Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Prototip lampaša z GU50
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 19, 2011 19:18    Naslov sporočila: Prototip lampaša z GU50 Odgovori s citatom

Danes sem se konèno lotil prototipa z GU50 lampo. V mislih imam veè variant - SE (1 x GU50 po kanalu), PSE (2 x GU50 po kanalu) in pa tudi PP varianto. Kot vhodne lampe imam namen stestirat 6E5P, D3A, 6C45P, 6N30Pi pa morda še kakšno. Za D3a in 6C45P bom definitivno uporabil CCS z DN2540.

Kako se bo projekt razvijal, pa bom javljal sproti. Za zaèetek pa ena slikca prototipa:



V verziji PSE prièakujem moè nekje med 18-22W, SE okoli 10W in v PP okoli 50W.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 20, 2011 19:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

uf...en kup lamp za katere prviè slišim...(paè nisem struèko na tem podroèju) .a so to varianto že kje prej naredili?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 20, 2011 21:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:
uf...en kup lamp za katere prviè slišim...(paè nisem struèko na tem podroèju) .a so to varianto že kje prej naredili?


GU50:

http://en.wikipedia.org/wiki/GU-50

ali na kratko: to lampo so verjetno med II svetovno razvili švabi. GU50 je ruska vojaška izvedba. Po izkušnjah nekaterih priznanih tube diyerjev odlièna lampa (npr. boljša kot EL34).
Kolega Istok iz Sežane je že naredil prototip (SE) s 6SN7 na vhodu in bil navdušen.
D3A pentodica - velikokrat uporabljena v 300B in 2A3 lampaših, odlikuje jo veliko ojaèanje (do 70 v triodnem spoju), linearnost in visoka strmina ojaèanja
6E5P ruska pentoda, ki na papirju obljublja veliko - bomo še videli v praksi.
6C45P ali WE437 zelo zelo zanimiva trioda, ki da veliko, èe jo ukrotiš - rada samooscilira
6N30P ena izmed najlinearnejših triod.

Lampaši s to (GU50) so že bili narejeni in so bili poveèini pozitivno ocenjeni.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
joĹľe



Pridružen/-a: Sre Dec 2009 18:30
Prispevkov: 318
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2011 00:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kalimero
Kaj bo na izhodu; kakšni bodo izhodni transformatorji, predvsem me zanima single end. Sem Januarja sestavil en Single end z EL34 in je zelo OK; me pa zelo matra, da bi sprobal še kakšne bolše izhodne trafote.
lp JoĹľe
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2011 20:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joĹľe je napisal/a:
Kalimero
Kaj bo na izhodu; kakšni bodo izhodni transformatorji, predvsem me zanima single end. Sem Januarja sestavil en Single end z EL34 in je zelo OK; me pa zelo matra, da bi sprobal še kakšne bolše izhodne trafote.
lp JoĹľe


V SE varianti je na izhodu trafo z 3.5K impendance (to je SE z eno lampo).
Trafo je narejen v SLO!!!! z zelo dobrimi karakteristikami. Je zelo podoben tratem za EL34.

Trenutno so narejeni 3 prototipi. Testirano pa je bilo cel kup lamp na vhodu. Je bilo kar nekaj igranja z delovno toèko, da se je dobila prava. Za te tri narejene prototipe je "kriv" kolega in nosilec razvoja Istok, komur gre zahvala, da je speljal vse moje zamisli - meni kronièno primanjkuje èasa in sem zato prevzel logistiko, nabavo in brskanje po netu za ideje.
Na vhodu smo probali 6N1P (zelo dobro), 6N6P (odlièno - samo premalo gaina), 6N23P (supe odlièno), 6S3P (odlièno), 6SN7 (v SRPP odlièno - malenkost premalo gaina). Ideja je še probat D3A in morda 6C45P.

Pripravlja se prva serija 10ih kosov s 6N23P v SRPP (ta je ista kot ECC88) v SE varianti z možnostjo preklopa med triodo in pentodo. Interstage kodenzatorji bodo JA SILVER, katodni upori ruski wire wound. Za vsak kanal posebej CLC filter. Osredotoèili smo se na kvaliteto zvoka in ne toliko na moè, kar so pokazale tudi meritve:
Trioda: moè okoli 2W - popolnoma brez popaèenja, frekvenèno gre od 8Hz(-1dB) pa do 55KHz (do toliko je šel frek. generator)
Pentoda: moè okoli 6W - popolnoma brez popaèenj, frekvenèno gre od 20Hz (-3dB) pa do 55KHz.

Ĺ e nekaj slikic:



Prototip ohišja (oreh, drejano iz enega kosa - premer 35cm, višina 9,5cm):


_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Ĺ pilferderber



Pridružen/-a: Čet Dec 2009 1:24
Prispevkov: 775

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2011 20:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Exclamation za orešèek, bravo!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2011 20:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja tale ojaèevalec res dobro izgleda.še nekaj me zanima.kako je kaj z odvajanjem toplote,ker na vrhu na ohišju pri lampah ne vidim nobenih lukenj za zraèenje?a se ne greje preveè?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2011 23:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:
ja tale ojaèevalec res dobro izgleda.še nekaj me zanima.kako je kaj z odvajanjem toplote,ker na vrhu na ohišju pri lampah ne vidim nobenih lukenj za zraèenje?a se ne greje preveè?


Jutri objavim nove slike in bo vse jasno
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Senca



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 7:25
Prispevkov: 888
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 09, 2011 00:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vidim, da bom v kratkem ponovno v Litiji. Kdaj imaš kaj prost termin za firbce??? Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2011 22:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Projekt teèe naprej. Danes je zaigral prototip (tokrat v moji režiji) z 2 x GU50 v PSE varianti in D3A na vhodu. Namesto CCSa je bil še upor. Moè nekje 8-9W (brez popaèenja!!!). Že na prvo je zaigral super. Tale GU50 je res zanimiva lampica. Prav tako D3A.
Zvok je poln, èist, basa bistveno veè kot pri EL34 ali 300B. Instrumenti imajo telo. Stage ta prav. Violina se sliši, kot je nisem še nikjer. Najveè pa mi pomenijo besede mojega 10 letnega sina (medtem, ko sem poslušal godalni orkester in sem prekinil predvajanje zaradi zamenjave CDja) - zakaj sem ugasnil glasbo, ko je le ta bila tako lepa.

Naslednja varianta bo D3A s CCS in nato še slavna 6C45P.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
tromba



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 21:37
Prispevkov: 741
Kraj: Okolica LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2011 22:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole me že zelo muèi. Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
markoni



Pridružen/-a: Pon Mar 2009 23:09
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2011 23:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kalimero je napisal/a:
Projekt teèe naprej. Danes je zaigral prototip (tokrat v moji režiji) z 2 x GU50 v PSE varianti in D3A na vhodu. Namesto CCSa je bil še upor. Moè nekje 8-9W (brez popaèenja!!!). Že na prvo je zaigral super. Tale GU50 je res zanimiva lampica. Prav tako D3A.
Zvok je poln, èist, basa bistveno veè kot pri EL34 ali 300B. Instrumenti imajo telo. Stage ta prav. Violina se sliši, kot je nisem še nikjer. Najveè pa mi pomenijo besede mojega 10 letnega sina (medtem, ko sem poslušal godalni orkester in sem prekinil predvajanje zaradi zamenjave CDja) - zakaj sem ugasnil glasbo, ko je le ta bila tako lepa.

Naslednja varianta bo D3A s CCS in nato še slavna 6C45P.


Bistveno veè basa kot EL34 ???? Slabe lampaše si slišal kalimero !!! Wink
_________________
Only trust your hart (ears) ! Elephant man ......
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2011 07:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

markoni je napisal/a:
kalimero je napisal/a:
Projekt teèe naprej. Danes je zaigral prototip (tokrat v moji režiji) z 2 x GU50 v PSE varianti in D3A na vhodu. Namesto CCSa je bil še upor. Moè nekje 8-9W (brez popaèenja!!!). Že na prvo je zaigral super. Tale GU50 je res zanimiva lampica. Prav tako D3A.
Zvok je poln, èist, basa bistveno veè kot pri EL34 ali 300B. Instrumenti imajo telo. Stage ta prav. Violina se sliši, kot je nisem še nikjer. Najveè pa mi pomenijo besede mojega 10 letnega sina (medtem, ko sem poslušal godalni orkester in sem prekinil predvajanje zaradi zamenjave CDja) - zakaj sem ugasnil glasbo, ko je le ta bila tako lepa.

Naslednja varianta bo D3A s CCS in nato še slavna 6C45P.


Bistveno veè basa kot EL34 ???? Slabe lampaše si slišal kalimero !!! Wink


Da se ne zapnemo že na zaèetku, kaj je kdo slišal in kaj ne:

Bistveno veè basa kot EL34 v podobni vezavi z ISTIM izhodnim trafotom in istim napajalnikom in približno enako kvaliteto ostalega materiala.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 22, 2011 20:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes sem se z malo modificiranim PSE (2 lampi po kanalu) oglasil pri Istoku, da sva malo pomerila mojo varianto ojaèevalca. Rezultti so:

moè: okoli 13W na kanal brez popaèenja
frekvenèno 20Hz (-3dB), 35Hz (-1dB) do 55KHz (0dB).

D3A na vhodu igra da je veselje - v triodni vezavi za moj okus poseka vsako ECC xx ali xSN lampo tako v zvoku, kot ojaèanju. Sva z Istokom mislila, da sva že skoraj na koncu razvoja in testov (primerjav), pa sva ugotovila, da verjetno nisva še niti na polovici poti. GU50 je zelo zelo zanimiva. Na testih se obnaša velikokrat povsem drugaèe kot bi èlovek prièakoval. Ideja je napraviti odlièen 2 stage ojaèevalec, ki bi se po kvaliteti lahko meril (ali pa tud presegel) ojèevalce z EL34 in 300B in doseèi moè v SE (ali PSE) varianti veèjo od 5W (želja je okoli 10W) - tu je jasno definirano - moè brez kakršnih koli popaèenj.

Trenutno sva dosegla v SE (trioda in pentoda) okoli 6W in v PSE 13W (trioda).

Kot najboljša vhodna lampa se je pokazala D3A, nato 6N23P (tej malo manjka ojaèanja) in 6C3P.
Zvokovno odliène so tudi 6N6P in 6SN7 samo imajo premajhno ojaèanje (moè max 2.5W). So si pa vse te lampe po kvaliteti zvoka zelo podobne, tako da je bilo kar težko doloèiti vrstni red. Testirala sva tudi ECC83 in ECC85

Sedaj so na vrsti še 6C45P, ECC81, ECC801S in 6SL7 mogoèe pa še ruska 6J52P.

Trenutni zakljuèek: GU50 je odlièna lampa, za moj in Istokov okus (pa tudi od ostalih poslušalcev) mnogo bolša kot EL34.

Danes sva tudi že postavila temelje za PP varianto, ki po kalkulacija v triodi obljublja okoli 25W in v PP okoli 50W. Lahko pa nas ta lampa spet preseneti in bodo rezultati povsem drugaèni.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Ĺ martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 25, 2011 13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:
ja tale ojaèevalec res dobro izgleda.še nekaj me zanima.kako je kaj z odvajanjem toplote,ker na vrhu na ohišju pri lampah ne vidim nobenih lukenj za zraèenje?a se ne greje preveè?


Drago,

dolžan sem ti še odgovor glede hlajenja. Uporabil sem original vojaška podnožja in dal naredit nov okvir za privijaèenje - glej slike - prva slika - desno je originalno podnožje in levo - novo predelano. Porcelanasto podnožje pride sedaj potopljeno v notranjost ohišja. Nov ALu okvir pa se preko distanènika (caa 3mm) privijaèi na les - je dvignjen. Tako smo rešili problem odvajanja toplote.

Ĺ e slike:




_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe