Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Loudness vojna pri kraju?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2014 00:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nek_do je napisal/a:



Hvala za poslane rože. Fikus z emblenom AK bom postavil na posvečeno mesto, oziroma "sweet spot", moje planirane bodoče poslušalnice. Si bom omislil surround 10.1, tako da bo imel vsak list prekrasne rastline svojo specifično funkcijo akustičnega absorberja, reflektorja in bass trapa.

Sploh nisem opazil, da se mi je zgodil ta nepredviden "spodrsljaj". Bom v bodoče bolj pozoren in previden. Wink



LP


p.s...........malo pozno, ampak vseeno..............vsem skupaj veliko dobre in prijetne godbe v letu 2014
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 11, 2014 00:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem si malo pogledal kaj pravi Bob Katz v svoji knjigi. Pa to ni res na koliko načinov se samo lotevajo kompresije. Ker lahko komprimirajo od zgoraj navzdol, od spodaj navzgor, lahko oboje, lahko samo v sredini. To kombinirajo tudi z ekspanzijo da dobijo posebne učinke.

Komprimira se pri snemanju posameznih instrumentov, ko je vse narejeno v končni mix, še celoto stisnejo.
Bob pravi da je za uho najbolj sprejemljiva kompresija mix-a od spodaj. Torej, ne reže se konic ki ostanejo, temveč tišje zvoke potisnejo med glasnejše.
Če sem prav razumel DR meritve, potem je situacija še bolj dramatična, ker meri od povprečja navzor. Torej so sfukali low level (kar meritev ne pokaže) do take mere, da je povprečje višje - od tu šele se meri konice, ki pa niso tikane. Kriminalci.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sob Jan 11, 2014 00:49; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galop



Pridružen/-a: Sob Feb 2009 15:05
Prispevkov: 536
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 11, 2014 00:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

stari posnetki od 60 do konca 80, oz analogne dobe se mi zdijo veliko bolj kvalitetni in poslušljivi kot novejši digitalni.
_________________
vintage , Diy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 11, 2014 00:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

galop je napisal/a:
stari posnetki od 60 do konca 80, oz analogne dobe se mi zdijo veliko bolj kvalitetni in poslušljivi kot novejši digitalni.


Veliko avdiofilov nas ima to mnenje. Obstajajo tudi današnji posnetki ki so odlični. Žal ne v komerciali. Z izboljševanjem lastnega hifi-ja sem začel ceniti tudi stare popevke, med ostalim: Crosby, Sinatra, Martin... in kopica drugih. Kljub pan-pot stereo posnetkom (violine samo na enem kanalu, zbor na drugem itd.) kar ima s stereofonijo opravka toliko kot Eskimi s palmami.
Zanimivi so tudi Decca Phase4 longplayi. Stereo je bolj umetniške sorte, zato pa je dinamika žurka na nekaterih.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gwb



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 9:15
Prispevkov: 506
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 13, 2015 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fini, zelo poljuden, članek:

https://medium.com/cuepoint/why-do-all-records-sound-the-same-830ba863203
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nek_do



Pridružen/-a: Čet Okt 2009 21:22
Prispevkov: 2276
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 16, 2019 15:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom


_________________
Lep je dan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 16, 2019 16:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne bo delovalo. Laughing
Nič ni narobe če gre do 0. Samo čim bolj se mora premikati.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1074
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 02, 2019 13:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://therationalaudiophile.wordpress.com/2019/04/28/dynamic-range-compression-versus-limiting/?fbclid=IwAR3BjmfirJfWWkI-Ci2qoGAU2IXNR2YIWi_xkbfDhN8koUFg8fG70dMhr2k
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 03, 2019 13:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Obstajajo tudi današnji posnetki ki so odlični. Žal ne v komerciali. Z izboljševanjem lastnega hifi-ja sem začel ceniti tudi stare popevke, med ostalim: Crosby, Sinatra, Martin... in kopica drugih.


Mi lahko prosim definiraš pojem "komerciale" recimo v obdobju Crosby, Sinatra, Martin..?

ambasador je napisal/a:
Kljub pan-pot stereo posnetkom (violine samo na enem kanalu, zbor na drugem itd.) kar ima s stereofonijo opravka toliko kot Eskimi s palmami


Mi lahko prosim malce bolj strokovno tehnično razložiš kaj razumeš pod pojmom pan-pot ? ( tisto v oklepaju je žal namreč napačno razumevanje uporabe panorame v stereo posnetkih ). Eskimi in palme namreč ne odražajo konkretne problematike, o kateri naj bi bilo govora.

Še eno pod-vprašanje. Ali meniš, da se v času " Crosby, Sinatra, Martin " ni uporabljal postopek kompresije med snemanjem ?

Hvala lepa za pojasnila.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2019 09:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
Obstajajo tudi današnji posnetki ki so odlični. Žal ne v komerciali. Z izboljševanjem lastnega hifi-ja sem začel ceniti tudi stare popevke, med ostalim: Crosby, Sinatra, Martin... in kopica drugih.


Mi lahko prosim definiraš pojem "komerciale" recimo v obdobju Crosby, Sinatra, Martin..?

ambasador je napisal/a:
Kljub pan-pot stereo posnetkom (violine samo na enem kanalu, zbor na drugem itd.) kar ima s stereofonijo opravka toliko kot Eskimi s palmami


Mi lahko prosim malce bolj strokovno tehnično razložiš kaj razumeš pod pojmom pan-pot ? ( tisto v oklepaju je žal namreč napačno razumevanje uporabe panorame v stereo posnetkih ). Eskimi in palme namreč ne odražajo konkretne problematike, o kateri naj bi bilo govora.

Še eno pod-vprašanje. Ali meniš, da se v času " Crosby, Sinatra, Martin " ni uporabljal postopek kompresije med snemanjem ?

Hvala lepa za pojasnila.

LP

Post je star že več kot pet let in danes ga ne bi tako napisal, če bi ga sploh. Eno je, da sem spoznal da nima smisla širšemu krogu razlagati svojih preferenc. Pa to napako še kar ponavljam.
Drugi tak razlog za ne pisati je, da velikokrat vsebina sploh ni pomembna. Ti nekaj poveš, mimo gre kot da nisi nič rekel, smisel nima več smisla, oziroma se spregleda namen (kot pri uporabi zakonov) zato pa postane predmet debate kako si to povedal, uporaba terminov (kot pri uporabi zakonov). Sodobni časi pač - in vsaka podobnost s sodobnimi posnetki ni niti slučajno - slučajna.
Močen razlog za ne pisati je, kadar te nekdo, ki se profesionalno ukvarja z izrazi začne spraševati za njih pojasnila. Ta razlog pa spremeni predznak kadar je simpatija v zraku Laughing Laughing in evo, z vso simpatijo ki jo premorem, pišem, hahaha
---------------------------------------------------------
Bing, Frank in Martin so bili komerciala v svojem času.
Naprimer Buble je njihov današnji dvojnik (današnja komerciala) - pa sem ga tu vzel za primerjavo samo zato ker je posnel kup identičnih pesmi kot omenjena trojka v preteklosti in v zelo podobnem slogu. Tako lahko primerjaš sodobno posnete izvedbe s tistimi iz preteklosti. Kljub razliki v aranžmajih in pevcu se bo dojel point. Tudi zato, ker to isto lahko naredimo med trojko iz preteklosti.
-----------------------------------------
Pan pot stereo je zame ročno/umetniško razporejen 'stereo'. Verjetno pa ne potrebuješ potenciometra da spraviš nekaj izključno na na en kanal. Po drugi strani, če slišim zbor bolj levo od levega zvočnika in violine bolj desno od desnega zvočnika - mislim da ni dovolj samo na klik posneti samo na en kanal - mora biti še kaj v drugem kanalu da se slika premakne izven. Ali ne?
Pa bi jaz tudi imel vprašanje zate - koliko stereo posnetkov si imel priliko narediti? Lahko čez palec v odstotkih vs pan pot stereu, po formuli 'oko pomnoženo s pi' (oko puta pi).
----------------------------------------------------------------
Brezveze da jaz (v vlogi avdiofila) razlagam da razumem, da je kompresija nastala takoj na začetku zgodbe in da se je zaradi nuje uporabljala od nekdaj. Ni to point. Razlika je med nujno uporabo in zlorabo. Kje je meja? Vsaj stare posnetke si lahko preposlušajo za dober okus - in vse to sem napisal zgolj zaradi tega zadnjega poduka, ki ga čutim kot uporabnik, končni kupec (= kralj) če hočeš. Kupec studijskih storitev na žalost ni končni poslušalec, ampak 'investitor', ki se imponira v celi zgodbi, mi pa, ki samo nadrsamo v tej zgodbi se prepiramo med seboj.

Med razlogi za močno kompresijo se navaja način konzumiranja glasbe s kompjuterjem, telefončkom itd. Pa predlagam da si preko jutuba preposlušate stare posnetke na laptop miniaturnih zvočnikih in pa sodoben posnetek v primerjavi.
https://www.youtube.com/watch?v=Q4v8UdkTx30
Tukaj me lahko vidite skozi črvino v letu 1961 kako delim lekcije manjkajočim studijcem Laughing Laughing na temo posnetka Duke Ellington glasbe Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 09, 2019 08:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://en.wikipedia.org/wiki/Panning_(audio)
Panning is the distribution of a sound signal (either monaural or stereophonic pairs) into a new stereo or multi-channel sound field determined by a pan control setting. A typical physical recording console has a pan control for each incoming source channel. A pan control or pan pot (short for "panning potentiometer") is an analog control with a position indicator which can range continuously from the 7 o'clock when fully left to the 5 o'clock position fully right.

Evo, sem šel pogledat kaj se je ujelo v mrežo: izvedel sem da se guncanje pan-pot(enciometra) kliče panning. Je eno od strokovnih opravil poleg otipavanja ostalih kontrol.
---------------------------------------------------------------------------------
V bistvu imaš brutalno mono posnete instrumente in glasove in jih strokovno pomešaš med dva kanala. Tako dobiš stereo venček mono posnetkov.

Stereo posnetki dihajo, imajo dodatno dimenzijo, življenje.
Mono tudi če so spleteni v pan-pot stereo venček so skupek nedihajočih, gluhih enodimenzionalnih mono posnetkov. Da se prikrije/omili mrtvilo se doda razne efekte, eho naprimer.
Kar je še vedno zelo poslušljivo kot dokazujejo stari posnetki popularne glasbe.

Problem vsaj zame nastane ko se tudi posamične mono posnetke predela in sfrizira, ekvalizira, posuši, razsoli, pa ponovno navlaži in osoli. Inštrumenti izgubijo zven, neposrednost, timbriko. S pretirano kompresijo pa še dotolče dinamiko.
Izgubi se nianse v igranju instrumenta - no to slednje včasih niti ni tako slabo, če je dežurni glasbenik bolj priučene sorte. Pride do fuzije priučenega umetnika z ljubiteljem guncanja potenciometrov Laughing Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 14:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:


Problem vsaj zame nastane ko se tudi posamične mono posnetke predela in sfrizira, ekvalizira, posuši, razsoli, pa ponovno navlaži in osoli. Laughing Laughing


Včasih se naš skupni audio forum resnično dotakne dna strokovnosti. Z omenjenim postom ambasador si že zelo blizu dna, čisto blizu.

Namenoma ti nisem repliciral v prejšnjem postu ker sem čakal, kako ga ti bo uspelo še nadgraditi. In res ti ga je uspelo, čestitam!

Tehnični del bom zaenkrat pustil ob strani in se trenutno osredotočil na en detajl

ambasador je napisal/a:
no to slednje včasih niti ni tako slabo, če je dežurni glasbenik bolj priučene sorte. Pride do fuzije priučenega umetnika z ljubiteljem guncanja potenciometrov Laughing Laughing


Torej, kakšno stopnjo glasbene izobrazbe, oziroma kvaliteto igranja instrumenta imaš, da lahko tako "suvereno" kot Jelinčič v politiki razmetavaš z vrednostnimi sodbami o kvaliteti posameznih glasbenikov/umetnikov?

Da zadevo poenostavim in postavim zelo konkretno vprašanje.................koliko glasbenih instrumentov recimo igraš, oziroma bolje rečeno, obvladaš?

LP

P.S. Še en namig ...........ni popolnoma nobene potrebe po "špageti" dodatkih v replikah, ker večina tukaj sodelujočih zelo dobro obvlada slovenščino.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gero



Pridružen/-a: Sob Dec 2011 15:03
Prispevkov: 196

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 15:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:


P.S. Še en namig ...........ni popolnoma nobene potrebe po "špageti" dodatkih v replikah, ker večina tukaj sodelujočih zelo dobro obvlada slovenščino.


Slovenščino....haha, malo morgen. Cool Prej angleščino.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 19:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
Torej, kakšno stopnjo glasbene izobrazbe, oziroma kvaliteto igranja instrumenta imaš, da lahko tako "suvereno" kot Jelinčič v politiki razmetavaš z vrednostnimi sodbami o kvaliteti posameznih glasbenikov/umetnikov?

Da zadevo poenostavim in postavim zelo konkretno vprašanje.................koliko glasbenih instrumentov recimo igraš, oziroma bolje rečeno, obvladaš?

Ne gre to tako. Kako bi pa bilo, če bi želel uveljavljati garancijo pa bi ti rekli, da sam naredi bolje?
Je pa res, da je pluvat veliko lažje kot kaj narediti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 11, 2019 11:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@vintagesonic:...Namenoma ti nisem repliciral v prejšnjem postu ker sem čakal, kako ga ti bo uspelo še nadgraditi. In res ti ga je uspelo, čestitam!
------------------------------------------------------------------------------------
Meni je ta hobi zabava in forum tudi. Ne patim od strokovnosti in tudi se ne ukvarjam s posamičnimi osebami 'per se'.
Če bi pozorno spremljal forum, bi vedel za mojo glasbeno izobrazbo: dve leti konzervatorija (Delamaris konzervna industrija d.d.)
Živimo v zbirokratizirani družbi in kmalu se bo kdo pojavil, ki bo hotel prepovedati govorjenje o čemerkoli ako nimaš vsaj potrdila o opravljenem izpitu, če že ne strokovne izobrazbe o dotični temi.

Toda, še vedno lahko postane papež kdorkoli, tudi največji laik. Politik je lahko tudi kdorkoli čeprav brez osnovne šole. So razlogi zakaj je tako, čeprav bi nekateri radi to zatrli.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zatorej:
Predlagam da se ustanovi urad za varstvo zvočnih pravic inštrumentov (UVZPI). Tako bi dobili tudi varuha zvočnih pravic inštrumentov Laughing

Ta bi lahko v primeru hujših kršitev lahko predlagal začasno 'prepoved približevanja potenciometrom'.
V primeru abstinenčnih kriz bi se izjemoma dovolilo, da se tako kaznovani lahko usede za ugasnjeno mešalno mizo in se še malo poigra pod pogojem, da vrne vse gumbe v prvotni položaj.
-------------------------------------------------------------------------------------
hahaha
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 6 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe