Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ko zamenjava elektrolitov ne pomaga?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mat7



Pridružen/-a: Sre Maj 2019 16:29
Prispevkov: 4
Kraj: Kraj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 17:01    Naslov sporočila: Ko zamenjava elektrolitov ne pomaga? Odgovori s citatom

Zdravo!

Da najprej opišem situacijo. Z velikim veseljem sem se lotil popravila cca. 30 let starega radia, ki je svoje čase odlično igral in sem hotel spet oživiti tisti zvok. Ima dva stereo zvočnika in 4 inčen nizkotonec. Ni veliko slišat, a zvok je bil odličen. V zadnjem času pa je postal nekako hreščeč. Seveda razdrem in preverim in najbolj se sliši na nizkotoncu. Včasih je igral zelo "čisto" in natančno, ko si dal bolj naglas je iz lukenj pošteno pihalo ven, sedaj pa kot da bi nekako "prdel" (ne najdem druge besede, ki bi bolje opisala zvok). Že pri normalni jakosti zvok ni več pravi, ko daš bolj naglas pa se prav matra.

Ker sem nekaj prebral o elektrolitih itd, sem se najprej lotil zamenjave kondenzatorjev. Zamenjal sem vse elektrolite, a zvok še vedno isti, če ne še malo slabši (dobra novica je, da še vedno igra). Pa nisem kupil kitajskih, zamenjal sem z Nichicon FG in ELNA Silmic II. Prej so bili notri Rubycon, ELNA in Macron. Dobil iste kapacitete in voltaže, kjer je bila prej ELNA, sem dal tudi sedaj ELNA.

Tudi zamenjava nizkotonca ni pomagala. Izoliral sem AMP in PREAMP, odklopil vse ostalo. Poskusil tudi priklopiti vir direkt na AMP, a tudi ni ok (je pa še precej več šuma).

Tole je ojačevalec po zamenjavi elektrolitov. Jedro ojačevalca sta dva TOSHIBA TA8207. En za stereo in en za subwoofer:


Tole pa predojačevalec še pred zamenjavo elektrolitov:


Ima mogoče kdo idejo, kaj bi lahko povzročalo izgubo natančnosti oz. čvrstosti zvoka? Česa naj se lotim naprej? Nekaj je še keramičnih kondenzatorjev, bi moral zamenjati še tiste? So lahko krivi upori? Diode? Elektrolite je bilo razmeroma lahko zamenjati, pri diodah in ostalih rečeh pa že ne vem, kako naj najdem zamenjavo, za vse niti ne vem, kaj so.

Hvala in lp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Rio



Pridružen/-a: Sre Avg 2016 9:10
Prispevkov: 31
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 17:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kakšne so kaj napetosti na TA8207?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jože



Pridružen/-a: Sre Dec 2009 18:30
Prispevkov: 318
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 19:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali si pregledal obrobe pri zvočnikih, to bi tudi lahko bil vzrok; če so preperele jih je treba zamenjat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 19:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa napajanje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mat7



Pridružen/-a: Sre Maj 2019 16:29
Prispevkov: 4
Kraj: Kraj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 21:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej hvala za pomoč / vprašanja.
Obrobe pri zvočnikih izgledajo bp. Pravzaprav zvočniki izgledajo kot novi. Kupil drugi subwoofer z istimi karakteristikami - isti rezultat.

Napajanje je enostavno. Transfromator z diodnim mostom in varovalko, od tam pride cca 15V na to vezje, kjer so potem regulatorji. Priklopil tudi drugo napajanje - isti rezultat.

Napetost na TA8207 - hja, pravkar poskusil izmeriti in mi je spodrsnil multimeter na sosednji kontakt Crying or Very sad En TA8207 ne dela več. Subwoofer samo še brenči in TA8207 se segreje v trenutku. En kup časa in stroškov se je očitno pravkar pokadilo v zrak. Mislim, da je hoby projekt pravkar končan Crying or Very sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 21:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ehh, škoda. Crying or Very sad

Morda lahko kupiš TA8207? Na ebay-u jih je nekaj samo so verjetno ponaredki.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mat7



Pridružen/-a: Sre Maj 2019 16:29
Prispevkov: 4
Kraj: Kraj

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 22:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za idejo LightBit Smile Nočem še odnehati, čeprav bi verjetno marsikdo rekel: pa vrzi stran in kupi novo stvar. Mi nekaj ne pusti, da bi odnehal.
Sem naročil dva iz IT. Toshiba TA8207. Javim, kako bo, če mi uspe skup zmontirat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2019 10:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj si uporabil kot vir zvoka? Frekvenčni generator ali staro kaseto?
Zamenjava elektrolitov je bila nepotrebna. Pri teh letnikih in s takim naborom originalnih kondenzatorjev je potrebno pregledati hladne spoje, preklopnike, potenciometre, interne konektorje. Važno je preveriti če vir zvoka dela pravilno, oziroma vhodno vezje priklopa vira zvoka - recimo prve tranzistorje ali IC na aux vhodu.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mat7



Pridružen/-a: Sre Maj 2019 16:29
Prispevkov: 4
Kraj: Kraj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 31, 2019 12:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, sem spoznal, da je težko locirati napako in sem pomislil tudi na vir. Frekvenčnega generatorja in podobne profi opreme žal nimam, uporabil sem CD predvajalnik, ki je del sistema in natančno vem, kako je bila kombinacija slišati pred leti. Poskusil tudi z drugim CD predvajalnikom in še z DAC, ki mi odlično igra v drugem sistemu. Rezultat je bil vedno isti, zvok je precej manj kvaliteten in čist, kot je bil svoje čase.

Počakam na nov TA8207, potem grem od začetka. Si me pa spomnil, da lahko izhod iz predojačevalnika priklopim na drug sistem in vidim, če tam lepo igra. S tem se mi problem lociranja težave razpolovi.

Je pa to za hobi in se seveda zraven marsikaj novega naučim. Pravkar pogledal, kako se sploh preveri tranzistorje, nisem vedel. Spoje ipd bom še enkrat preveril, ni bilo videti, da bi bili slabi. Tudi ni nekega pokanja, hreščanja, kar bi pričakoval pri slabih stikih, ampak le nekonkreten zvok, brez prave čvrstosti - mi manjka izrazov za opisovanje zvoka Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe