo v naslovu sugerira izkljuĆØno na audiofile se opraviĆØujem vnaprej. Tudi ne poznam, ali dovolj dobri zvoĆØniki odpravljajo potrebo po subih.


V naslovu teme je "stereo", tema je bila objavljena v kategoriji "High End". ƈe si pogledaÅ” prve strani, ti bo jasno zakaj. Tu pa razpredate o povsem drugih zadevah.

Dovolj dobri zvoĆØniki odpravljajo potrebo po subih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 44, 45, 46  Naslednja
Stran 19 od 46

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe