Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Voice coil inductance
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 09:08    Naslov sporočila: Voice coil inductance Odgovori s citatom

Zanima me, kako pomemben je podatek Voice coil inductance pri izbiri basa?

Za srednjetonce in visokotonce se mi zdi, da je bolje, da je čim manjša.

Sem že bral nekaj na tujih forumih, pa nisem čisto prepričan, če pravilno razumem.

Kako pa je z basi, mi zna mogoče to kdo malo razložit?
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 09:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odvisno od tega kako visoko igra tak bas zvočnik.
Sub ima zelo veliko induktivnost navitja, tuljavo navito v več plasteh, midbas obratno...
Bolj je pomembno, da se izbere zvočnik za tisto frekv območje, ki ga dejansko potrebujemo. V večini primerov je napaka v tem, da tak bas spustimo previsoko, tja v mid področje, potem je pa driver kriv, pa kabli, pa kretnica, pa tista cvetka o počasnih basih z zvočnikom večjega premera...
Če imaš kak konkreten projekt v mislih, ga navedi, bomo predebatirali na praktičnem primeru.
LP soimenjak
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 09:57    Naslov sporočila: Re: Voice coil inductance Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Zanima me, kako pomemben je podatek Voice coil inductance pri izbiri basa?

Za srednjetonce in visokotonce se mi zdi, da je bolje, da je čim manjša.

Sem že bral nekaj na tujih forumih, pa nisem čisto prepričan, če pravilno razumem.

Kako pa je z basi, mi zna mogoče to kdo malo razložit?


Približno tako je, kot si rekel.
Pri wooferju, ki ima zaradi konstrukcije več induktivnosti, je potrebno upoštevati ta podatek pri določanju kretnice.
Kakšna knjiga na to temo... Tudi ko '''vse''' veš, je vsak primer poglavje zase. Za narest dobro delo rabiš lab opremo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 10:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Konkretno se gre za open baffle, področje od 130hz navzdol, kretnica bo -24db aktivna. sistem bo v celoti aktiva.

Nekje sem bral, da Le upliva tudi na hitrost zvočnika, manjši ko je hitrejši naj bi bil zvočnik, a je tukaj kaj resnice?

Ali je bolje, da je v mojem primeru bolje da je Le večji ali manjši?

Hvala za pomoč Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 11:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej to so po Martinu T&S parametri, ki jih uporablja pri simulaciji.



Vsi ti parametri so skladju in vplivajo na lastnost zvočnika. Brez simulacije boš težko. Tako, da boš kar en parameter iztrgal iz kontesta in na njemu gradil ne bo šlo.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 13:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dostikrat je tudi na bass driverju bolj zeljena nizka induktivnost....dela lahko visje po frekvencnem pasu, lazje ga je vpasat z midom, ima boljso dinamiko....

ce koga zanima imam nekaj izdaj knjige Loudspeaker cookbook od Vance Dickason-a....zadnjo 7 edicijo, Springer Handbook of Acoustics, Alton Everest Master Handbook of Acoustics 4 edition, Audio Measurement handbook, in podobne v PDF formatu.....vec na pm
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005


Nazadnje urejal/a LBaudio Sre Dec 04, 2013 14:11; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 14:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LBaudio je napisal/a:
dostikrat je tudi na bass driverju bolj zeljena nizka induktivnost....dela lahko visje po frekvencnem pasu, lazje ga je vpasat z midom, ima boljso dinamiko....


Ja in še posebej to velja pri uporabi pasivne kretnice.
Pri aktivi in pri zelo nizki rezni frekvenci ni toliko kritično, je pa treba računat z zelo zmogljivim mid driverjem. Ta mora imeti dovolj hoda in izredno močan motor, da bo močno "tolkel" tisti zgornji bas oz spodnji mid nad 130 hz, sicer bo luknja, ne le po frekv odzivu ampak tudi v definiciji.
lp.j.
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 15:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za območje nad 130hz bo skrbel midbas 8", čisti mid pa bo 4"

Gre za preverjeno varjatno Nao Note II Rs zvočnika, ki ga odlikuje odličen polarni odziv in tudi zvokovno ga pohvalijo. Naročil sem načrte, ki stanejo pa 75 dolarjev in zraven dobiš še fajl, s katerim sprogramiraš dsp kretnico. Uporabil bom iste enote kot v načrtu, samo sub področje bom spremenil, ker bom namesto 2x 10" uporabil 2x 12".

Zato malo tuhtam kaj pa kako, ker se še nisem čisto odločil katere sube bi uporabil, sem malo finančno omejen, vseeno pa bi rad uporabil nekaj zadovoljivega.

Hvala vsem za odgovore Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 18:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ok 8 colar bo super za midbas.
Si pogledal za kakim B&C 12 colarjem?
Se pa bojim, da bo v primeru šparanja rezultat pod pričakovanji.
Takle OB je resen projekt in če se tu špara, bo hitro tisti efekt, ki se sliši kot momljajoči sub + sateliti, vmes pa luknja. Tak efekt se zgodi tudi z bas enotami s previsokim Qts. Za bas vzami kaj z vsaj 3 ali pa celo 4 inčno tuljavo. Tu, kjer ni kište, je motor zvočnika skupaj s togostjo membrane tričetrt uspeha.

http://www.bcspeakers.com/products/lf-driver-fe/12-0/12fw76
Tale je le eden izmed zanimivih...močan motor, teža membrane pove nekaj tudi o njeni togosti, relativno visok fs naj te ne moti. Z rezervo moči v ampu in z velikim damping faktorjem ojačevalca je v primeru OB tak visok fs čisto nepomemben podatek, oziroma le toliko pomemben, da si malo pomagaš z aktivno linearizacijo. To bo oralo dol v poden.

p.s. Jaz imam njihove 15 colske brate in mi vadi temelje iz bajte.

LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 19:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Uporabil bom iste enote kot v načrtu, samo sub področje bom spremenil, ker bom namesto 2x 10" uporabil 2x 12".



Jernej ali nebi bilo bolje, če se držiš načrta ali pa naredi čisto nekaj novega. Takole vmes ..., ne vem ? Sicer je pa zelo lep zvočnik.

Malo sem gledal pa nisem nikjer zasledil, koliko in kako močnih ojačevalcev potrebuješ.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 21:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Potrebuješ štiri dvo-kanalce ali dva štiri-kanalca Laughing

Sem najdu eno varjanto zelo dobrih in zmogljivih mosfet ojačevalcev ab klasa, ki bodo popolnoma zadovolili moje potrebe. Strošek izgradnje bo nekje 1500eur za izgradnjo dveh štirikanalcev z zelo visokim damping faktorjem, če se prav spomnim okoli 300.

Za začetek bom kupil samo osem mono modulov in potem začel počasi po zmožnostih gradit. Za kakšen test bom pa že nabral nekaj ojačevalcev okoli, da testno zalaufamo 4-way aktivo Wink

Prva investicija bo sigurno aktivna kretnica in potem gradim naprej Wink

Soimenjak, hvala za nasvet glede enot, bom temelito raziskal Wink

Lb audio, tebi pa posebne zahvale za ogromno čtiva Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 08:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

B&C in 18sound imajo kar nekaj lustnih proizvodov, za mide tudi kaksni JBL 2118 rabljeni in se vedno se dobijo reconi zanje, uporabni nekje od 80Hz pa do 5/7 kilo, uporabljali so jih za studio monitoring in za HQ THX sisteme in za HQ PA.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za nasvete, vendar se bo držal enot, ki so na načrtu. Premalo imam trenutno znanja, da bi menjal enote v srednjetonskem in visokotonskem področju. Tudi na diyaudio je kar nekaj napisanega o menjavi enot pri nao note II rs samo so tudi velika odstopanja, da najdeš štiri enote, ki se med samo ujamejo porabiš veliko časa in denarja poleg tega pa potrebuješ še dobro osnovo, torej znanje, ki pa pri meni še šepa.

Zato bom naredil po načrtu, spodnji konec bom poizkusil izpopolniti že v štartu. Ostalo pa bom dopolnjeval po potrebi.

Mislim, da je aktivni 4-way dsp sistem odlična osnova saj dopušča eksperimentiranje skoraj v neskončno in to mi je zelo všeč Cool
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kater DSP mislis uporabit....4 way so ze kar okoli 1k€, najcenejsa opcija je z dvema Behringerjema DCX, vsak je cca 260€, da se jih tudi stweakat....
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 11:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem še čisto odločen, sigurno pa eno izmed teh dveh:

tole varjanto:

http://www.minidsp.com/products/minidspkits/2-x-in-8-x-out

ali pa tole:

http://www.linkwitzlab.com/LX521/DSP_challenge.htm
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe