Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Hi end predvajalnik z raspberry pi in Volumio
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 08, 2017 22:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem tudi nabavil tale hec in sicer varianto 3 B.
Se je kdo še kaj igral z zadevo. V osnovi nameravam tole uporabljati kot video predvajalnik z open elec, pa tudi audio me zanima z v Volumio. No rune audio se tudi priporoča.
Tuhtal sem dve varianti za audio. Direkt i2s priklop na dac ali pa preko usb. Se je kdo že igral s tem. Nekje sem nekaj zasledil, da i2s ni ok, ker so neke težave s clockom??? Moram priznat, da ne razumem glih kaj so hoteli povedat oz. kakšne težave so to. Kakorkoli verjetno bom probal obe varianti pa da vidimo kako bo z zvokom. Glede na to da ima zadeva GPIO priključke se mi zdi najbolj smiselno in napajanje in zvok speljat direkt.

Je pa to res čudež, za 30 funtov mali računalnik, s priključkom na internet, wifi, hdmi, usb priključki, GPIO... in to v velikosti kreditne kartice.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 09, 2017 00:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rpi + hifiberry digi pro plus kartica s coax in optičnim izhodom + Volumio (in Bubble UPNP) in povezava preko enega od teh izhodov na zunanji dac je super zadeva. USB na Rpi ni kdo ve kaj, zato je obvezen nakup dodatne kartice.

Zelo zanimiva nova varianta je tudi Pi 2 Design - 502DAC - Pro Audio Shield, samo ga je težko dobiti. Zna biti huda zadeva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 09, 2017 00:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če prav vidim se ta kartica prihefta na GPIO. Kakšna je potem razlika če GPIO priheftaš direkt na dac brez vmesne SPDIF konverzije?
Kako misliš da je usb slab?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 09, 2017 21:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Če prav vidim se ta kartica prihefta na GPIO. Kakšna je potem razlika če GPIO priheftaš direkt na dac brez vmesne SPDIF konverzije?
Kako misliš da je usb slab?


Z direktnim priklopom nimam izkušenj. Kartica, ki jo uporabljam, ima boljši clock (dva oscilatorja) kot Rpi.
Za Rpi je znano, da USB ni ravno ne vem kaj, ker ga motijo druge komponente, predvsem mrežni priključek. Tudi sam sem opazil razliko v zvoku po namestitvi dodatne kartice in ko sem Rpi na DAC, namesto preko USB, priklopil preko coaxa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala. Jaz razmisljam bolj v stilu izkoristiti kar naprava ima kot kupovati dodatno saro. Usb receiverji imajo prav tako boljse clocke... kako dobro bo sla zadeva skozi je odvisno tudi od tega kak usb konverter ima dac.
Ce peljes i2s na novo kartico potem v i2s verjetno ni problemov. Dac ima 100 krat boljsi clock in ce imas moznost lotat direkt na dac potem se mi zdi spdif konverzija odvec. Ce imas locen usb receiver na dacu se verjetno lepo vidi kam lahko prilotas. No lahko se tudi motim. Jaz bom probal usb in i2s.
Kaj pa z instalacijo dveh operacijski sistemov na rpi se je kdo igral.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom



Pridružen/-a: Sob Feb 2009 21:47
Prispevkov: 221
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Kaj pa z instalacijo dveh operacijski sistemov na rpi se je kdo igral.
Hm? Imaš več SD kartic in vstaviš željeno...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 14:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Hvala. Jaz razmisljam bolj v stilu izkoristiti kar naprava ima kot kupovati dodatno saro. Usb receiverji imajo prav tako boljse clocke... kako dobro bo sla zadeva skozi je odvisno tudi od tega kak usb konverter ima dac.
Ce peljes i2s na novo kartico potem v i2s verjetno ni problemov. Dac ima 100 krat boljsi clock in ce imas moznost lotat direkt na dac potem se mi zdi spdif konverzija odvec. Ce imas locen usb receiver na dacu se verjetno lepo vidi kam lahko prilotas. No lahko se tudi motim. Jaz bom probal usb in i2s.
Kaj pa z instalacijo dveh operacijski sistemov na rpi se je kdo igral.


Ideja o direktni povezavi Rpi i2s na DACov USB je seveda zanimiva, vendar se mi postavlja vprašanje kaj boš vpisal v Volumio (katero i2s napravo imaš na tvojem Rpi-ju).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 15:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

peter_nn je napisal/a:
Audiomarka je napisal/a:
Kaj pa z instalacijo dveh operacijski sistemov na rpi se je kdo igral.
Hm? Imaš več SD kartic in vstaviš željeno...

To pa ne imam ze zdaj 3 gor, samo vse iz noobsa. Sem ze gledal se da marsikaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 21:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hja...po eni starni je simpl po drugi pa ne.
Nekaj pomankljivosti rpi-ja ste že omenli je pa kr nekaj še drugih stvari, kot neprava sampling fekvenca zaradi clockov, ni masterclock pina, problematika wifi antenice na rpi3, napajanje...
za začetek uporabite raje usb dac...dac kartice in podobno no go.
kartica in spdif out tud ne ...

Sam imam v planu ...rpi super linear napajalnik...eden je že na testu naokol kaka 2meseca in je super.
rpi(2 ali 3 z modifikacijo wifi antene, ki moti delovanje pija obenem pa če narediš server in rpi daš v ohišje wifi ne dela več. -moode OP- i2s dac... so AK ali ESpro9038, soekris V4. Med AK (btw ven prišel zelo zanimiv ak4493 odlično cena peformance razmerje) in ES(9038q2m ali 9038pro) Kali ali Ian reclocker isolator. Soekris že ima na vhodu i2s isolator in sam generira Mckl. ES ga ima ob sebi ina ga tud ne rabi, AK pa. Izhodnja stopnja pa stvar okusa..opampi diskretni ali tube.
Zadnji moji projekti so s slednjo izhodnjo stopnjo.
Dobro narejena celota ...raketa od streamerja... pot pa do tega pa daleč od enostavne.
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 21:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem vedel, da se mora kaj dogajat na to temo. Skviz rabi naslednika Smile
Kaj to pomeni da ess ne rabi master clock pina, da ga lahko brez skrbi direktno povežeš preko i2s?
Wifi se da izklopit ali se motim?
Še nekaj me zanima glede na priporočila o volumii. Je kodi res kaj slabši od volumie?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 23:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@davor
Ne razumem te. Najprej odsvetuješ vsakršne kartice, potem pa naštevaš i2s dac kartice.
Priporočaš Rpi usb izhod, čeprav je znano, da so z njim težave. Ne vem, zakaj bi bil i2s -> spdif izhod problematičen, če zna zunanji dac pravilno brati podatke.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2017 11:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot sem napisal po eni strani zveni simpl po drugi ne.
Najprej bo treba neke stvari razložit.
Recimo kaj je i2s kartica in kaj je i2s dac...nikjer ne priporočam i2s dac kartice...vsi našteti so samostojni DACI!!! in ne kartice... Implementacija teh dacev je nad implementacijami i2s kartic z Dacem. Razen, da so že zunaj na trgu našteti v obiki i2s kartice in jaz ne vem. Prosim za linke.
Tud prosim za link kje si prebral broblematiko USB in lan ...
zakaj je i2s-spdif problematičen...?
ker jitter full i2s signal gre iz rpi v kartico, tam na Wolfsona, ta doda jitter,pol na izhodni trafo spet doda jitter , nato preko kabla na konektor dac spet jitter (konektorji in najbrž tud kabli niso 75ohm še impedančna nepravilnost) tam pride včasih spet na trafo spet jitter pol gre na input receiver Wm ali DIR ali AK spet jitter in pol na dac. In še omejen si na 24-192khz...je pa treba priznat da danes zelo veliko uporabnikov stremi k high resolution posnetkih.
Bolj enostavno ne znam razložit.
Probaj in se sam odloči kaj ti prija ušesom. Jaz sem in še marsikaj druga in sem se odločil za napisan recept.
Lahko se oglasiš pa kaj potestirama in podebatirama.
Vsak pa sledi svoji poti do svetega grala Smile).
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2017 15:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da se očisti napajanje, je začetek... ne samo napajalne linije..tud masa. namreč rpi je tako mini izdelek s tako malo *mase* ..in motnje iz switcherskih regulatorjev so po celi ploščici..in te motnje preko filtrirnih kondenzatorjev grejo nazaj na linije... masa je *premala* za dodajanje velikih filtrinih kondelcev ker še več šuma potisnejo na maso šum pa ne more nikamor.
vsi trije napajalni pini pred in po modifikaciji...s tem ta je ves test potekal z 5,6V napajalno baterijo...če bi priključil zidni adapter ufff... Rolling Eyes
1,8V before after

3,3v

5V
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2017 19:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@davor
najprej ti moram povedati, da občudujem resnost tvojega pristopa, še posebej glede vira napajanja.

Dacev v obliki i2s kartice je kar nekaj. Najboljši se mi zdi Pi 2 Design - 502DAC - Pro Audio Shield, ki sem ga omenil zgoraj:
http://www.pi2design.com/store/p15/502DAC_-_Audio_Shield.html

O problematiki USB na Rpi je več člankov. Na hitro sem našel tega:
http://www.raspyfi.com/anatomy-of-a-pi-usb-audio-quality-and-related-issues-on-pi/

V glavnem vsi govorijo, da je slabost v tem, da sta mreža in USB implementirana preko USB-ja. Sam sem opazil razliko, če sem iste komade poslušal preko USB ali preko spdif. Nekateri so poročali o občasnem pokanju.

Hifiberry pro + kartica, ki jo omenjam, je cenovno zelo ugodna, pa tudi testi (tudi osciloskopski) so kar spodbudni:
http://archimago.blogspot.si/2016/10/measurements-raspberry-pi-3-hifiberry.html

Da ne bo pomote, nikakor ne želim favorizirati neke rešitve, lahko pa rečem, da moj Rpi v opisani konfiguraciji ni izrazito slab člen v mojem sicer dokaj kvalitetnem hi-fi sistemu in ga kot takšnega toplo priporočam. Zato zaenkrat (če sploh) ne razmišljam o nabavi kakega streamerja.

Ker nimam elektrotehniških sposobnosti, pač kupim kar se dobi na trgu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2017 19:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V prejšnjem prispevku sem dal napačen link za DAC, ki mi je posebej padel v oči.

Pravi je ta:
http://www.pi2design.com/502dac_pro.html
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe