Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

S ĆØim predvajati FLAC na raĆØunalniku
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 15:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofill je napisal/a:
To je bil tudi eden od razlogov zakaj sem sam preÅ”altal na hard disk saj sem se s tem elegantno reÅ”il problemov. NamreĆØ ko že enkrat pogruntaÅ” kaj je najbolje zate pa ti kot naroĆØeno crkne pekaĆØ, toĆØno takÅ”nega pa na tržiÅ”ĆØu veĆØ ni saj je proizvajalec vmes zamenjal že tri generacije, ali pa tip cd-ja ki si ga naÅ”tudiral ni veĆØ dobavljiv... in spet jovo na novo.

Zanimivo! Z arhiviranjem fono- in video-teke si že dolgo belim glavo.
Lahko morda, predvsem glede tega vpraŔanja, podrobneje predstaviŔ svojo audio konfiguracijo in izkuŔnje?
ƈe si to že kje storil, te prosim za preusmeritev.

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 06:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:
audiofill je napisal/a:
To je bil tudi eden od razlogov zakaj sem sam preÅ”altal na hard disk saj sem se s tem elegantno reÅ”il problemov. NamreĆØ ko že enkrat pogruntaÅ” kaj je najbolje zate pa ti kot naroĆØeno crkne pekaĆØ, toĆØno takÅ”nega pa na tržiÅ”ĆØu veĆØ ni saj je proizvajalec vmes zamenjal že tri generacije, ali pa tip cd-ja ki si ga naÅ”tudiral ni veĆØ dobavljiv... in spet jovo na novo.

Zanimivo! Z arhiviranjem fono- in video-teke si že dolgo belim glavo.
Lahko morda, predvsem glede tega vpraŔanja, podrobneje predstaviŔ svojo audio konfiguracijo in izkuŔnje?
ƈe si to že kje storil, te prosim za preusmeritev.

ZZ & FF!


O arhiviranju glasbe na hard disk in predvajanju z le tega smo že veĆØkrat v razliĆØnih temah, saj vsake kvatre nanese beseda o tem in je razmetano. Bi si bilo treba vzeti ĆØas in preĆØekirat.

V glavnem osnova je EAC, uporabiti slednje nastavitve s katerimi se avtomatsko ripa v flac in obenem poskrbi za pravilne tage.

Treba je obvezno poskrbeti za backup ker ga ni hujÅ”ega kot ĆØe zaruži disk in ostaneÅ” brez vsega. Za Å”tart zastonj backup varianta je kakÅ”en usb zunanji disk ki se ti valja doma. Ga za ziher na novo sformatirati, stestirati in nato uporabljati izkljuĆØno za backup in niĆØ drugega. Za vsakih nekaj zripanih albumov disk priklopiti na raĆØunalnik in prenesti gor kar je novega. V nadaljevanju pa enkrat spraviÅ” skupaj maÅ”ino bazirajoĆØo na inteligentnem Windows home server operacijskem sistemu ki v ozadju dela vse sama. LoĆØen backup kolekcije pa je kljub temu Å”e vedno dobro obdržati in hraniti na varnem kajti nikoli se ne ve (poplava, požar, strela,...).

ƈe te te stvari zanimajo se lahko kamot oglasiÅ” in pokažem kako funkcionirajo v praksi.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 10:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, kar dobro izhodiÅ”ĆØe za grobo predstavo!
Je paĆØ tako, da nekaj povsem novega najlažje osvojiÅ”, ĆØe imaÅ” grobo, pregledno informacijo. V parcialnih prispevkih se zaĆØetnik seveda težje znajde. Zato morda ne bi bilo slabo, ĆØe bi ti (ali kdo drug) odprl namensko temo in celovito obdelal to vpraÅ”anje, dobesedno po alineah, z dodanimi komentarji, alternativami ipd. Skratka vse, kar se pri tem vpraÅ”anju nahaja "med CD in zvoĆØnikom". Wink

Iz varnostnih razlogov, ki jih navajaŔ, sem svojo fonoteko že doslej arhiviral na HD v wav in mp3. Za flac sem sliŔal, a ga (Ŕe) ne uporabljam. Ima flac Ŕe kakŔno drugo prednost pred wav - razen velikosti datoteke?

Hvala za vabilo, ob priliki se z veseljem oglasim, a najprej se moram vsaj toliko nauĆØiti, da bom znal kaj vpraÅ”ati... Laughing

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 12:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Celovita obdelava vpraÅ”anja kaj se nahaja med CD in zvoĆØniki je zelo obsežna in terja strokovnost kateri niti pod razno nisem dorasel. Lahko bi upadal v temo s stvarmi ki so mi poznane in imam z njimi izkuÅ”nje, doĆØim za kompetentnega takÅ”no temo peljati se ne poĆØutim. Po moje takÅ”na tema tudi ne bi bila konstruktivna saj bi se potolkli že v prvem polĆØasu ko bi naneslo na vpliv kablovja na zvok. Wink

V zvezi flaca... gre za stisnjen format vendar za razliko od mp3 brez zvoĆØnih izgub. Kot so rar, arj, zip za stiskanje raĆØunalniÅ”kih datotek kjer ko jih raztegneÅ” dobiÅ” nazaj spet izvorno datoteko, tako je flac optimiziran za stiskanje wav datotek. ƈe bi Å”el wav stiskati z zgoraj navedenimi "stiskaĆØi" ne bi profitiral niĆØesar, saj niso prilagojeni za stiskanje audio datotek.

Poleg tega da flac zasede nekje polovico prostora wava (odvisno katero stopnjo kompresije izbereÅ”, vse pa so zvoĆØno brez izgub), podpira tudi taganje, kar wav ne podpira in to je ogromna prednost. To pomeni da lahko v sam flac vpisujeÅ” podatke o izvajalcu, albumu, ime komada, letu izdanja albuma, morebitne komentarje,... kar v vaw ne moreÅ”. Ko se ti enkrat glasbena kolekcija poveĆØa je to odloĆØilnega pomena, saj je iskanje glasbe po teh parametrih enostavno in hitro, pri wavu pa se za to prednost lahko obriÅ”eÅ” pod nosom. Samo zamisli si iskati nekaj znotraj kolekcije 500-1000 albumov brez te možnosti. Na brzino izgubiÅ” živce in zabriÅ”eÅ” kiÅ”to ĆØez okno.

EAC z nastavitvami kot sem jih podal ripa direktno v flac in zraven vpisuje pravilne tage (jih potegne z neta in vpiÅ”e v flac), s ĆØemer ti priÅ”para dosti živcev in ĆØasa.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 13:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne nisem mislil tako dobesedno! Wink
Samo tiste komponente in parametre "med CD in zvoĆØnikom", ki so neposredno povezani s temle vpraÅ”anjem.

Kar se flaca tiĆØe, mi je zadeva sedaj že bolj jasna, le tega ne razumem, kako lahko v digitalnem svetu nekaj, brez vsakrÅ”nih posledic, komprimiriaÅ”? Embarassed

Bi, prosim, dodal Å”e kaj veĆØ o tagih?

Kakorkoli že, nedvomno sem korak bližje CE... Laughing

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 15:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:
Kar se flaca tiĆØe, mi je zadeva sedaj že bolj jasna, le tega ne razumem, kako lahko v digitalnem svetu nekaj, brez vsakrÅ”nih posledic, komprimiriaÅ”? Embarassed

ZZ & FF!


Kompresija ni najboljÅ”i izraz v naÅ”em primeru. Dejansko gre za popolnoma drugaĆØno obliko zapisa, ki je v primeru flaca dosti manj razsipna s prostorom kot wav.
Ne spreminjamo ali stiskamo izvorne informacije, paĆØ pa le-to zapiÅ”emo v drugaĆØni obliki.
Naj me Ŕe kdo, ki je tu "bolj doma" popravi ali dopolni.
LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:


Kar se flaca tiĆØe, mi je zadeva sedaj že bolj jasna, le tega ne razumem, kako lahko v digitalnem svetu nekaj, brez vsakrÅ”nih posledic, komprimiriaÅ”? Embarassed


ƈisto enostavno. Gre le za to da so podatki znotraj flaca drugaĆØe zloženi kot pri wavu. PaĆØ po drugem algoritmu, ki omogoĆØa, da se na isti prostor spravi veĆØ informacij. Ko player to predvaja, on v realnem ĆØasu po istem algoritmu, vendar v kontra smeri, flac pretvarja nazaj v izvorni wav, tako da v bistvu ti posluÅ”aÅ” wav in ne flac, pa tega ne veÅ”.

mp3 je ĆØisto druga stvar. Tu gre za namerno sekanje frekvenc ki kao niso sliÅ”ne oziroma namerno odstranjevanje podatkov. S tem se dobi manjÅ”a datoteka, vendar na raĆØun nepovratno izgubljenih informacij. Pri flacu pa so informacije kot pravim le zložene drugaĆØe na kup in pri pretvarjanju nazaj dobiÅ” izvoren wav. O tem se lahko enostavno prepriĆØaÅ” sam. Pretvori wav v flac in nato nazaj v wav. Postopek kamot ponoviÅ” stokrat in boÅ” videl da imaÅ” pred seboj Å”e vedno wav identiĆØen izvornemu.

Ista stvar kot arj, zip, rar. Z njmi lahko pakiraÅ” in raztegujeÅ” datoteke po mili volji, ko boÅ” pred seboj Å”e vedno imel 100% delujoĆØo datoteko. Isto je s flacom, le da je ta za razliko od zgornjih optimiziran za stiskanje (efektivnejÅ”e zlaganje podatkov) znotraj audio datotek. Bolj poljudno ne znam razložiti.

ma_coule je napisal/a:

Bi, prosim, dodal Å”e kaj veĆØ o tagih?


Evo, bom za primer uporabil kar novi album Cyndi Lauper ki ga bom zdajle zripal in skeniral ovitek:



EAC tekom ripanja sam najde album na netu in vpiŔe potrebne podatke. Glej spodaj podatke o izvajalcu, albumu, komadih, letu izdanja in žanru. Vse to bo zapisano znotraj vsakega komada v flacu:



ƈe EAC ne najde albuma na netu, te podatke vpiÅ”eÅ” notri sam.

Pri wav bi lahko iskal samo po fiziĆØnem imenu datoteke, torej recimo track_01.wav ali Just_your_fool.wav in kar konec. Pri pravilno staganem flacu pa lahko znotraj glasbene kolekcije iÅ”ĆØeÅ”/navigiraÅ” po vseh zgoraj vneÅ”enih podatkih.

ma_coule je napisal/a:


Kakorkoli že, nedvomno sem korak bližje CE... Laughing



Vabljen.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 17:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole je pa bilo izdatno! NajlepŔa hvala!

Tako v glavnem ostajajo odprta le Ŕe vpraŔanja glede reprodukcije. Recimo:
- kateri player za flac?
- povezava PC na audio napravo (kaj narediti, ĆØe je PC v drugem prostoru, kot audio naprava)?
- digitalni signal iz PC neposredno na audio napravo?
- ???

Hja audiofill, tako je to v življenju... ponudiÅ” ĆØloveku prst, nazadnje pa od tebe ostane samo zmaliĆØen podplat enega ĆØevlja, od drugega pa Å”e to ne - le prežveĆØene vezalke...
Laughing

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:

Tako v glavnem ostajajo odprta le Ŕe vpraŔanja glede reprodukcije. Recimo:
- kateri player za flac?
- povezava PC na audio napravo (kaj narediti, ĆØe je PC v drugem prostoru, kot audio naprava)?
- digitalni signal iz PC neposredno na audio napravo?
- ???


Vse to elegantno reŔiŔ s skvizom. ImaŔ temo o njem.

ma_coule je napisal/a:

Hja audiofill, tako je to v življenju... ponudiÅ” ĆØloveku prst, nazadnje pa od tebe ostane samo zmaliĆØen podplat enega ĆØevlja, od drugega pa Å”e to ne - le prežveĆØene vezalke...
Laughing


Ni panike. Sem oženjen (beri navajen vsega hudega). Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2010 15:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofill je napisal/a:
Vse to elegantno reŔiŔ s skvizom. ImaŔ temo o njem.

Preteklo nedeljo sem sledil tvojemu nasvetu in sem se pre-dig-al skozi squeez temo. Bilo je zanimivo in pouĆØno branje, zato ga toplo priporoĆØam vsakomur, ki Å”tarta z nule - kot sem sam.

Opazil sem, da od temeljnih vpraÅ”anj ostaja odprto predvsem vpraÅ”anje kakovosti zvoka (tudi pri najnovejÅ”ih aparatih, recimo Touch), kar me, glede na digitalno zasnovo sistema, nekoliko preseneĆØa. Morda pa sem kaj spregledal? Embarassed

Pri prebiranju teme pa nikakor nisem mogel spregledati tvojih Ŕtevilnih prispevkov, pa tudi prispevkov nekaterih tvojih sotrudnikov ne (stormsonic, ...).
Hvala vsem!

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stormsonic



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 2:00
Prispevkov: 764
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2010 20:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule, imaÅ” Å”e opcijo poÅ”iljanja digitalnega signala skozi USB in potem na zunanji DAC. ƈe iÅ”ĆØeÅ” veĆØ od povpreĆØja, potem bo treba poseĆØi po zunanjem DACu, ki je sposoben asinhronega delovanja.

Eden od pionirjev na tem podroĆØju je Wavelenght Audio. Tudi Ayre Acoustic ima odkupljeno licenco od Wavelenght-a. Tu bi priporoĆØal branje te teme, kjer sodelujeta tako Gordon Rankin kot Charles Hansen. Vsekakor gospoda, ki njuna beseda nekaj pomeni v audio svetu.

Zgleda, da tudi tu ni vse tako idealno kot v teoriji, definitivno vredno branja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stormsonic



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 2:00
Prispevkov: 764
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2010 20:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Opazil sem, da od temeljnih vpraÅ”anj ostaja odprto predvsem vpraÅ”anje kakovosti zvoka (tudi pri najnovejÅ”ih aparatih, recimo Touch), kar me, glede na digitalno zasnovo sistema, nekoliko preseneĆØa. Morda pa sem kaj spregledal? Embarassed


Konvencionalno razmiÅ”ljanje v stilu "bit je bit" je ĆØisto OK, ampak ne pojasni vsega. Poskusi v glavi preklopit v "ĆØasovno dimenzijo", kjer je osnova ĆØas. Vstavi spodnjo sliko v koordinatni sistem, kjer vodoravna X os predstavlja ĆØas, navpiĆØna Y os pa amplitudo. Ker smo v ĆØasovni dimenziji, nam je pomembna X os, torej ĆØas. Ker signal skaĆØe levo-desno, ni vedno v istem trenutku na istem mestu, ĆØe gledamo X os.
Torej "bit je bit" ne drži vode v ĆØasovni dimenziji.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 15, 2010 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj stormsonic,
hvala ti za nazorna pojasnila! (Jitter?)
Nisem mislil ravno tako direktno "bit je bit". Vedno znova me namreĆØ preseneti dejstvo, da so na pr. vrhunski DAC-i tudi pri veĆØini, sicer vrhunskih aparatov (playerjev), rezultat nadgradnje entuziastov, ne pa stvar "osnovne konfiguracije" aparata. Pri prebiranju seveda nisem spregledal tvojih dosežkov pri squeezu!

Pri gornjem gre za moje razmiŔljanje "na pamet", ker sliŔnih izkuŔenj Ŕe nimam.

Kakorkoli že, tvoji in audiofillovi prispevki so me prepriĆØali, da se bo razvoj nedvomno nadaljeval v tej smeri, saj so prednosti squeeza (ipd.), glede arhiviranja in ostalih, "user friendly" uĆØinkov, zelo velike. Sam se trenutno Å”e ne bom odloĆØil za prehod, ker sem nedavno pridobil CD/DVD/LP arhivsko omaro, ki bo zadoÅ”ĆØala Å”e za nekaj let (si pa sproti delam wav in mp3 arhivo). Po drugi strani pa imam pri svojem audio sistemu odprtih Å”e nekaj temeljnih vpraÅ”anj... Wink Torej je tudi pri meni ĆØas pomembna dimenzija... Wink

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 21, 2010 16:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zunaj je novi EAC V1.0 beta 1

Kaj je novega tukaj, download tukaj.

Novosti gredo v smeri veĆØje uporabnosti, doĆØim riping algoritem ostaja enak.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
tomzzi



Pridružen/-a: Sre Feb 2009 22:32
Prispevkov: 205

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 22, 2010 18:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem dolgo ĆØasa uporabljal EAC... Je odliĆØen program. Tale 1.0 beta 1 pa mi na novi maÅ”ini ne dela najbolje. Zdaj sem se paĆØ odloĆØil za nakup dBpoweramp 14 in mi ni žal... Tudi odliĆØen program in vreden nakupa. Posebej zadnja verzija.

DrugaĆØe pa za predvajanje foobar2000 ali J. River Media Center 15 (wasapi)...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe