Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

ML TQWT
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2014 08:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav.
Najprej zmanjšaj resolucijo x osi- v atbju se nastavi kot oktava ne vem kako pri tebi ker se res slabo vidi.
Na prvo oko bi rekel da nista driverja v fazi kot bi si želeli. Druga stvar prenisko rezan tweet. Daj uho na njega in poslušaj kak ženski vokal. Hreščalo ti bo v ušesih za ponoret (popačenja). Nekaj si že omenil zgoraj... bo treba še kako kretnico nardit. Vaja dela mojstra Wink
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2014 09:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Davor

Bom raztegnil x os. Vendar potem ne pride na sliko ves frekvenčni razpon.

Visokotonec gre spodaj nekje do 1500 hz. Jernejx mi je enkrat omeneil, da ga tudi on reže tam nekje. Bom pa upošteval nasvet z vokali.

Kako pa popravljam fazo.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2014 22:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1. reda težko Wink
Z dodajanjem elementov, samo potem kretnica ni več prvega reda.
Po mojih izkušnjah se za kretnico 1. reda morata bas in tweeter - oženit - torej da pašeta en na drugega ampak za to ne obstaja neka formula ampak samo probavanje in sreča, no pa seveda frekvenčno morata biti oba driverja čim bolj gladka brez resonanc. Meni se je do sedaj samo enkrat - vsralo - da je 6 db kretnica štimalo po fazi in to se sliši fenomenalno, zato še vedno težim k takim kretnicam, ampak kot sem že omenil tu gre bolj za srečo kot kaj drugega. Aja , pa tuljavo tweeterja probaj poglihat z basovo tuljavo.
Tudi meni se zdi 10 mf prevelik kondič na tweeterju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 23, 2014 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Diyfreak hvala za nasvet. Bom še malo eksperimentiral. Ali lahko to napravim (pred končno kretnico) tudi z elementi, ki jih kupom naprimer pri IC elektronika.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 23, 2014 14:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda, za probne variante je itak nesmiselno kupovat neke drage elemente.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 03, 2014 14:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S kretnico, ki sem jo predstavil (1.reda) sem testiral še z visokotoncem H1212, ki gre spodaj do 1500Hz.

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=69:h1212-06-27tbfcg&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462


Malo sem povečal dušenje visokotonca in moram reči da je bolje kot z H1149.

Napravil sem še eno kretnico, ki ima rez višje, in jo bom testiral z H1149.

Zanima pa me kako se upošteva še "baffle step compensation". Ali ga izvedeš hkrati s pridušitvijo visokotonca ko ga naprimer pridušiš zaradi večje občutljivosti.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 22, 2015 18:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zopet sem začel delati na kretnici za ta zvočnik. S kretnico 1. reda ne bo šlo in bom sedaj piskusil še s kretnico 2. reda.

Ker nimam vseh potrebnih kondenzatorjev in bi najprej poiskusil s cenejšimi, ki jih lahko kupim tudi v IC elektroniki me zanima kakšen tip kondezatorja mi priporočate.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 23, 2015 08:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsak ima svojega favorita. Jaz za testno kretnico in meritve uporabljam kaj mi pride pod roko največkrat je to Iskrin rumeni kondič, ki zelo dobro opravlja svoje delo. Ne ubadaj se preveč z izbiro kondičev. Najprej probaj optimalno uglasiti kretnico ( meritve ) nato pa poslušaj, če je rezultat zadovoljiv se za piko na i še lahko poigraš z menjavanjem kondičev v nasprotnem primeru pa problema ne bo rešil niti zlati kondič.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 23, 2015 09:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Sem prej pozabil dodati še tuljave. Jaz sem jih do sedaj kupoval pri Kalimerotu ali je še kakšna druga možost.

Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 23, 2015 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Zopet sem začel delati na kretnici za ta zvočnik. S kretnico 1. reda ne bo šlo in bom sedaj piskusil še s kretnico 2. reda.

Ker nimam vseh potrebnih kondenzatorjev in bi najprej poiskusil s cenejšimi, ki jih lahko kupim tudi v IC elektroniki me zanima kakšen tip kondezatorja mi priporočate.

lp matjaž

Vsak nepolarizirani kondenzator opravi nalogo. Ko najdeš končno rešitev - jih zamenjaš za boljše. Tako so ti stroški 'researcha' nižji.

Kadar mi je bil kondenzator pomemben, nisem šel v lov za 'idealnim' miču-miču- bau-bau kondijem. Ampak sem dal tri različne kondenzatorje v paralelo. Tako kombiniranje sicer traja, ker je kombinacij veliko - zato pa lahko dokaj dobro centriraš željeni zvok. Pa vrednost tudi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 09, 2015 12:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da oživim še to DIY temo. Na Seas-ovi spletni strani sem našel Kit za naslednji zvočnik Indun:

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=380:idunn&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365

Ta zvočnik je iz iste serije kot moja kombinacija. Spodaj je kretnica 2. reda za visokotonec pa kretnica 3. reda. Simuliral sem to kretnico in dobil:



Ker sem imel elamente in sem jo tudi izvedel in je kot noč in dan od prej.
Upam da se dovolj dobro vidi in ali jo lahko komentirate.

Kaj mislite ali lahko uporabim enako "topologijo" in jo samo z optimiziranjem elementov "upasam".

Napravil sem tudi reenžinering simulacije in enoti vtaknil v obstoječo kišto. Se kar prilega razen, daje pred prelomom niskotonca pukelj. Enoti sem tudi naročil (pa je otišel Lowther). Bomo videli, kako bo ko to izvedem tudi v živo.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 10, 2015 20:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matjaž žal ne razumem najbolje tvojega vprašanja, topologijo lahko uporabiš tole ali kakšno drugo elemente pa itak moraš optimizirat za vsako varianto.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 11, 2015 09:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala DiYFreak, to je bilo moje vprašanje. Včasih kaj vprašam samo, da tema teče...

Sem pa dobil nazaj LCR meter (je bil pokvarajen) in sem zmeril elemente v kretnici (tuljave in kondenzatorje). Meritve so pokazale čisto druge vrednosti kot so elementi deklarerani. Bom podrobno raziskal in če je to res moram nabaviti nove elemente.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 14, 2015 22:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Hvala DiYFreak, to je bilo moje vprašanje. Včasih kaj vprašam samo, da tema teče...

Sem pa dobil nazaj LCR meter (je bil pokvarajen) in sem zmeril elemente v kretnici (tuljave in kondenzatorje). Meritve so pokazale čisto druge vrednosti kot so elementi deklarerani. Bom podrobno raziskal in če je to res moram nabaviti nove elemente.

lp matjaž


Kateri LRC meter imas? Imas navodila?

Elemente se meri posamezno, ne v kretnici. Dokler nimas kakega tokokroga ti bo sicer uspelo, a ponavadi ni dobra ideja.

Pravilno delovanje lahko preveris z uporom. Ta ti mora dati pravilno meritev, ker je v prvem priblizku proporcionalni clen.

Za izracun kapacitivnosti kondenzatorjev ponavadi merijo odziv na impulz (stopnico) in merijo cas dviga/padanja signala. Zato tezko izmeris pF. Ce imas moznost probaj z drugacnimi casovnimi konstantami.

Induktivnost ponavadi merijo pri doloceni frekvenci. Od tu dobis najbrz razlicen rezultat od deklariranega. Ce lahko kaj spreminjas nastavitve, sprobaj.




LP,
Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 15, 2015 11:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@SAndrej hvala za sugetije.

Imam EXTECH LCR200.

Inštrument sem že večkrat uporabil in nisem imel nekih velikih odstopnanj. Meril sem dejansko v kretnici, vendar sem tokogroge skušal prekiniti.
Sem v mikro območju.

Najprej bom testiral inštrument na elementih, ki niso v kretnicah in njihove vrednosti poznam. Potem bom kmalu postavil druge zvočnike in bom obstoječo kretnco razstavil in še enkrat napravil meritve.

Se mi pa bolj malo ljubi delat na novih zvočnikih, sem v fazi poslušanja...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe