Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 31, 2019 14:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj zato imam tudi meritve izven osi. Tudi to bom preveril.
Se pa pri ostrih kretnicah vsaj zmanjša obseg teh faznih problemov.

Bolj me skrbi D'Appolito kot Chebychev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 15:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej nima noben pomislekov glede D'Appolito postavitve zvočnikov?

Horizontalno se kar izide.
Vertikala izgleda v redu kar se tiče srednjetonca in basovca. Med visokotoncem in srednjetoncem pa nastane luknja (faza se ravno obrne) če bi stal 2 metra stran od zvočnika, kar je verjetno neizbežno.

Se mi zdi, da z manj kot 15 elementi ne bom uspel narediti dovolj dobre kretnice.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 12:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali aktiva ne pride v postev?...nekatere stvari bos lazje peglal v aktivi z DSP kot pa s klasicno pasivo....je pa res da rabis 3 ojacevalce za take spilunge
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 12:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, aktiva ne pride v upoštev.
Sem že na začetku razmišljal in se odločil da je predrago.
Poleg tega se pa rad "igram" z pasivnimi filtri v simulatorju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 17:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bravo za pristop k projektu!
Lepo videt, da se še kdo danes česa sam loti z orodjem, ki ni jezik ali tastaura...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 21:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zaenkrat sem prišel do tega.

Predvidevam da bo nekaj takega.




Faza se približno poveže na točki poslušanja.


Učinki filtrov.


Hm, temu jaz ne bi rekel 8 ohmski zvočnik. Chebychev na basovcu malo hribčka naredi in impedanco zniža.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 11, 2020 12:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse te krivulje so fiktivne na bazi rekla-kazala (podatki proizvajalcev).
Pravi korak bi izmeriti vse TS parametre in potem bi krivulje imele realnejšo osnovo.
Posebej dobro bi najprej ulaufati zvočnike (lahko z roza šumom) in potem pomeriti VSE primerke tudi da se vidi nesimetrije.


Kadar pomeriš woofer v njegovi škatli, na impedančni krivulji takoj vidiš če ima škatla (stranice) resonance (krivulja na tisti frekvenci nima gladkega poteka, dobi male ovinkiče). Pa urihtaj tesnenje, ne moreš na bazi notch krivulje (suck out na 150Hz) delati kretnico. Če je tesnenje vzrok - tako luknjo ti tudi povzroči destruktivni odboj na eni četrtini vala (150Hz ima valovno dolžino 2,3m, četrtina je 57cm) Vprašanje ali je od centra wooferja do dna škatle cca 57cm? Pa tudi odboj od tal (in zidov, če so tudi v tej razdalji) kadar meriš se sešteje.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 11, 2020 18:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res je, grafi od proizvajalcev niso uporabni (še posebej če gre za različne), zato sem vse zmeril v dejanski škatli. Tukaj TS parametri niso več v igri, ker je že izmerjeno.
Zvočniki so bili malo ulavfani ko sem jih probaval, ampak morda bi lahko bili bolje. Vseh primerkov nisem meril, razen visokotonca sem oba pomeril. Bile so vidne razlike, ampak ne morem nič narediti glede tega. Vseeno mislim da bodo nesimetrije manjše od nesimetrije prostora.

Res bi bilo bolje, če bi uredil tesnenje, ampak problem je da še niso polakirani, zato nočem še lepiti tesnila. Mislim da ni odboj, ker je bila frekvenca vsakič malo drugje. Zaenkrat bo potrebno malo domišlije.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 12, 2020 12:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...Res bi bilo bolje, če bi uredil tesnenje, ampak problem je da še niso polakirani, zato nočem še lepiti tesnila. Mislim da ni odboj, ker je bila frekvenca vsakič malo drugje....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Moraš najti vzrok take grozne luknje - lahko so samo pogoji merjenja. Poskusi drastično spremeniti pogoje merjenja (položaj zvočnika glede na stene in tla).

Za dovolj dobro tesnenje kupi v Merkurju tesnilni trak (beli E profil) Tesa.
https://www.merkur.si/tesnilni-lepilni-trak-tesa-guma-e-profil-4-mm-belo-6-m-x-9-mm/
Ta trak brez problema odstraniš pred lakiranjem. V kolutu ga je dovolj (6metrov) da lahko ponovno zatesniš po lakiranju. Sicer pa lahko zalepiš direkt na driver, ni nujno na ohišje.
S takim sem tesnil zvočnike ki so tudi 20 let držali (za okna, kjer so izpostavljeni stalnem odpiranju pa UV, pa ne vem še kaj garantirajo 8 let minimalno.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 12, 2020 13:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne da se mi. Laughing Embarassed
Problem je tudi da so bili šravfi predolgi. Prepričan sem da ko končam te luknje ne bo več.

Imam taka tesnila. Za basovec sem sicer naročil nekaj večjega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 13:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...zdele je cajt da se ti mora dat, ce ne postavljas vse nadaljnje delo pod vprasaj... Naredi par meritev...magari zunaj ce ni veliko hrupa okolice in kisto dvigni vsaj meter od tal
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 13:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, samo koliko bi bila relavantna meritev pri 5°C Confused ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 13:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem vzel krojaški meter in pomeril kar na ekranu - če je odprtina wooferja na sliki 38cm, potem imaš znotraj škatle do dna (od centra wooferja) ravno ca 60cm.
Tudi samba de una nota je lahko zabavna:
https://www.youtube.com/watch?v=AuEv942wOZs
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 13:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko da piramidasti vložek v dno in zmehča stojni val.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 14:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Možno da je okrog 60cm, ne spomnim se več.
Predvidevam da cev (ki je med zvočnikom in dnom) ravno tako mehča stojni val.
Sem naredil drugače simulacijo MLTL. Nimam sedaj pri roki, ampak ne bi smelo biti nobenih hudih stojnih valov.
Ko sem meril sem tudi pozabil dati izolacijo noter.

Brez panike, to se da vse odpravit, karkoli že je.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 3 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe