Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Namenske audio sobe
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 43, 44, 45  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 19:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala vsem. Wink
Neto dimenzije (z upoštevanimi aplikati) so okrog 7 x 2,8 x 2,7 m.

Še nekaj slik:







Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 19:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Elektronika do stropa. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 20:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...ja, sem vprašal po dimenzijah, ker se mi je že s fotk zdelo, da bo nekaj takega..
Še enkrat, pohvale za izvedbo v danih okoliščinah..
Glede na navedeno, je to dober sistem 7.1, oz., kot navajaš - 11,1.... - surround sistem..
Zelo pomemben parameter je širina prostora.., ki žal, tu ne ustreza..
Ta bi morala biti, glede na ostale mere, blizu 5 metrom, lahko malo manj 4. 70 m..
To velja predvsem za namensko, odlično stereo 2.0 postavitev...
Tako , kot sta postavljena glavna zvočnika v prostoru - je v stereo izvedbi onemogočeno tvorjenje optimalnega 3D soundstage-a..
To pa je cilj - vsekakor vsaj zame, na prvem mestu.. Seveda, če imamo možnost namenske sobe za audio...
Seveda IMHO... Pa s tem nič slabega...


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 20:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gerchy sedi 5.

Lepo za pogledat, lepi grafi (ajde morda za nekatere prenizek RT60 in povzdignjeni basi). Manjka samo strojček za kokice in točeno pivo.Laughing
Upam da uživaš v zvoku.

Pinus
Saj veš kako je s prostorom. Za audio sobo izbereš pač tak prostor, ki ti je na voljo.
Jaz sem že enkrat na začetku te teme napisal svoje mnenje o tem. Ampak vsak ima na to svoje poglede, svoje možnosti,.......

Najpomembneje je, da je lastnik na koncu zadovoljen. Ker so mi zadeve okoli urejanja akustike malo poznanane vem, da je vložil v urejanje akustike ogromno časa in kar nekaj denarja.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 20:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bruto širina je 3,5 metra, ob strani so absorpcijsko/difuzijske površine, ki so vsekakor boljša opcija kot 1 meter večji prostor in prazne stene. Bruto oddaljenost visokotonskega in srednjetonskih driverjev je nekih 80 cm.

Poleg tega je odziv na low-endu ključnega pomena. Lahko imaš 10 metrov širine, pa ti, na primer, bas "paca" zgornji spekter. Tako da teorija, da "je 4.5 minimum za dobro 3D sliko" čisto preveč poenostavljena.

Absolutno bi, če bi delal še enkrat, naredil veliko večji prostor, vsaj dvakrat večji. Kar pa ne pomeni, da se v manjšem ne da dobiti dobrega rezultata.

Hvala, @ck.
Denarja za akustiko je šlo sorazmerno malo, manj kot 3000 €, pa še ostalo mi je nekaj aplikatov. Je bilo pa res nešteto ur branja, raziskovanja, testiranja in ročnega dela. Sploh, ker klasične (standardne) rešitve niso bile pričakovano efektivne. Na koncu sem vesel izkušenj in znanja, zdaj imam dejansko odgovor, kakšna je moja optimalna poslušalnica - če bi delal še enkrat.

Kot sem rekel, imel sem sorazmerno ravno krivuljo in je za moj okus premalo dinamična. To je gotovo pogojeno tudi z zvrstjo glasbe. RT60 ni ravno merodajen v tako majhnih prostorih, je pa RT30 res sorazmerno nizek, ampak spet prilagojen za namen poslušanja. Ta se vrti okrog 0,3 sekunde. Imam še kar nekaj materiala za difuzorje, morda se v prihodnosti poigram še s tem ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gwb



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 9:15
Prispevkov: 506
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 21:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bravo!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
longplay



Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Prispevkov: 851
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 21:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

At-ja si kupil novega ali rabljenega? Av amplifikacija Marantz je tudi stroj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 22:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

..ok, sem že napisal, da je pohvalno, kar je nastalo iz danih gabaritov..
Seveda je pomemben odziv na low endu in ni potrebnih 10 m širine, je pa 4.5m - sindikalni minimum...
Hočem samo povedati, da se osnovnih pravil (- mer sob) za odlično stereo postavitev, tako, kot sem jo omenil, žal, ne da popolnoma nadomestiti s še tako dobrimi prijemi..
Govorim za stereo sound zahteve, za surround so verjetno drugačne...
Če so te mere vsaj blizu optimalnim (za stereo) je tudi z vsem ostalim precej manj dela, stroškov itd...
Poleg tega pa je za brezkompromisen stereo 2.0 potreben, oz. priporočen, samo en par zvočnikov v prostoru itd..
Ta soba pa je, glede na mere, odlična za multikanalno postavitev..
In glede na videno - tudi je...




lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 11, 2020 23:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@longplay,
AT5000 je bil kupljen rabljen. Služi namenu, zaenkrat ni potrebe po menjavi. Njegova največja prednost je vertical shift, kar omogoča postavitev blizu stropa. Marantz opravlja funkcijo procesiranja, za amplifikacijo skrbijo ločene končne stopnje za vsak par posebej. Ni napačen, je pa bolj kot ne igračka, saj ima kar nekaj praktičnih pomankljivosti. Žalostno je, da so proizvajalci tako skopi z nastavitvami ali funkcijami - in to pri višje pozicioniranih modelih, ki so navadno namenjeni zahtevnejšim.. Trenutno (razen za 5-mestne cifre) ni pametne izbire. Tista, ki je, je hroščata in še vedno čaka na lani obljubljene funkcionalnosti.


@pinus,
kot si prebral že v drugi temi, in to ti bo potrdil tudi vsak z osnovnim razumevanjem akustike, je v nekaterih prostorih nemogoče dobiti dober odziv z le dvema zvočnikoma. V tem primeru lahko pomaga več bas driverjev, postavljenih na različnih lokacijah ali pa res temeljito načrtovana sprememba prostora, ki terja celovit profesionalni pristop.

Te teorije o minimalnih 4,5 metrih ne morem kupiti brez kredibilnega argumenta. Je to kje znanstveno potrjeno, morda zapisano v kakšni literaturi ali je to pač v tisti kategoriji, ko zamenjaš zvočnik, dodaš dve roži in vse težave čudežno izginejo? Številna literatura omenja postavitev, ustrezne materiale, minimalni volumen, pravilnost oblike ... Dimenzije ali razmerje stranic se omenja zaradi modalnih frekvenc (potencialne težave na low-endu) in ne zaradi zvočne slike.

Recimo, tukaj je en hiter povzetek: http://www.acousticfrontiers.com/wp-content/uploads/2011/10/acoustic_measurement_standards.pdf

Pa tudi sicer obstaja ogromno koristne literature, ki ovrže vse zmotne mite in resnice, ki jih lahko preberemo na številnih forumih. Tudi ta tema ni izjema; imamo 40 strani besedila, od tega je 90% nekoristnega balasta.

Sicer nič narobe, če imamo drugačno mnenje in se ne strinjamo. Tudi jaz sem pred 10 leti imel popolnoma drugačna prepričanja/izkušnje kot danes. In takrat bi zelo verjetno zagovarjal drugačna stališča.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 12, 2020 11:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Širina prostora pogojuje razdaljo med zvočnikoma in stranskimi stenami. Če je razdalja, ki jo indirektni zvok prepotuje iz zvočnika, vključno z odbojem od stranskih sten dovolj velika (vsaj 4-5m), da zvok prispe do ušes z dovolj veliko zamudo od zvoka, ki prihaja direktno iz zvočnika, odboj odra ne pokvari tako močno, kot če je razdalja zvočnika od stranske stene manjša (torej, če je prostor ožji). To velja za netretirane prostore. Tisti z manjšimi prostori to dosežemo tako, da zvočnike postavimo ob daljši steni prostora. Oder se že samo s tem zelo izboljša.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 12, 2020 12:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. v prvem odstavku tvojega odgovora meni, si v bistvu odgovoril, zakaj si tako ukrepal, da si prostor dimenzij, ki nekoliko spominjajo na hodnik, pripravil do tega, da si dobil na koncu dober - surround sistem.. Seveda s tem, da si na tem skrbno delal...
Pa še glede teorije o 4,5m širine - za vrhunski stereo so potrebne dimenzije , ki imajo izhodišče iz 8x5m, ali pa vzporedno tem meram, malenkost manj , oz., raje malo več - cca 9.5x6m... Torej, na dolžino sobe, je vezana avtomatsko širina.. No, z višino bo ok tam med 2.6 -3m..
Te mere nam omogočajo, da pridemo, seveda še z potrebnim osnovnim tretmajem, do vrhunskih rezultatov - za stereo..
To govorim iz nekaj lastnih izkušenj.. Pred 20 leti sem imel npr. prostor 6x3,7m, kasneje cca 5x5m in zadnja leta cca 7,5x5m.. Ni potrebe, da omenim, kateri je v veliki prednosti..
Tako mi je znano, kako se kateri že v startu obnaša, kakšno postavitev dovoljuje, najvažnejša pa je na koncu optimalna velikost in umestitev zvočnikov v prostor - vedno za stereo, ki omogoči 3D sliko in "izginotje" zvočnikov na mestu poslušanja..
Pa brez polemike - to je moje mnenje, ki ga kaže lastna praksa, oz. ušesa in ga ne bom spremenil v nobenem primeru...


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 12, 2020 12:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še enkrat, predpogoj za dober surround je dober stereo in to je bilo najbolj zamudno opravilo.

Problem večine ljudi je ta, da sklepa na osnovi lastnih izkušenj, ki so merodajne za enega posameznika.

Če bi pred 5 leti vprašal za lastne izkušnje mene, bi rekel, da sta dovolj dva dobra samostoječa zvočnika in dober ojačevalnik. Zvok v sobi 3x4 metre je bil (za moj okus) boljši kot na vseh sejmih v večjih prostorih in tudi s 100-krat dražjimi sistemi. Sem imel pač srečo. Ampak to je spet samo ena izkušnja. Popolnoma nepomembna za kritično, objektivno in podkovano srenjo.

Vsekakor je večji prostor velik plus, če drugega ne, omogoča veliko več fleksibilnosti pri postavitvi. Ni pa to generalno pravilo. Vsaj jaz ga nisem zasledil nikjer. Če je to zapisano v kakšni resni literaturi, se priporočam za link. Ali pa vsaj matematični izračun, zakaj je 4,5 metra dovolj, 4 metre pa na primer ne?
PDF, ki ga najbrž nisi prebral, na kratko omenja to:
Citiram:
So then, what should the exact room dimensions be?...well, it depends (sorry, no easy answers exist).
Sorry to report though, there are no “factory set” ideal room ratios.

Polemika brez objektivnega razumevanja širše slike je itak neproduktivna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 12, 2020 13:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pinus je napisal/a:
..
Pa še glede teorije o 4,5m širine - za vrhunski stereo so potrebne dimenzije , ki imajo izhodišče iz 8x5m, ali pa vzporedno tem meram, malenkost manj , oz., raje malo več - cca 9.5x6m... Torej, na dolžino sobe, je vezana avtomatsko širina.. No, z višino bo ok tam med 2.6 -3m..

lp


Zivjo,...

3 vrstice lahko nadomestis z besedo v razmerju x:y:z.
In me prav zanima kaj je po tvojem idealen x, y in z, ce bi ti lahko izibiral.

Gercy , thumbsup!
Sploh ker na rezultatu clovek ne vidi vseh zajebov in muk popoti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 12, 2020 13:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. glede objektivnega razumevanja širše slike..
Tvoje razumevanje je pač tako, moje sem navedel..
Ni potrebno, da citiraš zadeve... Na netu so izjave iz vseh smeri, raznih virov, različnih mnenj...
Soba je 7x3.5 oz.2.8m - to je dejstvo..
Še o širši sliki.. Slšal sem v zadnjih letih nič koliko postavitev, tako v Italiji. pri nas, po sejmih, v zadnjem času vse predstavitve pri vseh naših dealerjih, v takih in drugačnih prostorih, pa razni koncertih itd..
Ok, naj bo dovolj.. Pa veliko zadovoljstva pri poslušanju..
Aja, ker imaš te 5000ti, se lahko tudi včlaniš med Jbl-ovce..
Bomo kakšno rekli, kaj popili, ko se srečamo...haha..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 12, 2020 13:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

..O @AndrejS je ponovno zraven.., pozdravljen..

Naj ti vseeno odgovorim, čeprav sem to že navedel..
Jaz sem z mojo postavitvijo (-sistem dokončno doteran v zadnjih mesecih..) in s prostorom zelo zadovoljen.. Še več - čakam, da bom kjerkoli slišal kaj bolj vzpodbudnega od tega.., a vsaj do sedaj, nič od tega..
Prostor je - mere sem že navedel in so, kot vidiš, precej blizu optimalnim, po katerih sprašuješ..
Te idealne mere pa začnejo zame pri 8x5x2.8..
Drugače pa, že ko si tu - a si izvlekel zvočnike iz vogalov, izmed omaric v lastnem sistemu itd..
Ker tukaj vas je veliko teoretikov, doma pa...
Pa na pivo kdaj v GO.. haha..


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 43, 44, 45  Naslednja
Stran 40 od 45

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe