Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

"Utekanje" elektrolitskih kondenzatorjev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 13:48    Naslov sporočila: "Utekanje" elektrolitskih kondenzatorjev Odgovori s citatom

V CD predvajalniku in tunerju sem zamenjal določene elektrolite. Glede na moje prejšnje izkušnje sem dal notri kombinacijo Nichicon MUSE KZ in Elna Silmic II. V napajanju sem prvič uporabil Panasonic FC in FM. Bom videl kako se obnesejo. Za Elno in Nichicon vem, da potrebujejo okoli 100 ur, da pravilno zaigrajo.

Zanima me ali mora biti pri igranju CDja in tunerja priklučen tudi ojačevalec, da pošilja signal naprej v zvočnike in tako se tokokrog zaključi v zrak.
Raje bi imel priključena samo CD in tuner, brez ojačevalca, vendar sumim, da se kondenzatorji na izhodu ne bodo utekli, ker ne bo "skozi" njih tekel signal naprej v ojačevalec in ne bodo opravljali svoje funkcije.

100 ur CD-ja in potem še 100 ur tunerja skozi ojačevalec je kar dolga doba, še posebno ker poslušam večinoma s PC+DAC.
Še dobro, da je zima, ker se tranzistorski single ended zelo greje in ni treba kuriti radijatorjev Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 18:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Daš player preko noči na repeat (4x24ur= ca 100 ur), ojačevalec obrni toliko da se rahlo sliši zvok igranja, potem pa še ponoviš s tunerjem. Opcija je plošček za uigravanje, utekanje.
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 18:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če gre za dragocen player je škoda laserja.

lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 19:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menda nisi v signalno vejo tlačil elektrolite. Če gre pa za napajanje na CD playerju, to ni slišno in ne rabi utekavanja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 19:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gre za predvajalnik NAD C515BEE. Najnižji model NADa. Že po cca 10 urah je občutna razlika. Bas je bolj definiran in manj potenciran. Prej je bil nekako zarolan in preveč ga je bilo. V visokotonskem območju je sedaj minimalno preveč visokih tonov, vendar se bo to po mojih izkušnjah zbalansiralo. Je pa definicija instrumentov veliko boljša. Skartka pričakujem zvok, ki ga dajo od sebe dražji predvajalniki. Če bom razočaran, hop spajkalnik v roke in nazaj originalne elemente.
Tudi v signalno vejo sem dal elektrolite, ki sem jih zamenjal za enake vrednosti, kot originale. Meni najbolj odgovarjajo Nichicon KZ.
Večkrat sem postavljal v signalne veje MKP kondenzatorje (WIMA, Mundorf, ClarityCap), ampak meni igrajo vsi ti MKPji presvetlo, nervozno.
OP ampe nisem tikal, ker so majhni in bi lahko poškodoval vezje. Kar pa je nespremenljivo, ker raje, kot da naredim kakšno škodo, raje ne tikam nič.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
ro-bi



Pridružen/-a: Sob Maj 2009 1:55
Prispevkov: 238
Kraj: črna

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 19:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če ti na signalu elektroliti igrajo bolje, kot dobri MKPji, potem imaš drugje v sistemu feler.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 20:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na poti signala pred izhodnimi činči so dva 100uF in eden 47uF po kanalu. Tako, da v tem primeru MKP niti nisem preizkusil, saj nimam tako velikih vrednosti.
MKPje sem poizkušal v Sugden A21a, kjer sem jih poizkušal zamenjati za 10uF tantale. Katastrofa. Očitno angleži tako konstruirajo, da tantali pašejo v vezje. Tudi pri Naim tantale tlačijo v vezja, čeprav naj bi bili tantali s****e proti MKP.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 21:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav,

Samo elektrolit na signalu... , če bi vsaj dal zraven še kak 100nf Mkp bi bilo glede thd-ja bolje. Če pa ti ustreza ali ne je druga pesem. Če trdiš da so mkpji v primerjavi z elektroliti slednji presvetli, potem imaš, ali drugačen okus ali pa je kje drugje v sistemu težava. Si primerjal 10Uf mkp vs 10uf elektrolit oziroma tantal? Tantali so mi vedno zveneli mehko, votlo, oljnati visokotonski spekter, kot en slab interkonekt vs silverfoil. Imam občutek, da je pač tak tvoj okus...vsak ima svoja ušesa.
Elektroliti povprečne kakovosti imajo deroč prizvok, višina je zrnata in ob dinamičnih impulzih prav nadležna. Stage je okleščen dimenzij.
Drugače pa 100uf na signalu ni potreben. Če je impedanca naslednje stopnje tam vsaj 10kohm (kar največkrat je) je 10uf ali 6,8uf dovolj za rez 2-3hz.
Jaz za velike vrednosti uporabljam Nichicon muse in majhen mkp ali silver mica. Ali pa vsem poznan moder mkp ERO.
Na napajalni liniji pa KZ, ki doda energijo predvsem v srednjetonskem področju. Malo bolj umirjena je Silmic II.
Če hočeš še bolj energičen zvok, potem priporočam LME49720 ampak izključno v TO99, navadno ohišje mi zveni pretanko s povdarjeno resolucijo.
Zame so še vedno top opampi LME49990. Izredno analogno zveneči, transparenti z globokim basom. Če so ti preleni pa dodaš en BF245 in jih daš recimo med 5-7mA v A-claso pa si zmagal. Je pa slednja verzija malo dražja ker jih rabiš 4.
In oba imasta low offset pod 10mV kar pomeni da lahko odstraniš izhodne kondenzatorje.
In tako se tudi primerja... najboljši kondenzator je NO kondenzator. Smile Tisti, ki je najbolj podoben NO kondenzatorju, je najbolj nevtralen, če pa je zate najbolje zveneče pa nevem.
Dac v tvojem playerju je voltage out CS4392, in oba opampa sta primerna.
Veselo na delo, tweak se je komaj začel, in si še daleč od hi-end zvoka ki ga pričakuješ.

lp
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2014 22:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uf, sedaj sem pa dobil kar sem iskal Laughing Ogromno domačo nalogo. Moram najprej vse naštudirati. @DAVOR hvala za obširen nasvet.

Kar se tiče MKP vs elektrolit, mi MKP zvenijo preveč odprto in se bom kar strinjal, da je tak pač moj okus. Ne maram preveč poudarjenih visokih tonov.

Vsakič, ko poslušam godala v živo brez ozvočenja, se vprašam, kar je že nekdo na forumu izjavil:" kdo je izklopil visoke tone"
Menim, da od novodobnih HIFI sistemov zahtevamo zvok, ki ga v živo sploh ni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
mcnaget



Pridružen/-a: Čet Nov 2012 12:28
Prispevkov: 144
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 02, 2014 10:12    Naslov sporočila: Op-amp Odgovori s citatom

Kakšen op-amp lahko dobiš na test , če bi se še polotil tega seveda bi moral prej vgraditi adapter za lažje testiranje. Imam lme49720 , lme49860 , lme49720-TO99 , opa 827 , 21140 jrc.

lpz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 02, 2014 11:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@mcnaget, hvala za ponudbo. Se ti javim na ZS v bližnji prihodnosti, ker sem od danes pa ne vem do kdaj zelo zaseden.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
mcnaget



Pridružen/-a: Čet Nov 2012 12:28
Prispevkov: 144
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 02, 2014 12:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mito11 je napisal/a:
@mcnaget, hvala za ponudbo. Se ti javim na ZS v bližnji prihodnosti, ker sem od danes pa ne vem do kdaj zelo zaseden.


Velja.

lpz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 03, 2014 07:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razni čipi z 20 V na microsec. so radijska šola za nižjo stopnjo ali zahtevna jata na profesionalni mešalni mizi z aktivno povratno vezavo za kompenzacijo faze. Ta prava roba je od 250-1000 V na microsec.
V HighEndu se težko vrhunsko slišijo, so pa blagor za kakšen ceneni izhod CD-ja.
V glavnem, še nobeden ni hvalil polariziranih elektrolitov, morebiti začasna nepolarna vezava pri večjih vrednosti z bypassi MKT v zvočnikih, ali v primeru izjemno nizke impedance naslednje stopnje. Vsi, ki so prešli te težave, uporabljajo MKT polyestre s hitrimi styroflex bypassi, višja šola so sami styrofleksi. Kakšno utekavanje napajalnega dela je pa za doktorat placebo efektov. Če ni naravnega zvoka, so težave v konceptu itd. Kaj pa je to svetel zvok, ali je to nažvižgan visokotonec, ki frli brez kontrole?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 03, 2014 10:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Razni čipi z 20 V na microsec. so radijska šola za nižjo stopnjo ali zahtevna jata na profesionalni mešalni mizi z aktivno povratno vezavo za kompenzacijo faze. Ta prava roba je od 250-1000 V na microsec.
V HighEndu se težko vrhunsko slišijo, so pa blagor za kakšen ceneni izhod CD-ja.
V glavnem, še nobeden ni hvalil polariziranih elektrolitov, morebiti začasna nepolarna vezava pri večjih vrednosti z bypassi MKT v zvočnikih, ali v primeru izjemno nizke impedance naslednje stopnje. Vsi, ki so prešli te težave, uporabljajo MKT polyestre s hitrimi styroflex bypassi, višja šola so sami styrofleksi. Kakšno utekavanje napajalnega dela je pa za doktorat placebo efektov. Če ni naravnega zvoka, so težave v konceptu itd. Kaj pa je to svetel zvok, ali je to nažvižgan visokotonec, ki frli brez kontrole?
Pest Vishay 1837 0,01uf mi pridno pegla v vseh komponentah in na kretnicah tweeterjev.
Pred tem sem preskušal vse sorte folijcev in radialcev in stryoflexe, MICA, pio, razne vrednosti in vsak je nekaj dodal ali vzel. 1837 je folijec in MKP in po vseh pravilih naj bi to bilo slabo, ampak očitno mu tega nihče ni razložil.
Kaka velika MKP kanta z vsaj 800-1000V, 4,7uf čisto zadostuje, prilotana na napajalni elko, lepo pokaže, da je recovery sposobnost in hitrost napajanja MKPjev za elkote nedosegliva, do te mere, kot če bi na fičaka dal raketo.
Za speglat še zadnje sledove mikroscilacij, prezračit visoke, base in srednje in pokazat globino, pa je standardno zdravilo Mundorf SIO 0,1uf bypass v ampu in na twitih. Glede na to koliko "še kar ok" kondijev kupimo za probo, preden skapiramo, da je SIO, "to je to", je najbolje kupiti SIO in posledično odpadejo stroški z jalovimi eksperimenti.
SIO bypass na midbasih-kontra učinek. Pravi recept za downgrade.
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe