Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Napajalni kabli - kje tiči "trik"
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 160, 161, 162, 163  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
joztom je napisal/a:
Na temo ozemljevanja je najboljši predlog že davno nazaj podal @Ambasador z izčrpnim gradivom v prilogi. Preferiranje XLR balanciranih vhodov je nepoznavanje tematike.
...


Morda vajina trditev velja za DIY področje in za low cost naprave. Na splošno to ne bo držalo. V znameniti knjigi The Complete Guide to High-END Audio namreč Robert Harley zapiše: "Quite apart from the advantage of noise cancellation, a balanced connection often sounds better than an unbalanced connection." (stran 282)

Meni osebno je ob pogovoru lastnik in snovalec aparatur GRAAF Giovanni Mariani zatrdil, da je nebalansirana izvedba vedno bila bolje zveneča kot balansirana( seveda, če je bil problem mase pravilno rešen).Govorimo za isto komponento, ne kot splošno pravilo proti vsem unbalanced/balanced. Sam je bil znan kot vrhunski projektant audio naprav in pri veliko od njih je uporabil vezave, ki so še sedaj superiorne in zelo kompleksne. Večini nekateri njegovi prijemi še sedaj niso popolnoma jasni.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.


Nazadnje urejal/a berni Čet Okt 08, 2020 11:52; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:
benma je napisal/a:
joztom je napisal/a:
Na temo ozemljevanja je najboljši predlog že davno nazaj podal @Ambasador z izčrpnim gradivom v prilogi. Preferiranje XLR balanciranih vhodov je nepoznavanje tematike.
...


Morda vajina trditev velja za DIY področje in za low cost naprave. Na splošno to ne bo držalo. V znameniti knjigi The Complete Guide to High-END Audio namreč Robert Harley zapiše: "Quite apart from the advantage of noise cancellation, a balanced connection often sounds better than an unbalanced connection." (stran 282)

Meni osebno je ob pogovoru lastnik in snovalec aparatur GRAAF Giovanni Mariani zatrdil, da je nebalansirana izvedba vedno bila bolje zveneča kot balansirana( seveda, če je bil problem mase pravilno rešen).Govorimo za isto komponento, ne kot splošno pravilo proti vem unbalanced/balanced. Sam je bil znan kot vrhunski projektant audio naprav in pri veliko od njih je uporabil vezave, ki so še sedaj superiorne in zelo kompleksne. Večini nekateri njegovi prijemi še sedaj niso popolnoma jasni.


Da se ne bomo omejevali s citrati, ki podpirajo eno ali drugo tezo: Kaj pa pravijo tvoja ušesa glede razlike na tvoji napravi? Moja pravijo, da zveni balansiran vhod precej bolje kot RCA. Za test sem uporabil isti model kablov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Right-Fi



Pridružen/-a: Pet Avg 2019 15:32
Prispevkov: 135
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:
right fi, samo to FID 30mA

Ja FID seveda pomaga, če obstaja. Na primer jaz ga v stanovanju nimam, vse vtičnice v celem bloku so ničene. Jaz se na FID ne bi zanašal in ne bi odklapljal ohišja od zemlje, če aparatura za to ni ustrezno izvedena. Nikoli ne veš, kdo bo imel opravka s takšno aparaturo in kam jo bo priklapljal. In običajno je nesreča rezultat spleta več nesrečnih okoliščin hkrati. Če se zavestno odpovemo enemu varovalnemu mehanizmu, tveganje dodatno povečamo.

@joztom: s preferiranjem XLR-ja nisem imel v mislih aparatur, kjer se to rešuje na način, kot si dal primer. Pri poceni elektroniki je takšen način čisto OK, ker dodatna stopnja (ali dve, če gledamo pre in končno) zvoka niti ne more kaj dosti degradirati. V tem primeru imam raje RCA. Čistokrvni balančni sistem seveda ni poceni, kot tudi dober zvok ne. Bolje dobro izveden asimetrični sistem z ustrezno elektroniko, kot XLR izveden samo zato, da je XLR. Pa če smo natančni, tudi tu se lahko pojavijo problemi, kjer so naprave povezane med seboj z dolgimi signalnimi kabli. Če se naprave napajajo iz zmešnjave od NN električne napeljave, se lahko pojavijo zelo konkretni izenačevalni tokovi po oklopih signalnih kablov, kar tudi lahko povzroči brum, kljub balančnemu sistemu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
berni je napisal/a:
benma je napisal/a:
joztom je napisal/a:
Na temo ozemljevanja je najboljši predlog že davno nazaj podal @Ambasador z izčrpnim gradivom v prilogi. Preferiranje XLR balanciranih vhodov je nepoznavanje tematike.
...


Morda vajina trditev velja za DIY področje in za low cost naprave. Na splošno to ne bo držalo. V znameniti knjigi The Complete Guide to High-END Audio namreč Robert Harley zapiše: "Quite apart from the advantage of noise cancellation, a balanced connection often sounds better than an unbalanced connection." (stran 282)

Meni osebno je ob pogovoru lastnik in snovalec aparatur GRAAF Giovanni Mariani zatrdil, da je nebalansirana izvedba vedno bila bolje zveneča kot balansirana( seveda, če je bil problem mase pravilno rešen).Govorimo za isto komponento, ne kot splošno pravilo proti vem unbalanced/balanced. Sam je bil znan kot vrhunski projektant audio naprav in pri veliko od njih je uporabil vezave, ki so še sedaj superiorne in zelo kompleksne. Večini nekateri njegovi prijemi še sedaj niso popolnoma jasni.


Da se ne bomo omejevali s citrati, ki podpirajo eno ali drugo tezo: Kaj pa pravijo tvoja ušesa glede razlike na tvoji napravi? Moja pravijo, da zveni balansiran vhod precej bolje kot RCA. Za test sem uporabil isti model kablov.


ne moreš posploševati, vse je odvisno od topologije, izvedbe naprav in kombinacij. ...

@right fi , pri dvigovanju ozemljitve se ne odklaplja ozemljitve na napravi ampak se priklopi na letev, kjer ozemljitev ni zasedena oz je vtikač primeren samo za dvožilni, tako ne posega v samo napravo, glede interkonektov in povezave pa seveda morajo biti upoštevane določene zadeve.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:

...
ne moreš posploševati, vse je odvisno od topologije, izvedbe naprav in kombinacij. ...


Zato se mi zdi izjava Roberta Harleya zelo primerna. On je kot dolgoletni urednik revije Absolute Sound testiral na stotine naprav.

Nisi mi odgovoril na moje vparašanje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
berni je napisal/a:

...
ne moreš posploševati, vse je odvisno od topologije, izvedbe naprav in kombinacij. ...


Zato se mi zdi izjava Roberta Harleya zelo primerna.
Nisi mi odgovoril na moje vparašanje.

Moj Graaf gm200 je obstajal v varianti RCA ali kombiniran rca + Xlr varianti( v izvedbi true balanced kot je joztom opisal). Ob pregledu mojega gm200 sem konstrukterja osebno vprašal, katera izvedenka se njemu zdi boljša. Takoj je zatrdil da nebalancirana in da je vedno lažje dosegal boljše rezultate in zvok na ta način.
Je pa popolnoma brezveze razpredati kdo ima daljšega. Wink Bolje je, če nekdo, ki kaj ve to pove, kot da forum "znalci" naredijo masaker iz vsake teme.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:

Je pa popolnoma brezveze razpredati kdo ima daljšega. Wink Bolje je, če nekdo, ki kaj ve to pove, kot da forum "znalci" naredijo masaker iz vsake teme.


Jaz nas, forumaše delim v dve skupini: znalci in poslušalci.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Right-Fi



Pridružen/-a: Pet Avg 2019 15:32
Prispevkov: 135
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 14:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:
@right fi , pri dvigovanju ozemljitve se ne odklaplja ozemljitve na napravi ampak se priklopi na letev, kjer ozemljitev ni zasedena oz je vtikač primeren samo za dvožilni, tako ne posega v samo napravo, glede interkonektov in povezave pa seveda morajo biti upoštevane določene zadeve.


Saj midva se razumeva. Pišem za tiste, ki jim je to manj jasno. Priklop naprave, ki ima tudi kontakt za zemljo na letev, ki tega kontakta nima, je lahko le začasna rešitev, ko iščemo izvor problema. Če pa je to mišljeno kot trajna rešitev, ta način odsvetujem. Je tudi v nasprotju z navodili za priklop takšnih naprav, kjer običajno eksplicitno navajajo, da priklop naprave v takšne letve ni dovoljen. Pa nisem nek (ne)varnostni paranoik, preprosto gre za realno nevarnost, kjer se lahko nekomu tudi kaj zgodi. Ta forum berejo tudi ljudje, ki teh detajlov ne poznajo in sledijo temu, kar preberejo.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 15:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:
Bolje je, če nekdo, ki kaj ve to pove, kot da forum "znalci" naredijo masaker iz vsake teme.


Na izjavo: "Preferiranje XLR balanciranih vhodov je nepoznavanje tematike.", sicer priznanega avtorja, "ki kaj ve", in je nastopil precej avtoritativno in v nekem pogledu celo žaljivo, je potrebno reagirati, sicer bo kdo še mislil, da je to res. Kdo je v tem primeru "znalec, ki je naredil masaker iz te teme"?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 16:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisi me razumel. Jaz to imam in ob pazljivem proučevanju načrtov in vezij, je vhodni XLR buffer samo odveč in degradira nadaljnje vezje z diferencialnim parom 2SA970/2SA2240 in v nadaljevanju korektno izvedenih kvalitetnih končnih tranzistorjev Sanken 2SC3519/2SA1667. Namen XLR vhoda je samo preprečitev bruma, NE5532 pa s svojimi 12v/uSEC kvečjemu kaj pokvari. Na isto težavo sem naletel tudi na studijskem Quad 520F.


Na sliki vidiš adapterje RCA/XLR zadaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 16:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
berni je napisal/a:

Je pa popolnoma brezveze razpredati kdo ima daljšega. Wink Bolje je, če nekdo, ki kaj ve to pove, kot da forum "znalci" naredijo masaker iz vsake teme.


Jaz nas, forumaše delim v dve skupini: znalci in poslušalci.

Dobro da vidiš stvari tako jasno črno-belo.

Znalec v meni pravi, da je balansirano slabše (v primeru da gre samo za dodatno stopnjo) v popolnih okoliščinah (verjetno samo laboratoriju), ko ni problemov z ozemljitivijo in ostalimi motnjami. Vsaka dodatna stvar dodaja svoja popačenja.

Poslušalec v meni pravi da RCA šumi in "klika". Do menjave ojačevalca tega problema nisem imel/opazil ker ojačevalec ni bil ozemljen in sem nastavljal glasnost na ojačevalcu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 18:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@joztom, @lightbit

Ne pogovarjamo se o isti stvari. Jaz imam v mislih full balanced sistem (balansiran vir in balansiran ojačevalec od vhoda do izhoda, povezano z XLR/RCA kabli) s podvojenimi vezji za vsak kanal, vidva pa razlagata o pseudo balanced varianti (XLR vhod na nebalansirani napravi). Tu se strinjam, da je XLR vhod dokaj brez pomena, oziroma, da je lahko zvok slabši kot preko RCA.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 18:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot znalec bi rekel, seveda da je popolnoma balansiran ojačevalec teoretično boljši.

Kot poslušalec bi te vprašal ali lahko na podlagi poslušanja ločiš popolno balansiranega ojačevalca od "psevdo" balansiranega. Recimo, vidiš da je povezan z XLR. Ali lahko poveš na podlagi poslušanja ali je popolnoma balansiran ali ne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 19:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Kot znalec bi rekel, seveda da je popolnoma balansiran ojačevalec teoretično boljši.

Kot poslušalec bi te vprašal ali lahko na podlagi poslušanja ločiš popolno balansiranega ojačevalca od "psevdo" balansiranega. Recimo, vidiš da je povezan z XLR. Ali lahko poveš na podlagi poslušanja ali je popolnoma balansiran ali ne?

Kot poslušalec ti povem, da doma ločim, ko CDP/DAC napravo enkrat na amp povežem preko RCA konektorjev/kablov, drugič pa preko XLRov. Ne samo, da preko XLR igra za 6dB glasneje, ampak je tudi zvok (ob isti glasnosti) bolj dinamičen (prihaja iz globlje črnine), avtoritativen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 19:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem to vprašal.
Kot sem rekel tudi pri meni je velika razlika RCA proti "pseudo" XLR.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 160, 161, 162, 163  Naslednja
Stran 161 od 163

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe