Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Samogradnja kablov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2012 11:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ProJet bravo, to je izčrpen in razumljiv odgovor.
Andrej hvala.
LpM
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 04, 2012 09:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

giroskop je napisal/a:
Pozdrav !

Se pravi, da nihče mojega prispevka še povohal ni in nakladate naprej.

Skin efekt pa se pojavlja pri visokih frakvencah in ne v avdio področju. Zato so tam žice praviloma posrebrene (ne pozlačene). Skin efekt se pojavlja tudi v primeru prenašanja električnega omrežja visokih napetosti.

Konkrektno iz prakse.
1. Pri konektiranju pozlačenega činč priključka za povezavo predojačevalec-ojačevalec ni bilo stika v činču, kjer sta povezana telo in priključek za lotanje.

2. Zakaj pozlačeni kontakti računalniškega rama ali dodatnih kartic tako radi izgubljajo povezavo z matično ploščo?

Lp Franci
Govoriš o slabih stikih, ki nastanejo iz različnih vzrokov, večinoma zaradi slabe izdelave ali hladnega lota(činči), kar ni skin efekt.
Preden karkoli porineš v slot na PCju, obriši z etanolom, nato se obvezno prepričaj, ali je pravilno sedlo v slot, včasih je treba, če se napaka ponavlja, nosilec kartice malo prekriviti na mestu kjer ga privijačiš na ohišje, da sede res v piko.
Nekateri RAM sloti so narejeni šlampasto in je potrebno parkrat RAM potisniti not in ven, da se prepričaš, če je sedel 100%.
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 04, 2012 09:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

stormsonic je napisal/a:
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

http://www.rfcafe.com/references/calculators/skin-depth-calculator.htm

Jaz temu skin efektu ne bi posvečal pretirane pozornosti.

Vzemimo audio frekvenčni pas 20 Hz - 20 kHz oziroma ta pas razširimo 10x, do 200 kHz, da smo na varni strani.
Na prvem linku je razvidno, da za bakren vodnik 26 AWG oziroma 0.4 mm premera, gredo frekvence do 107 kHz skozi celoten premer vodnika in sploh ne pride do skin efekta.

Drugi link pa je kalkulator, kjer je možno izračunat skin efekt za različne materiale pri različnih frekvencah.
Če vnesemo v polje Frequency vrednost 0.107, v polje Resistivity vrednost 1.69 in v Relative Permeability vrednost 1, pritisnemo gumb Calculate in dobimo za Skin Depth vrednost 200.019 μmeters.
"Po domače", to je 0.2 mm, torej pri frekvenci 107 kHz tečejo tokovi 0.2 mm v globino, kar pri 0.4 mm debelem vodniku pomeni, da tečejo tokovi po celotnem vodniku. Malo višje se nahaja link z tabelo različnih materialov, tudi za srebro.
Hvala Storm.
Tale podatek sem iskal.
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2012 21:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mene pa zanima, če mi zna mogoče kdo odgovorit na preprost način, kakšna razlika se pojavi v zvoku, če so zvočniški kabli narejeni iz navadnih žic za napeljavo elektrike po hišah (torej en vodnik) ali pa da se jih splete več skupaj npr iz UTP kabla (več kablov skupaj) ali pa da se kupi že narejen zvočniški kabel srednjega ranga.

Hvala za preprost odgovor Smile
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 29, 2012 16:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Mene pa zanima, če mi zna mogoče kdo odgovorit na preprost način, kakšna razlika se pojavi v zvoku, če so zvočniški kabli narejeni iz navadnih žic za napeljavo elektrike po hišah (torej en vodnik) ali pa da se jih splete več skupaj npr iz UTP kabla (več kablov skupaj) ali pa da se kupi že narejen zvočniški kabel srednjega ranga.

Hvala za preprost odgovor :)

Najbolj enostavno je, da narediš preizkus. XXX kable srednjega ranga si sposodi pri kakšnem prodajalcu HiFi opreme, kupi nekaj metrov žice v trgovini z elektromaterialom, CAT5-če misliš nanj, pa tudi ni drag. Poslušaj vse po vrsti in boš slišal razliko, lahko pa tudi ne.
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 03, 2012 08:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Točno to sem imel tudi sam v mislih, hvala za nasvet Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 03, 2012 18:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Mene pa zanima, če mi zna mogoče kdo odgovorit na preprost način, kakšna razlika se pojavi v zvoku, če so zvočniški kabli narejeni iz navadnih žic za napeljavo elektrike po hišah (torej en vodnik) ali pa da se jih splete več skupaj npr iz UTP kabla (več kablov skupaj) ali pa da se kupi že narejen zvočniški kabel srednjega ranga.

Hvala za preprost odgovor Smile


Najbolj preprost odgovor ki ga premorem:

Tega ti ne more nihče povedat, dokler ne izdela kar si si zamislil. Potem ti ne more z gotovostjo povedati, ker se efekt kabla z njegovo dolžino spreminja. Pa še ti ne more dati uporabne informacije, ker se rezultat spreminja v odvisnosti od kombinacije aparatur.
Za konec ti ne more tega nihče povedati tudi zato, ker so kabli srednjega ranga ravno tako odvisni od dolžine in kombinacije aparatur. Pa različni so med seboj.

Kot rečejo na jugu: da sam normalan - poludio bi.

PS: nobeden od avdiofilov, ki ga zanimajo preformanse kablov, ni zadovoljen z nobenimi kabli. Ne s tistimi ki jih je imel, ne s tistimi ki jih ima. Kapitto?
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 12:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V notranjosti končne stopnje nekega ojačevalca zelo visokega ranga, sem videl notranje signalno ožičenje s ploskim vodnikom (valjancem) iz čistega srebra in svilenim opletom. Gre za vodnik, ki ga izdeluje znana danska firma Duelund, poznana po zelo kvalitetnih (in dragih) kondenzatorjih. Izdelujejo dve dimenziji in sicer 5mm in 20mm širine. Svilen oplet pa je precej ohlapen in prepariran s posebnim oljem, ki naj biščitil pred vlago.

Zanima me, če ima kdo od sodelujočih na forumu osebne izkušnje s tem vodnikom.

LpM.
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
MAre007



Pridružen/-a: Čet Dec 2010 10:23
Prispevkov: 605
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 16:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
V notranjosti končne stopnje nekega ojačevalca zelo visokega ranga, sem videl notranje signalno ožičenje s ploskim vodnikom (valjancem) iz čistega srebra in svilenim opletom. Gre za vodnik, ki ga izdeluje znana danska firma Duelund, poznana po zelo kvalitetnih (in dragih) kondenzatorjih. Izdelujejo dve dimenziji in sicer 5mm in 20mm širine. Svilen oplet pa je precej ohlapen in prepariran s posebnim oljem, ki naj biščitil pred vlago.

Zanima me, če ima kdo od sodelujočih na forumu osebne izkušnje s tem vodnikom.

LpM.

Osebnih izkušenj s tem vodnikom nobenih.

Sam bi se držal okroglih presekov - okrogla oblika je najbolj enostavna, popolna. Ostre pravokotne oblike so bile pred leti res zelo moderne na vseh področjih, vendar robovi v mnogih primerih povzročajo težave, tudi pri elektriki. Npr. v pravokotno zavitem vodnku (npr. v kotu) nastajajo velike sile, menda je ob kratkih stikih mnogim že razgnlo inštalacijo oz. omet. El. polja okrog pravokotnih vodnikov so nehomogena .. ne vidim razloga za njihovo uporabo (razen modernega izgleda). Če bi bile pravokotne oblike vodnikov ugodne, bi se bolj uporabljale v praksi, pa se ne. Najdejo pa očitno mesto v avdiofilizmu, kjer je (po mojem mnenju) oblika bolj pomembna od uporabnostji, ker se dobro prodaja. lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 17:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V kolikor sem razumel Duelundovo razlago, gre za zamnjšanje površine, s katero se vodnik dotika izolacije, tako, da je kolikor se le da velik del vodnika vsaj približno v zraku.
Pri navodilih za izdelavo interkonektov navajajo, da gre vodnik v spiralo. Ker priporočajo dodaten oklop iz folije, tudi ni razloga za fensi izgled.
V mojem primeru sem kabel videl kot notranje ožičenje v ojačevalcu, torej tudi ni šlo za estetsko ali modno muho.
S tem kablom najedam zato, ker iščem rešitve za boljšo notranjo kablažo mojega ojačevalca. Ta ima, kot je pogosto, precej cenene vodnike.
Hvala za mnenja in nasvete.

LpM.
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
benz220d



Pridružen/-a: Čet Jul 2012 20:37
Prispevkov: 237
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 17, 2012 09:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ima kdo kakšen link kje se splača nabavit srebrno žico za interkonekt, bom nekaj naredil, rabim custom dolžino pa vidim da ni neka umetnost, samo material moraš dobit...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojcb



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 17:41
Prispevkov: 455
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 17, 2012 09:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benz220d je napisal/a:
ima kdo kakšen link kje se splača nabavit srebrno žico za interkonekt, bom nekaj naredil, rabim custom dolžino pa vidim da ni neka umetnost, samo material moraš dobit...


Tempoelectric.com
_________________
Glasba je kot ženska, v njej lahko neizmerno uživaš......
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 11, 2012 20:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav.

Folijski vodniki so mi že od nekdaj aktualni, zato smo danes malo experimentirali. Danes nisem želel ugotavljat, ali je folijski vodnik dober ali ne, ker so (smo) to že ugotovili, ampak sem želel ugotovit koliko dober oziroma katere vrste konektorjev se mi bodo v sistemu pokazali kot najboljši.
Trenutno mi je referenca DIY kabel iz OCC srebrnih okroglih vodnikov 0.5mm, v ohlapni bombažni izolaciji, konektirani z silver bullet Eichman.
Konektorji, ki so bili danes na testu so: XHADOW in tellurium copper rhodium-plated RCA konektorji. Oboji se konektirajo z vijačenjem, kar je po dosedanjih izkušnjah tapravo!!!
Konstrukcija kabla 1,5mm široka srebrna folija z dodatkom zlata ovita v bombažno izolacijo medsebojno prepletena, čist simpl Smile Kapaciteta narejenega kabla približno 100pf na 0.8m dolžine. Nič kritično.
Torej material folija:



izolacija:



konektorja:



Torej *kabel* enak, konektorji pa različni.
Po nekajurnem igranju sem se lotil poslušanja. Na mojem sistemu, se je slišala zvočna razlika; zame očitna za marsikoga nič posebnega.
V glavnem rodiniran konektor, je igral na prvo žogo čisteje kot xhadow, vendar sem čez čas opazil, da je zvok okleščen *barve*. Xhadow igrajo mirneje s širšo zvočno sliko, več je odmevov, je pa v srednjem in niskovisokotonskem na prvo uho zadržan. Na hitro, da ne dolgovezim, na mojem sistemu, ki je precej nevtralen, oziroma je amp bolj na svetli strani, je bolje igral xhadow kabel, če pa bi sistem bolj na *soft* strani, mogoče kak lampaški sistem, pa bi najbrž izbral Rodinirane konektorje.
Mogoče bo komu tale podatek prišel prav pri izbiri interkonektov, oz. bo privarčevan čas in denar pri eksperimentiranju.

l.p.
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
benz220d



Pridružen/-a: Čet Jul 2012 20:37
Prispevkov: 237
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2012 21:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

živjo,

Glede činčev si jih dobil v SLO in kakšna je cena? hvala za info...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2012 23:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav.

Naročilo je bilo preko neta. Možnosti nakupa pa imaš kar nekaj... Cene plus pakiranje poštnina... vsak ima drugačne.

l.p.
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 4 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe