Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nasvet pri prenovi sobe - prostorska stiska in odboji zvoka

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Domači kino
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
neocodex



Pridružen/-a: Pon Dec 2010 18:20
Prispevkov: 19
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 13:53    Naslov sporočila: Nasvet pri prenovi sobe - prostorska stiska in odboji zvoka Odgovori s citatom

Sem v procesu prenavljanje dnevne sobe, prenavljamo pa zato ker trenutno tv in zvočniki niso v centru. Je pa problem ker so to dve sobe v eni, ki sem jih pred časom razdelil s predelno steno (še preden sem planiral ves ta hišni kino, sedaj pa ne špila prav..).

Je tu kar nekaj problemov pri postavitvi oz. je cela soba narejena tako, da ni možno najti idealne rešitve, tako da iščemo kompromise.

Moj plan je podreti oz. zmanjšati predelno steno predvsem zaradi boljše cirkulacije zraka pri ogrevanju in hlajenju, sedaj je to močno ovirano:



Sobi pa tudi nista enaki, ta na sliki je cca 4x4, tista zadaj pa samo 2x3 po desni strani. Torej če bi to bil en prostor bi bil v obliki črke L. In po tej odprti strani bi potem odmeval levi zvočnik, če bi prestavil kot planirano, desni pa bi ostal znotraj "4x4", za sub še ne vem, raje bi ga dal levo bi bil najmanj v napoto, zvokovno verjetno bolje desno.

Predelno steno moram vsekakor spremenit oz. podaljšati po širni, ter premakniti prehod na desno stran ob zunanjem zidu, tako da bo na sredini prostor za trosed ki bo nacentriran na zvočnike - to je ok. Skrbi me le, ker bo polovica tega prostora popolnoma odprtega, polovica pa zaprta, direktno po diagonali...



Takšna bi bila nova postavitev POV proti tvju (kjer je zdaj dvosed), za nami desno od nas je tretjina stene zaprta - zidana, druga tretjina bi bila podaljšana z pol-steno v višino sedežne, in na koncu malo prehoda, torej bi bila sredina in še posebej levi del zelo odprta.



To je ta stena na desni od tvja, približno polovico od tega je zidano polovico pa knauf, katera bi se znižala+podaljšala.

Ali mogoče ne bo tako grozne izgube na zvoku, kot si domišljam?

Če samo obrnem levi in desni tower pod kot recimo 30° proti centru, in postavim sub v desni kot, da se odbija od bližje stene, verjetno ne bo tako slabo, in lahko brez skrbi pustim sobo odprto?

Najraje bi imel popolnoma zaprt 4x4 prostor, ampak res ne gre, nimam prehoda v drugo sobo... Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 14:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen neocodex

En kavč preveč!
Kakorkoli gledam, je edino smiselno postaviti "oltar (TV)" na tisto mesto kjer je levi kavč (gledano, če sediš na kavču). Drugi, preostali kavč, pa postavi pred televizijo malo proti levi tako, da ne preveč prekrije prehoda. Namesto klasičnih vrat si lahko omisliš drseča, da ne mahaš z vratnim krilom v prostor in tako izboljšaš prehod.
Probaj si zamisliti prostor brez kavčev, se ti odpre kar nekaj možnosti razvrstitve.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neocodex



Pridružen/-a: Pon Dec 2010 18:20
Prispevkov: 19
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 14:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem pozabil omeniti, tistih 2 belih več ni, seveda so zavzemali preveč prostora, sedaj je samo še tale Smile



Nisem niti preveč navezan na tv omarico, bom po vsej verjetno vgradil komponente v podaljšano predelno steno pod tv, sicer je omarica nekoliko lepša ampak prostorsko se mi ne izide, bi potem stala sredi sobe, bi bilo v napoto ker bi se hodilo direktno mimo nje. Takšne in še ostale stvari mam že vse v planu, trenutno me res skrbi samo glede zvoka.

Soba se bo itak preurejala komplet, vse stene in malarija na novo (tudi vrata, okna, rolete..), tako da ni problem še kaj spremeniti, če so kakšne ideje kar predlagati.

Trenutno se še nagibam k opciji, da prostor odpremo, nimam pa predstave kako bo to vplivalo na zvok.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Edvard



Pridružen/-a: Pet Apr 2011 15:50
Prispevkov: 317
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 14:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

neocodex, težka bo. Kvadratni tloris je največji problem, po moje zelo težko rešljiv brez strokovne pomoči in vgradnje zvočnih aplikatov. Tu je še nesimetrična postavitev zvočnikov, desni je popolnoma stiščan v kot, gole stene, keramika, okno nasproti zvočnikov... Tako kot je sedaj, domnevam da v sobi kar bobni. Sem bil pred enakim izzivom in sem obupal.
Sam bi vse skupaj zasukal za 90 stopinj levo in podrl pregradno steno. S tem bi dosegel simetrijo, vrata ne bi bila v napoto. To je za začetek, potem pa fine-tunning, pozicija zvočnikov, aplikati...

Tu imaš (demotivacijski) link.
_________________
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Stephen Hawking


Nazadnje urejal/a Edvard Pon Sep 23, 2019 15:20; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 14:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če prostor odpreš, ne bo povratnega vala z zadnje stene, kar je dobro. Jasno, če zasukaš vse skupaj na levo steno, tako kot se je lepše izrazil Edvard.
Vse skupaj bo rahlo spominjalo na tunel, a če zvočniki ne bodo preblizu stene in če kavč ne bo predaleč od zvočnikov, bi moralo biti uporabno.
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neocodex



Pridružen/-a: Pon Dec 2010 18:20
Prispevkov: 19
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 15:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Edvard je napisal/a:
nesimetrična postavitev zvočnikov


To je samo trenutno, in seveda špila čisto mimo (niti časovna korekcija več ne pomaga)

Edvard je napisal/a:
okno nasproti zvočnikov, sam bi vse skupaj zasukal za 90 stopinj levo in podrl pregradno steno.


Točno to sem napisal, da je v načrtu, ne vem če se je dalo razbrati Smile (okno bi potem bilo na levi strani)

Glede bobnenja ne vem, meni se zdi da špila kar v redu, razen to da pač ni v centru (steklena vrata moramo tudi obvezno zamenjati, pa dobro to je najmanjši problem..). Glede golih sten je res, ampak nimam idej, če bi dal slike bi se hitro naveličal meni je lepše "brez ropotije", sem pa odprt idejam da bi to malo izboljšali.

Edvard je napisal/a:
vgradnje zvočnih aplikatov


Kaj pa so zvočni aplikati?

Edvard je napisal/a:
Keramika


To pa skoraj vsak misli Very Happy V resnici je to laminat:)))


lix je napisal/a:
Če prostor odpreš, ne bo povratnega vala z zadnje stene, kar je dobro.


Jaz sem pa mislil da je to slabo? Kako pa to vpliva na bas? Na katero stran bi potem bilo bolje postaviti sub?

lix je napisal/a:
Vse skupaj bo rahlo spominjalo na tunel, a če zvočniki ne bodo preblizu stene in če kavč ne bo predaleč od zvočnikov, bi moralo biti uporabno.


Razdalja od tvja bi bila cca 3.25 metrov, zvočniki levo/desno podobno temu, seveda v simetriji. Le da je odprt tunel z leve in z desne polovico krajši, torej tisti kot ostane, sredina pa zid v višini sedežne torej tudi nekoliko odprto.

Recimo skrbi me zato, ker pri trenutni postavitvi se desnega zvočnika čuti veliko bolj kot levega, še posebej v nižjih tonih. Ampak če bosta po novem oba v istih pogojih (v kotu ob zidanem zidu, simetrija) potem ne bi smelo prihajati do razlik? Dejansko je samo razlika razdalja odbojev, kar pa je lažje čutiti na sub frekvencah, kot na višjih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 16:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izogibaj se kotov. Povleci vse skupaj bolj v prostor.
Sub lahko pustiš pri steni, ker je prostorska stiska, sicer pa je akustično najbolje, če je v liniji s front zvočnikoma. Spravi ga za enim od zvočnikov, bo izgledalo manj nabasano, a ga boš verjetno moral malo prestavljati levo desno, da se izogneš bobnenju o katerem piše Edvard.
Vsekakor bi dodelava zadnje stene s kakim difuzorjem koristila, za zvočniki v kota pa kak absorber, če se pojavi kaka premočna rezonanca.
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neocodex



Pridružen/-a: Pon Dec 2010 18:20
Prispevkov: 19
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 16:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uh, žal si me izgubil pri difuzorjih in absorberjih, ne poznam teh zadev sploh Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 16:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Link

https://flypaper.soundfly.com/produce/how-to-build-an-acoustic-diffuser/
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trancedeejay
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Prispevkov: 1372
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 18:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zakaj pa potem ne daš TV na sredo te stene (naravnost) in fronta s centrom?



Have a nice Day

Matt
_________________
MUSIC IS THE KEY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neocodex



Pridružen/-a: Pon Dec 2010 18:20
Prispevkov: 19
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 18:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@trancedeejay

Točno to je plan. Izgleda da moj post ni bil razumljiv?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trancedeejay
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Prispevkov: 1372
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 18:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem prebral začetek, pogledal par slik in napisal. Sicer pa za provizoriš lahko zadeve nahitro sprobaš, brez komplikacij. Center daš na sub za probo, fronta ne smeta biti čist ob steni (običajno sta fronta bližje eden drugemu kot surroundi. Surrounde ne smeš imet preblizu glave. Najbolje jih je imet v višini glave, samo kavč moraš potem porint malo naprej, da so "of axis"..
Toliko nahitro

Have a nice Day

Matt
_________________
MUSIC IS THE KEY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali ni preveč odmeva?
Izgleda precej prazno. Bi pomagali kakšni absorberji, difuzorji, ali pohištvo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neocodex



Pridružen/-a: Pon Dec 2010 18:20
Prispevkov: 19
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2019 19:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja je odmeva. Še posebej ker so vse predelne stene votle. Kar bomo sedaj popravili, jih bomo napolnili z izolacijo, čeprav tudi izoliran knauf še vedno nekoliko odmeva, ni isto kot zid.

Ampak po pravici povedano js ga slišim samo ko se pogovarjamo (in je kar malo moteč). Ko pa prižgeš muziko ali filme, nekak.. ne opaziš, ker preglasijo? Jaz res pri muziki ne morem reč da je kak opazen odmev, moti me samo ker ni v centru, to se pa zelo opazi, odmevi so mi zdaj nekaj na kar se sploh ne moreš osredotočiti..

Nisem še poslušal kaj boljše urejenega kot to, tako da nimam s čim primerjati...

Imam še eno vprašanje, nekaj sem googlal in prebral članek da mavčne plošče lahko pomagajo k zvoku.... kako? (verjetno ne da delaš votle stene) Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 08:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še ena rešitev zagate:

V prostorih z veliko odmeva (slaba akustika) se obnesejo dipolni zvočniki - tipa Magneplanar. Pa tudi velike nesimetrije prostorov (L sobe) jih veliko manj prizadenejo kot klasične dinamične zvočnike (točkovni izvor zvoka).

Zaradi dipola ne dražijo bočnih sten in pa stropa in tal.
Tako se jih lahko postavi tik ob bočne stene in se optimira samo razdalja naprej-nazaj (v primeru 'tunel' sob se lahko uporabi hongkongška postavitev). Izza njih se lahko brez nobene škode postavi okrasne rastline ali naredi optična razdelba prostora s cvetličnimi koriti ali kakšno drugo zvočno prehodno instalacijo:: če gredo zvočniki proti sredini 'tunel' sobe. Če pa gre pred steno na kateri je tv, potem je dobro vedeti da bo njegova optimalna razdalja okoli 1,3m od prednje stene. In pa komot prislonjeno ob bočne stene.

Sistem se potem zaokroži s primernim subwooferjem če je želja po HT basu, sicer za akustično glasbo Magneplanarji tega niti ne potrebujejo. Pravilno postavljeni gredo na polno do 40Hz (veliki boben v godbi na pihala), če so višji od 1,5m.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Domači kino Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe