Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Razlike med feritnim, neodym ali keramičnim magnetom?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
GiovanniTheX



Pridružen/-a: Tor Apr 2013 14:28
Prispevkov: 71
Kraj: godič

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 08:36    Naslov sporočila: Razlike med feritnim, neodym ali keramičnim magnetom? Odgovori s citatom

pozdravljeni.
Mam dve vprašanji...
v čem je razlika med zvočnikom z feritnim, neodymium ali keramičnim magnetom?
Kakšne razlike so med bass-reflex in transmission line ohišji za zvočnike?

Lep pozdrav
Janez
_________________
Lep pozdrav,
Janez Zabret
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 040214489
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 09:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvočnik z keramičnim magnetom bi imel, če bi obstajal, izkoristek 0dB! Laughing
... drugače pa različni materiali, ki se uporabljajo za magnete imajo različno gostoto magnetnega polja in posledično to vpliva na izkoristek zvočnika. Transmission koncept je sicer bolj kompliciran za izvedbo kot bas refleks, a če nam uspe uglasitev z njim dosežemo odličen bas odziv že pri nižjih glasnostih.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
davor281



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 18:55
Prispevkov: 210
Kraj: Zimica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 13:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No da GiovanniTheX ne bo izpadel kriv za vse.

Da ima Tangband W51611 dva modela, pri katerem ima en neodymium (model SA) magnet drugi pa "keramičen" (model SAF) sem mu povedal jaz.

Sam sem bil presenečen ob terminu "keramični" magnet, ampak stric Google je našel tole:

http://www.webervst.com/sptalk.html

http://www.allmagnetics.com/ceramic.htm

http://www.magnetsource.com/Solutions_Pages/ceramic.html

http://www.duramag.com/ceramic.html

Najbrž jih bolj poznamo pod imenom feritni magneti?
Ali pa gre pri "keramičnih" za posebno izvedbo, kjer je izdelava še vedno cenejša, samo da se boljše obnesejo kot ostali feritni magneti?

Lp,
Davor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 040/514-308
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 15:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zanimivo...včeraj sem iskal driver za Fender ojačevalec in med drugim naletel na tole :

Celestion G10 Greenback 8 Ohm

10" Keramik-Speaker mit dem legendären Greenback Rock-Sound

Der Celestion G10 Greenback ist ein 10" Keramik-Speaker mit dem legendären Greenback Rock-Sound. Der Lautsprecher bietet Gitarristen den gleichen, warmen Klangcharakter wie der original G12M Greenback. Der neue Chassis verfügt über 8 Bohrlöcher und ist somit noch vielseitiger für Upgrades und Umbauten bestehender Boxen.

Features:

Durchmesser: 10" / 254 mm
Leistung: 30 W
Impedanz: 8Ω
Empfindlichkeit: 98 dB
Keramik Magnet
Frequenzspektrum: 95-5500Hz


Produktdaten Gewicht 1.6 kg
_________________
šoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 15:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

magneti so tudi se FeBa, alnico, itd....

Vsaj za JBL produkte vem da so za njihove top modele in serijo za studie 43xx uporabljali alnico magnete.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 16:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Legendarni po zvoku so zvočniki z Alnico magneti od Altec, JBL, Tannoy, pa še kakšnega bi morali našteti.
V sedanjosti se Alnico skoraj ne uporablja, predvsem zaradi visoke cene, ima pa še en problem, da s časom magnet izgublja moč. Vintage driverje je treba po defaultu na novo namagnetiti.

Lp,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 17:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shocked Da bi feritni magnet bil v bistvu keramika, to pa res prvič slišim. Ne morem se načuditi, da na ta poduk nisem v vsej svoji razmeroma dolgi "audio karieri" naletel že prej. Morda je krivo tudi moje preveč ozko gledanje na pojem "keramika". Embarassed

Če parafraziram znano izjavo znanega (še aktualnega! Twisted Evil )slovenskega politika:
Do danes sem živel v zablodi, jutri je nov dan! Laughing
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jacoby



Pridružen/-a: Sre Jun 2008 10:23
Prispevkov: 1111

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 17:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

before je napisal/a:

Če parafraziram znano izjavo znanega (še aktualnega! Twisted Evil )slovenskega politika:
Do danes sem živel v zablodi, jutri je nov dan! Laughing

Barium ferrite, BaFe12O19 (BaO·6Fe2O3), a common material for permanent magnet applications.
Barium ferrites are robust ceramics that are generally stable to moisture and corrosion-resistant. They are used in e.g. subwoofer magnets and as a medium for magnetic recording, e.g. on magnetic stripe cards.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_(magnet)#Hard_ferrites
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 051383384
davor281



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 18:55
Prispevkov: 210
Kraj: Zimica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 22:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo sem še po-googlal in našel da so keramičmi/feritni magneti "trši" od recimo alnico.
Tudi prvi link v mojem zgornjem postu nakazuje na to.

Če pa se ne motim, je bila kvaliteta alnico magnetov v tem da so bili zelo močni, kar naj bi veljalo tudi za neodymium magnete.

Bi kdo lahko to malo pokomentiral ali potrdil?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 040/514-308
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 23:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi rekel da na sam zvok vrsta magneta v bistvu ne vpliva. Imamo lahko dober zvočnik z feritnim, neodimiumovim ali alnico magnetom. Je pa res da so včasih za dobre driverje uporabljali alnico magnete zato posledično vsi mislijo da so driverji dobri ravno zaradi alnica, ker ga pač za slabše driverje niso uporabljali. Glavna razlika je samo v ceni izdelave magneta ter velikosti - masi - za isto moč.
GiovanniTheX ko smo že pri magnetih bom omenil razliko med BR in transmisijo v tej smeri, torej za BR je primeren driver z Qts-om med 0.2 in 0.4 medtem ko za transmisijo med 0.4 in 0.8 Torej BR rabi driver z malo bolj močnim magnetom kot transmisija.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 23:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še nekaj glede razmagnetenja alnico magnetov. Sam imam v lasti 4 12" širokopasovce Philips 1256/8 z alnico magneti in lahko rečem da po opravljenih meritvah skoraj ni odstopanja od podatkov ki so navedeni za te driverje z strani Phillipsa Surprised . Aja, stari so okrog 40 let
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2013 00:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Feitne magnete poimenujejo tudi keramične.

Poimenovanje izhaja pravzaprav iz tehnologije izdelave.

Ferit (tudi feritni magnet) se izdela iz materiala, ki je prazaprav mešanica železa,...... Vse osnovne sestavine so v obliki prahu.
Po predhodni pripravi pravilne mešanice, se mešanica vsuje v model in stisne. Tako se dobi oblika surovca (E jedra, toroidi, u jedra, palice, plošče...)

Tako oblikovan surovec gre nato v peč, kjer se po določeni proceduri segreje - sintra na cca 1100 st. Celzija in nato ohladi - tudi zelo pomebno.
Od tu izraz keramični.

Izdelek gre lahko v nadaljno obdelavo npr. brušenje stičnih plošč, brušenje rež,...
Za feritne magnete je mešanica drugačna kot za "normalne" ferite. Take ferite se po sintranju in morebitni naknadni obdelavi namagneti z elektromagneti.

Razmagneti se jih lahko s pomočjo elektromagneta ali bolj enostavno s segrevanjem, če se prav spomnim nad nekih 400 st. Celzija.

Alnico magneti so druga zgodba.

Sedaj pa k bistvu. Najpomenbejše je koliko je ta magnet "močan", ker je to eden od faktorjev, ki zagotavljajo zvočnikov izkoristek, pa tudi dinamiko. Alnico magneti so tu na boljšem. Pri enaki velikosti so bistveno "močnejši" žal pa tudi dražji.
Slabše magnete lastnosti feritnega magneta se praviloma nadomešča z njegovim povečanjem, ki pa ne more iti v nedogled zaradi omejenosti prostora in velike teže.

To ali je zvočnik narejen z enim ali drugim magnetom, samo po sebi še ne pomeni, da je kateri od njiju zato boljši.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2013 08:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kakor vidim, zadnji čas prodirajo tudi elektromagneti. Meni je moj Alnico res všeč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2013 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo en kratek poseg Alnico vs. Ferit magneti:

http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?4031-The-Great-Alnico-Ferrite-Debate


Zvočniki z elektromagneti pa so še ena druga zgodba, ki se vrača iz "prazgodovine".

Par primerov:
iz Francije Supravox EXC serija:
http://www.supravox.fr/anglais/haut_parleurs/285_2000_EXC.htm

iz Nemčije Kilimanjaro / Fritz von Langa:
http://www.kilimanjaro-series.com/

z Japonske, GIP-Laboratory:
http://www.gip-laboratory.com/

Lp,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)


Nazadnje urejal/a kraljmatjaz Čet Maj 30, 2013 11:54; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2013 11:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Elektromagnetne basovce ima Focal v modelih Grande Utopia in Stella Utopia.
Te zadnje sem na zadnjem sejmu v Munchnu poslušal v dveh postavitvah in v obeh mi je bilo slišano všeč. Bas je bil resolutiven, trd, čiste bas note, malo suh, nekaj malega se je občasno tudi valil, ampak bolj zaradi prostorskih pogojev. Precej opazna je bila tudi razlika med različnimi nastavitvami elektomagneta, v smislu bas energije.
Ta princip v bolj masovni proizvodnji najbrž nima šans, ker je enostavno predrag.

LpM.
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe