Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

LampaÅ” z GU50 - tokrat SE
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 21:47    Naslov sporočila: LampaÅ” z GU50 - tokrat SE Odgovori s citatom

Spet sem spravil skupaj enga lampaÅ”a. Tokrat SE varianto. Na vhodu ruska 6J49P (v pentodi), na izhodu GU50 (tudi v pentodi). Uporabil sem lokalno povratno - tako imenovano schade (upor 220K). MoĆØ > 12W. FrekvenĆØnega odziva Å”e nisem izmeril, ker uživam v zvoku. Regulatorje napetosti (250V in 150V) sem naredil okoli IRF820 (serijski regulator). Vesel bi bil kakÅ”nega komentarja - se pa spraÅ”ujem ali samo jaz delam lampaÅ”e?

Å e shema:


_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 21:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni zgleda zelo zanimivo Cool Koliko pa stane takÅ”en ojaĆØevalec, ĆØe ni skrivnost?
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 22:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e dve slikci:




_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 22:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Meni zgleda zelo zanimivo Cool Koliko pa stane takÅ”en ojaĆØevalec, ĆØe ni skrivnost?


Ni skrivnost, nisem pa raĆØunal koliko. Vedno delam prototipe, da jih lahko podrem - torej low budget varianta. Pa poglejmo:

ohiÅ”je (merkur) 7ā‚¬
napajalni trafo 40ā‚¬
Izhodna trafota 100ā‚¬
napajanje (2 x 1200uF/450V + 2.5H Å”pula) 30ā‚¬
Lampe + podnožja: caa 60ā‚¬
regulatorji (2 x): 8ā‚¬
teflonski vezni kondenzatorji: 25ā‚¬
ALPS potenciometer: 15ā‚¬
Konektorji: 15ā‚¬
Ostal material: 20ā‚¬

skupaj okoli: 320ā‚¬ + caa 12 ur dela + 10 ploĆØevink piva.

Veliko, malo? Kaj pa vem. Glede na zvok in zadovoljstvo, ki ga užijem, ko ojaĆØevalec zaigra bi rekel, da malo - zelo malo. Pa tudi glede na znanje, ki ga pridobim z vsakim narejenim ojaĆØevalcem, zelo malo. Po profesiji sploh nisem elektronik in se elektroniko uĆØim zadnje 3 leta. Star pa sem 42.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1079
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 22:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

reŔpekt!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 14, 2013 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvale vredno! ƈe uživaÅ” v njem, pomeni da je uspelo.

Vidim da nisi uporabil kondenzatorjev na katodah, ampak samo upor da dobiÅ” ustrezno negativno napetost na mrežici. S to potezo imaÅ” narejen lokalni tokovni feedback. Pomeni malo manj gain-a in nekaj veĆØ kontrole zvoka.

Imam predlog: poskusi negativno napetost mrežice na izhodni lampi dobiti s pomoĆØjo baterije (seveda preko upora, on mora ostati) - s tem ti odpade katodni upor in avtomatsko zniža impedanca izhodne lampe (kar je dobro) in nekaj malega Å”e pridobiÅ”, ker ne grejeÅ” katodnega upora.

NekoĆØ sem se tudi jaz ukvarjal s tem. PriÅ”el sem do spoznanja, da je dobro za osnovo vzeti doloĆØen izhodni transformator - in na njemu izprobati razne variante vezja.
Mi ni pomagalo fantastiĆØno vezje, ĆØe mi potem izhodni trafo ni pasal. Ker ga delajo drugi nisem mogel vplivati na njega/ ga spreminjati za svoje potrebe. V stilu: ĆØe noĆØe gora k Muhamedu, mora on do nje..



Mislim da tisti ki izdelujejo naprave rabijo sogovornike na forumu za izmenjavo izkuŔenj. Tukaj jih je bolj malo, pa se verjetno zbirajo na drugih bolj DIY forumih.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 14, 2013 15:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bravo kalimero ...meni je zadeva tudi vÅ”eĆØ.me res zanima kak zvok ima?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 14, 2013 21:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Hvale vredno! ƈe uživaÅ” v njem, pomeni da je uspelo.

Vidim da nisi uporabil kondenzatorjev na katodah, ampak samo upor da dobiÅ” ustrezno negativno napetost na mrežici. S to potezo imaÅ” narejen lokalni tokovni feedback. Pomeni malo manj gain-a in nekaj veĆØ kontrole zvoka.

Imam predlog: poskusi negativno napetost mrežice na izhodni lampi dobiti s pomoĆØjo baterije (seveda preko upora, on mora ostati) - s tem ti odpade katodni upor in avtomatsko zniža impedanca izhodne lampe (kar je dobro) in nekaj malega Å”e pridobiÅ”, ker ne grejeÅ” katodnega upora.

NekoĆØ sem se tudi jaz ukvarjal s tem. PriÅ”el sem do spoznanja, da je dobro za osnovo vzeti doloĆØen izhodni transformator - in na njemu izprobati razne variante vezja.
Mi ni pomagalo fantastiĆØno vezje, ĆØe mi potem izhodni trafo ni pasal. Ker ga delajo drugi nisem mogel vplivati na njega/ ga spreminjati za svoje potrebe. V stilu: ĆØe noĆØe gora k Muhamedu, mora on do nje..



Mislim da tisti ki izdelujejo naprave rabijo sogovornike na forumu za izmenjavo izkuŔenj. Tukaj jih je bolj malo, pa se verjetno zbirajo na drugih bolj DIY forumih.


Oj Bruno,

z baterijo ne bo Å”lo, ker imam na katodi izhodne lampe caa 24V. Na trafotu imam en prost odcep 12V. Bom naredil voltage doubler (upam da dobim okoli 30V) in bom Å”el z negativnim biasom (fiksni bias). Gaina imam Å”e preveĆØ. Bom pa na predojaĆØevalni probal Å”e infra ledico (te imajo okoli 1.5-1.6V napetosti. Ravno prav za moj primer.

Res pogreÅ”am sogovornike v lampaÅ”ki diy sceni. Ko enkrat osvojiÅ” osnove so lampe zelo zelo simple. Zato - ĆØe ima kdo kakÅ”no vpraÅ”anje kar na plan z njim. Ne znam vsega, sem se pa veliko nauĆØil in se Å”e uĆØim.

Drago:
zvok je zelo uravnotežen, izredno ĆØist, dinamiĆØen in hiter. Basi na mojih zvoĆØnikih so ĆØvrsti in pravi. Srednjih je ravno prav, prav tako visokih. Jazz, blues, klasika, pihala, godala, Dire Straits, Diana Krall,... sploh ni problem. Kot sem rekel: sem izredno zadovoljen. Å e bolj kot z 4P1L.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
jože



Pridružen/-a: Sre Dec 2009 18:30
Prispevkov: 318
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 14, 2013 22:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kalimero
Tudi jaz sem že gradil z lampami. Najbolj me pri tem moti, da so zelo dobri izhodni trafoti tudi zelo dragi, kar precej podraži ta hobi. OmenjaÅ”, da so pri tvojem projektu izhodni trafoti cca 100ā‚¬. Me prav zanima, do koliko kHz gre ta ojaĆØevalec. Pri mojem projektu imam trafo navit v SLO in mi je zvokovno zelo vÅ”eĆØ. Sedaj me matra, da bi nabavil kakÅ”en vrhunski trafo, pa se kar ne morem odloĆØiti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 14, 2013 22:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jože je napisal/a:
kalimero
Tudi jaz sem že gradil z lampami. Najbolj me pri tem moti, da so zelo dobri izhodni trafoti tudi zelo dragi, kar precej podraži ta hobi. OmenjaÅ”, da so pri tvojem projektu izhodni trafoti cca 100ā‚¬. Me prav zanima, do koliko kHz gre ta ojaĆØevalec. Pri mojem projektu imam trafo navit v SLO in mi je zvokovno zelo vÅ”eĆØ. Sedaj me matra, da bi nabavil kakÅ”en vrhunski trafo, pa se kar ne morem odloĆØiti.


Ta trafo je bil tudi navit v SLO od mojstra, ki je navijal za Šebarta. Po mojih testih gre brez problema do 60KHz (toliko zmore moj funkcijski generator) 0dB pri 10W. Sem ga testiral v raznih variantah. Malo me moti edinole, da je preŔibak za vse moje ideje (15W). Sem probal tudi poljske Indel, ki so res toliko vredni kot stanejo. Bi pa probal rad kakŔen Lundahl (Ŕe sploh kakŔen interstage) pa so dragi, predragi...

Se mi je pa odliĆØno obnesel toroidni izhodni trafo za Push Pull z GU50. Presenetljivo dobro glede na ceno. Je gladko prekosil EDCORJA CXPP60-8-4.2K za pol manj denarja.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 18, 2013 09:54    Naslov sporočila: Meritve Odgovori s citatom

Sem vĆØeraj naredil meritve:

Izhodna moĆØ pred popaĆØenjem caa 12W,
frekvenĆØno: 0dB od 20Hz do 45KHz
-3dB od 16Hz do 45KHz

Verjetno bi lahko dobil veĆØjo moĆØ, ĆØe bi dvignil B+ (na 500V ali Å”e veĆØ) vendar trenutno nimam nobenega transformatorja z veĆØjim izhodom. Je pa tudi 12W zame zvrhano dosti.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 18, 2013 19:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi ĆØe poveĆØaÅ” moĆØ za tri vate, ne prinese niti en decibel veĆØje glasnosti, lampe pa skuriÅ” ain-cvaj.

Pri lampaÅ”ih vzamejo za maksimalno moĆØ pri 1% in 3% popaĆØenja.
Itak je to konica pri posluŔanju glasbe (samo za trenutek) in tistega procenta ali dva niti ne zaznaŔ, ko je že mimo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 18, 2013 20:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Tudi ĆØe poveĆØaÅ” moĆØ za tri vate, ne prinese niti en decibel veĆØje glasnosti, lampe pa skuriÅ” ain-cvaj.

Pri lampaÅ”ih vzamejo za maksimalno moĆØ pri 1% in 3% popaĆØenja.
Itak je to konica pri posluŔanju glasbe (samo za trenutek) in tistega procenta ali dva niti ne zaznaŔ, ko je že mimo.


Vem, zato pa sem napisal, da mi 12W veĆØ kot zadostuje (moji zvoĆØniki imajo realnih izmerjenih 94dB).
Je pa GU50 tako robustna, da je niti 4x (!!!) preobreminitev nominalne moĆØi (40W + 5W druga mrežica) za 10 minut ne skuri - preverjeno. Pri meni so obremenjene z caa 26W.
Probajte to z EL34!!
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 19, 2013 15:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ti nas zavajaÅ” s SE ojaĆØevalci.

NiĆØ se ne pohvaliÅ” da imaÅ” doma v povojih in razvoju stereo push-pull, ki (zaenkrat) dela ueee, ueee..
4 x preobremenitev..
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 286
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 19, 2013 17:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Ti nas zavajaÅ” s SE ojaĆØevalci.

NiĆØ se ne pohvaliÅ” da imaÅ” doma v povojih in razvoju stereo push-pull, ki (zaenkrat) dela ueee, ueee..
4 x preobremenitev..


Ja, imam narejen PP na popolnoma uparjenemu kvartetu. Dobim ga domov ĆØez 2-3 tedne, ko bo samostojno zaigral. Preobremenjen bom verjetno jaz, ne pa....
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe