Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

Motorèek za gramofon

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2015 19:39    Naslov sporoèila: Motorèek za gramofon Odgovori s citatom

Gramofisti,
kakšen dober predlog za motorèek, 250rpm,50Hz,230V za pogon težkega krožnika 11kg?

Nekaj imen:

Papst, Premotec, MechTex, Johnson, Crouzet...



lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2015 21:03    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

težka bo. navedeni motorji razen eventuelno kakega modela papsta imajo mejo nekje okrog 4 kg. edino kar poznam preverjeno je Acoustic solid je pa kar drag pa ni kar tako naprodaj..

ne reèem da ob super ležaju in pomoèi pri zagonu ne bi pogojno delal kateri. ampak crouzet je po moèi enak premotec/airpaxu. eventuelno berger ko govorimo o ac motorjih

dc je kar nekaj maxtorjev zadovoljivo moènih
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 12:46    Naslov sporoèila: Re: Motorèek za gramofon Odgovori s citatom

GoldProf je napisal/a:
Gramofisti,
kakšen dober predlog za motorèek, 250rpm,50Hz,230V za pogon težkega krožnika 11kg?

Nekaj imen:

Papst, Premotec, MechTex, Johnson, Crouzet...



lp

Dva motorèka.
Premotec ima namensko izvedbo za gramofone, skupaj s shemo kako elektrièno balansirati obe navitji v sinhronskem motorèku. Èe nameravaš peljati jermen po obodu 300mm krožnika, dobro glej, da je motorska jermenica zelo lahka, ker so premeri za sinhronski motor že veliki in se lahko zgodi, da še lastne jermenice ne obrne, kaj šele 11kg krožnika.
Pri sistemu s podkrožnikom (160mm premera) sem z enim motorèkom z lahkoto štartal rostfrei krožnik + alu podkrožnik skupne mase 7,5kg. 11kg pa je verjetno brez zaèetne pomoèi roke prehudo za en sam motor. Saj, potem ko laufa, ni veè težav z moèjo v smislu, da bi bil prešvoh.

Od enosmernih motorjev ti je fino kupiti Origin Live DC motorèek z regulatorjem. Imaš veè kakovostnih nivojev. Mislim da bi en sam motorèek moral štartati 11kg, èe le ni ležaj krožnika 'lepljiv' pri mali hitrosti.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 13:55    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Do zdaj sem imel Crouzet. Z lahkoto je obrnil krožnik in že od polovice prvega kroga tako rekoè dosegel popolno hitrost. Na lepem je zaèel nagajati pri zaèetni hitrosti, da bi potem brez "pomoèi" kr obtièal. Potem pa se kr zaèel vrteti nasprotno. Jasno, sem takoj ugotovil - kondenzator. Ko sem vse razdrl sem našel vgrajen ruski kondenzator 0.1uF in 600 V. Kje takega hudièa dobit, nekaj podobnega sem našel na ebay-u pa še ta je nekje ni sam nevem od koder. Vgradil sem CrossCap 0.1uF400V, imam pa obèutek, da to ni veè isto. Pri 100 obratih izgubi 1 obrat, kar je približno 1/3 na minuto in seveda pri bolj poèasnih komadih, ki jih poznam napamet, je to slišno(sax,violina in bas). Navedel sem nekaj imen, ni nujno da je prednostno zaporedje, ampak èe ima kdo kaj izkušenj za priporoèilo. Problem je tudi, da nekaterih modelov se ne da kar tako naroèit, samo preko podjetja.

lp


Nazadnje urejal/a GoldProf Ned Jan 18, 2015 21:58; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 20:35    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Z tem motorjem potem vseeno nekaj ne štima, Auricap je povsem odveè ker je samo za zamik faze in je navadni folijski za 50 centov dovolj kvaliteten

hitrost ni odvisna od kndenzatorja ampak od frekvence, je pa možno da je malo zamaknjena faza in ima malo manj moèi ter zato zgublja hitrost, ker èe je to isti Crouzet kot moj je iz Leaka ali Aristona in ti so imeli diske okrog 4 kg..

mogoèe pogledat na osciloskop zamik faze in jo nastaviti...še vedno mi ni jasen kondenzator, saj je bil najbrž zunaj motorèka, potem se konec koncev da po kmeèko probati z malo manjšo ali veèjo kapacitivnostjo pri optimalni fazi motorèek najmanj oz niè ne stresa...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 21:00    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Poskusi z višjo vrednostjo kapacitivnosti. Ni potrebno menjati kondenzatorja, temveè samo dodaj v paralelo npr 0,05 mikrofarada. Lahko se poigraš z razliènimi kondenzatorji, ni nujno istega tipa.

Ko sem zaèel z gramofoni (toèno pred 30 leti), se mi je dogajalo isto: premajhna vrednost kondenzatorja (0,15) je umirila tresenje motorja, a je pogosto štartal v nasprotno smer. Obièajno je vrednost 0,22 mikrofarada za zamik navitij. Vse kar je manj, je z vidika momenta nazadovanje.
Poskusi z Premotecovo shemo balansiranja simetrije navitij.
Sinhroni motor se drži toènih obratov, ga je težko sprovocirati za kaj drugega. Vsaj po mojih izkušnjah. Ali teæe toèno, ali se ustavi. Oèitno imaš mejni primer (heart miss a beat..).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 21:57    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Tukaj je slika originala. Tudi na njihovi strani piše da mora biti 0,1uF.

Po zamenjavi kondenzatorja normalno zaštarta, edino kar je, da zgubi pri 100 obratih 1 obrat.
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 18, 2015 22:41    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Sinhroni motor 24 polov teèe na 250 obratov na minuto v našem omrežju. Neglede na trenutno vlado ali javno mnenje, hahaha. Praktièno ne obstaja varianta da bi motor odstopal od 250 obratov. Tega nisem nikoli zasledil v vseh teh letih.
Èe krožnik zamuja za delèek obrata je možen razlog v prestavi motor-krožnik. Prestava se lahko spreminja z debelino jermena. V tvojem primeru, èe si zamenjal jermen s tanjšim - bo nujno teklo z nekoliko nižjimi obrati. Poveèaš debelino jermena-poveèaš obrate krožnika.

Druga, veliko manj verjetna možnost je zdrs jermena. To lahko imaš ob zmanjšanjem trenju (jermen se je namastil) ali èe je moèno spremenjena napetost jermena (razlièna dolžina jermena) ali togost jermena ali torni koeficient jermena..

Tretja, še manj verjetna varianta je slip jermena. Ta pojav povzroèi razlièna napetost v jermenu med stranjo ki vleèe in tisto ki zapušèa jermenico motorja. Jermen tako leze preko jermenice. To se upošteva pri izraèunu premerov. Slip se lahko spremeni z drugaèno napetostjo ali menjavo materiala jermena.

Kot sem rekel, najprej poskusi dodati v paralelo en mali kondenzator. Vrednost 0,1uF, ki jo imaš, se mi zdi na spodnji meji. Èe je še ta kondenzator s toleranco bolj spodaj, imaš problem. Kadarkoli sem dal premalo vrednost kondenzatorja, je pogosto obraèal v nasprotno smer.
Ni nobene panike to narediti. Niè se ne more slabega zgoditi ali pokvariti.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 19, 2015 09:53    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Ha, ha, ho, ho.
Ambasador,
najbrž istoèasno ko si ti pisal odgovor, sem jaz to poèel kaj si napisal. Zamenjal sem laks z gumi 2x2mm jermenom in sem nazaj pridobil 1 obrat.
Sprva sem pomislil da zaradi noèi, da se stanje elektrike postavilo na preciznih 230V/50Hz. Potem sem še 1x zamenjal jermen in zopet 1 obrat manj. Pa nazaj gumi pa laks. Torej, tvoja ugotovitev je pravilna.
Še nekaj o ležaju. Ležaj je magneten. Èe krožnik prosto zavrtim, se 5 minut vrti, preden se ustavi.
Ob treh sem Å¡el spat, jermen gor, jermen dol!

Hvala vsem za pomoè.
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 21, 2015 11:18    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Laks je 'poltoga' povezava. Za preskuse sem si nabavil razliène debeline: 0,2mm, 0,24mm in 0,4mm. Tanjši mi je bil povsem neuporaben.
Zaradi relativne togosti prenaša 'trzanje' motorèka na vrtenje krožnika. Zato je nujno imeti elektronsko kontrolo motorja. S togo povezavo poveèaš flutter, ki direktno vpliva na zvok. Z njegovo togostjo dobiš boljšo kontrolo basov, globino in dinamiko - poveèa se pa 'živènost' na visokih - kljub motorski kontroli. Z gumi jermenom pa napihne podroèje basa, toda ne tistega najbolj spodaj. Pa dinamika je manjša z gumi jermenom.
Povedano velja za moj primer, ko peljem po obodu 400mm krožnika.

Kot opazujem je flutter 3/4 zvoka gramofona, deluje kot vzorèenje po celem spektru in vpliva èisto povsod - od tona, balansa, timinga do dinamike. Z elastiènim jermenom in vztrajnostjo krožnika filtriraš vse to, da reèem statièno, se pravi dokler igla ne zaène èitati in bremzati plošèo v odvisnosti od modulacije. Takrat se ponovno odpre problem flutterja z dodatkom 'wow'-a. Lep hobi, a ne? Very Happy Very Happy

Jasno, z manj pritiska igle in višjo komplianso odjemne doze, so problemi manjši. V bistvu zgago delajo MC glavice, ki so trde in rabijo visoko gramažo. Pravkar preskušam Ortofon SPU E, ki potrebuje 4g obtežitve! Èe clamp (fiksiranje plošèe) ne zagrabi dobro - dobesedno vidno (in slišno-prav zajodla) ustavlja lp plošèo! V zameno za reševanje vseh teh problemov pa dobiš enkratno dinamiko, vložena ekstra (napram MM) energija pospešuje MC-tke da se ti koža naježi.. kje je CD!
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 21, 2015 13:01    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Da, absolutno se strinjam.
Ma jaz sem zamenjal gumi z laksom, ko je zaèel motorèek nagajati, misleè, da morebiti gumi jermen ne opravlja svoje funkcije zaradi svoje starosti ali dotrajanoti. Seveda sem se uštel. Ko sem še bolj podrobno pogledal jermenico, sem tudi opazil, da je v sredini utora, ki ni pravokotne oblike, ampak pod kotem 45stopinj še dodatno poglobljeno za kakšnega pol mm.
Zanimivo, ko sem imel gor svileno nitko, nekoliko debelejša od laksa, pa ni bilo nobenih slišnih deformacij pri zvoku, vsaj nisem opazil, èeprav obrate nisem kontroliral. Ob prvi priliki grem k mojemu "mehanikarju" za novo jermenico in bom naroèil jermenico z dvemi utori za 33,1/3 in enega 45.
Ja, gramofon je veè kot HiFi. Sheu sem pisal za motor in mi je gospa Ulla prijazno odgovorila, da ni problema, problem je edino v ceni. Ta boljši motor je 980€. Le nekoliko preveè, zame.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 21, 2015 14:40    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Za dobrih 500evriæa lahko nabaviš novo motorsko kontrolo od Kuzme. Ima menjavo vrtljajev 33/45 z vtljivim stikalom. Odpade nova jermenica, ohraniš svoj 24polni motor. Še nekaj fine regulacije ima s pomoèjo trimerja spodaj. Sem jih uporabil na prejšnjih gramofonih in ga trenutno uporabljam na vertikalnem.
Skok v kakovosti reprodukcije je vreden vložka. Poprej se pri Kuzmi pozanimaj za kompatibilnost.
Sem pogledal data sheet Crouzet-a: tvoj motor laufa na 230V direkt, brez predhodnega upora, ki zbija voltažo na 110V, kot npr Premotec. Odtod tudi pol manjši kondenzator (o,1uF). Moè mu je 3,6W, kar je za 1W veè kot drugi. Tudi startni moment je krepko veèji.
Veliko motorskih kontrol laufa na nizki voltaži (Rega motor kit npr na 24V) pa imajo lahko premalo momenta. Kuzma bi moral biti ok, vseeno prej vprašaj.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Èasovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni èas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe