Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Cd ali gramofon
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 27, 2012 18:12    Naslov sporočila: Re: Cd ali gramofon Odgovori s citatom

fuego je napisal/a:
before je napisal/a:
piaggioitaly je napisal/a:
Živjo uživaĆØi muzike, v glavi si nekako ne morem odgovoriti na vpraÅ”anje, kateri predvajalnik kupiti...


Iz tvojega pisanja sklepam, da nimaÅ” nikakrÅ”ne zbirke (SA)CD-jev, kaset ali ploÅ”ĆØ. ƈe je temu tako, potem je res najbolje da se "priklopiÅ”" na predvajanje glasbe z trdega diska s pomoĆØjo enega od vse Å”tevilnejÅ”ih tovrstnih predvajalnikov - "streamerjev". Tako boÅ” najbolj "inn" in "future proof". ƈe pa ti je to prevelika neznanka pa je vsekakor najbolje da nabaviÅ” stereo SACD predvajalnik (ne kakÅ”no plastic fantastic multichannel palaĆØinko, ki predvaja vse možne formate!), saj ta omogoĆØa predvajanje najrazÅ”irjenejÅ”ega (digitalnega in nasploh) formata CD in obenem tudi najkvalitetnejÅ”ega digitalnega (izkljuĆØno) zvoĆØnega formata SACD. Slednji je žal v zatonu, saj trg favorizira kvantiteto nad kvaliteto, a tako paĆØ je. ƈe pa se želiÅ” preleviti v ortodoksnega ljubitelja glasbe pa pride v upoÅ”tev tudi gramofon, a treba je vedeti, da je za primerljivi nivo kvalitete potreben precej veĆØji finanĆØni vložek, pa tudi ponudba LP-jev bo v prihodnje najverjetneje usihala.


Uh tule se pa ne bi moral glih najbolj strinjat...


Saj se ti ni treba!
Å ele ĆØas bo pokazal, kdo se je motil in kdo je imel prav. In upam, da se bo odvijalo po tvojih predvidevanjih. Jaz pa se bojim, da je ta "revival" analognih ploÅ”ĆØ (vsaj kar se masovne popularnosti tiĆØe) bolj kratkega daha in da mu botruje predvsem del industrije, ki je tu zaĆØutil tržno niÅ”o. Med resnimi ljubitelji dobrega zvoka in glasbe pa vinil sploh nikoli niti ni izumrl in bo živel Å”e naprej po tem "vinilnem (na)valu" množic.

Brez skrbi, tudi jaz sem zbiratelj in zagovornik le-tega. Zato mi ni priŔlo niti na kraj pameti, da bi kakrŔnokoli glasbo na kakrŔnemkoli nosilcu in v kakrŔnemkoli formatu (raz)prodajal le zato, da bi potem vse to nadomestil z nekim novim oh-in-sploh medijem. In potem vsakih nekaj let ponovno... Saj nisem nor!

Sem pa sedaj, no pred kakÅ”nim letom ali dvema, presedlal na streamanje glasbe z hard diska, s pomoĆØjo Squeezebox predvajalnika. In jaz imam, ravno obratno kot ti fuego, CD-je in SACD-je za back-up! Seveda pa vinilke Å”e naprej vrtim, kakopak, na gramofonu, pa tudi glasbo s kakÅ”ne kasete Å”e obĆØasno posluÅ”am.

Se opraviĆØujem za ta "off topic", ampak moral sem odgovoriti na ogenj, ker imam obĆØutek, da ima ta o meni povsem napaĆØno predstavo.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 27, 2012 18:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tudi jaz upam da bo ta nova poplava vinila kratkega diha na kratko zato ker delajo smeti. na sreĆØo je na svetu na miljone odliĆØnih rabljenih.sicer pa Å”e svojih 1000-ne uspem kaj dosti posluÅ”at...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 27, 2012 19:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko se pogovarjamo o 'boljÅ”osti' razliĆØnih formatov, vedno bolj opažam da veĆØina novejÅ”ih ĆØlanov pravzaprav nima prave predstave kaj priĆØakovati. Pa Å”e kdo od starejÅ”ih ni imel prilike poglobiti teh izkuÅ”enj.

Zato bi poskusil na kratko komentirati, potem bo itak plaz..

Glavne razlike izhajajo iz sposobnosti resolucije in koloracij.
Po potencialu na eno stran postavljam digitalne HD formate (192/24)skupaj z analognimi studijskimi kolutnimi magnetofoni. Kmalu zraven je analogni gramofon. Prehod na drugo stran gre preko SACD na CD in naprej na MP3 in derivate. Streaming je seveda odvisen od samplinga, bitov in kompresije -teoretiĆØno je lahko HD, med naj formati.

Pozor: potencial sam po sebi ne pomeni superiornost vsega kar se tako kliĆØe. Ravno te 'cone prekrivanja' se demagoÅ”ko izrablja za prepriĆØevanje. Prekrivanje (kje se nahaja) doloĆØa tudi kakovost izvedbe izdelka.

Gremo naprej. Da bi lahko sliÅ”ali (cenili) kakovostne preskoke morajo biti izpolnjeni pogoji ojaĆØanja in zvoĆØnikov: odliĆØna resolucija, poln frekvenĆØni obseg in dinamika. S stopnjevanjem se gre naprej. LonĆØek pristavi Å”e zahtevnost glasbene zvrsti. Elektro rock, metal na enem koncu in simfoniĆØni orkester na drugem koncu.

Kako se to sliÅ”i: dobra resolucija nudi 'dihanje dvorane' (tisti obĆØutek da si v dvorani), barve posameznih instrumentov velikega orkestra (teh je cca 80 do 120), harmoniĆØno izzvenevanje instrumentov, 'zrak' (prostor) med posameznimi instrumenti in nasploÅ”no neverjetno bogastvo malih informacij od obraĆØanja listov notnih zapisov, Å”kripanj stolov, sluĆØajnih dotikov teles instrumentov, pihanje Å”pužve izpod riti pianista ko se nagiba itd.

O koloracijah kot nasprotju nevtralnosti ne bi, ker smo to pred kratkim glodali.

Å e to: resolutiven, po možnosti velik sistem je kot velikansko poveĆØevalno steklo. Tisto kar je na povpreĆØno zamaÅ”enem sistemu komaj opazno kar naenkrat postane vitalno, veliko, se ne da iti mimo. In vse vmesne situacije.

Podobna zgodba se odvija na nivoju elektronike in zvoĆØnikov.
Upam da sem vsaj komu uspel dovolj slikovito prikazati veĆØdimenzionalnost situacije.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Tor Nov 27, 2012 20:52; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Å tajerska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 27, 2012 20:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se z zgoraj povedanim povsem strinjam!Lepo napisano! Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piaggioitaly



Pridružen/-a: Sob Jun 2012 6:13
Prispevkov: 142

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 00:34    Naslov sporočila: cd... Odgovori s citatom

ja niĆØ odloĆØil sem se da bom najprej kupil SB in DAC drugo leto pa OBVEZNO Å”e gramofon nekje do 700e.

Hvala l.p.










Vse je dobro samo voljo je treba imeti
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 08:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Svetujem ti, da DAC-a zaenkrat sploh ne kupiÅ”, ker ga imaÅ” že na krovu SB-a. Raje pred tem kupi gramofon. (BoljÅ”i) DAC pa kupi na koncu, ĆØe s tem vgrajenim v SB ne boÅ” zadovoljen.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fuego



Pridružen/-a: Sre Sep 2009 15:19
Prispevkov: 1027
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 12:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem samo napisal svoje videnje. Moja izkuÅ”nja z FLAC-i je bila paĆØ takÅ”na, da sem imel na zunanjem predvajalniku vse živo, naredil sem si tudi digitalno knjižnico in sem klikal na ovitke in potem posluÅ”al glasbo. Vendar sem ugotovil, da je vseeno lažje vzet CD, ga vstavit v player in pritisnit play. Zame je bila prava muka, predem sem prižgal predvajalnik pa potem na ekranu naÅ”el kar hoĆØem posluÅ”at. Pri vinilu pa je Å”e dodaten guÅ”t, ko primeÅ” v roke ovitek, med posluÅ”anjem bereÅ” besedila in posluÅ”aÅ” ploÅ”ĆØo od zaĆØetka do konca. Pa Å”e dodaten guÅ”t, ko najdeÅ” neko redko izdajo in se potem znajde v tvoji kolekciji. Že na CD-ju sem vĆØasih vmes prestavil za kak komad naprej, vinil pa enostavno posluÅ”aÅ” v celem kosu, kar je bistvo dobrega albuma. Verjetno tut pri klasiki nobeden ne posluÅ”a samo en del baleta ali simfonije. Verjetno je HD posnetek veĆØje kakovosti samo za mene osebno nima duÅ”e.
_________________
Popravljam vse vrste PC-jev, notesnikov....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 13:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moje izkuÅ”nje v tej zvezi pa so diametralno nasprotne. Ko sem probal hard disk sistem ni veĆØ teorije, da grem nazaj. PreveĆØ kamot. Cenim vsebino-glasbo, ne pa fiziĆØnih nosilcev. Zame nebodigatreba kup plastike. NiĆØ ne reĆØem, ĆØe bi izvajalec sam spekel cd, naredil ovitek, mi ga s posvetilom podpisal, vse lepo zapakiral in mi ga poslal na dom, to je druga stvar, tako pa to Å”tanca maÅ”inerija v mali milijon izvodih in izvajalec nima blage veze kdo kupi, komu gre, kje se potika. Popolnoma isti neoseben Å”morn kot flac z raĆØunalnika. Si ovitek ki pride v kompletu ogledujem v elektronski obliki, ĆØe je potreba poveĆØam do nezavesti, da mi ja sluĆØajno kaj ne uide in zdrava marija. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fuego



Pridružen/-a: Sre Sep 2009 15:19
Prispevkov: 1027
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 14:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja smo si razliĆØni. Zbiratelja ne boÅ” nikol prepriĆØal, da bo imel samo FLAC-e. Jaz osebno paĆØ preferiram nosilce, ponavadi kupim itak direkt od banda na koncertu ali pa z njihove strani, kjer vem, da gre denar direkt k njim. FLAC-E si naredim, da jih mam na disku, MP3 pa tako posluÅ”am samo na mobitelu, ko grem na sprehod ali tek, na kolesu sem se pa itak odvadil, da imam kaj v uÅ”esih. Težko je opisat guÅ”t, ki ga doživlaÅ”, ko brskaÅ” za CD-ji, LP-ji. MogoĆØe bi lahko ponazoril to tako, da je boljÅ” žensko poĆØasi slaĆØit kot pa da je že ĆØist sleĆØena. Pa tut sex je boljÅ”i, ĆØe kaj vidiÅ” kot pa sex v ĆØisti temi. Tako jaz vidim razliko med FLAC-i in nosilci. Pa Å”e neko konstantno vrednost imajo nosilci. Ko se ga naveliĆØaÅ”, ga prodaÅ” in kupiÅ” drugega. Sploh , ĆØe maÅ” kakÅ”no rariteto. Samo poglejte na ebay po kolk se prodajajo kaki prvi presingi Pink Floyd-ov itd. Tako, da to je potem tudi neke vrste naložba, da ne govorim o morali. FLAC-e po resnici povem ne bi kupoval. Kupil sem ga samo enkrat in to samo zaradi tega, ker je Å”el ves denar za hĆØerko od kitarista, ki je imela levkemijo.
_________________
Popravljam vse vrste PC-jev, notesnikov....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 14:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fuego, vse Å”tekam in ĆØisto razumem, ljudje smo si razliĆØni, le tistega proti koncu ne. O kakÅ”ni morali?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fuego



Pridružen/-a: Sre Sep 2009 15:19
Prispevkov: 1027
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 14:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V mislih sem imel nelegalni download... Dvomim, da ima kdorkoli vse FLAC-e kupljene. Verjetno se jih kar precej zlouda preko torrent strani.
_________________
Popravljam vse vrste PC-jev, notesnikov....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 14:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se strinjam. Vendar velja enako tudi za "cd-jaÅ”e". Me ne bo nihĆØe prepriĆØal, da imajo doma samo in izkljuĆØno originale. Takih je malo. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
fuego



Pridružen/-a: Sre Sep 2009 15:19
Prispevkov: 1027
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 16:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni kopija niĆØ ne pomeni in sem se jih že zdavnaj znebil. Obdržal sem samo ene 3, ki se jih ne da dobit. Jih pa poznam kar precej, ki jih imajo... ampak kot sem rekel, zame je kopija kot da nimam CD-ja.
_________________
Popravljam vse vrste PC-jev, notesnikov....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 16:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OFF TOPIC (fuego me je spomnil z izjavo o ceni prvih natisov):

Na The dark side of the moon - komad Us and them, na moji longplayki (Jugoton ponatis 1985 leta) se zborĆØek, ki poje refren us and them sliÅ”i v sredini. Se pa spomnim iz sedemdesetih let, da je Å”lo najprej v levem kanalu :..us, us, us .... and (v desnem kanalu) them, them, them...

Ali kdo ve odkod te razlike, ali pa me spomin vara ?
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 18:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri moji Jugotonki LQEMI-73009, original oznaka, se sliÅ”i nakako tako kot si napisal. Us najprej v sredini, nato manj glasno na levi, miĆØkeno manj glasno na desni. Nato Å”e manj glasno na levi tik ob sredini, nato Å”e bolj potiho desno tik ob sredini in potem parkrat vse bolj tiho na sredini. Potem enako z them.
Original Emi remaster iz leta 2003, SHVL 804 je drugaĆØen. Najprej je oboje na sredini, nato pa vse tiÅ”je nazaj, v globino in bolj Å”iroko ( sredina se enakomerno razÅ”iri na levo in desno) . Å ele kasneje v pesmi se enkrat oglasijo bolj izrazito na levo in nato na desno.
Da sem posluÅ”al slednjo na isti glasnosti, sem malo odprl volume. V primerjavi z Jugotonko se sliÅ”i kot da bi bilo vse v puhu, skratka precej mrtvo. Prostor je malo boljÅ”i kot na stari jugotonki. Mater, pa Jugotonka je odliĆØna.
SACD anniversary edition pa ravno obratno kot Jugoton. Najprej sredina, potem tiŔe rahlo v levo in rahlo na desno, nato pa vse tiŔe od sredine ven. Za moj okus slabŔe kot Jugoton.
Ambasador, tole bi bilo z moje strani vse.
Audiofill, imam vse originalno, nikoli niĆØ na ĆØrno. Pri klasiki imam ponavadi veĆØ izvedb istega dela, ker me paĆØ zanima kako je delal Furtwangler, kako Bernstein, kako Kleiber (moj najljubÅ”i), pa Toscanini, pa,.... Ne morem preskakovati med komadi, kaj Å”ele med albumi. Vsak album je celota zase. Saj brati tudi ne morem pol ure en roman, nato pivo, pa drugi roman, cerklanje z bejbo, pa spet prvi,...... Niti Bukowskega ne berem na tak naĆØin.
Kar sem kradel sem presnel na kasete ali iPod za posluŔanje v avtu med vožnjo. Tak sem pa jaz.
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe