Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 25, 2019 19:29    Naslov sporočila: Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:



Danes sta prišla še srednjetonca. Very Happy

Stvari se počasi premikajo.
Verjetno se bo kdo križal. Ja, delavnica je grozna. Grdi bodo.








Upam da se T-nuti obnesejo:


Bitumen sem lepil z poliuretanskim lepilom (ideja je bila, da mi ni potrebno lakirati in bo bolje tesnilo):



Za basovca nimam slik. Ojačitev znotraj praktično ni, ampak mislim da bo v redu, ker je 24mm vezana plošča iz breze. Na strani je odprtina iz sive plastične cevi 30cm (taka kot tista desno od zvočnikov).

Manjša škatla je iz 14mm bukove vezane plošče (sprednja stranica je dvojna).

Še malo jamranja:
- Kdo se je spomnil narediti osemkotni zvočnik! Mad
- Troblja od Beyme zvita! Mad Mislim, da niso vredni svoje cene.
- Bukova vezana plošča je bila zvita kot propeler (na splošno ni najbolj kakovostna). Mad Sem v dilemi ali je boljši MDF ali vezana plošča.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 09:13    Naslov sporočila: Re: Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H Odgovori s citatom


...Stvari se počasi premikajo.


Kar ni slabo. Pomaga preboleti investicijo, čas celi rane.
-----------------
....Verjetno se bo kdo križal. ... Grdi bodo.

Da bodo grdi je še najmanj kar se jim obeta.
.....................

... Na strani je odprtina iz sive plastične cevi 30cm (taka kot tista desno od zvočnikov)

Odtočne kanalizacijske cevi so zelo prikladne (za vsebino ki se pretaka).
........................

Še malo jamranja:
- Kdo se je spomnil narediti osemkotni zvočnik! Mad
- Troblja od Beyme zvita! Mad Mislim, da niso vredni svoje cene.
- Bukova vezana plošča je bila zvita kot propeler (na splošno ni najbolj kakovostna). Mad Sem v dilemi ali je boljši MDF ali vezana plošča
.[/quote]

Čemu jamranje, to je tvoja izbira. Now make it happen, Harry (Potter).

---------------------------------------------------------------------------------
ps: a musko s' boš tud sam naredu, krakaoke ? Laughing Laughing
---------------------------------------------------------------------------------
@lightbit, želim da ti projekt uspe.
Hudomušni komentarji so samo zaradi simpatije; donat worry Laughing
---------------------------
Osebno sem mnenja da je projekt tisti ki igra. Veščina spretne uporabe komponent. Dokazov v zgodovini je ničkoliko - od Dahlquista, Spica, DCM Time Window in naprej, ki so iz res cenenih komponent naredili milestone izdelke - pa do diy 'napihnjencev', ki uporabijo najdražje komponente za shit zvoke.
Zato je vsako vsiljevanje svojih idej kako bi jaz ali oni (parcialno, izven koncepta) naredil ali kaj bi bilo prav - nesmiselno. Potrebno je imeti vizijo, koncept, in temu celovito zadostiti.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 11:50    Naslov sporočila: Re: Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
...Stvari se počasi premikajo.

Kar ni slabo. Pomaga preboleti investicijo, čas celi rane.

Ah, saj ni neka huda investicija. Samo Beyma je bila draga in ne dela tako kot trdijo.
Čas je problem.

ambasador je napisal/a:
....Verjetno se bo kdo križal. ... Grdi bodo.

Da bodo grdi je še najmanj kar se jim obeta.

Kaj se jim še obeta, da se izognem?
Med testi se je pokazalo nekaj težav. Basovec za test nisem podložil obrobe in je pihalo okrog (popačenje) in zdi se da potrebuje še malo izolacije. Zelo umirjen je (daleč od bumanja), kar sem tudi planiral. Seveda pa ne doseže 16Hz, kar si še vedno želim in bom morda naredil še sub kasneje.
Videz mi ni tako pomemben. Lahko bi jih furniral, ampak to bi zagotovo trajalo dodatno leto.

ambasador je napisal/a:
... Na strani je odprtina iz sive plastične cevi 30cm (taka kot tista desno od zvočnikov)

Odtočne kanalizacijske cevi so zelo prikladne (za vsebino ki se pretaka).

Stvari v povezavi z straniščem so očitno zelo uporabne v avdiu. Laughing
Ne vem, če sploh obstajajo tako široke cevi za avdio namene. So tudi zelo trde te kanalizacijske.
Imam tudi ene zvočnike, ki so celi iz take (rabljene Laughing) cevi.

ambasador je napisal/a:
Še malo jamranja:
- Kdo se je spomnil narediti osemkotni zvočnik! Mad
- Troblja od Beyme zvita! Mad Mislim, da niso vredni svoje cene.
- Bukova vezana plošča je bila zvita kot propeler (na splošno ni najbolj kakovostna). Mad Sem v dilemi ali je boljši MDF ali vezana plošča
.

Čemu jamranje, to je tvoja izbira. Now make it happen, Harry (Potter).

No, za Beymo in vezano ploščo nisem vedel.
Vezano ploščo sem naročil narezano preko interneta.
Beyma je pač lagala v specifikacijah. Troblja se je verjetno zvila med transportom.
Glede osemkotnega zvočnika sem res sam kriv, ampak je drugače dober.
Sprva je bil plan brez srednjetonca, kar bi bil sicer velik kompromis. Ampak ker je Beyma uporabna od 1,8kHz zaradi popačenja sem moral dodati srednjetonec. Če bi to vedel bi kupil nek cenejši kompresijski visokotonec.

ambasador je napisal/a:
ps: a musko s' boš tud sam naredu, krakaoke ? Laughing Laughing

Če bi znal kaj igrati bi z veseljem. Karaoke ne.

ambasador je napisal/a:
@lightbit, želim da ti projekt uspe.

Hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 17:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smo ti povedali za basovec, ki ima Fs 17Hz (Audax), ti pa kupiš s Fs 37Hz. Zdravih 25Hz (tvojih 16Hz), torej nad resonanco, se dobi samo z izbrano elektroniko in zadovoljivim Headroomom (+22dB na 30Hz). Troblje so za izkoristek in ne za 3D zvok. Ribbon je hiter, glasen in jasen, je pa to izvir iz ploskve in ne iz točke, obnaša se kot več tweeterjev. Kako spraviti ta tweeter linearno dol do 1500Hz, ker mid višje ne dela, sicer dela, pa bolje da ne bi. To je kocept bolj za PA, verjetno bo pa super jasno in glasno. Seveda se kot bedni DIYovec ne bi vtikal, ampak menda veliko veš o meritvah. Še ušesa in praksa in zmagaš. Če kaj rabiš, sem na voljo s tehniko in mehanizacijo.
Še predlog za horn tip zvočnika, miniaturizacija originala:
https://www.youtube.com/watch?v=o6l74D16I_8
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 18:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Samo Audax ima previsok Vas, da bi to dosegel v praktičnih dimenzijah.
Šel sem PA, zato ker so mi bili JBL Everest všeč (vem, ni to navaden PA).

Nekje 1,6kHz je maksimalno kar lahko uporabim ta visokotonec:

Zaradi resonance.

joztom je napisal/a:
Seveda se kot bedni DIYovec ne bi vtikal, ampak menda veliko veš o meritvah.

No, ne pretiravaj. Laughing

joztom je napisal/a:
Če kaj rabiš, sem na voljo s tehniko in mehanizacijo.

Hvala.
Vsekakor lahko pokažem načrt za kretnico preden jo naredim.
Moram zmeriti vse v škatli potem pa v simulator. Bo pa pasivna kretnica, verjetno drugega ali tretjega reda, kolikor sem eksperimentiral.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo še ena slaba meritev basovca zunaj:

Tole na 175Hz je verjetno, ker ni bil dobro pritrjen (tam je začel pihat).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 19:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Basovec sploh ne sme čez 100Hz. Čemu plahutat s slonovimi ušesi, ko pa je upor zraka premočan in ni možno gibati z membrano na višjih frekvencah. Za ta namen je mid. Sploh pa 100Hz je že skoraj pisk, precej visok ton za basovca, center za vokal. Kar daj na tongenerator. Če poravnaš (dvigneš) padec od 50Hz navzdol do Fs, pa bo zapel ko tičnaveji. Drugače je pa to luknja, ki je ne pomaga dvigati s potijem. Pomaga shelf vezje pred končno stopnjo, če je zadosti headrooma (lahko narišemo v Eageljnu za kitajce):
https://sound-au.com/project71.htm

Material za boxe je ponavadi najboljši MDF, znotraj se to obloži z izolacijo za strehe z brenerjem ali limom. Nekateri tudi s Kobitom in čez posuto z mivko. Gre za to, da so resonančne vrednosti različne in se med sabo morijo. Povrh MDF-ja pa lahko daš upasano brezovo šperplato, da ni ultrapas, ko imaš že ta hude cvinge, jo zglancaš in bajcaš, nato premažeš z voskom in (ali) oljem od Samsona. To je pol tih in ne pezdi.


Nazadnje urejal/a joztom Pet Dec 27, 2019 19:37; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 19:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa bo moral, ker srednjetonec ne igra pod 300Hz (razen v hornu).
Padec pod 50Hz bo verjetno v redu v sobi oziroma imam raje tako kot preveč.

joztom je napisal/a:
Pomaga shelf vezje pred končno stopnjo, če je zadosti headrooma.
https://sound-au.com/project71.htm

Ja, poznam to. Dvomim, da bom pod resonanco lahko kaj naredil, ampak z DSP-jem se lahko poigram.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 20:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audaxi so zares hudi in še poceni:
https://www.lamaisonduhautparleur.com/en/woofer-medium/1231-hm-170-z0.html
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 21:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale je dober ja.
Samo tukaj ga ne bi mogel uporabiti z pasivno kretnico.
So pa še bolj zoprne oblike.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
longplay



Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Prispevkov: 851
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 22:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole bo za za veselico na kmečkem prazniku ko pridejo modrijani ali boš to uporabil za razstrelitev novoletnega ognjemeta ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 22:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, to bo za na mizo zraven monitorja. Laughing
Ognjemeta ne bi preživeli, Modrijanov pa jaz ne bi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 28, 2019 21:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Ne, to bo za na mizo zraven monitorja. Laughing
Ognjemeta ne bi preživeli, Modrijanov pa jaz ne bi.

Dobra..

No, žurka je garantirana v vsakem primeru. Ziher ne bo majhen zvok skozi stisnjeno rit..
Kje boš pa postavil reze? Ali boš prej preskušal različne rešitve?
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 28, 2019 22:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rezi bodo tam kjer se bodo najbolj obnesli. Nisem še zmeril, ampak ugibam da bodo okrog 400Hz in 1700Hz.
Nimam veliko dušilk in kondenzatorjev doma, tako da ne bom preizkušal v realnosti. Razen če bo kaj narobe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 28, 2019 23:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Material za boxe je ponavadi najboljši MDF, znotraj se to obloži z izolacijo za strehe z brenerjem ali limom. Nekateri tudi s Kobitom in čez posuto z mivko. Gre za to, da so resonančne vrednosti različne in se med sabo morijo. Povrh MDF-ja pa lahko daš upasano brezovo šperplato, da ni ultrapas, ko imaš že ta hude cvinge, jo zglancaš in bajcaš, nato premažeš z voskom in (ali) oljem od Samsona. To je pol tih in ne pezdi.

Ja, verjetno je MDF boljši. Vsaj od poceni vezane plošče. MDF se običajno ne zvija in nima nepravilnosti.
Nek črn MDF tudi obstaja, ki je že prepojen z neko smolo, samo je zelo drag (če ga sploh dobiš).
Kompoziti so seveda najboljši.

Tukaj je nekaj eksperimetnov z materiali, če koga zanima:
http://www.tonestack.net/articles/speaker-building/cabinet-sound-insulation-measurement.html
http://www.picosound.de/D_gehmat.htm
http://hsi-luidsprekers.nl/index.php/projecten/12-kast-materialen-onderzoek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 1 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe