Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Napajalni kabli - kje tiči "trik"
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 161, 162, 163  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
matejS



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 13:07
Prispevkov: 115
Kraj: Tabor

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 11, 2008 14:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

John Curl, eden najbolj priznanih konstruktorjev audio naprav (za tiste, ki zanj se niste slisali, se splaca malce pobrskat in kaj nauciti; je tudi pristas znanstvenega pristopa in ne voo-doo stvari), pravi naslednje:

Citiram:

I can either ignore that power cords make a difference, even in good equipment, or I accept it, when crossing every 't' is important, and make the extra effort, Of course, I must also disregard my own experience.
Actually, if analyzed, power cords do have several characteristics that people often not think about. For example, they are RF antennas! Almost the same length as out auto antenna, Also, the current waveform driving most electronic equipment is NOT anything like a 50-60Hz sine wave. What does this mean?
It is possible to experiment and find audible differences by using different configurations of line cords. Try it and see. It may not mean that one type of line cord is perfect for everything, or that is matters with your toaster, for example. Still, we have heard differences, so I have to take it into account.


LPm
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly



Pridružen/-a: Sre Jun 2008 17:56
Prispevkov: 1
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 11, 2008 18:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hmm, po vsem prebranem sem prišel do zaključka, da bi nekateri nujno potrebovali menjavo "dihtung", oziroma po slovensko, tesnil! Rolling Eyes

S tem se v Sloveniji baje ukvarjata dve večji državni firmi, pa še nekaj posameznikov-zasebnikov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorko1



Pridružen/-a: Pet Maj 2008 21:44
Prispevkov: 656
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 11, 2008 20:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Slowfly je napisal/a:
Hmm, po vsem prebranem sem prišel do zaključka, da bi nekateri nujno potrebovali menjavo "dihtung", oziroma po slovensko, tesnil! Rolling Eyes

S tem se v Sloveniji baje ukvarjata dve večji državni firmi, pa še nekaj posameznikov-zasebnikov.



In kaj bi naj zdaj to pomenilo?

LP,
Goran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ak



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 22:25
Prispevkov: 72
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 11, 2008 22:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OK. Pustimo zdaj mene in moje probleme in se raje posvetimo kablom...

gorko1 je napisal/a:
....
Drugače pa jaz opažam največje razlike pri menjavanju napajalnih kablov na izvoru zvoka.


Super, poleg Davorja še eden, ki je pripravljen malo debatirat z drugačemislečimi...saj se nas bo še nabralo Smile

Torej do sedaj nekako prevladujejo največje razlike pri izvorih zvoka (Jazzz je rekel, da se je poznalo povsod, torej tudi pri izvorih, Gorko1 je rekel da pri izvorih, torej zaenkrat izvori vodijo).

Recimo, da pod izvore mislimo CDP (ali tjunerje ali kasetarje,...). Torej ne gre za nek hud porabnik električne energije in torej po mojem lahko predpostavimo, da noben kolikor toliko spodoben kabel ne bi smel delovati kot ozko grlo napajanja iz energetskega vidika. Torej to najverjetneje ni to.

Glede na to, da v izvorih zvoka prevladujejo nizkoenergetski(napetostni) signali, recimo, da bi lahko težave povzročale motnje, ki pridejo do komponente ...v prispevku MatejaS je zaslediti (in tudi prej je že nekdo omenil), da napajalni kabel deluje kot antena. Zanima me, ali pri tem mislite "kot oddajna antena" ali "kot sprejemna antena"? Torej, ali zvoku sistema škodijo motnje, ki jih kabel širi v okolico kot antena ali bolj motnje, ki se v kablu inducirajo iz okolice? Prvi primer se mi zdi precej enostavno rešljiv s kakim oklopom.

Drugi primer je bolj zoprn in po mojem zahteva resno filtracijo tik pred napajalnim sklopom komponente. motnje se namreč ne generirajo samo na zadnjem metru napajalnega kabla ampak na celem kablu po vaši napeljavi. Tu zadnji meter oklopa ne bo dosti pomagal.

Še bolj zoprne so morda motnje, ki prihajajo po kablu, kamor so jih poslale druge naprave (haldilniki, sosedov kompresor, tovarna čez cesto, krmiljenje semaforjev, krmiljenje števcev električne energije)...Teh zadev se pa po mojem s kablom ne da znebiti. Pomaga samo filtracija oz. stabilizacija napajalne napetosti.

To sem že preskusil...ko sem pri poslušanju opazil, da mi včasih sistem nekako noče zašpilat, sem ugotovil, da je to predvsem (ali izključno)takrat, ko med mojim poslušanjem delujeta tudi pralni in sušilni stroj (kaj čmo, sta pač na isti veji, zaenkrat ne gre drugače). Očitno pralni in sušilni stroj svinjata napajalno napetost. Preskusil sem stabilizator napajalne napetosti (z njim sem napajal pre-amp) in zadeva se je drastično popravila. Težava? Stabilizator je verjetno kakih 30let stara zadeva (mislim da 4 trafoti z več odcepi in kup kondenzatorjev pa nekaj uporov), ki sprejme 220V+/-20% in daje ven 220V+/-1%, če se ne motim. Zadeva je bila narejena v Iskri za napajanje avtomatskih merilnih mest za in-line kontrolo uporov. Dejansko daje zadeva iz sebe zelo stabilnih 218,5V (kar ni tako slabo) in brni ko sto peklenščkov (kar je disaster). Brnenje je slišati tudi, ko sem ga postavil v sosednjo sobo in zaprl vrata. Neuporabno za poslušanje Crying or Very sad

Ok, zdaj sem pa jaz zajadral stran od kablov...prišel sem do filtracije in stabilizacije napajalne napetosti...kar pa ni stvar kabla.

Torej...antena? motnje? Še kaka ideja ali predlog v lovu na "tisto"? A je imel kabel, ki je končal v vašem sistemu kako posebno konstrukcijsko značilnost (povečan presek? oplet? vgrajen filter?)?
_________________
Have fun!
ak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Senca



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 7:25
Prispevkov: 888
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 12, 2008 11:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko sem še kot najstnik poslušal Radio Študent in njihovo oddajo v sredo zvečer, ko so oddajali igrice za Spectruma in Commodorja, sem si zaradi boljšega sprejema signala zamenjal anteno z dolgim kosom žice in ne boste verjeli, sprejem je bil boljši - signal bolj močan.
Iz navedenega sklepam, da je kabel dobro prestrezal radijske frekvence - morda se tudi motim.

Zakaj vse to pišem???
Ker sem tudi sam mnenja, da zna napajalni kabel pomagati pri zvočni sliki, posebej ker sem to slišal že od nekaj prijateljev, kateri imajo doma dober sistem in so opazili razliko.

Sicer pa sem že bolj ali manj v zaključni fazi izdelave napajalnega kabla sestavljenega iz konkretnih zadev in dva krat oklopljenega. Ko bom zadevo sestavil in stestiral vas o ugotovitvah seznanim.

Drugače pa nameravam omenjeni kabel posoditi tudi ostalim, ki imajo vsaj kolikor toliko spodoben sistem doma.
Upam, da nisem koga užalil s to izjavo, vendar kot je napisal nekdo v enem izmed člankov, ki sem jih prebiral na netu - "tudi najhujši kabli (napajalni, interkonekti, zvočniški) ne bodo spremenili vašega 100 eurov vrednega sistema v vrhunsko hi-fi napravo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 12, 2008 15:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z nakupom rabljenega CDPja (Electrocompaniet ECM1) sem dobil še MIT napajalni kabel, ki ga je lastnik zelo hvalil. Pred nekaj tedni je prispel na test še drugi Oyaide Tunami GPX kabel(prvega imam do razdelilne letve). Po priklopu dizaster ! Obupen zvok-kot bi zvočnike pokril z deko. Na žalost(srečo?) sem MITa posodil kolegu, zato sem po nekaj platah ugasnil sistem. Naslednji dan sem mu dal še eno priložnost in kabel jo je izkoristil. Tako močno, da bo ostal pri meni.
Poleg Tunamijev imam še dva Nordost Brahma kabla in Furutechovo razdelilno letev. Nekaj let sem uporabljal Korošcev Enlil(razdelilni trafo), ki pa ima slišen brum in PS-avdio z glasnim ventilatorjem.

Imel sem tudi nekaj DIY kablov- prvi iz Kimber 8TC zvočniškega kabla je dobro delal na zvočnikih DALI Skyline 2000, kjer je malo umiril base, na trenutnem sistemu pa je neuporaben. Drugega sem naredil s Hi-musico (zelo solidem kabel).
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ak



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 22:25
Prispevkov: 72
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 08:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Senca je napisal/a:
Ko sem še kot najstnik poslušal Radio Študent in njihovo oddajo v sredo zvečer, ko so oddajali igrice za Spectruma in Commodorja, sem si zaradi boljšega sprejema signala zamenjal anteno z dolgim kosom žice in ne boste verjeli, sprejem je bil boljši - signal bolj močan.
Iz navedenega sklepam, da je kabel dobro prestrezal radijske frekvence - morda se tudi motim.


Smile Tudi jaz sem to počel...namreč podaljševal anteno s kablom oz žico, ki sem jo potegnil do okna in jo tam napeljal v orientaciji, ki je dajala najboljši sprejem...kabel vsekakor prestreza radijske frekvence...tudi antena je pravzaprav kabel, samo da ponavadi brez izolacije. Vendar očitno izolacija (PVC/guma) ne moti tega sprejema. Tudi običajna stavba (če ni pretiranega železja) ne moti kaj dosti, sicer v sobah ne bi imeli sprejema.

Torej, kabel sprejema RF signal...tudi napajalni kabel. Kje pa je konec vašega napajalnega kabla? Tako, kot si podaljšal originalno anteno z dodatnim kablom, tako napajalni kabel podaljšaš z inštalacijo v hiši, ko ga vtaknemo v vtičnico in torej z dobim napajalnim kablom rešujemo samo zadnji del antene (razen, če ima kabel filtrske lastnosti)

@JAZZZ: Nisem čisto razumel tvojega zadnjega prispevka Embarassed ali pa nisi povedal vsega...če prav razumem je nov napajalni kabel prvi večer "pokril zvočnike z deko", naslednji dan se je pa izkazal in ga boš obrdžal. A je tako? A lahko poveš še, kaj se je vmes spremenilo? Se je ulaufal? si zamenjal še kaj drugega v sistemu? Ali sem si narobe razložil ta del prispevka?
_________________
Have fun!
ak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Senca



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 7:25
Prispevkov: 888
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 10:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kabel sem že dokončal, moram ga še samo estetsko obdelati. Ko bom imel čas ga bom tudi stestiral in seveda objavil moje ugotovitve.

Sicer pa moram odkrito napisati, da kakšnih hudih sprememb ne pričakujem, saj tudi pri uporabi zelo kvalitetnih srebrnih interkonekt kablov nisem zaznal razlike napram mojim DIY (menim da me omejujejo zvočniki).

Pa še ena zadeva bo tukaj igrala precej pomembno vlogo (v smislu manjše razlike) in sicer sem se pred letom dni preselil v novo hišo, elektriko pa mi je naredil tast, kateri je zelo pedanten električar.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 10:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ak je napisal/a:
@JAZZZ: Nisem čisto razumel tvojega zadnjega prispevka Embarassed ali pa nisi povedal vsega...če prav razumem je nov napajalni kabel prvi večer "pokril zvočnike z deko", naslednji dan se je pa izkazal in ga boš obrdžal. A je tako? A lahko poveš še, kaj se je vmes spremenilo? Se je ulaufal? si zamenjal še kaj drugega v sistemu? Ali sem si narobe razložil ta del prispevka?

Nič drugega nisem storil, kot zamenjal kabel. Čez noč je zaigral ... in ga bom obdržal.
Spet, če bi merili pred priklopom in potem drugi dan ... kaj misliš, bi lahko izmerili razliko?
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gorko1



Pridružen/-a: Pet Maj 2008 21:44
Prispevkov: 656
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 13:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Senca je napisal/a:


Pa še ena zadeva bo tukaj igrala precej pomembno vlogo (v smislu manjše razlike) in sicer sem se pred letom dni preselil v novo hišo, elektriko pa mi je naredil tast, kateri je zelo pedanten električar.



Super, upam ,da ti je tast potegnil posebej ločeno el. linijo ,ki jo
boš uporabljal samo za audio/video Rolling Eyes


Lp,
Goran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 14:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa je na tem napačnega?
Glede na to da pri gradni res ni problem še malo prekopat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audio_holic



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 13:50
Prispevkov: 323
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

še eno pomembna zadeva je na katero vsi pozabijo-ozemljitev.

Še tako dober kabel, filter in napajalni del ne bo optimalno deloval brez pravilno izvedene ozemljitve. Če gre za novogradnjo in imamo kar konkreten hifi sistem, potem ni odveč razmisliti o posebni ločeni napajalni veji z posebej izvedenim ozemljitvenim vodnikom. to je TN-S sistem. Ta ozemljitveni vodnik se mora spojiti obvezno z glavnim hišnim oz. temeljnim ozemljilom ter ozemljilom javnega kabla. Nikakor pa se ne sme za ozemljitev uporabiti vodovodna oz. radiatorska cev.

Skratka, če živite v kaki starejši hiši in vas ob dotiku na kovinsko ohišje rahlo strese potem imate po vsej verjetnosti ničenje ali pa ozemljitve sploh ni.V tem primeru je najprej potrebno uredit el. napeljavo, šele potem je racionalno razmišljat o kablih...


ak: Res je vsak kabel deluje kot dipolska antena, vendar večino RF motenj, ki pride po mreži z veseljem "popapa" jedro transformatorja, druga pesem pa so višjeharmonske komponente, ki so posledica stikalnih napajalih naprav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Senca



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 7:25
Prispevkov: 888
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 14:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda, za sistem imam napeljano samostojno linijo.

Je pa tudi drugače elektrika v moji hiši poglavje zase. Ko je prijatelj, prav tako električar, videl kako in koliko (tukaj je predvsem poudarek na koliko) je vsega napeljano in koliko varovalk imam, je samo gledal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audio_holic



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 13:50
Prispevkov: 323
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 14:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

JAZZZ je napisal/a:

Nič drugega nisem storil, kot zamenjal kabel. Čez noč je zaigral ... in ga bom obdržal.
Spet, če bi merili pred priklopom in potem drugi dan ... kaj misliš, bi lahko izmerili razliko?




Enkrat bi bilo zanimivo izvesti 24 urni test mrežne napetosti z spektralnim analizatorjem. Poleg merjenja višjeharmonskih komponent bi merili še fazo, delovni kot ter obliko sinusne napetosti. To bi ponovili npr. med tednom, zjutraj ali zvečer, Zraven pa bi si lastnik sistema beležil morebitne sonične spremembe. Poskus bi lahko ponovili, tako da bi v sistem vključili nek napajalni kabel ter primerjali tako električne in sonične parametre.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorko1



Pridružen/-a: Pet Maj 2008 21:44
Prispevkov: 656
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 14:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
Kaj pa je na tem napačnega?
Glede na to da pri gradni res ni problem še malo prekopat.


Ne napačnega, to enostavno moraš imeti.

Lp,
Goran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 161, 162, 163  Naslednja
Stran 3 od 163

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe